اقتصادی >>  اقتصادی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۸۴۸۸
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: براساس مصوبه هیئت دولت کارت سوخت به خودروهای بالای ۲۵ سال و موتورسیکلت‌های بالای ۱۰ سال تعلق نمی‌گیرد.
 فاطمه کاهی با بیان این‌که براساس آیین‌نامه هیئت دولت خودروهای دارای شرایط فرسودگی نه تنها کارت سوخت‌شان ابطال می‌شود، اظهار کرد: برای این مسئله کارگروهی تشکیل شده بود که در نهایت هیئت دولت در مورد آن تصمیم‌گیری کرد.
براساس آیین‌نامه هیئت دولت خودروهای سواری شخصی با عمر ۲۵ سال، سواری دولتی با عمر ۱۵ سال، تاکسی با عمر ۱۰ سال، مینی‌بوس با عمر ۱۵ سال، اتوبوس درون شهری با عمر ۱۰ سال، اتوبوس برون‌شهری با ۱۵ سال، کامیون و کشنده با ۱۵ سال عمر، وانت با ۱۵ سال، موتورسیکلت با ۱۰ سال و سایر وسائل نقلیه با گذشت ۲۵ سال از تاریخ ساخت به عنوان خودروی فرسوده و از رده خارج محسوب می‌شوند.
براساس این تصمیم که از سال ۱۳۸۸ تاکنون جاری است تمام وسائل نقلیه‌ای که شامل این قانون می‌شوند امکان برخورداری از کارت سوخت را ندارند و باید از سهمیه آزاد بنزین استفاده کنند.
در همین رابطه مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درخصوص سهمیه بنزین پیک‌های موتوری گفت: در آخرین کارگروهی که متشکل از وزارتخانه‌های کشور، نفت و سازمان برنامه و بودجه بود، آنجا مصوب کردند که فعالان پیک‌های موتوری به‌شرط آنکه پیمایش داشته باشند و سامانه داشته باشند که وزارت کشور طبق آن، پیمایش آنها را با عنوان موتورسیکلت‌های حمل بار شهری مورد تأیید قرار دهد، ما به‌صورت اعتباری و بر اساس تفاوت نرخ‌های اول و دوم به آنها سهمیه بنزین می‌دهیم.
شهرام رضایی در گفت‌وگو با تسنیم ادامه داد: تاکسی‌های اینترنتی هم باید پیمایش‌شان تأیید شود و بعد از تأیید پیمایش توسط وزارت کشور، سهمیه اعتباری آنها واریز می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه «اگر کسی در دو برند متفاوت تاکسی اینترنتی به‌صورت همزمان فعال باشد، چگونه سهمیه دریافت می‌کند؟»، افزود: بر اساس مجموع پیمایش در تمامی برند‌های تاکسی اینترنتی که فعالیت می‌کند، سهمیه اعتباری دریافت خواهد کرد.
این مسئول عنوان کرد: اگر فردی که در تاکسی‌های اینترنتی یا پیک‌های موتوری مشغول فعالیت است و سهمیه‌ای دریافت نمی‌کند، باید از شرکت کارفرمای خود و یا اتحادیه مربوط به فعالیتش پیگیری کند تا میزان پیمایش وی در سامانه‌ای ثبت شود، و اتحادیه و شرکت‌های مربوطه، از وزارت صمت و وزارت کشور پیگیری می‌کنند و در این صورت است که وزارت کشور میزان پیمایش این فرد را تأیید کرده و سهمیه به‌صورت اعتباری در پایان هر ماه به وی تعلق می‌گیرد.
رضایی اظهار داشت: مصوبه دولت به ما می‌گوید که فقط سهمیه خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها ذخیره می‌شود و سهمیه ناوگان عمومی در پایان ماه، به ماه بعد منتقل نمی‌شود. وی همچنین در گفت‌وگو با مهر، درباره تعداد کارت سوخت‌های در دست تولید گفت: در روزهای اخیر روزانه به طور میانگین ۷۰ هزار کارت سوخت برای تولید به ما ارجاع داده شد، این در حالی است که ظرفیت تولید کارت سوخت ما در روز ۳۰ هزار کارت است.
این مسئول افزود: هم اکنون ۸۰۰ هزار درخواست تولید کارت داریم که عدد میانگین ۷۰ هزار درخواست جدید در روز به این رقم اضافه می‌شود.
رضایی با تاکید بر اینکه محدودیتی در کارت سوخت خام نداریم، تصریح کرد: سایت‌های تولید که کارت سوخت را شخصی ‌سازی می‌کنند محدودیت دارند، البته در تلاش هستیم که این ظرفیت را افزایش دهیم تا روند تولید کارت سوخت سرعت بگیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات