اقتصادی >>  بازار سرمایه >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۹۷۰۹
بانک مرکزی:
بانک مرکزی اعلام کرد با تلاش‌های حوزه حقوقی این بانک، درخواست خواهان‌های آمریکایی در مورد شناسایی و اجرای رای دادگاه نیویورک در ایتالیا، رد شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پس از آنکه ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر (هاولیش و دیگران) با تحریک دولت آمریکا در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) موفق به اخذ رأی از دادگاهی در نیویورک به محکومیت دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی شدند، در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ (دی ماه ۹۶) دادخواستی را به خواسته شناسایی و اجرای رای دادگاه آمریکایی و توقیف اموال و دارایی بانک مرکزی به میزان پنج میلیارد و ۹۹۰ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۶۹۶ دلار آمریکا، نزد محاکم کشور ایتالیا مطرح کردند.
دادگاه ایتالیایی در ابتدا در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ماه ۹۷) با صدور قراری، دستور توقیف اموال بانک مرکزی به میزان مبلغ خواسته در قلمروی ایتالیا را صادر کرد، سپس بانک مرکزی ایران با استفاده از خدمات وکلای خبره محلی نسبت به تجدید نظرخواهی از رای مذکور اقدام و متعاقبا دادگاه تجدیدنظر رم با صدور رایی در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ماه ۹۷)، ضمن پذیرش اعتراض این بانک، از قرار مذکور رفع اثر کرد.
خواهان‌ها مجددا برای توقیف اموال این بانک، دادخواست جدیدی به دادگاه ارائه کردند، ولی دادگاه رسیدگی‌کننده به دعوی با صدور رای در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ماه ۹۸)، خواسته خواهان‌ها را رد کرد.
این رای مورد اعتراض خواهان‌های پرونده هاولیش قرار گرفت که در مرحله تجدیدنظر نیز دادگاه در تاریخ جمعه دهم ژانویه ۲۰۲۰ (دی ماه ۹۸)، بدون ورود در ماهیت دعوا، اعتراض خواهان‌ها را مورد پذیرش قرار نداد و به این ترتیب موفقیت دیگری در این پرونده برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاصل شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات