صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۰۲۵۶

1ـ تکرار مواضع «موگرینی» از زبان «بورل»!

دفتر رسانه‌ای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای با اشاره به سفر اخیر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به تهران، به نقل از این مقام ارشد اروپایی مدعی شد، اتحادیه اروپا از هیچ تلاشی برای حفظ برجام فروگذار نخواهد کرد. در این بیانیه با اشاره به دیدارهای جوزپ بورل با مقامات ارشد ایرانی و موضوعات مطرح شده در این دیدارها که به طور مشخص حول محور برجام بوده، آمده است: «وی [بورل] بر ضرورت اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌ها تأکید کرده و گفته است، به ‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، مصمم است هر کاری می‌تواند برای حفظ برجام که یک توافق کلیدی برای امنیت منطقه و جهان است، انجام دهد.» گفتنی است، پیش از آقای بورل، خانم موگرینی نیز سخنان مشابه زیادی در این باره مطرح کرده بود، اما اروپا ضمن وقت‌کشی‌های فراوان و معطل نگه داشتن جمهوری اسلامی ایران، عملاً گامی را در این مسیر برنداشت.

2ـ تلاش می‌کنیم مانع تحقق معامله قرن شویم

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر تحقق حقوق کامل فلسطینیان تأکید کرد. به گزارش خبرگزاری «وفاء» فلسطین، ظریف در این تماس تلفنی در مورد طرح سازش تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» با عباس گفت‌وگو کرد و گفت: «ایران از حقوق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس حمایت می‌کند.» بر اساس این گزارش، ظریف در این تماس تلفنی معامله قرن آمریکا را محکوم کرد و گفت، ایران تلاش می‌کند با سیاست‌های خود در آینده، مانع تحقق این‌گونه توطئه‌ها علیه مردم فلسطین شود. وزیر خارجه ایران همچنین از تلاش‌های محمود عباس برای تحقق وحدت فلسطین تقدیر و بر حمایت تهران از این گونه تلاش‌ها در مسیر تحقق آشتی ملی فلسطین تأکید کرد.

3ـ اعتراف روزنامه اصلاح‌طلب به شکست برجام

روزنامه «شرق» در یادداشتی به قلم «داوود هرمیداس باوند» فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: «توافق هسته‌ای بر این محور استوار بود که تحریم‌ها برداشته شود و انتقال تکنولوژی به ایران صورت بگیرد... اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، از حفظ آن سخن گفت و حتی بحث‌هایی بر سر خرید یک‌سوم نفت تولیدی ایران و ایجاد یک سازوکار مستقل از دلار انجام شد؛ اما هیچ‌کدام از این وعده‌ها تحقق نیافت.» این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «مشخص است که فلسفه برجام، برداشته‌شدن تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای و جذب سرمایه خارجی بود و با خروج آمریکا از آن، رسماً این اتفاق رخ نداد.» اعتراف دیرهنگام روزنامه شرق به بی‌عملی اروپایی‌ها و خلف وعده‌های آمریکا اگرچه آب رفته برجام را به جوی بازنمی‌گرداند؛ اما امید است این جریان گفته‌های امروز خود را بار دیگر فراموش نکند!

4ـ نشست محرمانه سه‌جانبه برای اقدام علیه ایران

پایگاه «اکسیوس» به نقل از مقامات آمریکایی و صهیونیستی گزارش داد، دو ماه پیش در کاخ سفید نشستی محرمانه میان آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی برگزار شد. «باراک راوید» خبرنگار صهیونیست این پایگاه نوشته است، هدف از این نشست سرّی هماهنگی میان سه طرف برای اقدام علیه ایران بوده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «این نشست که روز ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) برگزار شد، یکی از مجموعه گام‌هایی است که دولت [دونالد] ترامپ برای تسهیل شکل‌گیری روابط نزدیک‌تر میان اسرائیل و دولت‌های عربی برداشته است. این نشست شامل بحث در مورد انعقاد یک پیمان عدم تجاوز میان امارات و اسرائیل بوده است.» به نظر می‌رسد، چنین نشست‌ها و پیمانه‌هایی گام‌های اولیه در مسیر عادی‌سازی روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات