صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۵۸۷
عباس سلیمی‌نمین تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت:
عباس سلیمی‌نمین تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: گروه‌های سیاسی باید از تشکل‌های مردمی درس بگیرند و مانند آن‌ها عمل کنند و فارغ از گرایش‌های سیاسی‌شان به دولت برای حل مشکل کمک کنند.

عباس سلیمی‌نمین کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم در خصوص اقدامات دولت جهت رفع تحریم‌ها در شرایط کرونایی اظهار داشت: این‌که دولت به‌دنبال برداشتن تحریم‌ها باشد یا این‌که اصولاً فضای بین‌المللی را علیه تحریم‌ها با ایران همراه کند،امری منطقی است.
وی افزود: در شرایطی که احساسات عموم ملت‌ها برانگیخته شده و یک فضای انسانی حاکم است،مطرح شدن این بحث که آمریکا حتی در این شرایط اجازه دسترسی ایران به دارو و برخی امکانات ضروری برای مقابله با ویروس کرونا رانمی‌دهد، کاری عقلانیاست و برای افکار عمومی باید ثابتکرد که آمریکایی‌ها به فکر جان انسان‌ها نیستند و در واقع ارزشی برای جان انسان‌ها قائل نیستند.
سلیمی‌نمین خاطرنشان کرد: این بحث اکنون برای ملت‌ها چون درگیر یک بیماری همه‌گیر هستند و به‌شدت از این شرایط رنج می‌برند، قابل فهم است و اکنون می‌فهمند که در محاصره اقتصادی بودنو تحمیل کردن چنین تحریم‌هایی به چه معناست. نامه‌نگاری‌هایی که وزارت خارجه انجام داد، هیچ مغایرتی با سیاست داخلی در مقابلهبا ویروس کرونا ندارد و بلکه همراه با آن سیاست‌هاست که از دیپلماسی برای تغییر شرایط استفاده شود.
این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: هرچند آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بر نخواهند داشت، امادر عین حال باید هزینه‌ها را برای آمریکا افزایش دادو چهره‌های کسانی را که مردم ایرانرا در فشار قرار داده‌اند به افکار عمومینشان داد، از این رو بنده معتقدمآن نامه‌نگاری‌ها کافی نبود و حتی باید نهادهای مردمی در این قضایا فعال می‌شدند تا نامه‌نگاری‌های فراوانی به مراکز مختلف در غرب و جهانصورت می‌گرفتو این حرکت غیرانسانی آمریکا برجسته‌تر می‌شد.

 

وی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اقدامات داخلی دولت برای مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت: دولت از آنجایی که یک سری نگرانی‌هایی داشت در ابتدای امر اقدام به قرنطینه نکرد؛ چراکه در صورت قرنطینه علاوه بر تأمین آن نیروهایی که جزو ابواب جمعی دولت و کارمند محسوب می‌شوند ودولت باید در هر شرایطی آن‌ها را تأمین می‌کرد، بار بخش خصوصیو نیروهایی را هم که ابواب جمعی دولت نیستند به دوش می‌کشید.
سلیمی‌نمین گفت: به همین دلیلدر ابتدای امر از محدودیت‌ها استقبال نکرد و سیاست قرنطینه را اعمال نکرد. هرچند دیرهنگام اما در نهایت دولت این را پذیرفت و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را اجرا کرد؛البته اگر از ابتدا دولت متوجه امکانات خارج از حوزه خودش می‌بود؛ یعنی روی امکانات مردمی و امکانات کل نظام حساب می‌کرد، راحت‌تر می‌توانست این طرح را اجرا کند.
وی اضافه کرد: بسیاری از قرنطینه‌ها مردمی و یا با امکانات نظام انجام می‌گیرد و در برخی مناطق، شوراهای شهر و دهیاری‌هااقداماتی راانجام می‌دهند و جلوی ترددها را می‌گیرند. یکی از دغدغه‌ها این بود که دولت تنها تردد بین استان‌ها را برداشته و تردد بین شهرها همچنان باقی است،اما مردم و نهادهای متعلق به نظام به صحنه آمدند و ارتباط بین شهرها را بستند؛این اقدامی خیلی مؤثرو گامی تعیین کننده بود. اکنون نیز می‌توان این قضیه را جدی‌تر دنبال کرد و امکانات مردمی را فعال‌تر کرد،البتهامکانات مردمی در قالب نیروهای جهادی کار می‌کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه بیان کرد: در این شرایط قطعاً ما باید بیشتر با دولت همراهی کنیم. درست است که دولت در این زمینه به امکانات عمومی بی‌توجهی کرد و تنها به امکانات خودش اندیشید و اعتقادی به توانمندی‌های دیگر نداشت و این ضعف جدی است که بر دولت وارد است، اما اکنون وقت همراهی است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون بیشتر نیاز است تا هم‌آوایی، همراهی و هم‌افزایی انجام بگیرد. برخی انتقادات که به دولت می‌شود شاید خیلی مناسب نباشد. دوران سختی است و باید با تدبیر از این سختی‌ها عبور کرد و برخی از حرف‌هایی که توسط منتقدیندولت زده می‌شود، شاید اکنون جایش نباشد.
سلیمی‌نمین عنوان کرد: سایر کشورها نیز مشکلات زیادی در مقابله با کرونا دارند. در شرایطی که دولت ایران هم مشکل دارد، بعدها و در فرصت لازم باید این‌گونهبحث‌ها و نقدها دنبال شود، بنابراین از جریان منتقد دولت انتظار می‌رود با بزرگواری و فهم شرایط موجود بر هم‌افزایی تأکید داشته باشند تا مردم مأیوس نشوند.
وی گفت: متأسفانه جریان همراه با دولت هم گاهی فرصت‌طلبی می‌کند، آن‌ها هم همین‌گونه عمل می‌کنند، برخی بحث‌هاکه از جانب آن‌ها مطرح می‌شودهم بی‌توجهی به شرایطی است که در آن قرار داریم. در این شرایط منافع حزبی و گروهی را دنبال کردن، آزمون خوبی نیست و در واقع مردم به جمع‌بندی خوبی نسبت به رفتارهای جریان‌های سیاسی نمی‌رسیدند، بنابراین باید نقدها را به‌صورت تأثیرگذار مطرح کرد، اما در ادامه بر همکاری تأکید شود.
این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: البته اکنون نیز فضا بدین‌گونهاست؛ دولت تأخیر و خطاداشته، اما مردم در عمل جبران کردهو همراهی می‌کنند. احزاب و گروه‌ها هم باید مانند مردم رفتار کنند. بسیاری از کسانی که اکنون به میدان آمده‌اند به دولت رأی‌ نداده‌اند، اما اقدامات جهادی خوبی انجام می‌دهند و این اقدامات کمک به افزایش روحیه مردم خواهد کرد، بنابراینگروه‌های سیاسی هم باید از تشکل‌های مردمی درس بگیرند و مانند آن‌ها عمل کنند و فارغ از گرایش‌های سیاسی‌شان به دولت برای حل مشکل کمک کنند. روحیه مردم خیلی مؤثر است و کمک‌های مردمی و کمک‌هایی که توسط اقشار ضعیف صورت می‌گیرد،فضارا خیلی تلطیفو قلب‌ها را به هم نزدیک می‌کند و دوستی و همراهی مردم را در جامعه ایران تقویت می‌کند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
علی اصغر حبیبیان
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
0
0
باسلام و خدا قوّت. تواصی ایشان خوبه ولی محافظه کاری هم حدّی دارد و با رویّه"انقلابیگری"سازوار نیست،بعبارت دیگر"شتر سواری دولّا دولّا نمی شود"!یاعلی..
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات