صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۳۵۷
«مرتضی مکی» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «اتحادیه اروپا که مدعی حفظ توافق هسته‌ای با ایران است اما در واقعیت و از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده گام عملی ملموسی برای عمل به تعهدات خود برنداشته و تنها به صدور بیانیه اکتفا کرده است، حال در آخرین بیانیه از سوی این سه کشور که شنبه‌شب صادر شد، تاکید شده که ما برای حفظ برجام به توافق هسته‌ای پایبند خواهیم ماند و از ایران می‌خواهیم تمامی اقداماتی که در تضاد با توافق بوده را بازگردانده و بدون تاخیر به پایبندی کامل بازگردد.
 
اتحادیه اروپا که با خروج آمریکا از برجام تعهد داده بود ضررهای اقتصادی این خروج را جبران کند تا ایران از فواید اقتصادی برجام بهره‌مند شود، حال بدون اشاره به خروج آمریکا از برجام و اقدامات این کشور برای ضربه به برجام، ایران را متهم به برهم‌زدن بازی کرده‌اند».
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت: «ایران همانطور که به اروپا هشدار می‌دهد باید مراقب باشد تا در زمین آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز بازی نکند و همچنان درصدد حفظ برجام با اقتدار باشیم».

این روزنامه اصلاح طلب، ضمن اذعان به بی عملی اروپا، تاکید کرده است که ایران باید همچنان برجام را حفظ کند!

یکی از علت های اصلی بی دستاوردی برجام، رویکرد منفعلانه دولت در مقابل عهدشکنی طرف مقابل و امتناع از اجرای اصل «اقدام متقابل است». «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در دولت اوباما- شهریور ۹۷- (۴ ماه پس از خروج آمریکا از برجام) در مصاحبه با شبکه «سی. بی. اس» با ذوق زدگی گفت: «واقعیت این است که این توافق(برجام) دارد کار می‌کند و بدون ایالات متحده هم دارد کارش را می‌کند».

طرف آمریکایی و اروپایی همواره مطمئن بودند که دولت روحانی کوچکترین واکنش متقابلی در پاسخ به نقض عهد آنها انجام نمی‌دهد.  برای همین آمریکا بدون هیچ هزینه ای از برجام خارج شد. اروپا نیز هیچگاه به تعهداتش عمل نکرد.

تا زمانیکه آمریکا و اروپا مطمئن باشند که دولت روحانی در فاز انفعال قرار دارد، نه تنها هیچ گشایشی در برجام ایجاد نشده، بلکه بر حجم و گستره اقدامات ضدایرانی نیز خواهند افزود.

برای همین بود که «عباس عراقچی» معاون ظریف چندی پیش صراحتا اذعان کرد که «یکی از درس های برجامی این بود که مقاومت بهتر از رویکرد فعلی دولت در سیاست خارجی جواب می دهد».

«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز چندی پیش در اعترافی دیرهنگام با انتقاد از رویکرد دولت روحانی در سیاست خارجی گفته بود: «رویکرد دولت با سیاست واقع‌گرایانه منطبق نیست و روابط بین‌الملل به گفت‌وگو و صلح‌خواهی تقلیل داده شده است و فاکتور بسیار مهمی به نام قدرت و اقتدار نادیده گرفته شده است».
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات