صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۶  ، 
کد خبر : ۳۲۷۱۲۳

اخبار ویژه 4 دی ماه

روزنامه کیهان **

کنایه‌های روزنامه حامی دولت درباره رفراندوم‌بازی روحانی

یک روزنامه حامی دولت از رئیس‌جمهور خواست مردم را با بازی‌های سیاسی و رفراندوم‌بازی سرگرم نکند و اذهان را از عملکرد دولت منحرف نسازد.

روزنامه آفتاب یزد در سرمقاله‌ای نوشت: بازی رفراندوم هم تبدیل به آن دسته از بازی‌های کسالت‌بار جریان‌های سیاسی شده است. راست و چپ می‌دانند تصمیم‌گیران احساس نیازی نسبت به رفراندوم نمی‌بینند اما هر بار اشخاص مختلف برای آنکه اذهان را منحرف نمایند و یا امتیازی کسب کنند بحث رفراندوم را مطرح می‌کنند. حسن روحانی از پرسابقه‌ترین چهره‌های سیاسی کشور است که به قول دوستان خودش زیر و بم سیاست را خوب می‌داند و بحث‌های امنیتی را هم می‌فهمد. با این‌حال تقریبا سالی یک‌بار بحث رفراندوم را مطرح می‌کند تا طرف مقابل را عصبانی کند و از قبل آن هدف و مراد اصلی خود را پیش ببرد.

حال جالب اینجاست که طرف مقابل روحانی نیز اخیرا یاد گرفته در برابر ایده رفراندوم دولت آن هم ایده و رفراندوم را مطرح کند البته در موضوعاتی که مورد علاقه پاستورنشینان نیست.

نویسنده می‌افزاید: به نوعی این مسائل یک مدل بازی سیاسی است که نام آن را «رفراندوم‌بازی» گذاشته‌ام و مثل سایر بازی‌های سیاسی است که در نهایت باید شنونده عاقل و هوشیار باشد.

راه انداختن چنین بازی‌‌هایی طبیعی هم به نظر می‌رسد. مسئولان وقتی در عالم واقع توانایی تغییر و تحول ندارند معمولا بیشتر حرف می‌زنند تا جنجالی راه بیفتد و اذهان منحرف شود. این خاصیت سیاست است. مدیر توانا به دنبال رضایت جامعه با عمل خود است نه شعر و شعار. فی‌المثل همین امروز قیمت یک شانه تخم‌مرغ دقیقا معادل با یارانه یک نفر در ماه شده است یعنی 45 هزار تومان! در چنین اوضاعی که گرانی به مرحله دهشتناک خود رسیده توقع نباید داشت مدیران بیایند در مورد امور جاری و مایحتاج مردم سخن بگویند بنابراین طبیعتا وارد وادی بازی‌های سیاسی و جنجالی می‌شوند تا شاید تحولی رخ دهد.

هر چند این نکته مهم را هم باید در پایان اشاره نمود که جامعه دیگر چنین بازی‌هایی نمی‌خورد. 8 سال قبل بود که «لم دادن در خودروی شاسی‌بلند و نوای استاد شجریان را گوش دادن»، «بازی سرهنگ و حقوقدان راه انداختن»، «معاشرت با هنرمندان زیرزمینی»، «خواندن شعر ما گل‌‌های خندانیم» و... می‌توانست مردم را غافلگیر و به وجد بیاورد. الان دیگر چنین نیست.

 

اراجیف ماس؛ سند بی‌صداقتی آلمان در برجام

جدید‌ترین اظهارات وزیر خارجه آلمان نشانه جدید فریبکاری و عدم پایبندی اروپایی به ضد توافق با ایران است.

به گزارش دویچه‌وله، هایکو ماس در نشست مجازی کمیسیون برجام، از ایران خواست، اکنون که از سوی آمریکا پیام‌های مثبتی برای نجات توافق اتمی می‌رسد از فرصت به دست آمده استفاده کند و برجام را زنده نگه دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، هایکو ماس در این نشست که روز دوشنبه برپا شد با توجه به نزدیکی آغاز دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن در آمریکا فرصت کنونی برای نزدیک کردن ایران و آمریکا و نجات توافق اتمی را «آخرین فرصت» دانست و گفت: اینک بر عهده ایران است که این فرصت را غنیمت بشمارد.

وی با بیان اینکه توافق اتمی تاریخی با ایران اینک بر سر دوراهی قرار گرفته و فرصتی که برای نجات آن به وجود آمده نباید از دست برود، گفت: هفته‌ها و ماه‌های آینده در نجات برجام تعیین‌کننده است، موضوع تنها نجات این توافق نیست، بلکه بر سر این است که آیا می‌توان مناقشه‌ای که یک دهه بر سر برنامه‌ اتمی ایران در جریان است را به صورت دائمی از طریق مذاکره حل و فصل کرد؟

ماس افزود: «موضوع بر سر این است که آیا می‌توان از راه‌های صلح‌آمیز و با بازرسی شدید اطمینان حاصل کرد که راه رسیدن به بمب اتمی برای ایران سد شده و ما توانسته‌ایم مانع این بشویم که خطر ناشی از مسابقه تسلیحاتی منازعات منطقه را تهدیدآمیزتر و موضوع را پیچیده‌تر بکند.»

او گفت: این مسئله باید برای آلمان نگرانی بزرگی ایجاد کند، چراکه امنیت اسرائیل برای ما بسیار مهم است.

بر اساس آنچه دویچه‌وله منتشر کرده، هایکو ماس حتی یک جمله هم درباره تعهدات نقض‌شده آمریکا و اروپا (برداشتن تحریم‌ها) نگفته است. سه دولت اروپایی حتی به وعده راه‌اندازی کانال‌های موسوم به SPV و اینستکس برای مبادلات تجاری محدود با ایران را هم عمل نکردند.

اما نکته مهم در سخنان ماس، این است که وی می‌گوید مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران همچنان ادامه دارد و باید با مذاکره حل و فصل شود. این سخنان رسوا در حالی است که تروئیکای اروپایی یک‌بار در جریان توافقات یک‌طرفه سال‌های 82 تا 84 و سپس در جریان مذاکرات برجام، وعده می‌دادند اگر ایران از حقوق خود تنازل کند، حق ایران به رسمیت شناخته شود و پرونده این مناقشه بسته می‌شود اما اکنون در حالی که 5 سال از اجرای یک‌طرفه برجام می‌گذرد، وزیر خارجه آلمان علنا در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو برجام مدعی شده، باید به مناقشه طولانی شده برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و درباره آن مذاکره کرد!! او در عین حال به‌جای آنکه به بدعهدی دولت اوباما و ترامپ اشاره کند، آمدن بایدن را فرصت جا می‌زند و حال آنکه اگر صداقت داشت، بر لزوم انجام تعهدات طرف غربی برای جلب اعتماد از دست رفته ایران تاکید می‌کرد.

نکته مهم بعدی، رفتار منفعلانه و نوکرمآبانه ماس نسبت به رژیم صهیونیستی است و حال آنکه برخی محافل غربگرا سعی می‌کنند حساب تروئیکای اروپایی را با رژیم صهیونیستی جدا کنند. ماس مدعی شده باید راه رسیدن ایران به بمب اتمی را به‌خاطر امنیت اسرائیل و ممانعت از مسابقه تسلیحاتی بست. این گزافه‌گویی در حالی است که اولا ایران در دو دهه اخیر با وجود استثنایی‌ترین بازرسی‌ها، سلامت برنامه هسته‌ای خود را به اثبات رسانده؛ و در مقابل رژیم نامشروع صهیونیستی هرچند که به کمک برخی دولت‌های غربی بمب اتمی ساخته، حاضر نیست تحت نظارت NPT و آژانس قرار بگیرد. ضمنا این صهیونیست‌ها بوده‌اند که دانشمندان هسته‌ای ایران را در سکوت حمایت اخیر امثال آقای ماس، ترور کرده‌اند.

آیا با وجود این همه اراجیف‌گویی، می‌توان تصور کرد که دولت آلمان ذره‌ای به تامین حقوق و منافع ایران باور داشته باشد؟

 

تخریب مصوبه بازدارنده مجلس خوش‌خدمتی به غرب است

افزون بر اینها صالحی و دیگر اعضای دولت که در زمان مذاکرات برجام هرگونه انتقادی را تضعیف تیم مذاکره‌کننده و منافع ملی، همچنین پیام اشتباه به طرف‌های مذاکره می‌دانستند، چگونه در چشم جهانیان به تخریب طرح مجلس می‌پردازند. صالحی و همکارانش در دولت و مجموعه سیاست خارجی در حال ارسال چه پیامی به بیرون از کشور هستند؟

این نقد را روزنامه وطن امروز درباره سخنان اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی منتشر کرده و نوشت: پس از آنکه حسن روحانی و محمدجواد ظریف طرح هسته‌ای مجلس- اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران- را مضر دیپلماسی دانستند، رئیس سازمان انرژی اتمی هم به سیاق آنها، دست به تخریب مصوبه مجلس زد تا گزاره نگاه ابزاری دولت به صنعت هسته‌ای و اینکه دولت دوازدهم بازدارندگی هسته‌ای را گروگان دیپلماسی کرده، تقویت کند.

اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر ضرورت مشورت‌های لازم و توافق با ارگان‌های ذی‌ربط در شرایطی بیان می‌شود که مصوبه طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها با هماهنگی کامل شورای عالی امنیت ملی مسیر قانونی خود را طی کرده است. این شورا پس از طرح برخی شائبه‌ها روز 15 آذر در بیانیه‌ای تصریح کرد: نظر کارشناسی دبیرخانه درباره مراحل شکل‌گیری، تکمیل و تصویب قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» این است ‌که قانون فوق مساله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند و بر عکس، آنچه برخلاف مصالح ملی بوده و مورد نگرانی است، همین جنجال‌هاست که شأن و جایگاه نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار داده و به وحدت و انسجام ملی خسارت وارد می‌کند.

به علاوه صالحی درباره برخی اظهارات در زمان برجام نسبت به صنعت هسته‌ای دست به فرافکنی می‌زند؛ مسئله‌ای که منتقدان آن زمان اشاره می‌کردند، محدود و هزینه‌مند کردن برنامه هسته‌ای کشور در بازگشت به شرایط قبل است؛ برای نمونه از 10 هزار کیلو اورانیوم غنی شده در سال 92، با گذشت ۲ سال از خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای و گام‌های کاهشی دولت، ذخیره اورانیوم کشور بتازگی از ۲ هزار کیلو فراتر رفته است. بنابراین کاملا واضح است برای بازگشت به سال 92 و ایستادن در نقطه ابتدایی، صرف هزینه و زمان زیادی نیاز است.

علی‌اکبر صالحی در بخش دیگری از گفت‌وگویش درباره مصوبه مجلس اظهار کرد: «مثلا می‌گویند هزار سانتریفیوژ ‌آی‌آر‌6 بسازید. خب! ما این توانایی را داریم، می‌سازیم اما نگفته‌اند پولش را کی می‌دهد؟ این یک نقص جدی قانون است. من تعجب می‌کنم شورای نگهبان چگونه این قانون را تصویب کرده است، چون عمدتا تا جایی که مطلع هستیم، اگر قانونی وضع شود و هزینه برای دولت در آن دیده شود ولی منابعش دیده نشود، شورای نگهبان رد می‌کند.»

صالحی در شرایطی فهرست بلندبالایی از بهانه‌جویی بر سر راه اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس لیست می‌کند که زمان انعقاد برجام اظهار کرده بود می‌توانیم ظرف مدت کوتاهی به شرایط قبل از برجام بازگردیم و حالا که از مجموعه تحت امر وی چنین چیزی خواسته می‌شود، می‌گوید اعتباری تعریف نشده است!

 

اعتماد: اصلاح‌طلبان در فضای مجازی قافیه را باخته‌اند

اصلاح‌طلبان قبلا در فضای مجازی غلبه داشتند، اما حالا هر روز در این فضا کتک می‌خورند و این نقطه قوت، تبدیل به نقطه ضعف آنها شده است.

روزنامه زنجیره‌ای اعتماد در توضیح این ادعای خود نوشته است: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 بحث بر سر نحوه  شرکت اصلاح‌طلبان در محافل سیاسی مختلف داغ شده است. ارزیابی وضعیت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان محل مناقشه است. برخی با استناد به رفتار کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی معتقدند که اقبال به اصلاح‌طلبان در جامعه کم شده و امکان پیروزی آنها در انتخابات بسیار پایین است. کلان داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی در این خصوص چه می‌گویند؟ تا پیش از سال 96 شبکه‌های اجتماعی مجازی نقطه قوت و مزیت اصلاح‌طلبان بود. آنها در شبکه‌های اجتماعی توان اقناع‌سازی و بسیج افکار عمومی را داشتند و یکی از دلایل پیروزی کاندیدای مورد حمایت‌شان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های 92 و 96 نیز ناشی از همین اثرگذاری در فضای مجازی بود. اما پس از انتخابات سال 96 اصولگرایان با عبرت‌گیری از دلایل شکست خود در شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری سنگینی کردند.

داده‌ها نیز نشان می‌دهد که ارتش سایبری وابسته به اصولگرایانی که خود را انقلابی می‌‌خوانند یک پای ثابت ترندهای توییتری است و بسیاری از هشتگ‌های توییتری از طریق سازماندهی آنها ترند می‌شود. به‌دنبال این اتفاقات، روز به روز اصلاح‌طلبان در شبکه‌های مجازی بیشتر مورد حمله قرار گرفتند؛ در حالی که توان دفاع از خود را نیز نداشتند. این شرایط ناشی از حضور با برنامه اصولگرایان در فضای مجازی، حملات براندازان به اصلاح‌طلبان و ضعف عملکرد دولت و مسئولان اصلاح‌طلب در مناصب اجرایی کشور بود. در نتیجه شبکه‌های اجتماعی مجازی که روزگاری نقطه قوت اصلاح‌طلبان بود، امروز به نقطه ضعف و پاشنه آشیل آنها تبدیل شده است. شبکه‌های اجتماعی که روزگاری به جای صداوسیما، نقش رسانه را برای اصلاح‌طلبان بازی می‌کردند و...ابزاری برای رساندن پیام آنها به مردم بود حالا به ابزاری علیه اصلاح‌طلبان تبدیل شده بود که در برخی مواقع حتی مانع از شنیدن صدای آنان می‌شد. تحلیل داده‌های توییتری در 9 ماه اول سال جاری نیز موید همین امر است که اصلاح‌طلبان در توییتر، جایی که جریانات سیاسی و رسانه‌ای بیشترین تحرک را در آن دارند، شرایط اسفناکی را تجربه می‌کنند. یافته‌های حاصل از بررسی توییت‌های پرلایک منتشر شده راجع ‌به چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب نشان می‌دهد که انتقادها از این چهره‌ها در طول 9 ماه گذشته به مراتب بیش از حمایت‌های صورت‌گرفته از آنان بوده است. نرخ انتقادات مطرح‌شده که علیه چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب چندین برابر بیشتر از توییت‌های حمایتی از آنهاست و این در حالی است که تعداد لایک‌ها در حمایت از آنها بسیار کم است یعنی در توییتر افراد کمی حاضرند از اصلاح‌طلبان دفاع کنند اما از سوی دیگر حملات بسیاری علیه آنها انجام می‌شود. تداوم این وضعیت برای اصلاح‌طلبان و عدم دفاع کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی از آنها در سال منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند نتایج ناامیدکننده‌ای برای آنها به‌دنبال داشته باشد. اصلاح‌طلبان هر روز در توییتر کتک می‌خورند و کسی نیست که از آنها دفاع کند. اگر همین وضعیت در اینستاگرام و سایر رسانه‌های آنلاین نیز تداوم داشته باشد، امکان توفیق آنها در جریان انتخابات بسیار دشوار خواهد شد. نیروهای اصلاح‌طلب امروز و با یک تاخیر چند ساله متوجه شده‌اند که در فضای آنلاین وضعیت بحرانی دارند اما برای عبور از این بحران هیچ تلاش و اقدامی نکرده‌اند. تداوم این وضعیت می‌تواند بیش از پیش باعث افول سرمایه اجتماعی آنان شود.

تحلیل روزنامه اعتماد درباره فضای مجازی در حالی است که مدعیان اصلاح‌طلبی به اعتبار سوءمدیریت‌ها و خیانت‌های خود، مورد اعتراض مردم در فضای واقعی و اجتماعی قرار دارند و در فضای مجازی، صرفا بخش کوچکی از این اعتراض‌ها منعکس می‌شود.

 

مومنی: شوک ارزی به رویه‌ای ثابت در مدیریت حامیان اقتصاد آزاد تبدیل شده

کارشناس اقتصادی حامی دولت گفت: جبران کسری بودجه با استفاده از افزایش نرخ ارز، دولت را بدهکارتر می‌کند.

به گزارش روزنامه هفت‌صبح، فرشاد مومنی ایرادات متعددی را به لایحه بودجه 1400 مطرح کرده، از جمله اینکه چرا در بودجه سال آینده دوهزار میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودرو پیش‌بینی شده یا چطور مالیات بر انتقال سهام را در مقایسه با سال جاری شش برابر در نظر گرفته‌اند؟

مومنی در بخشی از اظهاراتش به کتابی از موسسه نیاوران در سال 76 طعنه زده و سیاست جبران کسری بودجه با شوک ارزی را به این طیف منتسب کرده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی به ایلنا گفته است: بدون اینکه برنامه‌ای ارائه شده باشد یا گزارش صادقانه و شفافی به مردم و دولت درباره آنچه از طریق بازار سهام در سال 1399 بر سر کشور و مردم آمد ارائه شده باشد و بدون آنکه به‌طور صریح از برنامه‌های دولت در سال 1400 در این زمینه ذکری به میان آمده باشد، یک‌باره در یک گوشه‌ای از اقلام درآمدی اندازه مالیات انتظاری بر انتقال سهام را معادل بیش از شش برابر سال جاری اعلام می‌کنند و معلوم نیست که آیا این شیوه عددسازی را باید مبتنی بر یک برنامه سنجیده دانست یا آنکه آن را نشانه رضایت مسئولان از آنچه در سال جاری در بازار سهام رخ داده باید تلقی شود؟ اگر نمایندگان مجلس بخواهند در این مسیر به معنای دقیق و ملی کلمه اصلاحی پدیدار کنند، راه‌حل این مسئله رای منفی دادن به کلیات بودجه به تنهایی نیست. پیشنهاد می‌کنم نمایندگان از دولت اقتضائات یک بودجه برنامه‌ای را مطالبه کنند؛ یعنی شفافیت فرآیندهای کسب درآمد و هزینه‌کردها را بخواهند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره سال‌های 1369 تا 1375 که بی‌سابقه‌ترین شوک‌ها را بر نرخ ارز وارد کردند، در دوره هشت‌ساله 68 تا 75 تاثیر این سیاست آن شد که بدهی دولت از کانال بودجه عمومی در عرض هشت سال هشت برابر شده بود، اما نکته کلیدی و بسیار مهم از منظر اقتصاد سیاسی که باید مورد توجه نمایندگان باشد در همان دوره مذکور بدهی شرکت‌های دولتی در عرض هشت سال 23 برابر شد.

این به معنای آن است که وقتی به بحران برخورد کردند، شرکت‌های دولتی به حیاط‌خلوت دولت تبدیل شدند که بخش اعظم کارهای مالی که توجیه اقتصادی ندارد و ریخت‌وپاش‌های بی‌مورد را از آن کانال انجام دادند و طبیعی است  به‌واسطه آثار تورمی مخرب این سیاست کل بدنه حکومت نیز نسبت به فساد به‌شدت آسیب‌پذیر شد و متاسفانه این روند مشکوک تا امروز نیز ادامه دارد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

آیت‌الله جنتی:

اظهارات «روحانی» علیه شورای نگهبان خلاف قانون اساسی بود

دبیر شورای نگهبان گفت: در شرایطی که به دلیل سوء‌تدبیر‌های برخی مسؤولان، مردم با مشکلاتی همچون گرانی و تورم مواجه هستند، رئیس‌جمهور اظهارات خلاف قانون اساسی علیه شورای نگهبان مطرح می‌کند. آیت‌الله احمد جنتی در نطق پیش از دستور خود در جلسه روز گذشته شورای نگهبان با ابراز تأسف از اظهارات نادرست و حاشیه‌ساز رئیس‌جمهور درباره مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تاکید کرد: من در تعجبم چرا در این شرایط که به دلیل سوءتدبیر‌های برخی مسؤولان، مردم با مشکلاتی همچون گرانی و تورم مواجه هستند و همه باید جهت رفع آنها بکوشند، آقای رئیس‌جمهور اظهارات خلاف قانون اساسی علیه شورای نگهبان مطرح می‌کند که اصلا در شأن او نبود. دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان بر اساس نص صریح قانون اساسی به وظایفی که بر‌عهده‌اش قرار گرفته شامل تطبیق مصوبات با شرع مقدس و قانون اساسی، نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون اساسی عمل می‌کند. آیت‌الله جنتی در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد مسؤولان آرامش کشور را بهم نزنند و به وظایف قانونی خود عمل کنند.

***

قالیباف:

اعمال تغییرات اساسی در بودجه ۱۴۰۰ به نفع معیشت مردم ضروری است

رئیس مجلس با اشاره به لزوم اعمال تغییرات اساسی در ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نفع معیشت مردم، گفت: در صحن علنی و کمیسیون تلفیق بودجه، زمان کافی برای بررسی آن اختصاص خواهیم داد تا بودجه سال آینده با دقت کامل بررسی و به نحوی که به شرایط اقتصادی کشور و معیشت مردم کمک کند، تصویب شود.

محمدباقر قالیباف که در نخستین جلسه کمیسیون تلفیق بررسی لایحه بودجه 1400 حضور یافته بود، تاکید کرد: لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس دارای اشکالات جدی و اساسی است، بویژه آنکه بودجه به صورت انبساطی دیده شده که باعث تورم و گرانی می‌شود. همچنین بر مبنای این بودجه انبساطی هزینه زیادی هم در نظر گرفته شده است.  البته برخی هزینه‌ها به صورت صددرصدی باید باشد و نمی‌توان آنها را تغییر داد؛ مانند 650 هزار میلیارد تومان در بحث پرداخت حقوق‌ها که قابل تغییر نیست و یکی از اهداف اساسی ما در مجلس توجه جدی به معیشت مردم و قدرت خرید توسط اقشار مختلف است.

***

العالم: فرمانده نیروی قدس سپاه با مقامات عراقی دیدار کرد

وبگاه شبکه تلویزیونی العالم می‌گوید فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با مقامات بلندپایه عراقی در بغداد دیدار کرده است. این شبکه به نقل از خبرنگار خود در عراق گزارش داد «سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به بغداد سفر کرده است. طبق این گزارش، سردار قاآنی در این سفر با مقامات بلندپایه عراقی دیدار کرده و با آنها راه‌های توسعه همکاری دوجانبه میان ۲ کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده است. در ادامه خبر العالم آمده است که سفر سردار قاآنی به بغداد از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و ارتباطی با موضوع هدف گرفته شدن سفارت آمریکا در بغداد نداشته است. به نوشته العالم، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، پیش‌تر چند بار به عراق سفر کرده و با مقامات بلندپایه این کشور درباره توسعه روابط دوجانبه گفت‌و‌گو کرده است.

***

 «شهادت و حاکمیت» شعار مراسم سالروز شهادت سردار سلیمانی در عراق

در آستانه نخستین سالروز شهادت فرماندهان شهید سردار سلیمانی و المهندس در پایتخت عراق علاوه بر نهادهای رسمی و دولتی، گروه‌های مختلف مردمی نیز برای تقدیر از این شهدا و تاکید بر ادامه راه آنها آماده می‌شوند. پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حشدالشعبی عراق از راه‌اندازی یک کمپین رسانه‌ای ویژه مراسم نخستین سالگرد شهادت فرماندهان پیروزی خبر داد. پایگاه اطلاع‌رسانی حشد‌الشعبی اعلام کرد همزمان با سالگرد شهادت فرماندهان پیروزی (شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس)، این کمپین رسانه‌ای راه‌اندازی شد و رسما فعالیت خود را برای پوشش و پشتیبانی فعالیت‌های رسمی و مردمی و نیز برنامه‌های تبلیغاتی و هنری آغاز کرد. بنا بر این گزارش، مراسم‌ها و یادبودهایی که قرار است برگزار شود، تحت شعار «شهادت و حاکمیت» خواهد بود و همه راهپیمایی‌ها، مراسم‌ها و فعالیت‌های فرهنگی با هماهنگی و همکاری سازمان‌ها و موسسات رسمی، دینی، اجتماعی و هیأت‌های دیپلماتیک در داخل و خارج کشور صورت خواهد گرفت.

***

روایت فتاح از دستور رهبرانقلاب برای مقابله با کرونا

سیدپرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان در مراسم افتتاح طرح‌های محرومیت‌زدایی نیروی زمینی سپاه، با بیان اینکه سردار سلامی تقریبا هر ماه جلسه قرارگاه محرومیت‌زدایی امام حسن مجتبی را برگزار می‌کند، گفت: بنده هم عضو آن جلسه هستم و خودمان را موظف می‌دانیم در این قرارگاه خدمتی را به مردم انجام دهیم. وی افزود: وضعیت مردم سطح پایین خوب نیست و این تورم افسارگسیخته فشار زیادی به مردم وارد کرده و لذا هر کاری می‌توانیم باید انجام دهیم و این فرمان رهبر انقلاب است که به این اقدامات باید سرعت داد. در موضوع کرونا از رهبر انقلاب سوال کردم چقدر از اموال بنیاد را می‌توان برای کرونا هزینه کرد؟ ایشان فرمودند «هر چه می‌توانید کمک کنید»، یعنی سقفی برای این کار تعیین نکردند.  فتاح ادامه داد: هر چه نیروی زمینی برای ما تعیین کرده است را با افتخار انجام می‌دهیم و از فرمانده نیرو می‌خواهم به این اقدامات سرعت ببخشند و ما مطمئن‌تر از نیروی زمینی که امین نظام و مرزداران کشور هستند برای محرومیت‌زدایی پیدا نمی‌کنیم.

*********************************

روزنامه خراسان**

تذکر شدید درباره ادامه توزیع ماسک های غیراستاندارد

یک نهاد مسئول در نامه ای خطاب به تعدادی از مدیران استانی و اجرایی، با ابراز گلایه و نگرانی راجع به تداوم شکایات واصله و بازرسی های انجام شده توسط تعدادی از ناظران و کارشناسان، از مخاطبان خواسته است با توجه به مشاهده عرضه ماسک های غیراستاندارد و بی کیفیت در برخی مراکز رسمی و مورد تایید، ضمن برخورد جدی با این تخلف که می تواند تهدیدی برای سلامت جامعه در شرایط کنونی باشد، موارد مهمی چون کیفیت پارچه های مورد استفاده را مورد ارزیابی قرار دهند.

 

مجوز ویژه دولت برای ساخت و ساز و توسعه مجلس

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی خطاب به تعدادی از اعضای اقتصادی کابینه، مقرر شده به استناد اصل 138 قانون اساسی یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی مجاز باشد به منظور تامین مالی طرح مطالعه، تملک و توسعه مجلس شورای اسلامی و بدون انتشار فراخوان عمومی،راجع به انعقاد قرارداد تسهیلات مالی با بانک ملی ایران اقدام کند.

*********************************

روزنامه ایران **

قطر خواهان گفت‌وگوی ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس

 خبر اول اینکه، وزیر خارجه قطر تأکید کرد که کشورش خواهان گفت‌وگو میان ایران و کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌ فارس است. به‌گزارش ایسنا به‌نقل از الجزیره، محمد بن‌عبدالرحمن، اعلام کرد که در گفت‌و‌گو با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در رابطه با مسائل مختلف منطقه و تحولات بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با قطر و همچنین توافق هسته‌ای ایران بحث و رایزنی کرده است. وی تأکید کرد: امنیت خلیج(فارس) یک اولویت برای قطر است و افزایش تنش به سود هیچ طرفی نیست. محمد بن‌عبدالرحمن گفت: ما خواهان گفت‌و‌گو بین کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) و ایران هستیم و از هر ابتکار عملی که منطقه را با ثبات می‌کند، استقبال می‌کنیم. به‌گفته وی تمام بحران‌ها باید از طریق گفت‌و‌گوی مستقیم و سازنده حل شود.

 

محکومیت یک فعال اصلاح‌طلب به 6 ماه زندان

 خبر دیگر اینکه، نویسنده و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گچساران به شش ماه حبس محکوم شد. به‌گزارش ایلنا، علیرضا کفایی عضو انجمن معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد و مسئول شاخه گچساران این انجمن با اعلام این خبر گفت: در رأی ابلاغ شده دادگاه تجدید نظر مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد حکم شش ماه حبس تعزیری که در دادگاه انقلاب گچساران صادر شده بود، تأیید شد. علیرضا کفایی در تشریح این پرونده، اظهارداشت: از حدود 2 سال پیش این پرونده با شکایت یکی از نهادهای امنیتی استان کهگیلویه و بویراحمد در جریان بوده و در حکم اولیه، دادگاه انقلاب گچساران مرا به شش ماه حبس محکوم کرد که با تقاضای تجدیدنظر این پرونده به مرکز استان ارجاع اما برای جلسه تجدیدنظر فرصت حضور و دفاعیه به من داده نشد. این فعال سیاسی افزود: مورد اتهامی مربوط به نوشته‌هایی بوده که در یک کانال تلگرامی استان منتشر شده است. البته در رأی دادگاه آمده که این حکم به‌دلیل کهولت سن و بیماری تا یکسال به حالت تعلیق در می‌آید.

 

گوترش خواهان روابط تجاری کشورها با ایران

 شنیدیم که، دبیر کل سازمان‌ملل متحد بر حفظ رابطه تجاری با ایران تأکید کرد. به‌گزارش ایلنا به‌نقل از اسپوتنیک، «رزماری دی کارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل متحد از کشورها می‌خواهد تا روابط تجاری خود را با ایران حفظ کنند.وی گفت: ایران عزم خود برای ماندن در برجام را نشان داده و دبیرکل سازمان‌ملل از همه طرف‌های این توافق می‌خواهد تا به‌طور مؤثر و سازنده‌ای برای حل مشکلات خود از طریق مکانیسم حل اختلاف تلاش کنند.

 

نظامیان شهید بشوند اما رئیس‌جمهوری نشوند؟!

 دست آخر اینکه، یک سردار سپاه از نامزدی نظامیان در انتخابات دفاع کرد. سردار محمد اسماعیل کوثری، مشاور فرمانده سپاه به برنا، گفت: زمانی که توانمندی در بین برادران نظامی وجود دارد چرا در انتخابات حضور پیدا نکنند؟ این افراد در سپاه همیشه خدمت صادقانه و خالصانه کرده و اکنون می‌خواهند، وارد عرصه انتخابات شوند و این توانمندی را در خود می‌بینند زیرا می‌خواهند، همان خدمت را ادامه دهند. وی افزود: برخی پیرامون حضور چهره‌های نظامی جوسازی می‌کنند؛ چطور نظامی‌ها شهید می‌دهند، زخمی می‌شوند، شیمیایی می‌شوند اشکالی ندارد اما همین که می‌خواهند مسئولیت‌های سیاسی داشته باشند، اینجا اشکال دارد؟ چارچوب قانون ملاک است و این برادران می‌توانند با ضوابط قانونی هر کدام کاندیدا شوند. به‌گفته کوثری، مردم هیچ مشکلی با حضور یک نظامی در قامت ریاست جمهوری ندارند. اگر مردم مشکل داشتند، هزاران هزار نفر را زیر دست این فرمانده‌ها نمی‌فرستادند، گروه‌های جهادی تشکیل نمی‌دادند، اینکه می‌گوییم مردم، یعنی باید ملت ایران را ۸۲ میلیونی نگاه کنیم. اینها همه جوسازی کسانی است که می‌خواهند بگویند، اینها نباشند تا ما بتوانیم راحت‌تر به اهداف خودمان برسیم.

*********************************

روزنامه شرق **

پارلمان اسرائیل منحل شد

انتخابات بعدی در 3 ماه آینده

پارلمان اسرائیل (کنست) با پایان‌یافتن مهلت توافق بر سر بودجه این رژیم، نیمه‌شب سه‌شنبه منحل شد. با انحلال کنست قرار است در

۲۳ مارس ۲۰۲۱ برای چهارمین دور در دو سال گذشته انتخابات پارلمانی برگزار شود. به گزارش دویچه‌وله، دلیل اصلی انحلال پارلمان اسرائیل بروز اختلاف میان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، از حزب لیکود و شریک ائتلافی او، بنی گانتس‌ بر سر بودجه بوده است.

نتانیاهو قصد داشت تنها بودجه سال ۲۰۲۰ تصویب شود، اما بنی گانتس از نتانیاهو خواست هم‌زمان بودجه سال ۲۰۲۱ را نیز ارائه کند و یک بودجه واحد تصویب شود، اما این خواست گانتس عملی نشد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است کنست پیشنهاد برای به‌تأخیرانداختن مهلت تصویب بودجه را رد کرد. بودجه سال ۲۰۲۰ باید تا ۳۱ دسامبر و بودجه سال ۲۰۲۱ نیز تا پنجم ژانویه ۲۰۲۱ تصویب شود.

عمر کابینه ائتلافی اسرائیل طولانی نبود. بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب محافظه‌کار لیکود با بنی گانتس، فرمانده پیشین ارتش این کشور و رهبر لیست موسوم به «آبی و سفید» در آوریل سال جاری بر سر تشکیل یک کابینه ائتلافی بزرگ توافق کرده بودند.

قرار بود نتانیاهو ۱۸ ماه پست نخست‌وزیری را بر عهده بگیرد و در دور دوم بنی گانتس در اواخر نوامبر ۲۰۲۱ نخست‌وزیر اسرائیل شود، اما با شکست ائتلاف، گانتس از ریاست دوره‌ای خود برخوردار نخواهد بود.

برگزاری انتخابات در دوره‌های مختلف با پیگیری پرونده‌های قضائی علیه بنیامین نتانیاهو نیز در ارتباط بوده است. اسرائیل از سال ۲۰۱۸ به این سو با بحران سیاسی روبه‌رو است. در انتخابات‌ پارلمانی هیچ‌یک از دو حزب بزرگ اسرائیل موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان نشده بود. پارلمان اسرائیل ۱۲۰ کرسی دارد و برای تشکیل کابینه، کسب ۶۱ رأی الزامی است. طبق نظرسنجی‌ها، نتانیاهو در انتخابات بعدی بخش قابل توجهی از آرای رأی‌دهندگان لیکود را از دست خواهد داد. انتظار می‌رود رأی‌دهندگان حزب لیکود در انتخابات جدید به گیدون سعار، رقیب راست‌گرای نتانیاهو رأی دهند.

نتانیاهو به ‌دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا مورد انتقاد قرار گرفته و قرار است در اوایل سال جدید به پرسش‌های مربوط به ادعاهای فساد در دادگاه پاسخ دهد. نتانیاهو علاقه‌مند بود که انتخابات پارلمانی در ماه‌های می ‌یا ژوئن برگزار شود؛ یعنی زمانی که واکسیناسیون کرونا به اتمام رسیده باشد و او بتواند از اعتبار این اقدام سود ببرد و تعداد بیشتری را پای صندوق رأی بیاورد.

بنیامین نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت اگر مجبور به برگزاری انتخابات شویم، قول می‌دهم که ما به پیروزی می‌رسیم. بنی گانتس هم در توییتی نوشته است بنیامین نتانیاهو باعث می‌شود ما انتخابات برگزار کنیم، تنها به این خاطر که به زندان نرود. بااین‌حال بعید است بنی گانتس هم از انتخابات جدید پارلمانی سود ببرد؛ چراکه حزب او در آخرین نظرسنجی‌ها تنها در جایگاه ششم یا هفتم قرار گرفته است.

 

مرگ دست‌کم ۳۰ خبرنگار  در سال 2020

بررسی‌های کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نشان می‌دهد دست‌کم ۳۰ خبرنگار در سال جاری کشته و ۲۱ نفر قربانی قتل‌های تلافی‌جویانه شده‌اند. به گزارش دویچه‌وله، کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران اعلام کرد دست‌کم ۳۰ روزنامه‌نگار در سال جاری میلادی جان خود را از دست داده‌اند که ۲۱ نفرشان (۱۹ مرد و دو زن) قربانی قتل‌های تلافی‌جویانه شده‌اند. این رقمی بیش از دو برابر سال گذشته است.

این کمیته هنوز در حال تحقیق درباره مرگ حداقل ۱۵ روزنامه‌نگار دیگر در سال جاری است تا مشخص کند آیا علت کشته‌شدن آنها حرفه‌شان بوده است؟ کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش خود گفته مکزیک از خطرناک‌ترین کشورها برای حرفه خبرنگاری است و حداقل پنج روزنامه‌نگار قربانی باندهای تبهکار و قاچاقچیان مواد مخدر شده‌اند.

گزارش یادشده بیشترین موارد قتل خبرنگاران را پس از مکزیک، افغانستان و فلیپین اعلام کرده و گفته است روزنامه‌نگاران در این کشورها به دست باندهای تبهکار و گروه‌های شبه‌نظامی به قتل رسیده‌اند. جوئل سیمون، مدیر اجرائی کمیته حفاظت از خبرنگاران، این روند را که قتل روزنامه‌نگاران در سال جاری افزایش داشته، «وحشتناک» توصیف کرده و آن را نشان‌دهنده عدم موفقیت جامعه جهانی برای حفظ جان خبرنگاران در مقابل تهدیدها دانسته است. این کمیته درعین‌حال می‌گوید با توجه به محدودیت‌های سفر بر اثر بحران کرونا، تعداد مرگ خبرنگاران حین کار کاهش یافته و به کمترین میزان از سال ۲۰۰۰ رسیده است. در گزارش به سه مورد کشته‌شدن خبرنگاران حین گزارش‌دهی در سوریه اشاره شده است.

*********************************

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات