صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۷۴۴
سعودی‌ها درحالی که گمان می‌کردند با ترور مرد شماره ۲ انصارالله می‌توانند به مقاومت مردم یمن پایان دهند، اکنون با پذیرش معادلات یمنی‌ها ناچار به خروج از جنگ بدون هیچ دستاوردی هستند.

مردم یمن درحالی سومین سالگرد شهادت «صالح علی الصماد» رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن که به دست ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی شهید شد را گرامی می‌دارند که طی این سال‌ها نشان دادند هیچ اتفاقی مانع مقاومت آنها نمی‌شود.

زندگی سیاسی مرد شماره 2 انصارالله

صالح الصماد متولد یک ژانویه 1979 میلادی (11 دی 1357 شمسی) در منطقه بنی معاذ از توابع شهرستان سحار در استان صعده است. وی در تاریخ 24 سپتامبر 2014 (دوم مهر 93 و سه روز پس از ورود انصارالله به صنعاء) بعنوان مشاور سیاسی رئیس‌جمهور وقت یعنی «عبدربه منصور هادی» تعیین شد.

پس از خیانت دولت هادی، انصارالله و حزب کنگره مردمی در تاریخ 28 جولای 2016 (مصادف با 7 مرداد 95) طی جلسه‌ای «شورای عالی سیاسی یمن» متشکل از ده نفر از اعضای سیاسی یمن را تشکیل دادند و صالح الصماد را بعنوان رئیس این شورا که همطراز مقام ریاست جمهوری است برگزیدند.

نقش شهید الصماد در انسجام ملی و توسعه نظامی یمن

الصماد در طول ریاست خود بسیاری از سران قبایل و احزاب یمن را به سمت انصارالله جذب کرد و بعنوان یک سیاستمدار نقش مهمی در انسجام مناطق تحت کنترل انصارالله، پس از حملات ائتلاف سعودی و فتنه علی عبدالله صالح در صنعاء ایفا کرد. مدیریت اقتصادی و همچنین سازماندهی تشکیلات نیروهای مسلح در شرایط جنگی و محاصره همه جانبه از جمله خدمات مثال زدنی وی به انقلاب یمن بود.

دوران ریاست الصماد شاهد برداشته شدن گام‌های اساسی در جهت تقویت انسجام ملّی و سازندگی یمن بود.

شهید الصماد همچنین نقش زیادی در متحد کردن جبهه داخلی یمن و همه احزاب این کشور داشت و با فصاحت و استدلال زبانی قوی افکار عمومی یمنی‌ها را در مقابل دشمن یکپارچه می‌کرد. وی با وجود اینکه مدت کوتاهی رهبری کشور خود را به عهده گرفته بود همه تلاش خود را صرف اتحاد یمنی‌ها‌ جهت مقابله با تجاوزات ائتلاف سعودی -آمریکایی کرد و سیستم نظامی یمن طی سالهای مدیریت وی شاهد جهش چشمگیری به ویژه در زمینه پهپادها و موشک‌های بالستیک بود؛ تسلیحاتی که معادله جنگ یمن را به کلی تغییر داده و این کشور را در برابر دشمن از موقعیت دفاع به حمله رساند.

صالح الصماد در آخرین سخنرانی رسمی خود پیش از شهادت گفته بود که «ملت یمن دارای توانمندی‌ها و امکانات مورد نیاز جهت مدرنیزه کردن سیستم های موشکی خود هستند.»

شهید الصماد همواره تاکید می‌کرد که یمن باید یک کشور مستقل باشد و در این راستا از هیچ گونه تلاشی برای اجرای پروژه‌های ملی جهت سرکوب توطئه‌های دشمن دریغ نکرد و به همین دلیل کابوس بزرگی برای ائتلاف سعودی بود.

متفکران و تحلیلگران سیاسی پروژه ملی شهید صالح الصماد را بازتابی از روحیه مبارز وی می دانند که هرگز توسط پول و قدرت وسوسه نشد؛ آن هم در شرایطی که مقامات مزدوری همچون منصور هادی کشور خود را به دشمن سعودی فروختند.

پروژه ملی شهید الصماد

در همین زمینه «عبدالباسط الهادی» استاندار صنعا گفت که یاد و خاطره شهید صالح الصماد همه مفاهیم فداکاری، شجاعت ، اخلاص و وفاداری را در میان مردم یمن با همان نماد و گفتمان ملی مجسم می‌کند. شهادت صالح الصماد اعتماد مردم را به عظمت پروژه ملی وی افزایش می‌دهد و پیام بزرگی برای دشمن متجاوز است مبنی بر اینکه ما راه این شهید بزرگوار را ادامه می‌دهیم.

عبدالقادر الجیلانی از دیگر مقامات صنعا نیز در این باره اظهار داشت که شهید الصماد مواضع خود را در درخشان ترین صفحات تاریخ جاودانه کرد که نسل به نسل به فرزندان یمنی منتقل خواهد شد. یاد او در قلب میلیون‌ها همچنان زنده است و پروژه ملی وی برای ساخت دوباره ی یمن و شکست توطئه‌های دشمن ادامه دارد.

وی از جمله شخصیت‌های مقاومت در یمن است که در عین داشتن تحصیلات دانشگاهی و به روز، از تحصیل علوم دینی و مذهبی باز نماند و اشرافش به علوم و دانش‌های روز باعث روگردانی و پشت کردن وی به اعتقادات دینی و مذهبی‌اش و همچنین عادات و سنن قبیله‌ای و جامعه‌ای که از دل آن پا گرفته بود، ‌ نشد.

شهید صالح الصماد در طول زندگی سیاسی خود و به ویژه از زمان انتصاب به عنوان رئیس شورای عالی سیاسی یمن ساز و کار منظمی برای احیای موسسات دولتی این کشور در پیش گرفت و اقدامات مختلفی برای مدرن کردن نظامی اداری و سیاسی یمن انجام داد.

تشکیل یک دفتر اجرایی و دو واحد فنی به همراه یگان‌های اجرایی و هماهنگی، بازسازی زیرساخت‌ها برای توسعه پروژه های نظامی ، اقدام برای بهبود مدیریت سیاست‌های عمومی و آموزش سرویس‌های دولتی از جمله اقدامات شهید الصماد در این زمینه بود.

حضور صالح الصماد در میدان جنگ تا شهادت

صالح الصماد اوقات فراغت خود را در جبهه‌ها و پشت سنگرها سپری می‌کرد. ضیف الله الشامی رفیق میدان جنگ وی و وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی در این زمینه می گوید، الصماد به هنگام تشدید اوضاع و افزایش حملات گسترده متجاوزان سعودی در طول خط ساحل غربی که می‌خواستند استان الحدیده را اشغال کرده و بر ساحل مسلط شوند، با روحیه مسئولیت پذیری به سوی الحدیده رفت و خودش وارد میدان جنگ شد و از نزدیک اوضاع را سر و سامان بخشید و با وجود تهدیدات دشمن به سمت ساحل غربی رفت.

الشامی افزود، بعد از اظهارات سفیر آمریکا مبنی بر اینکه الحدیده با گل از متجاوزان استقبال خواهند کرد، الصماد به الحدیده رفت تا بگوید نه و به سفیر گفت که مردم الحدیده با تفنگ‌ها و خنجرهای خود از متجاوزان استقبال خواهند کرد و خودش اولین قربانی بود. الصماد در آخرین سخنرانیا‌ش و نیم ساعت قبل از شهادتش گفته بود که بدون مردم الحدیده وارد دریا خواهد شد.

تلاش بی وقفه سعودی‌ها برای رسیدن به مرد شماره 2 انصارالله

دشمن سعودی طی سالهای گذشته در رسیدن به الصماد ناکام مانده بود و وی را در مرتبه فرد دوم که 20 میلیون دلار جایزه برای رسیدن به وی تعیین کرده بود، قرار داد. این در حالی بود که الصماد روزانه میان صنعا و دیگر استانها و جبهه‌ها در روز روشن حرکت می‌کرد و این نشانه شجاعت وی از سویی و شکست سرویس‌های جاسوسی دشمن از سوی دیگر بود.

سرانجام ائتلاف متجاوز سعودی در آوریل سال 2018 با استفاده از پهپاد، صالح الصماد را که برای بازدید از مناطق و جبهه‌های غربی در استان الحدیده، به این استان رفته بود به همراه شش تن دیگر از همراهانش به شهادت رساند. یمنی‌ها اعلام کردند که این حمله جنایتکارانه توسط یک پهپاد آمریکایی صورت گرفته است.

شبکه های تلویزیونی وابسته به رسانه متجاوزان سعودی- آمریکایی روز بعد از جنایت یک فیلم هوایی از یکی از هواپیماها که عملیات را اجرایی کرد، منتشر کردند و از طریق شیوه فیلم برداری و زبانی که خلبانان با اتاق عملیات گفتگو می کردند، مشخص شد که عملیات آمریکایی بود.

ترور الصماد با تحرکات حمایت شده آمریکایی و اسرائیلی در سرزمین تعدادی از جزیره‌های اشغالی یمن در دریای سرخ همزمان شد که از جمله آنها؛ جزیره راهبردی «میون» در باب المندب بود که مورد حمله شدید نظامی ائتلاف سعودی در ساحل غربی قرار گرفت.

اما یمنی‌ها معتقدند که شهادت صالح الصماد سبب خواهد شد که پایگاه مردمی انصارالله بیش از گذشته قوی و مستحکم شود؛ به ویژه که رهبران انصارالله از جمله شهید الصماد بدون هیچ گونه محافظ و از نزدیک با یمنی‌ها در ارتباط بودند. مردم یمن به انصارالله بیش از قبل به عنوان نیرویی که می‌تواند کشور را از قیمومیت خارجی حفظ کند، می‌نگرند.

همانگونه که ترور رهبران و فرماندهان گروه‌های مقاومت فلسطین و لبنان از سوی رژیم صهیونیستی نتوانست خللی در مسیر مقاومت ایجاد کند و نتایج معکوس داشت در یمن نیز اینگونه اقدامات بزدلانه راه به جایی نبرده و اکنون یمنی‌ها با تحمیل معادلات خود بر جنگ، شرایطی را برای عربستان به وجود آورده اند که ناچار است بدون هیچ دستاوردی از این جنگ خارج شود.

 

منبع: تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات