صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۹۷۶
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با عقب‌نشینی 903 واحد همراه شد.

بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای معاملات امروز با ریزش شدید همراه شد، اما در میانه بازار به مدد نماد شرکت‌های بزرگ، تعدیل شده و درنهایت با عقب‌نشینی 903 واحد همراه شد و به رقم یک‌میلیون و 186 هزار و 938 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن 886 واحد کاهش یافته و به رقم 427 هزار و 265 واحد رسید. 

ارزش بازار بورس به بیش از 4 میلیون و 749 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز بیش از 3.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 309 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 145 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

در فرابورس ایران هم معامله‌گران 15 هزار و 720 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 18 هزار و 865 میلیارد تومان داد و ستد شده است. 

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی هرکدام 8 صدم درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2 دهم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 3 صدم درصد تقویت شد. شاخص بازار اول بورس 21 صدم درصد کاهش یافت. اما شاخص بازار دوم که معاملات بلوکی انجام می‌شود فقط 9 صدم درصد رشد کرد. 

امروز نمادهای ملی‌مس، فولاد مبارکه، شستا و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در واقع از ریزش بیشتر شاخص جلوگیری کردند و در سوی دیگر، نمادهای گلگهر، چادرملو و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل ایران‌خودرو، ملی‌مس ایران، دارویی برکت، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، پالایش نفت تهران بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 7 واحد افزایش یافته و به رقم 17 هزار و 604 واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 192 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 609 میلیون سهام و حق‌تقدم در قالب 68 هزار نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 720 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان و فولاد هرمزگان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را امروز بازی کردند. نمادهای پتروشیمی مارون، ذوب‌آهن، سنگ‌آهن گوهرزمین و فولاد ارفع بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است. 

نمادهای پرتراکنش شامل پتروشیمی تندگویان، پلیمر آریا ساسول، برق پیوندگستر پارس، ذوب‌آهن اصفهان، توسعه مسیر برق گیلان، توسعه مولد نیروگاهی جهرم و سرمایه‌گذاری صباتأمین بوده‌اند. 

به گزارش فارس، با توجه به جلسه سران سه قوه که قرار است امروز برگزار شود، جمعی از کارشناسان بازار سرمایه در نامه‌ای پیشنهادهای خود برای اصلاح روند بازار بورس را ارائه کردند.

همچنین نمایندگان مجلس نیز 21 پیشنهاد بورسی برای اصلاح روند بازار سرمایه به این جلسه ارائه کردند. به هر حال بازار سرمایه با مشارکت 57 میلیون ایرانی به یکی از مردمی‌ترین بازارهای بورس دنیا تبدیل شده و بهترین فرصت برای تقویت پس‌انداز ملی و مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری فراهم شده است و باید قوانین این بازار متناسب با حضور میلیونی مردم و در جهت حفاظت از سرمایه‌های خُرد آنها تغییر پیدا کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات