صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۷  ، 
کد خبر : ۳۴۸۵۰۵

تفاهم‌نامه جدید در زمینه ساماندهی اتباع افغانستانی

تفاهم‌نامه "جذب و مدیریت سرمایه‌های خرد و کلان اتباع و مهاجران خارجی در زنجیره‌های تولید کشور با مدیریت وزارت کشور (سازمان ملی مهاجرت) و بانک ملی ایران" به امضا رسید. این تفاهم‌نامه به‌منظور اجرای طرح ملی "مدیریت منابع مالی و سرمایه‌گذاری اتباع افغانستانی در زنجیره تأمین صنایع کشور و توانمندسازی اتباع جامعه هدف جهت مهاجرت شرافتمندانه آن‌ها از ایران" منعقد شد.

در این جلسه همچنین احمد وحیدی؛ وزیر کشور گفت: امیدوارم تجربه موفقی در این طرح داشته باشیم، این طرح اگر بتواند برای اتباع جذابیت داشته باشد و آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری جذب کند، طرح خوبی است.

همچنین دکتر عبدالله مبینی؛ رئیس سازمان ملی مهاجرت گفت: بسیاری از کشور‌ها با مهاجرین و سرمایه مهاجران اداره می‌شوند، اما در کشور ما کمتر به این قابلیت‌ها توجه شده است. این سرمایه‌ها به‌صورت سرمایه در گردش، سرمایه‌هایی در ابعاد غیررسمی و زمینی و پول‌هایی که به‌صورت قانونی وارد کشور شده‌اند که حدود ۱۲ درصد است، وجود دارند.

وی افزود: حُسن این طرح این است که تولید را در مناطق مدنظر دولت سیزدهم براساس سیاست‌های اقتصادی، فعال می‌کند و سرمایه مدنظر را به گردش درمی‌آورد. این طرح حرکت نویی است که باعث خروج آبرومندانه و عزتمند به موطن اصلی آن‌ها با توانمندسازی اتباع و مهاجران خواهد شد که می‌تواند تبدیل به سرمایه اجتماعی برای کشور، منطقه و جهان اسلام شود.
رئیس سازمان ملی مهاجرت ادامه داد: این طرح همچنین می‌تواند شخصیتی را که در طول سال‌ها از بین رفته است به مهاجران برگرداند و زندگی شرافتمندانه و حفظ حقوق شهروندی را به آن‌ها بدهد.

مبینی تصریح کرد: شروع طرح از استان گلستان بوده است، فلسفه آن این است که سیاست‌های مهاجرت تنظیم شود و در یکی دو سال آینده شاهد حرکت‌های اثرگذار این طرح باشیم.

ابوالفضل نجارزاده؛ مدیرعامل بانک ملی نیز اظهار کرد: با افتتاح حساب و تودیع مبلغ سپرده می‌توان در راستای توسعه مناطق کمتربرخوردار و کارآفرینی استفاده کرد. بعد از امضای تفاهم‌نامه آمادگی داریم در راستای حمایت از اشتغال تسهیلات پرداخت کنیم. امیدواریم با این طرح پروژه‌های بیشتری در دولت اجرایی شود.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات