صفحه نخست >>  عمومی >> پرسمان
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۶  ، 
کد خبر : ۳۵۱۰۲۲
حسن هانی زاده؛ کارشناس سیاست خارجی

مأموریت وزیر امور خارجه عراق در سفر به تهران چیست؟

حسن هانی زاده، کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه انعقاد توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق، دولتمردان این کشور را موظف کرد اقلیم کردستان را مجبور به تخلیه پایگاه‌های گروهک‌های تروریستی کند، گفت: سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران صرفاً برای اجرایی کردن توافقنامه امنیتی است، زیرا مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند، اگر دولت عراق مرزها را کنترل نکند، ایران اقداماتی انجام می‌دهد.

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق گفت، فردا به تهران سفر می کند. وی با اعلام خبر سفرش به تهران افزود، عراق به تعهدات امنیتی خود با تهران متعهد است.
این در حالی است که موعد تعیین شده از سوی تهران برای تخلیه گروهک های تجزیه طلب تروریستی در اقلیم کردستان 28 شهریور ماه اعلام شده و مقام‌های تهران اعلام کردند به هیچ وجه از این موعد عقب نشینی نخواهند کرد.
مسئولان جمهوری اسلامی ایران از دولتمردان عراقی انتظار دارند برخورد قاطعی با حامیان گسترش تروریزم در کردستان عراق انجام دهند
حسن هانی زاده، کارشناس سیاست خارجی درباره اهمیت سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران و آنچه در موضوع توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق باید دنبال شود، به «راهبرد معاصر» گفت: با توجه به حوادث شهریور ماه سال گذشته و نفوذ گروهک های تروریستی از مرز عراق به ویژه اقلیم کردستان و شمال غرب ایران و انجام عملیات های کور تروریستی، مسئولان جمهوری اسلامی تصمیم گرفتند موضوع را به بهترین نحو ممکن خاتمه دهند، به همین دلیل دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی کشورمان سال گذشته به عراق سفر کرد.
وی افزود: انعقاد توافقنامه امنیتی میان ایران با دولت عراق، بغداد را موظف کرد اقلیم کردستان را مجبور به تخلیه و خروج پایگاه های تجزیه طلب تروریستی کند.
کارشناس سیاست خارجی درباره اهمیت برخورد قاطع با تروریست ها در اقلیم کردستان برای ارتقای امنیت مرزهای غربی ایران عنوان کرد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران از دولتمردان عراقی انتظار دارند برخورد قاطعی با حامیان گسترش تروریزم در کردستان عراق انجام دهند، یعنی فعالیت های لازم برای جلوگیری از فعالیت های تروریستی در اقلیم کردستان در اسرع وقت انجام شود.
هانی زاده با بیان اینکه مسئولان اقلیم کردستان با وجود برخی توافقات دوجانبه از دستورات دولت مرکزی عراق چندان تبعیت نمی کنند، گفت: تردیدهای مقابله با تروریست ها و تجزیه طلبان در اقلیم بیانگر آن است متأسفانه سران کُرد توجهی به توافق امنیتی ایران و عراق ندارند. در این راستا تداوم عملیات های تروریستی در منطقه باعث شده است مسئولان جمهوری اسلامی ایران خواستار برخورد قاطع دولت مرکزی عراق با عوامل یاد شده شوند.
کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران برای رایزنی درباره توافق امنیتی دوجانبه زمانی حائز اهمیت است که شاهد تلاش بیشتر دولت مرکزی بغداد باشیم. هرچند عراق به ایران وعده داده است ارتش کشورش را برای کنترل مرزهای مشترک به شمال عراق اعزام کند، اما اقدامات انجام شده آنچنان کافی نبوده است.

هانی زاده توضیح داد: مسئولان جمهوری اسلامی به دولتمردان عراقی بارها هشدار داده اند همچنان گروهک های تروریستی در اربیل، دهوک و سلیمانیه زیر نظر افسران سازمان سیا و موساد آموزش می بینند و امنیت ملی ایران را تهدید می کنند، بنابراین خواستار حل سریع موضوع هستند، زیرا تداوم این وضعیت به چالش جدی در مناسبات ایران و عراق با اقلیم کردستان منجر می شود.
مسئولان جمهوری اسلامی به دولتمردان عراقی بارها هشدار داده اند همچنان گروهک های تروریستی در اربیل، دهوک و سلیمانیه زیر نظر افسران سازمان سیا و موساد آموزش می بینند و امنیت ملی ایران را تهدید می کنند
کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران صرفاً برای اجرایی کردن توافقنامه امنیتی است، زیرا به تازگی مسئولان جمهوری اسلامی به صورت جدی هشدار داده اند، اگر دولت مرکزی عراق مرزها را کنترل نکند، ایران در این زمینه اقداماتی انجام می دهد. به همین دلیل موضوع از نظر ایران بسیار جدی است و امیدواریم دولت عراق از مرزها به بهترین شکل ممکن مراقبت کند تا دو کشور با داشتن مرزهای طولانی دچار چالش های جدی امنیتی نشوند.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات