تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۸  ، 
شناسه خبر : ۲۷۵۰۰۰

روزنامه کیهان **

اعتراض روزنامه حامی دولت چرا همه مشکلات را به تحریم گره زده‌اید؟

یک روزنامه حامی از رهاشدگی مسئولیت‌های اقتصادی در دولت و امید محض بستن به مذاکرات انتقاد کرد.

روزنامه شرق نوشت: گویا برای اوضاع اقتصادی کسی قرار نیست کاری کند و همه منتظرند اتفاقی بیفتد و گره تقریبا کور اقتصادی به دستی باز شود.

به گزارش دانا، این روزنامه در ادامه با بیان اینکه «کسب و کار بی‌رونق شده، منتظریم ببینیم توافق به کجا می‌رسد، بیکاری هم همچنان بالاست و دلالی جای تولید را گرفته» می‌نویسد: هفته گذشته مقام معظم رهبری در مورد استفاده از کالای ایرانی به جای خارجی در ادارات دولتی، تذکر دادند. پیشنهاد می‌کنیم رسانه‌ها یک هفته وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و نهادها را رصد کنند که در این مورد چه کار کرده‌اند.

برای اینکه مشخص‌تر و شدنی‌تر باشد، فقط در یک مورد که مصرف بالایی هم دارد نظارت کنند؛ فقط چای، در پایان هفته‌ نام دستگاه‌ها و نهادهایی را که به جای استفاده از چای با کیفیت ایرانی، چای خارجی مصرف می‌کنند، اعلام کنند. ضربه به رونق کسب و کار و اشتغال داخلی، حتما از اختلاس و دزدی کمتر نیست. افشای اسامی دستگاه‌هایی که به تولید داخلی لطمه وارد می‌کنند، حتما مهم است. شاید مهم‌تر از افشای اخباری که ممکن است تیراژ و نام بیاورد. بخشی از اقتصاد شمال کشور در گرو تولید و فراوری و بسته‌بندی محصولی داخلی است که جز با خرید ملی و عمومی آن، رونق نمی‌گیرد. هر کدام از مراجعان به ادارات دولتی هم وظیفه خودشان بدانند که در این مورد اطلاع‌رسانی کنند.

شرق تصریح می‌کند: با توجه به این‌که دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن تمام مشکلات اقتصادی را به تحریم‌ها گره زده است، در صورت توافق و رفع تحریم‌ها مردم انتظار معجزه اقتصادی را دارند که بسیاری از کارشناسان معتقدند مشکلات اقتصادی ناشی از سوء‌مدیریت‌های داخلی است.

 

چه کسی اجتهاد نا‌به‌جا کرد که اعتراض مراجع را برانگیخت؟!

رئیس‌جمهور اظهارات هفته گذشته خود مبنی بر اینکه کار نیروی انتظامی اجرای اسلام نیست را با اظهارات قابل تأمل دیگری توجیه کرد.

روحانی در آیین نکوداشت مقام معلم و در اظهاراتی بی‌ارتباط با روز معلم گفت: نمی‌شود به هر کسی گفت که تو مجتهدی و می‌توانی اجتهاد کنی آن وقت سنگ رو سنگ بند نخواهد شد؛ نمی‌توانیم به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت همراهش است بگوییم بیا و اجتهاد کن. اینگونه نمی‌شود، اسلام و تقویت نظام بر این است که هر کس کار خود را انجام دهد اما ما کار خود را انجام نمی‌دهیم و می‌خواهیم کس دیگری بیاید انجام دهد و آن وقت نیز خودمان می‌رویم کار دیگران را انجام می‌دهیم.

این اظهارات در حالی است که اظهارات هفته گذشته آقای روحانی با اعتراض گسترده علما و مراجع از جمله حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و نوری‌همدانی مواجه شد. به عبارت دیگر علما و مراجع عظام از اینکه روحانی اجتهاد مقابل نص کرده و به نفی تکلیف نیروی انتظامی در نظام اسلامی پرداخته ناخرسند بودند. این در حالی است که رئیس‌جمهور خود شخصا حق و صلاحیت چنین اجتهادهایی را در مقابل نص صریح قانون و احکام اسلامی ندارد و نمی‌تواند تکلیف قانونی و شرعی نیروی انتظامی را اسقاط کند یا این تصریح قانونی و شرعی را «اجتهاد» بخواند.

اظهارات سال گذشته روحانی مبنی بر اینکه وظیفه نداریم مردم را زوری به بهشت ببریم نیز با اعتراض نخبگان فرهنگی و مذهبی مواجه شد که تأکید داشتند رهنمون شدن مردم به سعادت، از تکالیف و مسئولیت‌های حکومت دینی و دولت اسلامی است.

به نظر می‌رسد اگر رئیس‌جمهور محترم به جای نظریه‌پردازی و اجتهادهای نابه‌جا در برابر نص اسلام و قانون، به تکالیف قانونی خود- مثلا در زمینه تدبیر امور اقتصادی و اجرایی و فرهنگی- اهتمام کند، آن دغدغه هم «ما کار خود را انجام نمی‌دهیم و می‌خواهیم کس دیگری بیاید انجام دهد» نیز برطرف خواهد شد.

 

  مگر شما منتقدان را با نتانیاهو همنوا معرفی نکردید؟!

هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید باید وحدت و همدلی را حفظ کنیم و منطق و ادب براختلاف نظرها حاکم شود.

وی دیروز در دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه شرایط منطقه خطرناک است گفت: وظیفه ما این است که به شعار سال یعنی همدلی و همزبانی توجه کرده و نگذاریم جامعه دچار تشتت شود. در هر جامعه‌ای تفکرات، خواسته‌ها و مذاهب و قومیت‌های مختلفی و همچنین نارضایتی‌هایی وجود دارد اما ما باید هوشیار باشیم و وحدت و همدلی را به عنوان یک نیاز واقعی حفظ کنیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید منطق در اختلاف‌نظرها حاکم شود افزود: اگر اختلافات مناسب بیان شود مشکلات حل می‌شود. در انتخابات نمی‌توانیم بگوییم همه به یک جا رای دهند. باید با آزادی، ادب، منطق و با پذیرش نظر اکثریت وحدت خود را حفظ کنیم. در این فضا اگر تحریم‌ها هم رفع نشد ما مسیر خود را ادامه می‌دهیم ولی اگر تحریم‌ها رفع شد خواهیم دید چه فضایی برای توسعه کشور فراهم می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح شده که آقای هاشمی 2 ماه پیش در همایش الگوی توسعه پایدار، با احترام و ادب خاصی از منتقدان مذاکرات یاد کرد و گفت: دلواپس‌ها با نتانیاهو همنوا شده‌اند... تریبون مجلس باز است و هرچه می‌خواهند می‌گویند و برخی هم این دروغ‌ها را باور می‌کنند و اینها مزاحمت است.

نسبت دادن منتقدان و نخبگان به اسرائیل در حالی است که سران رژیم صهیونیستی در فتنه و‌ آشوب‌ سال 88 رسما و علنا از این فتنه که آقای هاشمی نیز جزو بازیگران - بخوانید بازی خوردگان- آن بود حمایت کردند و فتنه‌گران را پیاده‌نظام و سرمایه بزرگ اسرائیل خواندند.

هر چند آن ماجرا یک برنامه‌ریزی صهیونیستی آمریکایی و انگلیسی بود اما بازیگران فتنه اصرار داشتند در برابر رأی اکثریت - که آقای هاشمی به تناوب از آن دم می‌زند- بایستند و در آن انتخابات یا هر انتخابات دیگری که برنده نبودند، زیرمیز انتخابات و دموکراسی و انتخاب مردم بزنند.

به اعتبار همین عملکرد پرتناقض آقای هاشمی، حضور دیروز وی در دانشگاه امیرکبیر با اعتراض گسترده دانشجویان مواجه شد که از جمله از وی خواستند از مفاسد و خیانت‌های مهدی هاشمی جانبداری نکند و در مقابل مؤاخذه قانونی در این زمینه قرار نگیرد.

 

مدارا با دشمن متخاصم خلاف همدلی در داخل است

«دولت باید بداند براساس چه سرمایه‌ای اکنون بر سر میز مذاکره برد- برد نشسته است. انکار آن سرمایه، از پیش اصل معامله را بر باد می‌دهد. ما ملتی بزرگ با عزمی پولادین و استقامتی که کوهها را جابه‌جا می‌کند داریم».

رسالت نوشت: «مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران سراسر کشور به مهمترین مسائل کشور بویژه معضلات اقتصادی اشاره نموده و فرمودند «کلید مشکلات اقتصادی در لوزان، ژنو و نیویورک نیست، بلکه در داخل کشور و تقویت و رونق تولید داخلی است.» ایشان با بها دادن به تولید داخلی خطاب به مسئولین دولتی فرمودند «مصرف کالاهای خارجی را در صورت داشتن مشابه در داخل بر خود حرام کنید.»

محمدکاظم انبارلویی خاطرنشان کرد: نوع نگاه به مشکلات کشور فوق‌العاده مهم است. این که نگاه ما به «بیرون» باشد یا «درون»، حکایت از دو نوع نگاه متفاوت است که اولی اقتدار و امنیت ملی ما را به مخاطره می‌اندازد و دومی متضمن استقلال ملی و امنیت اقتصادی و اقتدار ملت ایران است. برخی عادت کرده‌اند بدون رنج و زحمت و استقامت و پایداری همه چیز را «کلید در دست» تحویل بگیرند. این نگاه فوق‌العاده خطرناک است و منابع ما را بر باد می‌دهد و نیروی انسانی کشور را به ذلت می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه پیشرفت و رفاه کشور در سایه امنیت است، می‌نویسد: ما اگر به «رفاه» می‌خواهیم برسیم باید حتماً آرامش داشته باشیم. از دل آرامش «پیشرفت» و «رفاه» بیرون می‌آید. 5+1 بیکار نیستند، 10 سال در پشت درب مذاکرات التماس کنند که فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را کنار بگذارید چون این فناوری آرامش آنها را بر هم می‌زند. دولت باید بداند براساس چه سرمایه‌ای اکنون بر سر میز مذاکره برد- برد نشسته است. انکار آن سرمایه، از پیش اصل معامله را بر باد می‌دهد. ما ملتی بزرگ با عزمی پولادین و استقامتی که کوهها را جابه‌جا می‌کند داریم.

رسالت تصریح کرد: همین سرمایه کافی است که در حل مشکلات فقط نگاه به «درون» داشته باشیم. اکنون که دولت راهبرد «مدارا با دشمن» را پیش گرفته، نباید «مروت با دوستان» را فراموش کند، ضمن آنکه سیاست مدارا با دشمن در حالی که دشمن همواره بر طبل خصومت‌ورزی می‌کوبد جای تأمل دارد. این رویکرد همدلی و همزبانی در داخل به وجود نمی‌آورد. فضا نباید غبارآلود باشد، هیچ ضعفی نباید در سایه حاشیه‌سازی‌های مصنوعی پنهان بماند. برای حل مشکلات کشور پروتکل مشخصی وجود دارد که باید به آن عمل شود. شرع و احکام مقدس اسلام، قانون اساسی، قوانین کشور بویژه در حوزه اقتصادی، قوانین مرتبط با اقتصاد مقاومتی، راهها را مشخص کرده است. باید درست و صادقانه در همین مسیر گام برداشت.

هیچ دلیل و منطقی را برای از کار افتادن چرخ تولید در کشور نباید پذیرفت. چرخ تولید از جمله چرخ سانتریفیوژها باید همچنان در کشور بچرخد و هزینه‌های آن را هر چه هست بپردازیم. به همین دلیل باید با فساد سیاسی و اقتصادی با قدرت مبارزه کنیم. مفسدان سیاسی و اقتصادی هر دو سر در یک آخور دارند، آن هم آخور وابستگی کشور به بیگانگان. این آخور را باید تعطیل کرد.

 

روایت روزنامه حامی دولت از تبانی بانک‌ها درباره سود بانکی

 یک روزنامه حامی دولت نحوه کاهش سود بانکی را تبانی بین بانک‌ها عنوان کرد.

روزنامه اعتماد نوشت: با گذشت بیش از چهارماه از آخرین ابلاغ بانک مرکزی در مورد تغییرات نرخ سود، سرانجام این نرخ برای سه ماهه پیش‌رو، در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. از این پس سپرده‌های اشخاص در بانک‌ها 20 درصد سود سالانه دریافت خواهد کرد و تسهیلات گیرندگان در قالب عقود مبادله‌ای 21 درصد سود می‌پردازند و دریافت‌کنندگان عقود مشارکتی نیز زیربار پرداخت سود 24 درصدی خواهند رفت.

این روزنامه افزود: عملا در جلسه سه شنبه شب، شورای پول و اعتبار نه حرف وزیر که نرخ 17 درصد را مناسب می‌دانست را به کرسی نشاند و نه نرخ 18 درصد اعلامی رئیس کل بانک مرکزی مورد موافقت قرار گرفت. نهایتا آن نرخی به تصویب رسید که پیش از این بانک‌ها در شورای هماهنگی خود روی آن توافق کرده بودند. همین مسئله یعنی اعمال نظر بانک‌ها در جلسه تصمیم‌گیری پولی  این شائبه را ایجاد می‌کند که سیاست‌های پولی کشور با تبانی اتخاذ می‌شود.

اعتماد نوشت: این شیوه تعیین نرخ سود یک نوع تبانی بین بانک‌های تجاری کشور است و دراین شرایط بانک‌ها عملا حقوق سپرده‌گذاران و حقوق تسهیلات گیرندگان را ضایع می‌کنند و باز هم سرواحدهای تولیدی کوچک بی‌کلاه می‌ماند. هیچ‌گاه این شیوه تعیین نرخ سود در نظام بانکی کشور نتوانسته موثر واقع شود و بخش تولید خاطره خوشی از تعیین نرخ سود به این شیوه ندارد. اگر چه تصمیمی که گرفته شد حکایت از کاهش نرخ سود دارد و در ابتدای امر به نظر می‌رسد که اقدام مثبتی برای ارزان‌تر کردن هزینه تامین مالی تولید و فعالیت‌های اقتصادی باشد. واقعیت این است که این شیوه تعیین نرخ سود یک نوع تبانی بین بانک‌های تجاری کشور است.

 

عملیات فریب هیئت‌های تجاری غربی پس از مذاکرات ژنو و لوزان

آیا هجوم سرمایه‌گذاران غربی به ایران پس از دو توافق ژنو و لوزان واقعیت دارد؟ وبسایت مشرق با بررسی این پرسش نوشت: در آذر 1392 توافق ژنو و در فروردین 1394 بیانیه لوزان، بهانه این خوش‌بینی گسترده به آینده اقتصاد ایران بود. اما نباید نقش شرطی شدن جامعه به مذاکرات هسته‌ای در اثر القائات برخی مسئولان قبلی و فعلی و درب باغ سبزی که این عده به مردم درباره آینده کشور پس از مذاکرات هسته‌ای نشان دادند را از یاد برد. همچنین رسانه‌های زنجیره‌ای نیز سهم درخوری دراین‌باره برعهده داشتند که حل مشکلات اقتصادی کشور را به مذاکره با آمریکا و حصول توافق هسته‌ای گره می‌زدند و می‌زنند.

مشرق می‌افزاید: پس از توافق ژنو، شمار زیادی از هیئت‌های اقتصادی کشورهای مختلف جهان از آسیا و اروپا راهی ایران شدند به طوری که رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در شهریورماه سال گذشته تعداد این هیئت‌ها را 300 هیئت اعلام کرد و از رشد 500 درصدی مراجعه سرمایه‌گذاران کشور در مقطع زمانی پس از توافق ژنو خبر داد. در واقعه‌ای مشابه، پس از توافق لوزان در سال جاری نیز شاهد مراجعه گسترده هیئت‌های تجاری خارجی به کشورمان هستیم. اما مطابق تجربه‌ای که از هجوم این هیئت‌ها به ایران پس از توافق ژنو به دست آمد، می‌توان هدف از این مراجعات و تبلیغات گسترده درباره آن را ورای منافع صرف اقتصادی دانست.

پس از توافق ژنو هیئت‌های تجاری چند صد نفره خارجی‌ها خصوصا از کشورهای اروپایی پشت سر هم راهی ایران شدند که همانطور که ذکر شد تعداد آنها به 300 هیئت رسیده بود. حضور این شرکت‌ها با استقبال پر شور و شعف رسانه‌های زنجیره‌ای و حامیان دولت یازدهم همراه شد. تقریبا به مدت یکی دو ماه پس از توافق ژنو، همه روزه عناوین اصلی نشریات زنجیره‌ای را اخبار مربوط به سفر هیئت‌های تجاری غربی به ایران تشکیل می‌داد. این هیئت‌های خارجی آنچنان در نزد دولت اهمیت داشتند که شاهد بودیم فرصت جلسه و دیدار با بسیاری از مقامات دولتی نیز نصیب آنها می‌شد.

پس از گذشت حدود یک سال و نیم از توافق ژنو و پایان یافت تب سفر شرکت‌ها، هیئت‌ها و سرمایه‌گذاران غربی به کشورمان، مطابق اظهارات مقامات دولتی، این سفرها فایده عملی برای اقتصاد کشور نداشته است. در این مدت، حتی یکی از این سفرها هم به سرمایه‌گذاری در ایران یا انعقاد قرارداد نیانجامیده است. در این مدت بسیاری از مدیران دولتی تاکید کردند که تغییری در تحریم‌ها ایجاد نشد و حضور این شرکت‌های خارجی نیز نتیجه عملی نداشته است.

مشرق می‌نویسد: به نظر می‌رسد این سفرها را باید در چارچوب سناریوی کلانی دانست که هدف از آن سوق دادن جامعه ایران به سمت این تصور نادرست است که راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور، پذیرش توافق هسته‌ای مدنظر غربی‌ها با هر شرط و شروطی است.

 

******************************************************

روزنامه قدس ***

پرسش جدید سعودی ها از زائران

فردا: یک پایگاه آمریکایی از اقدام تبعیض‌آمیز و بی‌سابقه ریاض علیه مسلمانان شیعه متقاضی انجام سفر حج خبر داد. این پایگاه آمریکایی گزارش داد که بتازگی مقامهای سعودی این پرسش تبعیض‌آمیز را در صفحه مشخصات مسلمانان متقاضی انجام سفر حج می‌پرسند که «آیا شما شیعه هستید؟». این پرسشی است که مسلمانان مجبور هستند به عنوان بخشی از روند درخواست برای سفر حج به آن پاسخ دهند.

 

 برخورد متروی اصفهان با آثار میراثی!

مهر: رسول زرگرپور، استاندار اصفهان گفت: یكی از معضلات اصلی پیشرفت نداشتن پروژه مترو اصفهان و برخورد مسیر مترو با یكسری آثار میراثی است كه با وظایف میراث فرهنگی تداخل دارد.

 

 دولت کالای خارجی را بر خود حرام کند

قدس آنلاین: محمدنبی حبیبی، دبیر کل حزب مؤتلفه گفت: دولت باید از خود شروع کند و مصرف کالاهای خارجی را بر خود حرام کند و کنترل شدیدی روی واردات داشته باشد. وی همچنین با اشاره به مسأله مبارزه با فساد افزود: فساد، سمّ توسعه و رونق اقتصادی است. دولت باید کارنامه عمل خود را در مبارزه با فساد به ملت ارایه دهد.

 

 زمین های میلیاردی و یک ادعا

تابناک: یکی از نمایندگان اسبق مجلس در روزهای اخیر مدعی شده است که سه نفر از نمایندگان فعلی و سابق مجلس شورای اسلامی، با استفاده از اختیارات خود، زمین بزرگی را به مساحت ۱۷۷۰۰ متر ـ که متعلق به ۳۵۸ نفر بوده ـ به نام خود کرده‌اند.

 

ابوذر ندیمی، یکی از نمایندگانی که نامش در فهرست سه نفره وجود دارد، در این باره گفت: هم‌اکنون ۳۰۰ قطعه زمین از ۴۰۰ قطعه خریداری شده از اشخاص غیر دولتی، واگذار شده، ولی چند نفر از اعضا به دلیل اینکه حسابرسی‌ها انجام نشده بود، شکایت‌ کردند. ما هم رفتیم به دادگاه و مستندات برای آن بردیم و دیگر چیز خاصی‌ نیست.

 

این نماینده گفت: ما در بانک ملی مجلس ‌حسابی داشتیم و هر که پول داده‌ یا گرفته، در آنجا موجود است؛ بنابراین، خارج از مجموعه ما نه از کسی پولی دریافت کرده‌ایم و نه پرداخت‌؛ بنابراین، ‌تمام مبالغمان در حساب مجلس است و حسابرسان هم بتازگی کار خودشان را انجام داده و گزارش خود را ارسال کرده‌اند. ‌ما باید در‌باره هر انتقال دیگر هم تا پایان پروژه‌ پاسخگو باشیم.

 

 خطرات زلزله 7 ریشتری در تهران

فارس: علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی گفت: وضعیت کشور به لحاظ بالا بودن تعدادگسل خاص است، به شکلی که از یک گسل که دور می‌شویم، به گسل دیگر نزدیک می‌شویم و اگر در تهران زلزله‌ای رخ دهد، بیش از یک میلیون نفر جان خود را از دست خواهند داد.

 

 مدل موی شیطان‌پرستی ممنوع

ایسنا: مصطفی گواهی، رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه گفت: واحدهای صنفی که اقدام به اصلاح مو در مدلهای به اصطلاح شیطان‌پرستی می‌کنند، جواز کسبشان باطل می‌شود و همچنین خالکوبی، سولاریوم و برداشتن زیرابرو تخلف است.

 

 تأیید معامله کاخ‌سفید با اعراب

 

تابناک: رسانه آمریکایی فاکس نیوز به نقل از مقامهای کاخ سفید و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خبر معامله دولت اوباما با اعراب را در قبال کسب حمایت آنها از توافق احتمالی هسته ای با ایران تأیید کرد. بر اساس این گزارش، گویا دولت باراک اوباما با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس توافق کرده که در صورت حمایت آنها از توافق هسته ای ایران، آمریکا تسلیحات جدیدی را در اختیار آنها قرار دهد.

 

 بازگشت «خاوری»؛  امیدی نیست

عصرایران: حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در حاشیه‌ پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی - هنری و حقوق مرتبط، درباره بازگشت خاوری به ایران و محاکمه وی گفت: به بازگشت خاوری خوشبین نیستم.

 

 دریافتی کارگرکویتی 5 برابراست

ایسنا:‌ حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به تصاحب یک میلیون و 500 هزار فرصت شغلی در کشور توسط اتباع بیگانه گفت: بسیاری از شغلهای ما در اثر ورود کالاهای چینی مثل کفش از رده خارج شده است. وی درباره حداقل دستمزد کارگر ایرانی و دیگر کشورها‌ گفت: دریافتی یک کارگر کویتی پنج برابر کارگر ایرانی است.

 

اوج خوشی میلیاردرهای جهان در آمریکا

گروه سیاسی: برگزاری یک مسابقه مشت زنی در شهر لاس وگاس آمریکا باعث شد گنجایش فرودگاه مک کارن این شهر برای پذیرش هواپیماهای خصوصی میلیاردهای جهان تکمیل شود. این مسابقه بوکس میان فلوید می‌ودر و مانی پاکیائو برگزار شد.به ورزشکار پیروز 180 میلیون دلار و به ورزشکار بازنده 120 میلیون دلار پول پرداخت شد. بلیت مسابقه مشت‌زنی در بازار غیررسمی به ۱۰۰ هزار دلار رسیده بود.

 

 ادعای خروج مادر بشار اسد از سوریه

ایسنا:  پایگاه اینترنتی ایلاف به نقل از منابع خود مدعی شد که  اینسه مخلوف، مادر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه اخیراً از کشور خارج شده و در بلاروس ساکن شده است.

 

 طلب ۸۰۰ میلیاردی از دولت

مهر: هرمز رامینه، رئیس جامعه مهندسین مشاور با اشاره به طلب ۸۰۰ میلیارد تومانی شرکتهای مهندسی از دولت، گفت: تنها راه نجات اقتصاد کشور، حضور بخش خصوصی واقعی در پروژه هاست.

 

 نابودی قشم با فروش اجناس چینی

قدس آنلاین: بتازگی ساحل دریای شهر درگهان در جزیره قشم مملو از اجناس چینی شده، به طوری که جایی برای فروش جنسهای ایرانی وجود ندارد. این مسأله سبب شده تا بازار تولید در این جزیره زیبا واشتغالزایی به وضعیت بدی دچار شود.

 

 انتقاد از کاهش نرخ سود بانکی!

ایسنا: عزت ا... یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل در مجلس، کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را موجب خروج سرمایه از بانکها و از بین رفتن تعادل بازار سرمایه دانست. وی افزود: من معتقدم که کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات اتفاق مبارک و میمونی نیست.

 

 افزایش ۴۰ درصدی نرخ اجاره بها!

فرارو: سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس از وجود شایعاتی مبنی بر افزایش ۴۰ درصدی نرخ اجاره بها سخن گفت وافزود: دستهایی در پشت پرده و از طریق سوداگری قصد دارند تا سودآوری کاذب و تأمین بیشتر منافع را به چنگ آورند.

******************************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* روز پنجشنبه گذشته محمود احمدی نژاد در بابل بدون آنکه با کوچکترین مزاحمتی از ناحیه مخالفان خود مواجه شود، سخنرانی کرد. همزمان، مخالفان علی مطهری از سخنرانی وی در مشهد ممانعت کردند، در اسفند ماه هم در شیراز به جرم اینکه می‌خواست در دانشگاه این شهر سخنرانی کند، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. دیروز هم مخالفان در دانشگاه امیر کبیر تهران هرچه خواستند علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که برای سخنرانی و تکریم اساتید به آنجا رفته بود شعار دادند. حالا اگر می‌توانید به این سئوال، پاسخ بدهید که: در ایران،‌ قدرت دردست کیست؟ دولت یا مخالفان دولت؟

* خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داد: امام جمعه اردبیل گفت حضور داعش در کشور جمهوری آذربایجان، مرزهای استان اردبیل را به خطر می‌اندازد. آمریکا داعش را مدیریت می‌کند تا به تدریج تمام کشورهای مسلمان خاورمیانه را به فتنه آنها تضعیف کند. وی با اشاره به افشاگری رئیس‌جمهور روسیه که گفته بود وهابیت آذربایجان با آمریکا در ارتباط است افزود: «این مسئله برای ما بسیار هشدار دهنده و خطرناک است اگر آمریکا از وهابیون و داعش آذربایجان حمایت می‌کند قطعاً مرزهای استان ما نیز امنیت نخواهد داشت.» روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ 5/4/93 یعنی 10 ماه قبل، در همین زمینه هشدار داده بود ولی با عکس‌العمل منفی مسئولین استان مواجه شده بود!

******************************************************

روزنامه خراسان*****

ابلاغ ويژه دولت براي مقابله با فساد در برخي مناطق خاص

بر اساس ابلاغيه يک مسئول مهم اجرايي به تعدادي از اعضاي کابينه، مقرر شده است کارگروهي با مسئوليت وزارت اقتصاد و با همکاري نمايندگان وزارتخانه‌ هايي چون دادگستري، اطلاعات، کشور، صنعت، ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شوراي هماهنگي مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي، نسبت به آسيب شناسي سطح سلامت اداري و نوع مفاسد اقتصادي در بازارچه‌هاي مرزي، مناطق آزاد و اسکله هاي خاص اقدام کرده و برنامه ها و پيشنهادات مربوط به نحوه مقابله با آن را به دولت ارائه کنند.

سايت آريا مدعي شد

شرکت فرماندار بابل در همايش احمد ي نژادي ها در حالي انجام شده که گفته مي شود اين گردهمايي انتخاباتي بوده و در جلسات خصوصي هم درباره انتخابات آتي بحث هاي محرمانه اي انجام شده است.به نظر مي رسد باتوجه به انتقادهايي که از انتصاب هاي وزير کشور مطرح است در آينده اي نزديک تغييراتي جدي در ترکيب استانداران و فرمانداران سراسر کشور صورت گيرد.

 

تابناک نوشت

بيژن نوباوه، عضو جبهه پايداري درخصوص احتمالات مطرح پيرامون قرار گرفتن لاريجاني و ناطق نوري در يک جبهه و سنگين بودن وزنه اين جبهه افزود: اين نظر شماست. ما بسياري از اين آقايان را به عنوان اصولگرا قبول نداريم و فقط افرادي را که فعلا حضور دارند اصولگرا مي دانيم يعني جبهه متحد اصولگرايان و پايداري ها.

 

فردا نوشت

ديدار اخير طيفي از دانشجويان با هاشمي رفسنجاني که بصورت گزينشي صورت گرفته، برخلاف اخبار رسمي منتشر شده در رسانه ها با حاشيه هاي قابل توجهي روبرو بوده که از آن جمله مي توان به اعتراض برخي از دانشجويان به بخشهايي از سخنان هاشمي رفسنجاني در باره مناسب بودن شرايط سران فتنه در حصر اشاره کرد.

 

رجا نيوز خبرداد

سعيد جليلي، در سفري يک روزه به گرگان، با مردم و دانشجويان اين شهرستان ديدار و گفت و گو خواهد داشت. جليلي همچنين قرار است در يک نشست مردمي نيز شرکت نموده و در جمع مردم گرگان به سخنراني بپردازد.

 

سايت فردا مدعي شد

معاون وزير جهاد کشاورزي برگشت خوردن برخي از محموله هاي هندوانه  صادراتي از کشور هاي عربي را تاييد و اعلام کرد: محموله هاي برگشت خورده مشکل آفت زدگي و بهداشتي نداشته اند و برخي کشورهاي عربي با ايران سر ناسازگاري و نامهرباني دارند که ممکن است در تجارت محصولات کشاورزي تاثيرگذار باشد.

 

تابناک خبرداد

کتاب «ايران و آمريکا، گذشتۀ شکست خورده و مسير آشتي» نوشته سيد حسين موسويان، ديپلمات سابق وزارت خارجه، عضو تيم پيشين مذاکره کنندۀ هسته اي منتشر شد. اين کتاب جذاب و خواندني از سيد حسين موسويان که به زبان انگليسي در ايالات متحده آمريکا نيز منتشر شده، خوانندگان زيادي را در اين کشور جذب کرده و اتفاقاً فروش خوبي هم داشته است.

 

سايت تيک خبرداد

خبرنگار سي ان ان در گزارشي از تهران گفت:بسياري از افراد نمي خواهند با آمريکا گفتگو انجام شود.فردريک پليتگن در گزارشي از تهران گفت: شعار مرگ بر آمريکا ، شعاري است که حاضران در نماز جمعه سر مي دهند.بسياري از آنها نمي توانند بهبود روابط با کشوري که آنها آن را شيطان بزرگ مي نامند،باور کنند.

******************************************************

روزنامه ایران******

بولتون: اوباما، مدام از خط قرمزها عقب‌نشینی می‌کند

جان بولتون  نماینده پیشین امریکا در سازمان ملل متحد  در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» درباره سخنان جو بایدن پیرامون توافق اتمی با ایران گفت: «با احترام به معاون رئیس جمهوری و همه دولت، کسی حرف‌های دولت را در این خصوص باور نمی‌کند، زیرا مصالحه پشت مصالحه صورت می‌گیرد و هر بار که به نظر می‌رسد خط قرمزی واقعی وجود دارد، دولت به شکلی از آن عقب‌نشینی می‌کند.»

 

مذاکره مقامات شرکت «مرسک» با مسئولان ایرانی

خبرگزاری «رویترز» از دیدار مقامات شرکت خطوط کشتیرانی «مرسک» با مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی ایران خبر داد. این خبرگزاری بدون اشاره به محل انجام این دیدار، از مبدأ «کپنهاگ» گزارش داد که ملاقات مقامات شرکت «مرسک» با مسئولان ایرانی که برای آزادی کشتی توقیف شده انجام شد، بی‌نتیجه پایان یافت.

 

فرماندار بابل: با موافقت وزارت کشور

به سخنرانی احمدی‌نژاد رفتم

فرماندار بابل درباره حضورش در سخنرانی احمدی‌نژاد گفت: «حضور بنده با هماهنگی و موافقت و نظر مساعد استانداری و وزارت کشور صورت گرفته و به منظور حفظ امنیت و آرامش مراسم بوده است.» فرماندار بابل  رجب ملایی رئیسی در گفت‌وگو با سایت محلی «وارش نیوز» افزود: «مگر کشور ما جمهوری اسلامی نیست و مگر نه اینکه باید با همه برخوردی یکسان شود، اگر این گونه است حضور بنده بلااشکال بوده است. ضمن اینکه باید به بزرگان‌مان احترام بگذاریم و با تنگ‌نظری راه را نبندیم.» ملایی حضور نیافتن اش در این مراسم را بی احترامی دانست و از شرکت در این مراسم دفاع کرد. گفتنی است، سایت انتخاب گزارش داده بود: «پس از پایان مراسم برخی بزرگان استان مازندران تا پاسی از شب در منزل یکی از مسئولان سابق دولت و با حضور محمود احمدی‌نژاد تشکیل جلسه دادند... بسیاری از مسئولان شهرستان بابل بویژه آقای ملایی فرماندار ویژه و معاون استانداری مازندران در این مراسم، حضور داشتند. به جز مقامات مختلف فرمانداری، برخی فرمانداران و بخشداران که از دوره احمدی‌نژاد همچنان مشغول فعالیت هستند، در جلسه خصوصی با احمدی‌نژاد شرکت کردند.» فرماندار بابل درباره این بخش از خبر واکنش و توضیحی نداشته است.

 

خاطره انتقادی ری شهری از احمدی نژاد

 «تابناک » با اعلام اینکه پنجمین جلد از خاطرات آیت‌الله ری‌شهری که در برگیرنده دو دهه سرپرستی حج توسط اوست؛ بزودی منتشر می شود ، افزود:« در قسمت‌هایی از این کتاب که بزودی منتشر می شود ، چنین می‌خوانیم:

روز دهم ذیحجّه اطّلاع داده شد که آقای احمدی‏‌نژاد قصد دارد شب به چادر بعثه در منا بیاید و در آنجا سخنرانی نیز داشته باشد... خلاصه صحبت ایشان آن بود که در حال حاضر، امام زمان( عج) جهان را اداره می‏‌کند و هدایت شخص ایشان هم با خود امام زمان است. ضمناً با اشاره به سخنرانی چندی پیش خود در دانشگاه کلمبیای امریکا، آن سخنرانی را نیز با هدایت امام زمان دانست و همچنین بر این نکته تأکید ورزید که قضایای هسته‏‌ای را هم آن حضرت هدایت می‌‏کند. آقای احمدی‌‏نژاد در ادامهٔ سخنرانی خود مدّعی شد سایر مسلمانان ایمان واقعی ندارند و حج‌‏ّشان هم حج نیست که باتوجّه به حضور برخی علمای اهل‏ تسنّن در بعثه، این مطلب بازتاب خوبی نداشت.

مطالب ایشان به‌گونه‏‌ای بود که توصیه کردم نوار آن به ایران منتقل نشود، چراکه به نظرم رسید نه برای نظام جمهوری اسلامی ایران خوب است و نه برای شخص ایشان، ولی بعداً دیدم که مسئولان دفتر رئیس‌جمهور، قسمت اوّل صحبت‏‌های ایشان را به ایران منتقل کرده‌‏اند و این سخنان در رسانه‌‏ها نیز تحت عنوان «مدیریّت جهان با امام زمان است»، انعکاس یافته است».

******************************************************روزنامه جام جم**

هیات پارلمانی نروژ، فردا در تهران

 مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی از سفر هیات پارلمانی نروژ به تهران در روز سه‌شنبه (فردا) خبر داد.

حسین شیخ‌الاسلام به ایرنا گفت: خانم ریت فلت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت مجلس نروژ، ریاست هیات 8 نفره پارلمانی این کشور را به عهده دارد.

وی با یادآوری این که سفر هیات نروژی، 2 روزه خواهد بود، افزود: سفر هیات پارلمانی نروژ به دعوت علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به تهران انجام می‌شود.

 

سیاری: آمریکا کشتی‌های خود را در خلیج عدن اسکورت کند

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در واکنش به برخی اخبار مبنی بر تصمیم مقامات نظامی آمریکا برای اسکورت کشتی‌های آمریکایی در خلیج فارس، گفت: امنیت در خلیج فارس،‌ تنگه هرمز و دریای عمان با حضور همیشگی نیروی دریایی ارتش و سپاه کاملا برقرار است؛ بنابراین نیاز نیست آمریکایی‌ها کشتی‌های خود را در این منطقه اسکورت کنند.

به گزارش ایسنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در حاشیه مراسم بزرگداشت روز معلم در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) در جمع خبرنگاران، درباره توقیف یک کشتی متعلق به جزایر مارشال، گفت: این توقیف کاملا قانونی بوده است.مقامات نظامی آمریکا بعد از توقیف کشتی متعلق به جزایر مارشال توسط کشورمان اظهار کرده بودند که کشتی‌های آمریکایی را در خلیج فارس اسکورت خواهند کرد.

 

تائید لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر از سوی شورای نگهبان

شورای نگهبان لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را با توجه به اصلاحات انجام شده، تائید کرد.

به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که با اصلاحاتی در جلسه اول اردیبهشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه چهارشنبه گذشته شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.شورای نگهبان همچنین نظر خود را در مورد طرح نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، نظر این شورا درباره طرح مذکور اول اردیبهشت در مجلس تصویب و در جلسه چهارشنبه گذشته شورای نگهبان بررسی و در 4 مورد مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد.

 

سناریوی دوقطبی کردن فضای سیاسی در آستانه انتخابات مجلس

الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس، دو قطبی کردن فضای سیاسی کشور را با توجه به مشکلات موجود و نیاز به وحدت عمومی خیانت به مردم خواند و اهداف انتخاباتی را هدف طراحان این سناریو دانست.

وی در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: نارسایی‌ها در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی می‌طلبد که مردم یکپارچه از دولت، مجلس و نهادهای حکومتی حمایت کنند.نادران تصریح کرد: هر گونه اقدامی که بخصوص از سوی مقامات اجرایی ناظر به انتخابات باشد حتما بر این روند حمایت و وحدت تاثیر منفی می‌گذارد و دودش اول به چشم کسانی می‌رود که طراحان اصلی این فضای دو قطبی هستند.

 ************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات