تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۴  ، 
شناسه خبر : ۲۷۵۰۵۸

روزنامه کیهان **

قاتلان امیرکبیر امروز از چه کسی حمایت می‌کنند؟!

وبسایت شبکه دولتی انگلیس با جانبداری از هاشمی رفسنجانی، اعتراض دانشجویان به وی را «نمک‌نشناسی» عنوان کرد.

بی‌بی‌سی در تحلیلی با عنوان «هاشمی، امیرکبیر و نمک‌نشناسی»، می‌گوید: این سیاستمدار بلندآوازه و روزگاری قدرتمند، امروز به زحمت توانست در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی کند. او که زمانی در نماز جمعه‌ها با شعارهای هاشمی قهرمان ستایش می‌شد امروز توسط کسانی که خود را وفادارترین گروه از انقلابی‌ها می‌خوانند به عنوان رئیس فتنه توصیف شد.

در ادامه این تحلیل آمده که رویکرد اعتراض نسبت به مخالفین و منتقدین نظام از سوی دانشجویان و حامیان نظام افزایش یافته است و باید با این گونه رویکردها در ایران مقابله کرد.

آقای هاشمی روز دوشنبه در سخنان خود در دانشگاه امیرکبیر گفت: اسم دانشگاه را از شخصیتی گرفتید که هم دردها را می‌فهمید و هم برای درمان این درد تلاش می‌کرد.

وی استعمار و استبداد را دردهای آن روزگار مخصوصاً در زمان قاجار دانست و گفت: امیرکبیر با مظاهر استبداد درگیر شد که به قیمت جانش تمام شد، چون خشم استعمار و استبداد را همیشه به همراه داشت.

هاشمی رفسنجانی، سرنوشت امیرکبیر را نمک‌نشناسی ناصرالدین شاه در حق وی دانست و گفت: الان نام امیرکبیر در ایران و منطقه از همه شاهان بالاتر است، چون بنیانگذار دانش و تکنولوژی بوده و راه مبارزه با استکبار و استعمار را باز کرده بود.

سال گذشته نیز فائزه هاشمی که در کاشان و به بهانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گفت، به فضای خاطره‌انگیز باغ تاریخی فین کاشان محل قتلگاه امیرکبیر اشاره کرد و افزود: مشاهده می‌کنیم فین کاشان قتلگاه امیرکبیر محل ناکام کردن ملت ایران است. وقتی در مقابل بزرگی‌ها، تدبیرها، ابتکارات و توانمندی‌های امیرکبیر، او را می‌کشند، در جامعه هیچ اتفاقی نمی‌افتد و خیلی راحت در دوران خودش فراموش می‌شود، ولی ده‌ها سال بعد کم‌کم ملت ایران متوجه می‌شوند مردم چه فردی را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه این شیوه گاهی اوقات در بین ما نیز اتفاق می‌افتد که قدر بزرگانمان را در موقع خودش نمی‌دانیم، گفت: باتوجه به همه ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها، منابع ثروت، نیروی انسانی و هوش خدادادی که در کشور داریم به خاطر اینک�� همیشه اسطوره‌کش بودیم هنوز در مسیر توسعه درجا می‌زنیم.

نکته مهمی که درباره مصادره حیثیت و آبروی امیرکبیر(ره) به نفع آقای هاشمی مطرح می‌شود این است که امیرکبیر را عوامل و سرسپردگان رژیم انگلیس و به دستور انگلیس به شهادت رساندند. با این وصف باید پرسید رژیم منفور انگلیس و همتایان آمریکایی صهیونیستی آنان امروز از چه کسانی در ایران و در مقابل نظام اسلامی حمایت می‌کنند؟ و در فتنه و آشوب سال 88 علناً و رسماً پای کدام جریان سیاسی آلوده ایستادند؟ آیا شهید والامقام امیر کبیر چنین ننگی را امضا می‌کرد؟ اگر قائل به چنین ننگی بود که انگلیس خبیث تشنه خون او نمی‌شد و امیرکبیر هم امیرکبیر بزرگ نمی‌شد. با این وصف اتفاقاً می‌توان گفت اگر ملاک امیرکبیر یا آقاخان نوری و ناصرالدین شدن، حب و بغض انگلیس - و بعدها آمریکایی‌ها- باشد، آنگاه درباره هم افقی و هم مسیری فتنه‌گران با این حامیان استبداد و استعمار چه باید گفت؟! به راستی آیا جز این است که حامیان میرزاآقاخان نوری و ناصرالدین شاه (قاتلان امیرکبیر) اکنون دشمنان خونی جمهوری اسلامی و پشتیبان معارضان نظام هستند؟!

یادآور می‌شود همزمان با بی‌بی‌سی، نشریات زنجیره‌ای با تیترهایی نظیر «سخنرانی هاشمی به یاد امیرکبیر»، «امیر کبیر مقابل تندروها ایستاد»، «شور و فریاد پلی‌تکنیک برای هاشمی» و... به استقبال حضور و سخنرانی توأم با تشنج‌ هاشمی در دانشگاه امیرکبیر رفتند.

 

خونسردی مخدوش عضو تیم مذاکره‌کننده

معاون وزیر خارجه در اظهاراتی غیرفنی و عجیب گفت سخنان جان کری درباره ابدی بودن بازرسی‌ها از ایران عجیب و غریب نیست و جزو ان‌پی‌تی است.

عباس عراقچی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا که از بازرسی‌های ابدی در ایران خبر داده بود، گفت: فکر نمی‌کنم خیلی چیز عجیب و غریبی باشد، این یکی از اصول اولیه ان‌پی‌تی است. کشورهایی که به ان‌پی‌تی ملحق می‌شوند براساس آن، از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار می‌شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود را دنبال می‌کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می‌پذیرند.

وی تاکید کرد: اینکه نظارت‌هایی وجود داشته باشد که از صلح‌آمیز بودن این برنامه‌ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان‌پی‌تی است و ما سال‌هاست که به ان‌پی‌تی پیوسته‌ایم و براساس آن، یک موافقتنامه پادمان میان ایران و آژانس امضا شده که دائمی است و این چیز عجیب و غریبی نیست.

وی تاکید کرد: ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم و در مقابل، آنها غنی‌سازی، آب سنگین و ادامه برنامه‌های ما را در خیلی از حوزه‌ها می‌پذیرند، همکاری‌ها و رفع تحریم‌ها را می‌پذیرند و ما در مقابل، اعتمادسازی را مقداری بیشتر می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما در نیویورک گفت‌وگو می‌کرد به لزوم تصویب پروتکل الحاقی از سوی قوه مقننه نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که موضوع مذاکره است، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد، پروتکل الحاقی هم اجرایی خواهد شد و آن هم هیچ چیز عجیب  و غریبی نیست، چون بیش از یکصد کشور دنیا، پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند و یکی از اصول اولیه ان‌پی‌تی این است که کشورها برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یکسری نظارت‌ها و بازرسی‌ها توسط آژانس موافقت می‌کنند که اعتماد وجود داشته باشد.

این اظهارات از جهات متعدد مخدوش است. 1- پیش از این ادعا می‌شده مدت توافق کذایی  که تمام ابعاد برنامه هسته‌ای ایران را محدود- و بعضاً ويژه می‌کند، 10 سال است و پس از آن ایران می‌تواند فعالیت‌های عادی را از سر بگیرد. از سویی براساس اظهارنظرها نظارت‌های مورد اشاره حتی فراتر از پروتکل الحاقی و به معنای جامع کلمه «استثنایی» و «ویژه» است و بنابراین قابل قیاس با بازرسی از دیگر کشورها نیست. به عبارت دیگر این توافق «طبق اصول ان‌پی‌تی» نیست و بسیار فراتر از آن است. در عین حال در طول این مدت (ابدی) ایران حق از سرگیری فعالیت‌های متوقف شده را ندارد. 2- اگر قرار است طبق ان‌پی‌تی تعامل شود، پس تعهدات اضافی- حتی فراتر از پروتکل الحاقی که مجلس شورای اسلامی نپذیرفته- برای چیست؟ 3- چیز عجیب و غریب دیگر این است که  2 سال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران در سال 82، با گستاخی بیشتر طرف غربی و تاکید بر دائمی کردن تعلیق برنامه هسته‌ای ایران همراه شد و به همین دلیل آن روند متوقف شد. 4- آیا محرومیت از غنی‌سازی 20 درصد یا به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته IR8، تغییر کاربری راکتور اراک، توقف غنی‌سازی در فردو، کاهش سقف مواد غنی‌شده از 10 هزار کیلو به 300 کیلو گرم، بازرسی‌های فراگیر از هر جا که غرب ادعا کرد مشکوک است و مطالبه دسترسی به برخی دانشمندان یا سیاستمداران و نظامیان ارشد در ان‌پی‌تی آمده و جزو اصول آن است؟ و با وجود قبول واگذاری کما بیش این موارد می‌توان مدعی شد ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم؟

یادآور می‌شود امثال جان کری این را هم گفته بودند که با وجود مطالبه امتیازات بی‌سابقه در طول 10 سال گذشته که برنامه ایران را عقب می‌راند و متوقف می‌کند، ساختار و رژیم تحریم‌ها را حفظ می‌کنند که لابد این هم چیز عجیب و غریبی نیست!

 

نماینده مشارکتی مجلس ششم: ائتلاف با لاریجانی توهم است

عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم می‌گوید روحانی هر چه بتواند در انتخابات مجلس حمایت بیشتری را جلب کند، بهتر است اما نمی‌تواند روی اصولگرایان سنتی نظیر لاریجانی و ولایتی حساب کند.

احمد شیرزاد در مصاحبه با آریا و درباره ائتلاف علی لاریجانی و روحانی برای انتخابات مجلس دهم، گفت: آقای لاریجانی جزو اصولگرایان سنتی محسوب می‌شوند بنابراین اگرچه نسبت به دولت مواضع معتدل‌تری دارند اما اینکه آقای روحانی به مجموعه آقای لاریجانی نسبت به اصلاح‌طلبان و آقای هاشمی نزدیک‌تر باشد دور از ذهن است.

وی درباره ائتلاف ولایتی، لاریجانی و روحانی گفت: آقای ولایتی در انتخابات ریاست جمهوری فقط با توجه به نقشی که در انتقاد از آقای سعید جلیلی ایفا کرد در پیروزی آقای روحانی مؤثر بود. در انتخابات مجلس مجموعه این دوستان اصولگرای سنتی شرکت خواهند داشت و حضور آنها بخشی از واقعیت سیاسی ایران است اما اینکه جریان حامی دولت بخواهد به ائتلاف با این اصولگرایان سنتی دل ببندد واقع‌گرایانه نیست چرا که نه تنها نفوذ مردمی شخصیت‌هایی چون آقایان لاریجانی، ولایتی یا حزب مؤتلفه و جامعه اسلامی مهندسین، زیاد نیست بلکه ملاحظاتی که این طیف در عرصه سیاسی دارند خیلی زیاد است. بنابراین دولت آقای روحانی خیلی نمی‌تواند روی این جریان حساب باز کند.

وی تأکید کرد: طبیعتاً آقای روحانی به عنوان یک سیاستمدار هر چه بتواند حمایت بیشتری به خود جلب کند کار درستی است. البته بنده بعید می‌دانم ائتلافی میان جریان لاریجانی و دولت شکل بگیرد.

 

روحانی با وجود خطاهای بزرگ به تذکرات دلسوزان توجه نمی‌کند

وزیر اقتصاد دولت اصلاحات گفت: روحانی خطاهای بزرگی در سیاست‌های اقتصادی انجام می‌دهد.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از نگرانی طهماسب مظاهری خبر داده و از قول وی نوشت: آقای دکتر روحانی خطاهای بزرگی در سیاست‌های اقتصادی دولت انجام می‌دهد. مشابه آقای احمدی‌نژاد به تذکرات دلسوزان توجه نمی‌کند. نتیجه‌اش هم این می‌شود  که در سال دوم دولت، شاهد اقدامات شتابزده‌ای هستیم.

مظاهری می‌افزاید فرق دولت‌های آقایان احمدی‌نژاد و روحانی در این است که دولت یازدهم می‌داند و قبول دارد که این تصمیم و بخشنامه‌اش خلاف و مضر است، اما آن را انجام می‌دهد. آقای احمدی‌نژاد این قبیل کارها را با اعتقاد به اینکه چنین سیاستی به نفع اقتصاد و مردم است انجام می‌داد. البته نتیجه هر دو یکی است. کار آقای جهانگیری از این نظر غیرقابل بخشش‌تر است. کار آقای جهانگیری دو نرخی و چند نرخی بودن ارز را که مادر مفاسد اقتصادی است، تشدید می‌کند. باید دید چه کسانی پشت این تصمیم هستند.

سعید اسلامی بیدگلی، کارشناس بازارهای مالی نیز به این روزنامه حامی دولت گفت: چرا مسئولان زمانی که در خارج از دولت هستند به سیاست‌هایی اعتراض و انتقاد می‌کنند و زمانی که بر مسند امور می‌نشینند، همان سیاست‌های غلط را ادامه می‌دهند؟ آیا ساز و کار اقتصاد ایران بر همان جریان‌های غلط بنا شده و مراکز قدرت در چرخه‌های یادگیری، خود را با آن سیاست‌ها تطبیق داده‌اند و اکنون حاضر نیستند که از این چرخه معیوب خارج شوند؟ یا شاید دولت‌ها حاضر نیستند، هزینه تصمیمات اصلاحی را بپذیرند و دائم آن را به تاخیر می‌اندازند؟ مسئله تنها نرخ سود بانکی نیست، بسیاری از سیاست‌های ارزی، تصمیمات گمرکی، مسائل مربوط به تعرفه‌ها، سیاست‌های بازار سرمایه و... به طور آشکاری اشتباه، خلاف مبانی علمی و فسادآور است.

به گزارش مشرق، روزنامه جمهوری اسلامی درباره سیاست‌های اقتصادی دولت نوشت بخشنامه اخیر دولت در مورد قیمت‌گذاری که هفته گذشته توسط معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه‌ها ابلاغ شد، نگرانی و دغدغه کارشناسان اقتصادی را به دنبال داشته است. اگر چه بیشتر اقتصاددانان مدافع سیاست‌های دولت یازدهم هستند اما گاهی برخی سیاست‌ها نگران‌کننده هستند و چاره‌ای جز موضع‌گیری درباره آنها نیست. بخش‌نامه اخیر درباره قیمت‌گذاری، شاید از این دست سیاست‌ها باشد...

 

خالی‌بندی تازه بزک کنندگان مذاکره با آمریکا

روزنامه زنجیره‌ای شرق تیتر اول خود را به «هیئت نفتی آمریکا مسافر تهران» اختصاص داد.

این روزنامه که برخلاف نام خود جزو بزک‌کنندگان سیاست‌های آمریکا و غرب در کشور محسوب می‌شود نوشت پس از سفر بازرگانان به تهران، هیئت نفتی آمریکا مسافر تهران می‌شود. شرق از قول معاون وزیر نفت می‌گوید «پیش‌بینی می‌شود با سفر این هیئت آمریکایی و در صورت لغو تحریم‌های صنعت، در آینده شاهد حضور شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز آمریکا در ایران باشیم.»

این قبیل فضاسازی‌ها در حالی است که جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبر مورد اشاره گفت: هنوز داد و ستد با ایران زود است و در خبر منتشره نام هیچ فرد یا شرکتی ذکر نشده است، هر فعالیتی که ناقض تحریم‌ها علیه ایران باشد دولت آمریکا دست به اقدام خواهد زد.

آمریکا هفته گذشته بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریبا را به خاطر معامله 3 سال پیش با ایران و 2 کشور دیگر 8/9 میلیارد دلار جریمه کرد.

نشریاتی مانند شرق سال 92 نیز به هنگام انتشار توافق ژنو از گسیل هیئت‌های تجاری فرانسوی به تهران برای عقد قرارداد، برقراری پرواز تهران- نیویورک و فروش هواپیماهای آمریکایی به تهران خبر داده بودند که جملگی دروغ از آب درآمد. بنا بر گزارش‌های دقیق، تحریم‌های هسته‌ای حتی در صورت تعلیق یا لغو، 17 درصد تحریم‌ها محسوب می‌شود و 83 درصد تحریم‌های اصلی از جمله در زمینه نفتی و بانکی برقرار می‌ماند.

نشریات زنجیره‌ای هفته گذشته به دنبال حضور جان کری در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل و مذاکره با دکتر ظریف، تیترهایی نظیر «وزیر خارجه آمریکا پس از 36 سال در خاک ایران قدم گذاشت» انتخاب کرده و به لاپوشانی رفتار توهین‌آمیز آمریکا با ویزای سفیر منتخب آقای روحانی (ابوطالبی) پرداخته بودند.

******************************************************

روزنامه قدس ***

ذبح غیرشرعی با گاز Co

تسنیم: حسن اکبری، متخصص آسیب‌شناسی سلولی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کشته شدن حیوانات با گاز Co (مونوکسید کربن) در برخی کشتارگاه‌ها خبر داد و گفت: متأسفانه مشاهده شده که در برخی کشتارگاه‌ها به حیوان گاز دی اکسید کربن تزریق می‌کنند و با حالت خفگی، حیوان را سر می‌برند که از لحاظ علمی این اقدام باعث می‌شود تا گاز Co به هموگلوبین بدن بچسبد و یک رنگ صورتی مانند به رنگ گوشت ایجاد شود که برای بدن مضر است.

 

 مذاکرات با ایران درباره خط اعتباری

ایسنا: ادیب میاله، رئیس بانک مرکزی سوریه گفت: این کشور هنوز از نخستین توافق یک میلیارد دلاری با ایران پول دارد که به تأمین واردات کمک می‌کند. پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از رئیس بانک مرکزی سوریه نوشت: این کشور و ایران سرگرم مذاکره درباره دومین خط اعتبار یک میلیارد دلاری هستند.

 

 لبنیات بازهم گران می‌شود!

باشگاه خبرنگاران: رضا باکری، دبیر انجمن لبنی کشور درخصوص نحوه تعیین افزایش قیمت لبنیات در کشور گفت: در حال حاضر اثربخشی افزایش هزینه‌های سال 94 روی بهای تمام شده فرآورده‌‌های لبنی نسبت به سال 93 معادل پنج درصد بوده و یک درصد مالیات ارزش افزوده به آن اضافه می‌گردد در مجموع 6 درصد خواهد بود.

 

 مسمومیت دوباره 4 نفر در شازند

حادثه گازگرفتگی در پالایشگاه امام‌خمینی(ره) شازند، روز گذشته چهار کارگر را راهی بیمارستان کرد. در هفتم اردیبهشت ماه امسال نیز حادثه گازگرفتگی دیگری با گاز سولفید هیدروژن در این پالایشگاه اتفاق افتاد که پنج کارگر را مصدوم کرد.

 

 توضیح دانشگاه تهران درباره یک خبر

مهر: سید احمدرضا خضری، مدیر کل روابط عمومی دانشگاه تهران در خصوص خبر خودکشی یکی از دانشجویان دانشگاه تهران گفت: خبر خودکشی این فرد که دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران بوده، متأسفانه صحت دارد و علت و چرایی اقدام وی در دست بررسی کامل قرار دارد.  وی با بیان اینکه اقدام به خودکشی این دانشجو خارج از دانشگاه صورت گرفته، گفت: بررسی های فعلی نشان می دهد که این فرد دارای مشکلات خانوادگی و روحی بوده و دست به خودکشی زده است.

 

 بررسی چند موضوع در وزارت کشور

ایسنا: رضا محبوبی، مشاور وزیر کشور و معاون مرکز اجتماعی کشور در حاشیه برگزاری هفتاد و دومین شورای اجتماعی کشور گفت: وزارت کشور به عنوان وزارت امور داخله درباره همه موضوعات باید اعمال مدیریت کند، البته موضوع سگ کشی در معاونت عمرانی، شعارهای روز کارگر در معاونت سیاسی و موضوع اپیلاسیون درمعاونت امنیتی اجتماعی مطرح شده بود.

 

 واکنش دادستان به استخرهای مختلط

واحد مرکزی خبر: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: برخی استخرهای مختلط در بعضی گزارشها دیده می‌شود و دستگاه هایی که بودجه ورزش را می گیرند، متولی اصلی هستند و باید پاسخگو باشند.

 

 رشد جمعیت کشور متوازن نیست

مهر: محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با وجود رشد جمعیت کشور در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، هنوز رشد جمعیت کشور بویژه جمعیت فعال و جوان متوازن نیست.

 

 بانک‌ها در نرخ سود «تبانی» نکردند

تسنیم: عبدالناصر همتی، رئیس شورای هماهنگی مدیران بانکهای دولتی درباره نرخهای جدید سود بانکی ودر واکنش به برخی برداشتها از تفاهم نامه اخیر بانکدارها، گفت: در یکی از مقالات نوشته شده بود، تبانی بانکها، درحالی که اصلاً این طور نبود، چراکه بانکها بعد از بررسی و جمع بندی نهایی، پیشنهادهای کارشناسی خود را به همراه تبصره ها و بندهایی به بانک مرکزی ارایه دادند.

 

 موانع ازدواج را برطرف کنید!

 

تسنیم: حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: مسؤولان با پیگیری خود موظف به رفع موانع ازدواج جوانان هستند.

 

 لغو همایش «فتنه 25 لوزان» در اصفهان

فرارو: فضل‌ا... کفیل، فرماندار اصفهان با تأکید بر اینکه نشست «فتنه 25 لوزان» در اصفهان برگزار نمی‌شود، گفت: با متخلفان امر بشدت برخورد قانونی خواهد شد. وی در مورد عنوان «قرارگاه بصیرت افزایی هسته‌ای» گفت: تاکنون کسی خود را متولی این عنوان معرفی نکرده و این درحالی است که مجموعه برگزار کننده یک برنامه سیاسی باید شناخته شده و شناسنامه‌دار باشد.

 

 باز هم اختلاس

ایسنا: حجت الاسلام و المسلمین قدرتی، رئیس کل دادگستری خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه با پیگیری‌های انجام شده تعدادی پرونده تخلف و فساد اقتصادی در استان تشکیل شده است، گفت: یکی از این پرونده‌های مهم، تخلفات و جرایم مالی در شرکت آلومینیای جاجرم بوده است. قدرتی تصریح کرد: گفته شده این شرکت 70 میلیارد تومان اختلاس کرده است، اما براساس آنچه که دادگستری خراسان‌شمالی تاکنون به آن رسیده، رقم اولیه اختلاس در حدود 50 تا 60 میلیارد تومان تعیین شده است.

 

 نابودی کارون تا 20 سال آینده

عصرایران: پرویز باورصاد، عضو کنفرانس ملی کارون گفت: با شرایطی که در انتقال آب از خوزستان به اصفهان پیش می‌رود، کارون تا 20 سال دیگر عمر نمی‌کند.

 

 دلال روابط تهران – واشنگتن!

فردا: خبرها حاکی است که سیامک نمازی، رئیس سابق برنامه ریزی استراتژیک در هلال احمر نفت ایران دلال رابطه ایران وآمریکاست. گفته می شود که نمازی در گذشته مدیر کلی گروه مشاوره انرژی منطقه ای در دوبی را برعهده داشته است. وی در کنار این سمتها، موقعیت سابق خود شامل کمک به شرکتهای چند ملیتی در رابطه با مطالعات امکان سنجی و مشاوره استراتژیک در ایران را در قالب شرکت «آتیه بهار» پیگیری می‌کرده است. خبرها حاکی است که دایره فعالیت گسترده سیامک نمازی دریچه‌ای نیز به شرکت در دلالی‌های بزرگ نفتی دارد.

 

 اولین وآخرین خریدار خودروی چینی

ایرنا: حسین گروسی، نماینده مردم شهریار در مجلس با انتقاد از کیفیت بسیار پایین خودروهای چینی در ایران گفت: متأسفانه اولین خریدار، آخرین صاحب این خودروهاست.

 

 سردارغلامپور:به زودی ادلب آزاد می‌شود

ایسنا: سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس در حاشیه مراسم گرامیداشت شهدای حرم گفت: امروز عملیات خوبی از سوی ارتش سوریه در منطقه ادلب آغاز شده و به زودی این منطقه آزاد می‌شود

******************************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» افراد زیادی را که مشکوک به رابطه با گروهک داعش بودند در نوار غزه بازداشت کرد. به گزارش وبگاه خبری «الاخبار»، عناصر بازداشت شده متهم به انجام اقداماتی علیه سازمان‌های وابسته به حماس در نوار غزه هستند که آخرین آنها انفجاری در محله «شیخ رضوان» بوده است. براساس همین گزارش، یکی از این عناصر سلفی وابسته به داعش در شهر رفح (جنوب نوار غزه) بمبی کار گذاشته بود تا 5 عضو گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس را به قتل برساند. مسئولان امنیتی وابسته به حماس دوشنبه شب یک بمب کار گذاشته شده در محله «الشجاعیه» را خنثی و عامل آن را بازداشت کردند. از مدتی قبل، اسناد همکاری داعش با رژیم صهیونیستی کشف و حتی مشخص شده است که بسیاری از عناصر داعش که در عراق و سوریه مجروح می‌شوند برای مداوا به بیمارستان‌های نظامی اسرائیل انتقال می‌یابند.

* رئیس‌جمهور فرانسه و پادشاه عربستان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نباید موجب بی‌ثباتی منطقه شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه که به دعوت ملک سلمان پادشاه عربستان به ریاض سفر کرده است در آستانه برگزاری نشست شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس با وی دیدار و گفت و گو کرد. دو طرف در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند فرانسه و عربستان لزوم دستیابی به یک توافق با ایران که قابل راستی‌آزمایی باقی بماند و محکم و الزام‌آور باشد را تایید می‌کنند. این بیانیه می‌افزاید: «این توافق نباید منجر به برهم زدن امنیت و ثبات در منطقه شود و امنیت و ثبات کشورهای همسایه ایران را تهدید کند.» عربستان برای همراه ساختن سران کشورهای غربی با خود، به آنها رشوه کلانی پرداخت کرده است.

* دولت سنگال برای کمک به دولت ریاض در جنگ علیه یمن 2100 نظامی به عربستان اعزام می‌کند. به گزارش انتخاب، خبرگزاری رویترز خبر داد که دولت سنگال برای کمک به سعودی‌ها در جنگ علیه یمن 2100 نظامی به عربستان ارسال می‌کند. این نظامیان احتمالاً برای مشارکت در نبرد علیه ارتش و نیروهای مردمی به کار گرفته خواهند شد. سنگال یکی از کشورهایی است که سالانه مبالغ زیادی از دولت ریاض به عنوان وام و کمک دریافت می‌کند. مصر و پاکستان به درخواست دولت عربستان برای اعزام نیرو به جنگ یمن پاسخ منفی داده‌اند.

* در کشور الجزایر، گوشت خوک حلال اسلامی نیز به بازار آمد! به گزارش شفاف، تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد در الجزایر گوشت حلال! خوک توزیع شده است. روی قوطی حاوی این گوشت نوشته شده «لحم خنزیر حلال مذبوح علی الطریقه الاسلامیه» گوشت خوک حلال که به شیوه اسلامی ذبح شده است. این گوشت از فرانسه به الجزایر صادر شده است.

******************************************************

روزنامه خراسان*****

تعهد يک مسئول به ناجا درباره خلافي خودروهاي دولتي

بر اساس ابلاغيه يکي از سازمانهاي بزرگ دولتي به ادارات ذي ربط، اعلام شده است که با توجه به مشکلات رخ داده بابت خلافي خودروهاي آن سازمان و تبعات اين موضوع مانند عدم شماره گذاري و ارائه خدمات از سوي ناجا، رييس اين سازمان در نامه اي رسمي به راهور ناجا متعهد شده است اين مشکل را در اسرع وقت حل کند. در ادامه اين ابلاغيه نيز از همه مسئولان مربوطه خواسته شده است ظرف 1 هفته، مشکل مذکور را حل و نتيجه را به رياست سازمان اعلام کنند.

بلاغ ويژه دولت براي حل مشکل 100 ميليون دلاري

در حالي که بر اساس مصوبه دي ماه سال گذشته هيئت دولت، مقرر شده بود سرمايه دولت جمهوري اسلامي ايران در شرکت بين المللي اسلامي تأمين مالي تجاري وابسته به بانک توسعه اسلامي از حدود 1 ميليون دلار به بيش از 100 ميليون دلار افزايش يابد، اين دستور به علت مغايرت با قانون برنامه پنجم توسعه و ايجاد بار مالي جديد براي دولت، از سوي نهادهاي نظارتي مغاير قانون اعلام شد اما با ابلاغ ويژه يک مسئول ارشد اجرايي، منبع قانوني مورد نظر براي اختصاص اين مبلغ مشخص و جواز مربوطه صادر شده است.

سايت تابناک مدعي شد

پنجمين جلد از خاطرات آيت‌ا... ري‌شهري که در برگيرنده دو دهه سرپرستي حج توسط اوست؛ به زودي منتشر مي شود .در قسمت‌هايي از اين کتاب که به زودي منتشر مي شود ، چنين مي‌خوانيم:روز دهم ذيحجّه اطّلاع داده شد که آقاي احمدي‎‌نژاد قصد دارد شب به چادر بعثه در منا بيايد و در آنجا سخنراني نيز داشته باشد... خلاصه صحبت ايشان آن بود که در حال حاضر، امام زمان(عج) جهان را اداره مي‎‌کند و هدايت شخص ايشان هم با خود امام زمان است. ضمناً با اشاره به سخنراني چندي پيش خود در دانشگاه کلمبياي آمريکا، آن سخنراني را نيز با هدايت امام زمان دانست و همچنين بر اين نکته تأکيد ورزيد که قضاياي هسته‎‌اي را هم آن حضرت هدايت مي‌‎کند.

 

سايت خرداد مدعي شد

هر چند علي لاريجاني در مقاطع مختلف و لااقل در عرصه رسمي نشان داده که قصد جدل با دولت را ندارد و اظهارات معتدلانه اي داشته اما نتيجه نهايي و آنچه از سوي فراکسيون وي در مجلس به منصه ظهور رسيده حکايت ديگري دارد.با همه اين اوصاف با نزديکي به انتخابات مجلس، آرايش انتخاباتي تازه اي در حال شکل گيري است و گويا فراکسيون اعتدال! يا همان جبهه رهروان دکتر لاريجاني قصد ائتلاف با دولت اعتدال حسن روحاني را دارد و بر اساس قرائن و شواهد گويا دکتر محمد باقر نوبخت ماموريت يافته تا اين مهم را به سرانجام برساند.

 

تابناک نوشت

حميدرضا مقدم فر مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران درباره اظهارات امرا... ايشلر، مشاور اردوغان مبني بر اينکه ايران بيش از رژيم صهيونيستي به جهان اسلام خسارت وارد آورده است، گفته: رئيس جمهور ترکيه از همين نوع مشاورين انحرافي ضربه خورده است. آنکارا مسير اشتباهي را در پيش گرفته است و اردوغان وقتي به تهران آمد تذکراتي به او داده شد.

 

سايت خرداد مدعي شد

با باز شدن زبان احمدي‌‏نژاد و جليلي به انتقاد از مذاکرات هسته‌‏اي بايد منتظر تحولاتي در شيوه عمل بدنه طيف دلواپسان بود که از اين پس وارد فاز ديگري مي‏شوند تا عملا به اندازه توان خود دولت را در اين زمينه به بن بست برسانند. اظهارات يک هفته اخير سعيد جليلي و محمود احمدي‌‏نژاد در همين يک هفته گذشته، با اشارات و انتقادات مستقيمي نسبت به سياست خارجي دولت همراه بوده است.

 

رجا نيوز نوشت

اين سوال را شايد بايد با دقت پاسخ داد که کدام دلواپسي در دولتي ها و حاميانشان موجب شده است که ده ماه قبل از انتخابات مجلسين فعاليت هاي انتخاباتي و تلاش براي سياست زده کردن کشور کليد بخورد. ظاهرا پروژه هاي سياسي و اقتصادي دو سال گذشته چندان هم که تصور مي شده موفق پيش نرفته است و بر همين اساس به نظر مي رسد تلاش براي انتخاباتي کردن فضا و ماهيگيري از دو قطبي هاي ساختگي آغاز شده است.

 

خبر آنلاين نوشت

صادق زيباکلام در مناظره خود با حسين ا... کرم که در محل اين خبرگزاري برگزار شد با اشاره به بودجه هاي فرهنگي برخي موسسات و نهاد ها از وي پرسيد: چرا يک بار در دوره احمدي نژاد براي عفاف و حجاب تجمع نکرديد؟چرا جلوي شوراي انقلاب فرهنگي تجمع نمي کنيد؟ که ا... کرم پاسخ داد :ايشان فکر مي کند ما احمقيم؟ اگر شما هم غيرت ديني داريد شما هم برويد و آنجايي که ما نمي رويم شما برويد تجمع کنيد.ما معتقديم که اين کار به وزارت کشور واگذار شده است. ما از تجمع در برابر وزارت کشور دفاع مي کنيم. چون ناجا ذيل آنهاست.

******************************************************

روزنامه ایران******

فروش قطعات یدکی «بوئینگ» به ایران با مجوز امریکا

 یک مقام مسئول در شرکت هواپیمایی«بوئینگ» گفت: «مجوز امریکا به این شرکت برای فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران تا پایان ماه جاری میلادی تمدید شده است.»  به گزارش «مهر» به نقل از «پرس تی وی»، «مارتین بنتروت» معاون بخش فروش هواپیمایی «بوئینگ» در منطقه خاورمیانه، روسیه و آسیای میانه در مصاحبه‌ای با روزنامه اماراتی گفت: «ارزیابی‌های خود را نسبت به بازار ایران انجام داده‌ایم و بر این باور هستیم که تقاضا در ایران بالا است.»

 

تکذیب سفر هیأت نفتی امریکایی به ایران

 در پی انتشار خبری در برخی رسانه‌های ایرانی درباره سفر هفته جاری یک هیأت نفتی امریکایی به تهران برای مذاکره با مقامات کشورمان؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «در این گزارش‌ها به نام فرد یا شرکت خاصی اشاره نشده و به همین دلیل آنها دقیق نیستند.» «جف راتکه» تأکید کرد: موضع واشنگتن این است که هنوز تجارت در ایران آزاد نیست.

 

رسیدگی دادگاه اروپا به شکایت دومقام صداوسیما

 دادگاه اروپا مستقر در لوکزامبورگ دیروز رسیدگی به شکایت محمد سرافراز رئیس سازمان صداوسیما را آغاز کرد. به گزارش «ایرنا»، این دادگاه، همزمان به شکایت حمیدرضا عمادی مدیر اتاق خبر«پرس تی وی» نیز رسیدگی خواهد کرد. شورای اروپا پیشتر سرافراز را در زمان ریاست او بر شبکه‌های برون مرزی«پرس تی وی» تحریم کرده بود. گفته می‌شود این تحریم ناشی از پخش برخی مصاحبه‌ها در این شبکه‌های تلویزیونی صورت گرفته است.

 

مرتضوی هنوز در پرونده کهریزک دفاعی نکرده است

 وکیل مدافع روح‌الامینی - اولیا دم یکی از کشته‌شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک- گفت: سعید مرتضوی دادستان سابق تهران در ارتباط با شکایت موکلم مبنی بر معاونت در قتل، هنوز دفاعی نکرده است. به گزارش «تسنیم»، حسن کمالی افزود: موکلم از حیدری‌فر (یکی از قضات متهم در پرونده حادثه بازداشتگاه کهریزک) نیز شکایت کرده اما آن شکایت هنوز به دادگاه ارسال نشده است».

 

راهکار «اوباما» برای لغو تحریم‌های ایران

«بلومبرگ» اعلام کرد که باراک اوباما قصد دارد از اختیارات خود در مرحله اول اجرای توافق نهایی برای تعلیق تحریم‌های ایران در صنایع نفت، بانکداری و داد و ستد استفاده کند که به درخواست از کنگره برای لغو تحریم‌ها تا پایان زمان ریاست جمهوری وی نیازی نیست. به گزارش ایرنا به نقل از این خبرگزاری امریکایی، وزیر خزانه‌داری این کشور هفته گذشته در سخنانی در اندیشکده مؤسسه «خاور نزدیک» واشنگتن گفت: «اوباما قصد دارد بعد از اجرای بخش‌های اول توافق توسط ایران از اختیارات خود برای تعلیق تحریم‌های این کشور در صنایع نفت، بانکداری و بخش داد و ستد استفاده کند که در این صورت نیازی به درخواست از کنگره برای لغو تحریم‌ها تا پایان زمان ریاست جمهوری وی نیست.» وی افزود: «بعد از چند سال تبعیت ایران از توافق جامع نهایی از کنگره می‌خواهیم تا در مورد لغو نهایی تحریم‌ها رأی بدهد و صرفاً کنگره می‌تواند تحریم‌هایی را که به صورت قانون تصویب شده لغو کند.»

******************************************************

 روزنامه جام جم**

فرمانده سپاه: آخرین دستاورد انقلاب اسلامی در یمن است

فرمانده کل سپاه گفت: امروز آخرین دستاورد انقلاب اسلامی در یمن است که یمنی‌ها با الگوپذیری از ایستادگی ایران اسلامی در برابر نظام سلطه، به ایستادگی و مقاومت می‌پردازند. به گزارش فارس، ‌سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در همایش تجلیل از مربیان برتر عقیدتی سیاسی سپاه، گفت: وضعیت انقلاب اسلامی ایران در خارج از کشور بسیار مطلوب است و ما امروز بیداری اسلامی و مقاومت اسلامی را شاهد هستیم.

ظریف: پرانتز‌های زیادی باقی مانده است

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری با بیان این‌که نگارش متن در حال پیشرفت است، از دشواری مذاکرات سخن گفت. در پیام محمدجواد ظریف آمده است: نگارش متن توافق نهایی با 1+5 آهسته و پیوسته در حال پیشرفت است. کار مشکلی است و تعداد پرانتزها هنوز زیاد است. ظریف تاکید کرد: مصمم هستیم به بحران‌های ساختگی پایان دهیم و افق جدیدی را بگشاییم.

ایران، تنها لنگر مطمئن منطقه

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران تنها لنگر مطمئن منطقه است که می‌تواند برای حفظ منطقه نقش اساسی ایفا کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیروز در مراسمی که به مناسبت روز معلم و بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد در سخنانی با بیان این‌که وجود اختلاف نظر و نیز تفکرات و گرایش‌های مختلف و همین‌طور نارضایتی‌های صنفی در هر جامعه طبیعی است، گفت: باید آن‌قدر هوشیار باشیم که وحدت و همدلی‌مان را به عنوان نیاز واقعی کشور حفظ کنیم و به هیچ وجه نباید کاری کنیم که باعث تفرقه شود؛ بویژه آن‌که امسال سال انتخابات است.
********************* 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات