بین الملل >>  سیاست خارجی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۳۰۱۲۲۱
رهبران و روسای جمهور برخی از کشورهای جهان در پیام هایی جداگانه پیروزی در انتخابات را به حسن روحانی تبریک گفتند.

به گزارش بصیرت به نقل از خبرگزاری مهر، رهبران و روسای جمهور برخی از کشورهای جهان در پیام هایی جداگانه پیروزی حسن روحانی برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری ایران را به وی تبریک گفتند.

وزیر خارجه نروژ پیروزی حسن روحانی را به وی تبریک گفت.

«بورگه برنده» (Borge Brende) وزیر خارجه نروژ با استقبال از پیروزی روحانی در این باره اعلام کرد که انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری ایران این پیام را می رساند که ایران در انجام اصلاحات جدی است.

لازم به ذکر است، در انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی با کسب ۵۷% از آراء توانست باردیگر به عنوان ریاست جمهوری ایران انتخاب شود.

پیام تبریک نخست وزیر وزیر خارجه ژاپن به حسن روحانی

با اعلام انتخاب مجدد دکتر حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست از طرف «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن
و همچنین از طرف «فومیو کیشیدا»، وزیر امور خارجه ژاپن پیام های تبریکی به شرح زیر ارسال شد.

متن پیام شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به شرح زیر است:

احتراما اینجانب به عنوان نماینده دولت و ملت ژاپن انتخاب مجدد جنابعالی را به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران از صمیم قلب تبریک عرض می نمایم.
پیروزی حضرتعالی درانتخابات ریاست جمهوری نشانه اعتماد به مسیر تعاملات بین المللی که جنابعالی در پیش گرفته اید، می باشد. اینجانب تاکنون چندین بار با جنابعالی گفتگو و تبادل نظر انجام داده ام که طی آنها خواستار تلاش در جهت ایجاد روابط سازنده با جامعه بین الملل بوده ام و امیدوارم از این پس نیز درراستای برقراری صلح و شکوفایی در منطقه خاورمیانه نقش سازنده ای ایفاء نمایید.
اینجانب مشتاق هستم با جنابعالی، دست در دست، درجهت توسعه هر چه بیشتر روابط فی ما بین ژاپن و جمهوری اسلامی ایران تلاش نمایم.

متن پیام تبریک وزیر خارجه ژاپن نیز به شرح زیر می باشد:

احتراماً اینجانب انتخاب مجدد جنابعالی را به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران از صمیم قلب تبریک عرض می نمایم .در مسیر تعاملات بین المللی که جنابعالی در پیش گرفته اید، انتظار دارم از این پس نیز جمهوری اسلامی ایران درجهت برقراری صلح و ثبات بیشتر در منطقه خاورمیانه، نقش سازنده ای ایفاء نماید.

اینجانب نیز با همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران با ریاست حضرتعالی در راستای توسعه روابط ژاپن و جمهوری اسلامی ایران و برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه تلاش خواهم نمود.

نواز شریف نخست‌ وزیر پاکستان در پیامی انتخاب دوباره حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران را به وی تبریک گفت.

در پیام محمد نواز شریف خطاب به روحانی آمده است: مردم ایران حسن روحانی را برگزیدند تا با مدیریت هوشمندانه اش، بار دیگر هدایت این کشور را بدست گیرد.

این پیام در ادامه می افزاید: در دوران ریاست جمهوری روحانی در ایران، دستاوردهای بزرگی در بسیاری از زمینه های ملی و بین المللی برای این کشور محقق شد.

نواز شریف در پیام خود آورده است: روابط میان دو کشور ریشه عمیقی در مشترکات تاریخی، فرهنگی، سنتی و اعتقادی دارد.

نخست وزیر پاکستان دراین پیام، تمایل خود را برای همکاری با رئیس جمهور ایران با هدف تقویت همکاری های میان دو کشور در زمینه های مختلف ازجمله ایجاد مناسبات اقتصادی قوی و تلاشی همه جانبه در جهت ثبات، صلح و پیشرفت منطقه ابراز داشت.

رئیس جمهور لبنان پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت

میشل عون رئیس جمهور لبنان پیام تبریکی به حسن روحانی به مناسبت انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری ایران ارسال کرد.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان در این پیام  ضمن آرزوی توفیق برای حسن روحانی در دوره جدید ریاست جمهوری اش تاکید کرد: دنیا به دنبال پیگیری رویکرد مذاکره ای است که در راستای محافظت کردن منطقه در برابر خطراتی که در کمین آن است، دعوت کردید.

شایان ذکر است که قبلا نیز شماری از شخصیت های از جمله عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به حسن روحانی به مناسبت پیروزی در انتخابات تبریک گفته بودند.

«عمار حکیم» پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت

«عمار حکیم» رئیس ائتلاف ملی عراق با ارسال پیامی انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران را به وی تبریک گفت.

وی در این پیام تاکید کرده است که این مناسبت فرصتی برای گسترش روابط تاریخی میان عراق و ایران برای منفعت رسانی به مردم دو کشور و تحقق امنیت و صلح در منطقه و جهان است.

پیش از عمار حکیم، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، پوتین رئیس جمهور روسیه و تعدادی از مقامات عربی مانند رئیس جمهور سوریه و عراق و لبنان به حسن روحانی تبریک گفته بودند.

وزیر خارجه آلمان پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان امروز با ارسال پیامی انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران را به وی تبریک گفت.

وزیر خارجه آلمان در حساب توئیتری دفتر این وزارت خانه در این خصوص اعلام کرد: به روحانی به عنوان ریاست جمهوری ایران تبریک می گویم.

در ادامه پیام «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان خطاب به رئیس جمهور ایران آمده است: انتخاب شما نشان دهنده حمایت قاطع ایرانیان در حوزه اقتصادی و سیاسی است.

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی ‌جمهور افغانستان پیروزی مجدد حسن روحانی را تبریک گفت

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی ‌جمهور افغانستان پیروزی مجدد حسن روحانی را به عنوان رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

وی با انتشار پیامی اعلام کرد که انتخاب مجدد جناب عالی را به عنوان رئیس‌جمهور ایران به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

آقای عبدالله افزوده است: جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران دو کشور همسایه٬ برادر، هم‌دین٬ هم‌فرهنگ و هم‌زبان‌اند و از روابط حسنه و نیک تاریخی برخوردار می‌باشند و در دورۀ ریاست چهارسالۀ شما روابط دو کشور به طور قابل توجهی گسترش و بهبود یافته است.

وی ابراز امیدواری کرده که در دوره جدید ریاست حسن روحانی این روابط حسنه در عرصه‌های مبارزه با تروریسم٬‌ گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی و استفاده از فرصت‌های مشترک تقویت و بهبود بیشتر یابد.

رئیس اجرایی افغانستان از خداوند توانا و دادگر، برای حسن روحانی در دوره ریاست پیش‌رو کامیابی و برای مردم شریف ایران سعادت و بهروزی آرزو کرده است.

«ناراندا مودی» نخست وزیر هند انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران را تبریک گفت

«ناراندا مودی» نخست وزیر هند ضمن تبریک انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران، بر تعهد هند برای تقویت روابط ویژه با ایران تاکید کرد.

مودی در پیامی توئیتری به حسن روحانی گفت: دوست من رئیس جمهور روحانی صمیمانه انتخاب مجدد شما را تبریک می گویم.

وی تاکید کرد ایران تحت هدایت پویای حسن روحانی به قله های جدیدی دست خواهد یافت.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین امروز در پیامی انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران را به وی تبریک گفت.

در پیام رئیس جمهور چین به روحانی تأکید شده است که ایران بار دیگر به موفقیت اقتصادی- اجتماعی جدیدی دست یافت.

وی با اذعان به اهمیت توسعه روابط دو جانبه، بر تمایل خود برای همکاری با همتای ایرانی خود در این مسیر تأکید کرد.

بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس در پیامی انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت.

وزیر خارجه انگلیس در این باره اعلام کرد که در جریان دور اول ریاست جمهوری روحانی پیشرفت‌ هایی در روابط دو کشور ایجاد شد.

بوریس جانسون همچنین از رئیس جمهور ایران خواست تا به همکاری با جامعه بین المللی ادامه دهد.

در پیام تبریک به روحانی؛سلطان قابوس بر تقویت روابط محکم ایران و عمان تاکید کرد

سلطان قابون بن سعید در پیامی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت.

در این پیام سلطان کشور عمان صمیمانه ترین آرزوها و تبریکات خود را به حسن روحانی ابراز داشت و برای وی آرزوی موفقیت در مسیر ترقی ملت ایران و شکوفایی و پیشرفت روز افزون کشورمان کرد.

سلطان قابون بر تقویت روابط محکم میان دو کشور و تقویت همکاری ها در همه زمینه ها به نحوی که به نفع منافع ملت های دوست یعنی ایران و عمان باشد، تاکید کرد.

بشاراسد: انتخابات ایران الگویی از احترام و انضباط برای جهان

بشار اسد رئیس جمهور سوریه امروز پیام تبریکی را برای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ارسال کرد.

در پیام رئیس جمهور سوریه به حسن روحانی آمده است: روند انتخابات ریاست جمهوری در کشور برادر ایران که به جهانیان الگویی از احترام و انضباط، وابستگی  دلبستگی به کشور متحد ارائه داد با توجه و اهتمام وافر دنبال کردیم که استفاده از این حق با روحیه بالا از دموکراسی و احساس مسئولیت انجام گرفت. اینجانب ضمن تقدیم تبریکات صمیمانه خود به جنابعالی به مناسبت پیروزی مجدد در سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران و اعتماد مردم ایران به جنابعالی و انتخاب شما که برای ادامه مسیر تحکیم بخشی به جایگاه و نقش آفرینی ایران در منطقه و جهان است، تبریک می گویم.

بشار اسد ادامه داد: اینجانب به نام مردم سوریه و به نام شخص خود، والاترین تبریک و تهنیت تقدیم جنابعالی می نمایم و مشتاقانه منتظر ادامه تلاش با جنابعالی در راستای تحکیم بخشیدن به روابط فیمابین دو کشور و دو ملتمان می باشم. همانطور که با چالش های مشترک در خلال دهه های گذشته مواجه بودیم. این همکاری مشترک در راستای برقراری امنیت و ثبات در دو کشورمان و کل جهان بوده است. کما اینکه این همکاری ثابت نموده است اقتدار و شکست ناپذیری دو کشورمان در سایه همکاری و هماهنگی در راستای خیر دو کشور، منطقه و جهان می باشد، افزایش یافته است.

وی در پایان پیام خود گفت: باری دیگر این پیروزی را به شما جناب رئیس جمهور تبریک گفته و برای جنابعالی و ملت دوست ایران پیروزی، عزب و سربلندی روز افزون آرزومندم.

پوتین: آمادگی روسیه برای توسعه همکاری ها با ایران

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت.

ولادیمیر پوتین در پیام خود بر آمادگی روسیه جهت ادامه همکاری فعالانه در توسعه روابط دو کشور ایران و روسیه  در حوزه‌های دوجانبه و موضوعات بین المللی تاکید کرد.

رییس جمهور روسیه در متن پیام خود همچنین از اجرای موفقیت آمیز توافقات دو کشور از جمله توافقات بدست آمده در چارچوب سفر چندی پیش حسن روحانی به روسیه که در راستای منافع دو کشور دوست و در مسیر تقویت تلاشها برای حمایت از ثبات و امنیت در منطقه خاور میانه، خاور نزدیک و مجموعا  کل جهان بود، ابراز اطمینان کرد.

موگرینی: حضور پرشور ایرانیان در انتخابات

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیامی که در توئیتر منتشر کرده آورده است: ایرانیان پرشور در حیات سیاسی کشورشان شرکت کردند. به رییس جمهور حسن روحانی برای دریافت رای و پشتوانه مردمی نیرومند تبریک می گویم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در توئیت جداگانه ای از آمادگی اتحادیه اروپا برای اجرای کامل برجام (توافق جامع هسته ای) خبر داد.

موگرینی در پیام دوم خود می نویسد: اتحادیه اروپا آماده ادامه کار برای اجرای کامل برجام، توافق دو جانبه، صلح منطقه ای، و برآورده کردن انتظارات تمام مردم ایران است.

علی اف: تاکید بر همکاری راهبردی بین ایران و آذربایجان

«الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز طی پیامی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را به وی تبریک گفت.

رئیس جمهور آذربایجان با ارسال نامه ای به حسن روحانی نوشت: جناب آقای روحانی انتخاب مجدد شما به ریاست جمهوری ایران را صمیمانه تبریک می گویم. پیروزی شما در انتخابات نشان دهنده اعتماد مردمی به شما است.

وی در ادامه نوشت: امیدوارم که در راستای پیشرفت و رفاه کشور دوست و برادر ایران سربلند باشید.

الهام علی اف گفت: اینجاب به روابط دو جانبه جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای قائل بوده و از همکاری های راهبردی بین دو کشور ابراز خرسندی می کنم. همچنین روابط سیاسی میان دو کشور، همکاری های همه جانبه در راستای منافع مشترک، گسترش روابط فرهنگی و حمایت ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را ارج می نهم.

امیر کویت: امیدوارم شاهد رشد و توسعه هر چه بیشتر روابط ایران و کویت باشیم

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز در پیامی به حسن روحانی رئیس جمهور ایران انتخاب  مجدد وی به عنوان رئیس جمهور را تبریک گفت.

امیر کویت در این پیام برای وی آرزوی سلامت و عافیت کرد و ابراز امیدواری کرد که روابط  خوب بین دو کشور شاهد رشد و توسعه هر چه بیشتر باشد.

شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت نیز طی پیامی پیروزی دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران تبریک گفت و برای وی آرزوی سلامت و موفقیت کرد.

شیخ جابر مبارک الحمد الصباح نخست وزیر کویت نیز پیامی مشابهی برای حسن روحانی ارسال کرد.

رئیس پارلمان لبنان: در ایران میزان مشارکت مردم در انتخابات از تمام کشورهای جهان بیشتر است

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز در پیام تبریکی به حسن روحانی انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

در متن پیام آمده است: این مایه شادمانی من است که صمیمانه ترین تبریکات خود را به مناسبت پیروزی مجدد، اعتماد ملت ایران عزیز و تجدید انتخاب شما به عنوان رئیس جمهور اسلامی ایران برای دومین دوره ابراز کنم. ما شادمانی خود را از جشن دموکراسی بزرگ که کشور شما شاهد آن بود و میزان بالای مشارکت که فراتر از مشارکت در  هر مکان دیگری از جهان است، ابراز می داریم.

نبیه بری اعلام کرد: امیدواریم که این دستاورد در زمینه افزایش طرح های توسعه انسانی در کشور شما و ایجاد ثبات در منطقه و دور کردن فتنه و آتش آن  و نیز موضوع فلسطین به عنوان موضوع اصلی جهان اسلام و عرب ، حمایت از ملت مظلوم فلسطین در تحقق حق بازگشت و تعیین سرنوشت و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس، موثر واقع شود.

در پایان بری تاکید کرد: ما از خداوند سبحان می خواهیم که کشور شما را و ثبات آن را حفظ کند و کشور شما شکوفاتر و قوی تر شود و شما می توانید در راستای اعتماد سازی دوباره میان ایران و کشورهای همسایه عربی و اسلامی و اقدام در راستای تثبیت شکوفایی انسانی و خاموش کردن فتنه میان ملتهایمان و پویا کردن دیپلماسی عالی که جایگاه جمهوری اسلامی ایران در دست یابی به توافق پنج به علاوه یک تثبیت کرد، حرکت کنید و این تامین کننده منافع و امنیت ملت ها و کشورهای ماست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات