صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۴  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۴۹۳

روزنامه کیهان **

ایران بیخ ‌گوش نیروهای آمریکا را زد می‌تواند اسرائیل و عربستان را هم بزند

ضربت موشکی سهمگین سپاه پاسداران به مقر گروهک‌ تروریستی داعش، بازتاب گسترده‌ای در محافل غربی و صهیونیستی داشت.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست با اشاره به حمله اخیر موشکی ایران به مقر داعش در بوکمال سوریه (چند مایلی محل استقرار نیروهای آمریکایی) نوشت: پیام شلیک موشک این است که ایران قابلیت حمله به اسرائیل، آمریکا یا عربستان را در زمان مقتضی دارد.

این روزنامه افزود: سپاه پاسداران ایران 6 موشک بالستیک به مناطق «شرق فرات» در سوریه برای تلافی حمله اهواز شلیک کرد. این حمله بسیار تنش‌زا است و نشان از گسترش حضور ایران در سراسر منطقه دارد.

این اقدام همچنین نشان می‌دهد ایران به هر جایی اراده کند حمله کرده و می‌داند سیستم‌های دفاع هوایی عراق و سوریه جلوی آن را نمی‌گیرد.

روزنامه صهیونیستی ادامه داد: این موشک‌ها 570 کیلومتر را از کرمانشاه و شمال عراق طی کرده و به سوریه رسیده است تهران می‌گوید آنها مناطق شرق فرات نزدیک البوکمال را هدف قرار دادند. البوکمال یکی از تنها مناطقی در سوریه است که هنوز در اختیار داعش است.

اعضای سپاه پاسداران شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آل سعود» بر روی موشک‌ها نوشته بودند سپاه موشک‌های قیام و ذوالفقار را برای حمله سوریه انتخاب کرد. این دو موشک ژوئن (تیر) سال گذشته برای حمله به داعش در دیرالزور استفاده شد.

این روزنامه صهیونیستی نوشت: ایران باید برای شلیک موشک‌ها در حریم هوایی عراق، با بغداد همکاری کرده باشد. استفاده از حریم هوایی عراق نشانه همکاری است.

هدف موشک‌ها در شرق منطقه فرات احتمالاً نزدیک به نیروهای آمریکایی و شرکای آنها بوده است این روزنامه نوشت که پرس‌وجو از ائتلاف آمریکایی پاسخ داده نشد اما موشک‌ها از عراق عبور کرده و نزدیک نیروهای ائتلاف فرود آمده است.

ایران متحد سوریه بوده و روابط گرمی با بغداد دارد، این نشان می‌دهد هلال نفوذ تهران چطور در سراسر این کشورها گسترش پیدا می‌کند. شرایط برای جامعه جهانی به منظور محکوم کردن این حمله موشکی سخت است زیرا هدف حمله داعش بوده است.

اما شعارهای روی موشک‌ها حاکی از آن است که هدف فقط داعش نبود. پیام مهم‌تر شلیک موشک‌ها این است که ایران احساس می‌کند قابلیت حمله به اسرائیل، آمریکا یا عربستان را در زمان مقتضی دارد و با شلیک این موشک‌ها علیه داعش و مقر حزب دموکرات، چنان حمله‌ای را تمرین می‌کند.

در همین حال سخنگوی پنتاگون حملات موشکی ایران به تروریست‌های سوریه را ناامن‌کننده منطقه دانست و گفت: این حملات نیروهایی را که به طور جدی با داعش مبارزه می‌کند، به خطر می‌اندازد.

دریادار شان رابرتسون افزود: شلیک هرگونه موشک از طریق فضای هوایی غیرمجاز، تهدیدی برای شهروندان داخلی و هواپیماهای در حال پرواز خواهد بود.

رسانه سعودی ارم‌نیوز در همین زمینه نوشت: ایران برای اولین بار روی موشک‌های خود شعار «مرگ بر آل‌سعود» حک کرد.

در حالی که ایران قبلا در تظاهرات به مناسبت‌های مختلف و رژه‌های نظامی تنها شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل می‌داد این بار شعار «مرگ بر آل سعود» را در کنار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» بر روی موشک‌های بالستیکی نوشت که به سمت شرق سوریه پرتاب شد.

این نشریه افزود: تصاویری که از شلیک موشک‌های یاد شده از سوی رسانه‌های خبری ایران منتشر شد نشان می‌دهد این شعارها در کنار آیه 76 از سوره نسا (قاتلوا اولیاء الشیطان) بر روی هر شش موشک شلیک شده نوشته شده است.

این تازه خبرش بود ببین خود اعدام چه می‌کند؟

حباب دلار، تروریست‌ها و سلطان سکه در یکی دو روز اخیر، یک جا

ترکید.

روزنامه جام جم نوشت: روایت‌ها حول و حوش سه کلید واژه موشک، سلطان سکه و دلار می‌چرخد. اول اینکه موشک‌های ایران چند وقتی است حسابی سر و صدا کرده‌اند. این بار نوبت انتقام از تروریست‌های واقعه خونبار اهواز بود. شاید آن روزی که فرماندهان نظامی از انتقام سخت خبر می‌دادند، اینها نمی‌دانستند این برخورد فراتر از تحرکات دیپلماتیک و در واقع مثل آوار بالای سرشان خراب می‌شود.

شش فروند موشک قیام و ذوالفقار قیام کردند و آبی ریختند بر آتش دل مادر طاها و همسر جانباز 70 درصد، اصلا این موشک‌ها جان می‌دهند برای تروریست‌کشی.

راستی چه کسی فکر می‌کرد همان موشکی که قرار بود در مقابل پوشک قرار بگیرد و مردم از کینه‌ گرانی پوشک، زیرآب موشک را بزنند، حالا همین مردم به قیام این فرزندان آهنین ببالند و برای موفقیت‌شان لاحول و لاقوه الا بالله بخوانند. خبر خوب یعنی همین موشک‌هایی که توانست هم تروریست‌ها را بزند هم مدرسه‌شان را هم معلم‌هایشان؛ یعنی داعشی‌ها را هم چشم غره‌ای به سعودی و آمریکایی به عنوان ناظم‌هایشان بکند. «دوران بزن و در رو گذشت این را همه بدانند» و البته این که این تازه بخشی از «گوشمالی سخت» بوده و تروریست‌ها باید منتظر بقیه‌اش هم باشند.

خبر خوب بعدی حکم قضایی برای دو مفسد اقتصادی است که به طور مستقیم در معیشت مردم نقش داشتند. اول حمید مظلومین سلطان سکه که با اخلالگری در بازار سکه و ارز، خیلی‌ها را به خاک سیاه نشاند. از آن طرف باقری درمنی هم به اتهام اختلاس و کلاهبرداری که دستگیر شده بود و اگر یادتان باشد در دادگاه می‌خندید اما با حکم اعدام خیلی زود این خنده به صورت خودش ماسید.

اما خبر خوب بعدی این که خبر قبلی تاثیرش را در بازار هم گذاشت و میله داغی که بلند شد خیلی‌ها را فراری داد. سلطانک‌های سکه و دلار که با دمشان گردو می‌شکستند دست از سر ارز و طلا گویا برداشتند و خرده خرید‌کننده‌ها هم که دیدند شرایط به جای این که آنها را ساکن کامرانیه و قیطریه کند احتمال دارد ساکن اوین! کند دست به فروش دلارهای خانگی زدند تا بیشتر از این ضرر نکنند. این که این موج تا چه حدی می‌تواند در مقابل پرواز دلار را بگیرد هنوز نظر قطعی نمی‌توان داد اما آنچه مهم به نظر می‌آید این است که بستن دست خرابکارها در بازار اثر مثبت دارد. به قول دوستی خبر اعدام سلطان سکه اینقدر بازار را تکان داد، ببین اعدامش چه می‌کند.

مطالبات FATF را دو سال اجرا کردند که وضعیت اقتصادی به هم ریخت

علی مطهری در مورد پیوستن به FATF گفت: «تصویب این چهار لایحه ممکن است ضررهایی داشته باشد ولی منافع آنها بیشتر است و اگر ما به FATF نپیوندیم در مبادلات بانکی با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم.»

وی در گفت‌وگو با عصر ایران با تأکید بر اینکه «به صلاح کشور است که مجلس لایحه الحاق به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به تصویب برساند» ادامه داد: «فکر می‌کنم جو مجلس برای تصویب این لایحه مساعد باشد و رأی بیاورد.»

نایب رئیس مجلس با اشاره به نگرانی‌های برخی در کشور برای پیوستن به FATF گفت: «این نگرانی‌ها ضمن این که قابل تقدیر است به جا نیست. اینکه مخالفان می‌گویند حق تحفظ‌ها مثلاً درباره تعریف تروریسم به رسمیت شناخته نمی‌شود، صحیح نیست. قبل از ما کشورهای دیگر اسلامی همانند مصر، اردن و سوریه نیز چنین حق تحفظ‌هایی داشته‌اند.»

عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: «برخی مخالفان نیز این مسئله را مطرح می‌کنند که ممکن است آنها حزب‌الله و حماس را تروریست بنامند و مشکلاتی برای ما ایجاد شود در حالی که مرجع تعیین مصداق تروریست، سازمان ملل است و این سازمان فقط چهار گروه داعش، القاعده، النصره و طالبان را به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده است و تروریست نامیدن گروه‌ها به این آسانی نیست.»

نایب رئیس مجلس ادامه داد: «اینکه آمریکا و یا یک کشور اروپایی بگوید حزب‌الله تروریست است ملاکی برای تروریست شناختن حزب‌الله نیست. ما نیز می‌گوییم اسرائیل تروریست است ولی برای دنیا نظر سازمان ملل ملاک است.»

مطهری در مورد سخنان برخی مبنی بر مخالفت رهبری با پیوستن ایران به FATF گفت: «رهبری در سخنرانی که در دیدار با نمایندگان مجلس داشتند جمله‌ای داشتند که حاکی از مخالفت با الحاق به این کنوانسیون بود ولی اکنون تصمیم‌گیری را به عهده مجلس گذاشته‌اند.»

درباره این اظهارات باید گفت:

1- هنگام فضاسازی برای امضای برجام و پس از تأیید آن، صراحتاً از سوی دولتمردان گفته شد تمام تحریم‌های مالی و بانکی در روز اجرای توافق لغو خواهد شد. اما هرگز این تحریم‌ها برداشته نشد چنان که آقای ظریف تصریح کرد بعد از 2 سال هنوز نمی‌توانیم یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. همچنین برخی سفارتخانه‌ها حقوق کارمندان خود را با چمدان جابه‌جا کردند و خود ما نیز مجبور شدیم از همین شیوه استفاده کنیم. با این اوصاف ادعای اینکه اگر به FATF نپیوندیم، در مبادلات بانکی با مشکل مواجه می‌شویم، بی‌مسئولیتی نسبت به تعهد و وعده و ادعای قبلی است.

2- «اگر به FATF نپیوندیم» حرف غلطی است. وزیر اقتصاد خرداد 95 برنامه اقدام FATF را امضا کرده و طی دو سال گذشته، اکثریت قریب به اتفاق 43 مطالبه این کمیته در ایران به اجرا درآمد، اما برخی نمایندگان مجلس نظیر آقای مطهری یا خواب و بی‌خبر بوده‌اند یا محل اعتنای دولت و وزارت خارجه و وزارت اقتصاد قرار نگرفته‌اند. دولت تنها زمانی که احساس نیاز پیدا کرد و تصویب لوایح مورد مطالبه FATF (نظیر همین الحاق به کنوانسیون CFT) مجلس را در جریان قرار داد. اکنون باید پرسید چرا اجرای مطالبات FATF (آن هم مازاد بر تعهدات یکطرفه برجام) نه تنها حال اقتصاد را خوب نکرد بلکه به وخامت رساند؟! چرا امثال علی مطهری گریبان دولت را درباره تناقض 180 درجه‌ای وعده‌ها و وعیدها با عایدی مدیریتش نمی‌گیرند؟!

3- FATF مشخصاً به ایران نامه داده که حق تحفظ را از جمله درباره تعریف و مصادیق تروریسم نمی‌پذیرد (ایران باید مطالبات این کمیته را «به طور کامل» اجرا کند.

4- برخلاف ادعای علی مطهری که بی‌خبری با سوء نیت وی را نشان می‌دهید هیچ یک از 3 کشور مصر و اردن و سوریه جزو 35 عضو FATF نیستند تا بخواهند حق تحفظ داشته باشندیا نداشته باشند!

5- حزب‌الله که جای خود دارد، برخی بانک‌های داخلی به اعتبار دستپاچگی در اجرای مطالبات FATF، چرا یک سال گذشته برخی زیرمجموعه‌های سپاه را مورد تحریم و محدودیت همکاری قرار دادند. حتی در برخی بخشنامه‌ها، از برخی بانک‌ها خواسته شد با نهادها و افراد که در فهرست تحریم‌‌های وزارت خارجه آمریکا قرار دارند همکاری نکنند.

6- FATF همانند برجام خسارت محض است نه اینکه منافعش بیش از خسارت آن باشد. مکانیسم خودتحریمی و اخذ اطلاعات مهم مالی (گراهای دقیق) برای تحریم‌های شدیدتر و دقیق‌تر است. چنانکه دیدیم آمار برخی صرافی‌ها را در چند ماه گذشته به حریف ارائه کرده و موجب مصادیق مالی و تحریمی و کمبود ارز شدند.

7- FATF مشخصاً ساخته و پرداخته آمریکا و چند کشور غربی است که خود مافیای تولید و تکثیر تروریسم و جرائم سازمان یافته و پولشویی در دنیا هستند اما کشورهای خاصی را که دشمن می‌داند، با همین بهانه‌ها مورد تهدید و تحریم قرار می‌دهند. به‌راستی اگر جزو شئون FATF، مبارزه با مافیاهای پولشویی و درآمدهای نامشروع کازینوها و... است، چرا ایتالیا (عضو هیئت مؤسس) آن و ترامپ (قمارخانه‌دار معروف آمریکایی و فراری پرداخت مالیات) تحت تعقیب و مؤاخذه قرار نمی‌گیرند.

8- و بالاخره اینکه رهبری در دیدار نمایندگان مجلس به صراحت و با استدلال‌های عقلی روشن، مجلس را از تصویب الحاق به کنوانسیون‌های مسئله‌دار منع کردند. البته مسئولیت‌شناسی نمایندگانی که برجام را بزک و تصویب کردند اما بعدها فرافکنی کردند، نه بر مردم و نه بر رهبر معظم انقلاب پوشیده نیست. اما حتی اگر نهی رهبری نبود، امثال مطهری نباید اندکی عقل به خرج بدهند، کمی مطالعه کنند و منافع ملی را بر دیکته‌ها و تلقینات محافل بسته با غرب ترجیح دهند؟!

کولایی: شوروی نباید با طناب آمریکا به چاه می‌رفت

عضو حزب منحله مشارکت اذعان کرد حوادث سال 88 از جنس انقلاب‌های رنگی بوده است.

الهه کولایی از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم، در گفت‌وگو با «رودررو» اظهار داشت: شوروی نباید به آمریکا بی‌حساب و کتاب اطمینان می‌کرد و با طناب آمریکا به چاه می‌رفت، خیلی‌ها مثل آمریکایی‌ها تبلیغ می‌کردند که فروپاشی شوروی مساوی است با آزادی، مساوی است با رفاه، مساوی است با پیشرفت اما دهه 1990 شرایط بسیار اسفباری در همه جمهوری‌ها کمتر یا بیشتر به وجود آمد و آخرش الیگارش‌ها و مافیا آمدند، نه ثروت بین مردم تقسیم شد و نه قدرت.

وی درباره انتخابات سال 84 گفته است: به بعضی از اعضای بلندپایه ستاد دکتر معین از شکاف میان اصلاح‌طلب‌ها گله کردم و فکر می‌کردم اصلاح‌طلب‌ها باید به یکپارچگی برسند و نانی بود که احمدی‌نژاد از شکاف بین اصلاح‌طلب‌ها خورد و من خودم رو از این جهت نمی‌بخشم من باید کنار می‌کشیدم، من می‌دانستم. من که اعتراض کردم و تذکر دادم و می‌گفتم چه اشکالی دارد آقای کروبی رئیس‌جمهور شود و آقای معین معاون اول. در آن برهه خیلی نسبت به سیاست‌های آقای هاشمی در مجموع دید مثبتی نداشتم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در سال 88 اصلاح‌طلب‌ها به رای مردم تمکین نکردند: «یک مجموع عوامل داخلی و خارجی و بی‌تدبیری‌ها موجب شد که هزینه‌های گزافی را چه داخلی و چه خارجی بپردازیم. در واقع برای کشورهای خارجی این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس بحران‌های انتخاباتی که در انقلاب‌های رنگی وجود داشته روبه‌رو شده و می‌شود از این فرصت استفاده کرد».

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* دادستانی کل ترکیه حکم بازداشت 417 نفر که اقدام به انتقال مشکوک پول به حساب‌های متعلق به ایرانیان مقیم آمریکا کرده بودند، را صادر کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه براساس آن چه شعبه مبارزه با جرایم مالی در اداره امنیت و اداره تحقیقات در رابطه با جرایم مالی مستند کرده، مجموع مبلغ انتقال یافته با ارز خارجی به 28 هزار و 88 حساب بانکی از آغاز سال گذشته میلادی، نزدیک به 5/2 میلیارد لیر (41 میلیارد دلار) می‌باشد.

* بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به شعار «مرگ بر اسرائیل» روی موشک‌هایی که ایران برای حمله به مقر تروریست‌ها در سوریه شلیک کرد، واکنش نشان داد و گفت هرگونه تلاش برای ارتباط دادن اسرائیل به حمله تروریستی اخیر در ایران مضحک است! وی افزود: «شعار مرگ بر اسرائیل درج شده بر موشک‌های شلیک شده ایران در سوریه اهداف ایران علیه اسرائیل را آشکار می‌کند.»

* فرانسه، دارایی‌های 2 ایرانی و اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات را مسدود کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز دیروز به نقل از روزنامه رسمی فرانسه نوشت: این کشور دارایی‌های مالی دو شهروند ایرانی و دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را مسدود کرده است. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز گزارش داد وزرای کشور، امور خارجه و اقتصاد فرانسه با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند که کشورشان تصمیم گرفته برخی دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات و شهروندان ایرانی را به بهانه آن چه «تلاش ناکام برای انجام حمله تروریستی» نهم تیرماه گذشته در منطقه «ویوپنت» در حومه شمال شرقی شهر پاریس خواندند، مسدود کند.

* وزیر خارجه لبنان و سفیران کشورهای مختلف به مناطقی رفتند که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرده بود مخفیگاه‌های سلاح حزب‌الله در نزدیکی فرودگاه بیروت هستند. به گزارش «انتخاب»؛ جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به همراه هیاتی از سفیران وارد ورزشگاه باشگاه ورزشی العهد در منطقه الاوزاعی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بیروت شد. باسیل با این اقدام به دنبال پاسخ به ادعاهای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بوده است که در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل با نشان دادن عکس هایی، مدعی شده بود که حزب‌الله مخفیگاه‌های سلاح در نزدیکی فرودگاه بیروت دارد. همزمان، السکاندر زاسپیکین، سفیر روسیه در لبنان گفت: این بازدید که توسط وزارت خارجه لبنان صورت گرفت، برای ما قانع‌کننده بود و آنچه که اسرائیل ادعا می‌کرد، وجود نداشت.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز500 میلیاردی دولت برای خرید هواپیمای جدید

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول مهم دولتی به وزارت راه و شهرسازی، اعلام شده حسب موافقت شورای اقتصاد، انتشار اوراق مالی اسلامی به منظور تامین منابع مالی خرید هواپیماهای جدید برای شرکت هما به میزان پنج هزار میلیارد ریال با لحاظ سه شرط مجاز خواهدبود که از جمله این شروط، پرداخت اصل، سود، کارمزد و دیگر هزینه های ناشی از انتشار این اوراق از محل منابع داخلی این شرکت است.

مدیران مراقب تجهیزات باشند؛ همه چیز گران شده است

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول اقتصادی به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به افزایش قیمت خرید بسیاری از ادوات و تجهیزات فنی در حوزه های مختلف و وصول گزارش هایی در زمینه نبود دقت کافی در نگهداری از این سامانه ها، از مدیران مربوط خواسته شده ضمن کنترل فضاهای نگهداری و نحوه حفاظت و مراقبت از وسایل مختلف، برای صدور دستورات لازم به منظور افزایش مراقبت و استفاده از آن ها اقدام کنند.

*********************************

روزنامه ایران**

شبکه انتقال دلار از ایران در ترکیه متلاشی شد

خبر اول اینکه، دادگاه جمهوری ترکیه حکم بازداشت ۴۱۷ نفر را صادر کرد که در کار انتقال ارز از ایران و ترکیه به امریکا بوده‌اند. به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه حریت، دادستان کل دادگاه استانبول اعلام کرده این افراد که تعدادی از آنها ایرانی بودند، با تشکیل یک شبکه مخصوص مالی، طراحی امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه‌های کشور را به‌خطر انداخته‌اند و از اواسط سال 2017 میلادی تاکنون با تراکنش‌های 5 هزار لیره‌ای صدها بار، به خارج از کشور و به 28 هزار حساب بیگانه پول واریز کرده‌اند که به دو میلیارد و 400 میلیون لیر معادل نیم میلیارد دلار می‌رسد. به وسیله این گروه، به‌شکل غیرقانونی پول از ایران و سپس ترکیه خارج شده است. این افراد که ایرانی و ترکیه‌ای‌تبار هستند، در نقل و انتقال غیرقانونی پول و منابع ارزی ترکیه به خارج از کشور از افراد مختلف به‌ شکل پنهانی کمیسیون و درصد دریافت کرده و اغلب افرادی که در این میانه از شبکه مزبور در امریکا پول دریافت کرده‌اند، از ایرانیان یهودی‌تبار مقیم امریکا هستند.

مسدود شدن دارایی‌های وزارت اطلاعات در فرانسه

خبر دیگر اینکه، خبرگزاری فرانسه از تصمیم دولت پاریس برای مسدود کردن دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران در این کشور خبر داد. به گزارش فارس، این تصمیم پس از آن اعلام شد که صبح دیروز، پلیس فرانسه یک انجمن مربوط به مسلمانان به نام مرکز «زهرا» و خانه‌های اعضای این انجمن را به اتهام مقابله با تروریسم مورد بازرسی قرار داد. گزارش‌ها حاکی از این است که در این عملیات 11 نفر دستگیر شده‌اند. مرکز زهرا یک نهاد شیعی است که به دلیل فعالیت‌های ضد صهیونیستی شهرت دارد. این گزارش می‌گوید که پلیس فرانسه با ادعای ارتباط این افراد با ایران آنها را بازداشت کرده است.

آمار قائم‌ مقام ستاد اقامه نماز کشور از نمازخوان‌ها

دست آخر اینکه، حجت‌الاسلام حسن مرادی، امام جمعه موقت شیراز، هفتم مهرماه با بیان اینکه تنها 42 درصد جوانان در کشور نماز می‌خوانند، گفته بود: بر اساس آمار، 24 درصد افراد مناسبتی نماز می‌خوانند و 17 درصد گاهی نماز می‌خوانند و مابقی کاملاً تارک نماز هستند. اما محمد مظفر، قائم ‌مقام ستاد اقامه نماز کشور در گفت‌وگو با «ایرنا» به پژوهشی آماری در سال 95 اشاره کرده که بر اساس آن 92 درصد مردم نماز می‌خوانند. به گفته وی، از این 92 درصد حدود 47 درصد به‌صورت مستمر نماز می‌خواندند، 24درصد گفته‌اند اکثر مواقع و 21 درصد هم گفته‌اند گاهی نماز می‌خوانند. مظفر البته توضیح داده که 60 درصد نمازخوان‌ها نماز صبح را نمی‌خوانند. او این را هم گفته که حدود 60 درصد در نمازهای جماعت ظهر و مغرب و عشاء شرکت می‌کنند اما در نماز جماعت صبح فقط 3 درصد حضور دارند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

اجتماع سراسری 700هزار بسیجی روز پنجشنبه

رئیس سازمان بسیج با اشاره به تجمع 700هزار نفری بسیجیان در سراسر کشور در روز پنجشنبه گفت: ۱۰۰ هزار نفر از بسیجیان تهران و کرج در تهران در استادیوم 100 هزار نفری اجتماع خواهند کرد. به گزارش فارس، سردار غلامحسین غیب‌پرور طی سخنانی در یک نشست خبری که صبح دیروز با هدف تشریح مرحله دوم رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی بسیج (سپاهیان حضرت محمد رسول‌الله ۲) برگزار شد، با بیان اینکه این رزمایش از ۹ شهریور در تمام استان‌های کشور آغاز شد و روز پایان آن نیز پنجشنبه ۱۲ مهرماه است، اظهار داشت: این رزمایش ۲ بخش داشت که بخش اول آن، رزمایش هزار گردان بیت‌المقدس در بیش از ۵۰۰ شهرستان در سپاه‌های استانی و بخش مهم دیگر رزمایش خدمت‌رسانی بسیج‌ بود. وی تصریح کرد: ما یک ماه را با این کار بزرگ در سراسر کشور پشت سر گذاشتیم و این رزمایش بعد از ۳۵ روز، پنجشنبه با تجمع بیش از ۷۰۰ هزار نیروی بسیجی سازمان یافته به پایان‌ می‌رسد. رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه حضور این تعداد بسیجی در سازمان در دنیا بی‌نظیر است، گفت: ۱۰۰ هزار نفر از بسیجیان تهران و کرج در تهران در استادیوم صدهزار نفری پنجشنبه قبل از ظهر اجتماع خواهند کرد.

با حکم فرمانده کل سپاه

«سعید محمد» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) شد

به گزارش سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور حکمی «سعید محمد» را به سمت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) منصوب کرد. بنا بر این گزارش، پیش از این سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) بود.

حمایت وزیر خارجه سوریه از حمله موشکی ایران

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین درباره روند اقدامات سوریه برای مبارزه با تروریسم توضیحاتی را مطرح کرد. المعلم در این گفت‌وگو تأکید کرد فصل پایانی جنگ در سوریه شامل آزادسازی ادلب و حومه‌های شمال شرقی حلب تا منطقه منبج و شرق فرات است. وزیر خارجه سوریه با ستایش از حمله موشکی ایران به منطقه البوکمال گفت: این موشک‌ها در راستای مبارزه با تروریسم شلیک شده است. وی بار دیگر همکاری با ایران را قانونی و در راستای تمامیت ارضی کشور سوریه توصیف کرده است.

بررسی مجدد لایحه الحاق به پالرمو امروز در شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان با انتشار پستی در صفحه شخصی خود، دستور کار نشست امروز چهارشنبه شورای نگهبان را اعلام کرد. کدخدایی نوشت: «دستور کار این هفته شورای نگهبان علاوه بر ادامه رسیدگی به لوایح قبل، لوایح دیگری نیز را در بر می‌گیرد، از جمله الحاق به کنوانسیون پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی. مجددا از کارشناسان امر درخواست می‌شود نظرات خود را در چارچوب موازین شرع و قانون اساسی برای ما ارسال نمایند».

واکنش آژانس به ادعای نتانیاهو درباره ایران

مدیرکل آژانس انرژی اتمی در واکنش به نمایش نخستوزیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، از استقلال رای آژانس به عنوان یکی از اولویت‌های خود یاد کرد. به گزارش مهر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز سه‌شنبه در پاسخ آشکار به ادعای اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر وجود زرادخانه هسته‌ای مخفی در ایران، بر اهمیت استقلال این نهاد تاکید کرد. در همین‌ راستا، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: آژانس تنها در صورت نیاز بازرسان خود را به سایت‌ها(ی مورد نظر) می‌فرستد. آژانس همه پادمان‌های مرتبط با اطلاعات موجود را استفاده می‌کند اما هیچ اطلاعاتی را برحسب ظاهر نمی‌پذیرد. وی می‌افزاید: در راستای حفظ اعتبار، استقلال آژانس در رابطه با اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی از اولویت برخوردار است.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات