بین الملل >>  بین الملل >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۹۸۶
گزارش «کمیسیون استراتژی دفاع ملی» می‌گوید که ایالات متحده به دلیل کاهش برتری نظامی تاریخی خود دچار بحران امنیت ملی شده و وزارت دفاع این کشور نه به لحاظ مالی و نه از جنبه استراتژیک توان پیروزی در جنگ‌های چند جانبه را نخواهد داشت.
 یک سازمان مشورتی کنگره آمریکا در امور نظامی و استراتژیک در گزارشی نسبت به «بحران امنیت ملی» به مسئولان بالا رده هشدار داده است.
به نقل از پایگاه خبری یورونیوز،در گزارش این سازمان که خبر از ضعف نظامی ایالت متحده آمده است نسبت به آینده قدرت نظامی آمریکا هشدار داده و می‌گوید که آمریکا در جنگ‌های آینده توان مواجهه با بیش از یک کشور را ندارد و ممکن است در رودررویی با هر کدام از کشورهای چین و روسیه بازنده جنگ باشد.
گزارش «کمیسیون استراتژی دفاع ملی» می‌گوید که ایالات متحده به دلیل کاهش برتری نظامی تاریخی خود دچار بحران امنیت ملی شده و وزارت دفاع این کشور نه به لحاظ مالی و نه از جنبه استراتژیک توان پیروزی در جنگ‌های چند جانبه را نخواهد داشت.
این کمیسیون یک آژانس مشورتی است که اعضای هیات مدیره آن توسط کمیته سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تعیین می‌شود. در گزارش این کمیسیون آمده است: «برتری نظامی آمریکا دیگر قابل اطمینان نیست و پیامدهای آن برای منافع آمریکا و امنیت ایالت متحده بسیار شدید خواهد بود.»
کمیسیون استراتژی دفاع ملی آمریکا در ادامه گزارش خود آورده است: «ارتش آمریکا در درگیری‌های آینده می‌تواند تلفات غیرقابل قبول و زیادی را متحمل شود و بسیاری از منابع و دارایی‌های مهم را در جنگ از دست بدهد.»
گفتنی است، اریک ادلمن معاون وزارت دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و گری رافهد، رئیس سابق عملیات دریایی دولت‌های بوش و اوباما دو تن از روسای این کمیسیون قرار است در ماه جاری میلادی در کمیته نیروهای مسلح سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده شهادت دهند.
از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا این گزارش را زنگ خطری برای آمریکا خوانده است. جانی مایکل، سخنگوی این وزارت‌خانه گفته است که این گزارش یک یادآوری جدی برای جلب توجه‌ها نسبت به این مشکل و همچنین دعوتی به انجام اقدامات لازم است.
ادلمن یکی از روسای کمیسیون استراتژی دفاع ملی در روز ۱۴ نوامبر طی یادداشتی برای اندیشکده شورای آتلانتیک با اعلام هشدار می‌گوید: «هر دو کشور چین و روسیه به دنبال سلطه منطقه‌ای، در دست گرفتن قدرت جهانی و افزایش قدرت نظامی خود با هدف خنثی کردن برتری توان نظامی آمریکا هستند.»
وی در این یادداشت با انتقاد از کاهش بودجه نظامی و تاثیر آن بر نوسازی و آمادگی ارتش آمریکا می‌افزاید: «از سوی دیگر ایالات متحده به دلیل اختلافات سیاسی و تصمیم‌گیری های مبنی بر آن توسط دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، باعث ضعف توان دفاعی خود شده است.»
در همین زمینه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا از وزارت دفاع این کشور خواسته است تا ۱۶ میلیارد دلار از بودجه نظامی ۷۱۶ میلیارد دلاری این وزارتخانه را کاهش دهد.
کمیسیون استراتژی دفاع ملی در گزارش خود می‌گوید: «به دلیل تمرکز آمریکا در سال های اخیر بر مبارزه با تروریسم! و عملیات‌های ضد شورش و همچنین تمرکز دشمنان ما در پیدا کردن راه‌های مختلف شکست دادن نیروهای آمریکا، ارتش این کشور برتری خود در زمینه‌های مبارزات کلیدی مانند قدرت طرح ریزی نظامی، توان موشکی و دفاع هوایی عملیات‌های سایبری و فضایی و همچنین عملیات های سطح آب و ضد زیردریایی و جنگ الکترونیک را از دست داده است.»
در ادامه این گزارش، آژانس مشورتی کنگره آورده: «بسیاری از مهارت‌های لازم ما برای برنامه ریزی جهت مواجهه نظامی با رقبای قدرتمندی نظیر چین و روسیه دچار ضعف شده اند.»
کمیسیون استراتژی دفاع ملی، گزارش خود را با یک هشدار به پایان رسانده است: «هزینه‌های عدم موفقیت آمریکا در مواجهه با بحران دفاع و امنیت ملی نه با مفاهیمی مانند «ثبات بین المللی» و «نظم جهانی» بلکه با جان، امنیت و تاثیر بر زندگی و سعادت مردم آمریکا سنجیده می‌شود. اگر ایالات متحده اجازه دهد تا منافع و امنیت ملی به خاطر عدم تمایل و یا ناتوانی در انتخاب و همچنین تامین سرمایه به خطر بیفتد با یک تراژدی روبرو خواهیم شد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات