صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۳۹۳۶

روزنامه کیهان **

اگر مشکلات مردم را حل نمی‌کنید لااقل به شعورشان احترام بگذارید

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!

عصر ایران نوشت: اخیراً رئیس‌جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می‌گیرد. به‌عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران‌تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می‌‌شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.

آقای روحانی چنان می‌گوید چون در داخل ارزانی است که اگر کسی مطلع نباشد و حرف‌های او را بشنود، فکر می‌کند مردم غرق در ارزانی هستند و لابد معیشت سهلی دارند!

ارزانی و گرانی، مفاهیمی نسبی هستند؛ قیمت کالا و خدمات به نسبت درآمد عموم جامعه بسیار بالاست و اکثر مردم به‌معنای واقعی کلمه لنگ امور روزمره معیشتی هستند.

در چنین وضعیتی به‌رخ کشیدن قیمت‌های بالا در سایر کشورها، کاری نخ‌نما، زشت و زننده است. نخ‌نما از آن جهت که بارها و بارها تکرار شده و اکنون حال شنونده را به هم می‌زند و زشت و زننده نیز بدان علت که مخاطب احساس می‌کند شعورش نادیده گرفته می‌شود.

مثلاً مدام قیمت بالای بنزین در کشورهای دیگر را علم می‌کنند و بر سر مردم می‌کوبند اما عمداً یادشان می‌رود بگویند در هیچ جای دنیا قیمت خودرو این اندازه ایران نیست.

یا می‌گویند قیمت آب و برق و گوشت و اجاره خانه و ... در فلان کشورها بالاست ولی اصلاً به رویشان نمی‌آورند که اگر آنجا به دلار و یورو می‌خرند، درآمدشان نیز به دلار و یورو و نظایر آن است.

مدیران هر وقت درآمدها را بالا بردند، بیایند و درباره قیمت‌ها در خارج حرف بزنند والّا بهتر است سکوت کنند و با حرف‌های خامشان نمک بر زخم مردم نپاشند.

انگار آقای روحانی متوجه نیست یا تجاهل می‌کند که علت قاچاق کالاهای ایرانی به خارج کشور، افت شدید ارزش پول ملی است.

بحث‌های تئوریک به‌جای خود ولی قاچاق علت‌های دیگری هم دارد که مهمترین‌شان بی‌تدبیری است. وقتی ارزش ریال پایین آمد، دولتمردان باید پیش‌بینی می‌کردند که چه کالاهایی در این تفاوت قیمتی جدید ممکن است قاچاق شوند؛ نه اینکه بی‌مسئولانه بایستند و تماشا کنند و تنها بعد از این که قاچاق به خارج و کمبود در داخل شدت گرفت، کارهای عجیب و غریبی مانند وارد کردن گوسفند با بوئینگ انجام دهند.

اگر مدیریت این است که نیازی به این همه دبدبه و کبکبه و آن همه مدیر مدعی و سازمان‌های عریض و طویل نبود.

گیریم که همه حرف‌های رئیس‌جمهور درست! آیا او را انتخاب کرده‌ایم که حرف بزند یا عمل کند؟اصلاً می‌پذیریم که علت قاچاق، ارزانی است. خب حالا چه کنیم؟ هورا بکشیم؟ دست بزنیم؟!

نکند راهکار دولت این است که قیمت‌ها را بالا ببرند تا ارزانی نباشد و قاچاق صورت نگیرد!

اصلاً مگر ما رئیس‌جمهور انتخاب کرده‌ایم که علل قاچاق را برایمان تشریح کند؟ پس چه کسی مانع قاچاق شود؟

دیدید پالایشگاه بومی بنزین ضرورت داشت، آقای وزیر!

وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، این رخداد قابل‌توجه را نشان‌دهنده توجه خود به مقوله توسعه صنایع پالایشی عنوان کرده و گفته است افزایش دو برابری ظرفیت صنعت پالایشی، بیانگر این است که انتقادات به نحوه نگرش وزارت نفت به این حوزه از اساس باطل است.

روزنامه جوان ضمن انتشار این مطلب نوشت: این گفته‌های وزیر نفت شاید در نگاه نخست برای عموم جامعه قابل‌پذیرش باشد، ولی ادعای آنکه وزیر نفت به توسعه صنایع پالایشی اعتقاد دارد با عملکرد و اظهارات گذشته او تناقضی آشکار دارد. برای فهم بهتر این موضوع باید به این مهم اشاره کرد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سه پالایشگاه در کشور ساخته شد که هیچ‌کدام از آنها، اصولاً ارتباطی به وزیر نفت ندارد. دو پالایشگاه امام‌خمینی شازند و بندرعباس در دولت کارگزاران تصویب و اجرا شد و پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم در سال ۸۵ کلید خورد و با پیشرفت بالای ۶۰ درصدی تحویل دولت یازدهم شد.

در دولت یازدهم، وعده‌های بسیاری درباره بهره‌برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس داده شد که در نهایت سه فاز این پالایشگاه در اواخر سال ۹۷ به بهره‌برداری رسید، در حالی که قرار بود این مهم در سال ۹۴ محقق شود. با هر کندی که بود، رسانه‌ها فشار‌های خود را به تأخیر‌های صورت گرفته مضاعف کردند و در نهایت این پالایشگاه به تکامل رسید.

نباید فراموش کرد که اگر دیدگاه وزیر نفت توسط پیشینیان وی حکمفرما بود، امروز وضعیت بغرنجی در پالایش را به نظاره می‌نشستیم. در دولت گذشته، طرح مهمی در دستور اجرا قرار گرفت که بر اساس آن، با توسعه فاز‌های پارس جنوبی، میزان تولید میعانات گازی به بیش از ۶۰۰ هزار بشکه خواهد رسید و بهتر است به جای خام فروشی و صادرات صرف میعانات گازی، این ثروت را تبدیل به فرآورده‌های نفتی کرده و علاوه بر جلوگیری از واردات بنزین، ایران به جمع صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی بپیوندد. طی سال‌های ۸۵ تا ۸۶ بخشی از منابع بانک مرکزی در این پروژه ایرانی هزینه شد که با تحریم‌های صورت گرفته، هزینه‌ها افزایش یافت، اما هر طور که بود، احداث پالایشگاه متوقف نشد و دولت یازدهم و دوازدهم، با وجود تأخیر‌های مکرر، این پروژه را به پایان نزدیک کرد. افتخار راه‌اندازی این پالایشگاه برای نظام جمهوری اسلامی ایران است، ولی کسانی که از اساس پالایشگاه‌سازی را رد می‌کردند، امروز معتقدند با مدیریت خود توانستند ظرفیت پالایشی کشور را دو برابر کنند.

اگر واقعاً وزارت نفت اعتقادی به پالایشگاه‌سازی داشت، پالایشگاه آناهیتا را جدی‌تر دنبال می‌کرد یا با تصمیم‌گیری‌های شتابزده، سرنوشت طرح‌های پالایشی مانند پالایشگاه هرمز را در نطفه خفه نمی‌کرد. تنها طرح پالایشی که وزارت نفت به صورت خام و ابتدایی آن را به پیش برد، هشت پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای سیراف بود که قرار بود تا سال ۹۶ افتتاح شود، اما به حال خود رها شد با پیشرفت فیزیکی ۵ درصد. وزیر نفت در طول هشت سال وزارت خود در دولت اصلاحات نیز یک طرح پالایشی را کلید نزد تا ایران متکی به واردات بنزین شود؛ چراکه «ژنرال» معتقد بود ساخت پالایشگاه به صرفه نیست. این نقطه ضعف بزرگ، موجب شد تا آمریکا صادرات بنزین به ایران را تحریم کند، هدف‌گیری دقیق آن‌ها گرچه با شکست مواجه شد و بنزین پتروشیمی‌ها به کمک آمد، اما تبعات خطای استراتژیکی که زنگنه طی سال‌های ۷۶ تا ۸۴ انجام داده بود، به خوبی نشان داد که یک تصمیم اشتباه، چه بلایی می‌تواند بر کشور نازل کند.

آمریکا و اروپا تقسیم کار کرده‌اند بود و نبود برجام فرقی ندارد

یک سایت حامی برجام تصریح کرد آمریکا در مسئله نقض برجام، تقسیم کار کرده و نقش پلیس خوب و بد را بازی می‌کنند.

«دیپلماسی ایرانی» وابسته به صادق خرازی (دیپلمات دوره اصلاحات) نوشت: توافق هسته‌ای در حال حاضر به پیکره بی‌رمق و خسته‌ای بدل شده که بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد.

می‌توان توافق هسته‌ای را سندی مکتوب میان تابعین حقوق بین‌الملل دانست که بر مبنای اصول حقوقی تنظیم شده و به تصویب طرفین رسیده است و می‌توان این توافق را بر اساس حقوق معاهدات «معاهده بین‌المللی خاص، رسمی، چندجانبه و معاهده از نوع قرارداد خاص دانست که کلیه مراحل انعقاد و اجرائی شدن یک معاهده بین‌المللی را دارا بوده و توسط حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است».

در معاهدات نیز شروط فسخ و ابطال و نسخ آنها قید می‌شود و یا با اتمام مدت معاهده خود به خود معاهده مورد نظر فسخ می‌شود. در معاهدات چند جانبه چنانچه یکی از طرفین بدون تحقق شرایط مندرج در معاهده از آن خارج شود تفسیر یک جانبه صورت گرفته که از نظر حقوقی ارزشی نیز ندارد و معاهده به قوت خود باقی است.

در این میان در حالی که آمریکایی‌ها بدون تحقق شرایط مندرج در معاهده و بر مبنای تفسیر یک جانبه (که فاقد ارزش حقوقی است) از این توافق خارج شده‌اند اروپایی‌ها در قامت پلیس خوب وارد میدان شده و اعلام پایبندی به این توافق را کرده‌اند. روی دیگر این سکه به این معناست که در حالی که جمهوری اسلامی از سوی آمریکا مورد تحریم قرار می‌گیرد باید تعهدات خود را در توافق هسته‌ای انجام دهد و چنانچه خروج از این معاهده را مطرح کند، ایران ناقض و فسخ‌کننده این قرارداد شناخته خواهد شد.

در این میان تقسیم نقش اروپا و آمریکا بسیار ظریف و با دقت صورت گرفته است که برای ایران معامله دوسر باخت محسوب می‌شود. در حالی که اروپایی‌ها مدعی راه‌اندازی کانال تبادل مالی با ایران هستند هنوز ایران قادر به دسترسی به بازارهای سرمایه در جهان نیست و این به معنای عدم عزم جدی اروپا برای منتفع ساختن ایران از قبل این توافق است.

همان‌گونه که برجام، مکانیزم‌ساز نبود، سازوکارهای بعدی اروپایی‌ها نیز مکانیزم‌ساز نیست چرا که اساسا مسئله ایران ترنسفر مالی به صورت شبکه‌ای و دسترسی به بازارهای جهانی است در حالی که انتقال فیزیکی پول نمی‌تواند ایران را از منافع گردش سرمایه بهره‌مند کند.

*********************************

روزنامه خراسان**

اعتراض یک وزیر به اقدامات عجیب در نمایشگاه های بهاره

یکی از مسئولان اقتصادی کابینه در نامه ای خطاب به تعدادی از مدیران اجرایی با اشاره به ضرورت تصمیم گیری مناسب درخصوص برگزار شدن یا نشدن نمایشگاه های بهاره در کشور، اعلام کرده با توجه به این که هزینه های دریافت شده بابت اجاره غرفه ها در دو سال گذشته، بسیار غیرمتعارف بوده و به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، مسئولان مربوط باید به گونه ای عمل کنند که هزینه این اجاره، باعث گران فروشی کالا توسط صاحبان غرف نشده و حتی محل های عرضه کالاهای اساسی، به صورت رایگان واگذار شود.

ذره بین نظارتی روی معاملات موسسات مشهور کشور

یک نهاد نظارتی با ارسال ابلاغیه ای در روزهای گذشته به تعدادی از مدیران نهادها و دستگاه های حاکمیتی و انقلابی، متذکر شده با توجه به بررسی های صورت گرفته درباره شمول ماده 9 قانون برنامه ششم توسعه و ماده 50 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه، مشخص شده موسسات عمومی غیردولتی (همچون شهرداری ها، بنیاد مستضعفان، هلال احمر، کمیته امداد، بنیاد شهید و تامین اجتماعی) صرف نظر از این که از بودجه کل کشور استفاده می کنند یا خیر، موظف اند تمام مراحل معاملات خود را از طریق سامانه تدارکات الکترونیک دولت (ستاد) انجام دهند.

*********************************

روزنامه ایران**

کیفرخواست برای دو نماینده مجلس

خبر اول اینکه،سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از شکایت سیدمحمد خاتمی از عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این هیأت خبر داد و گفت: رئیس دولت اصلاحات از جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات به علت توهین و افترا شکایت کرده است و این موضوع در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی می‌شود.

به گزارش خانه ملت، محمدعلی جمالی افزود: دادستان تهران نیز علیه غلامرضا حیدری و پروانه سلحشوری، دو عضو فراکسیون امید به دلیل نطق میان دستور آنها اعلام جرم کرده است، به همین دلیل این 2 نماینده به جلسه آینده هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان دعوت شده‌اند.

پرونده اتباع اردنی بازداشت شده در ایران بسته می‌شود

خبر دیگر اینکه، مجتبی فردوسی‌پور، سفیر ایران در اردن در آستانه پایان مأموریت دیپلماتیک خود در اردن با «عاطف الطراونه»، رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، در خلال این دیدار الطراونه، به مسأله سه شهروند اردنی بازداشت شده در ایران پرداخت و از مقامات ایرانی خواست تا آنها را آزاد کنند.

سفیر کشورمان در امان هم با قدردانی ایران از مواضع اعتدالی اردن در منطقه گفت که با شهروندان اردنی بازداشت شده در ایران با نهایت احترام برخورد شده است و در روزهای آینده پرونده آنها بسته می‌شود. پیش از این سفارت اردن در تهران از مقامات ایران درخواست کرد که شهروندان این کشور که امان می‌گوید «به طور اشتباه وارد آب‌های منطقه‌ای ایران شده و در ایران بازداشت شده‌اند» را آزاد کنند.

اولین جلسه محاکمه حسین فریدون برگزار شد

شنیدیم که، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و مرتبطین وی در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار شد. به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضائیه در این باره اعلام کرد: «اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6 نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. در این جلسه که حسین فریدون و چهار نفر از مرتبطین به همراه وکلای خود حضور داشتند، نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را قرائت کرد. در جلسه اول دادگاه که دو ساعت و 15 دقیقه به طول انجامید، متهم ردیف دوم و وکیل وی پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند. جلسه بعدی هفته آینده برگزار می‌شود.»

تکذیب نامه منسوب به علیرضا بهشتی

دست آخر اینکه، اخیراً نامه‌ای انتقادی خطاب به رهبر معظم انقلاب به نام سید علیرضا بهشتی در فضای مجازی منتشر شده که فرزند مرحوم شهید بهشتی در تماس با «ایران» آن را تکذیب کرد. بهشتی گفت: «ای کاش آزادی قلم در کشور ما به گونه‌ای بود که هیچ شهروندی مجبور نمی‌شد برای بیان نظرات خویش از عنوان و اسامی دیگران استفاده کند. به هر حال، آنها که نوشته‌های گاه و بی‌گاه من را می‌خوانند، می‌دانند که ادبیات به‌کار گرفته شده در متن مذکور فرسنگ‌ها از قلم من فاصله دارد و من اگر هم بخواهم مطلبی در این زمینه‌ها بنویسم، برای انتشار آن از مطبوعات دارای مجوز رسمی استفاده می‌کنم.»

*********************************

روزنامه وطن امروز **

حضور شیخ عیسی قاسم در حرم امام خمینی(ره)

رهبر شیعیان بحرین با حضور در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مقام شامخ امام خمینی(ره) ادای احترام کرد. به گزارش فارس، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین، ظهر دیروز با حضور در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به مقام شامخ امام خمینی(ره) ادای احترام کرد. شیخ عیسی قاسم که بیش از 2 سال در محاصره نظامی رژیم آل‌خلیفه بود، تیرماه امسال پس از گذشت 14 ماه از حبس خانگی و وخامت حال، برای درمان بیماری‌ به لندن منتقل شد.

حماس و جهاد بازوان ایران در منطقه هستند

نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران با اشاره به طرح‌های صهیونیست‌ها و حامیان‌شان گفت: آخرین توطئه‌ آنها کنفرانس ورشو بود که آن نمایشنامه هم شکست خورد. به گزارش ایسنا، ناصر ابوشریف در مراسم چهلمین سالروز اهدای سفارت رژیم صهیونیستی به فلسطین طی سخنانی گفت: در این روز مبارک می‌توانیم بگوییم که یکی از پیامدهای انقلاب اسلامی را شاهد هستیم. انقلاب ایران بزرگ‌ترین انقلاب در تاریخ معاصر بود و تحول عظیمی را ایجاد کرد. ابوشریف ادامه داد: اکنون جمهوری اسلامی ایران در برابر طرح‌های صهیونیستی و حامیانش به پیروزی رسیده و در آینده نیز می‌رسد. ایران در آخرین مراحل پیروزی خود قرار دارد و می‌تواند جهان اسلام را اداره کند به همین دلیل ما از همه می‌خواهیم پشت‌سر جمهوری اسلامی بایستند و حمایت کنند. وی در ادامه بیان کرد:‌ نشست ورشو آخرین توطئه‌ای بود که به راه انداختند اما دیدیم که در نمایشنامه خود چطور شکست خوردند. مساله‌ تبدیل سفارت اسرائیل به فلسطین این نبود که تنها پرچم عوض شود، بلکه این اقدام تحول عمیق 180 درجه‌ای بود که در این کشور اتفاق افتاد ایران روز به روز پیشرفت کرده و بازوان زیادی در منطقه دارد که نمونه‌های آن حماس و جهاد اسلامی هستند و ما به عنوان جنبش جهاد اسلامی فلسطین به انقلاب عظیم اسلامی افتخار می‌کنیم و از تمام دنیا می‌خواهیم در برابر توطئه‌ها بایستند.

سعودی پدرخوانده تروریسم تکفیری در جهان است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان عربستان سعودی را پدرخوانده واقعی تروریسم تکفیری در جهان و منطقه خواند که فاقد صلاحیت برای متهم کردن دیگر کشورها به حمایت از تروریسم است. به گزارش فارس، بهرام قاسمی در واکنش به سخنان سراسر دروغ و کینه‌توزانه «عادل الجبیر» در یک کنفرانس خبری در سفر به پاکستان درباره کشورمان، گفت: سخنان بی‌مایه و آکنده از نفرت وی که سابقه‌ای بس طولانی در دروغ‌پردازی و کینه‌ورزی نسبت به ایران و ایرانیان دارد، هرگز این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که پدرخوانده واقعی تروریسم تکفیری در جهان و منطقه کسی جز دولت متبوع او نیست و این سخن و کلام برای آنانی که اندکی از چهره ریاکارانه او را می‌شناسند نیاز به شرح و بیان بیشتر ندارد. قاسمی خاطرنشان کرد: عربستان سعودی به عنوان خاستگاه تفکری بنیادگرا که محل صدور تروریسم سازمان‌یافته در سطح بین‌المللی است اساسا فاقد هرگونه صلاحیت و اعتباری است که بخواهد دیگر کشورها را به حمایت از تروریسم متهم کند؛ وزیر مشاور در امور خارجی عربستان باید به جای فرافکنی و تلاش مذبوحانه برای منحرف کردن افکار عمومی جهان از نقش خود در تاسیس و ترویج این گروه‌های بیرحم و آدمکش، پاسخگوی تروریسم ریشه‌دار در داخل ساختار حاکمیتی عربستان و روایتگر جنایات و فجایع عظیم ضدانسانی خود بر اثر تهاجم نظامی به مردم یمن و کشتار مردم بیگناه دیگر کشورهای منطقه و حتی دیگر کشور‌های جهان توسط گروه‌های تروریستی تولید خود در منطقه و جهان باشد.

کشف 8560 تن سوخت قاچاق در استان سمنان

وزارت اطلاعات اعلام کرد: با اقدامات اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان سمنان، 4 شرکت متخلف سوخت که اقدام به قاچاق 8560 تن فرآورده نفتی به ارزش 360 میلیارد ریال کرده بودند شناسایی شدند و مورد ضربه قرار گرفتند. به گزارش فارس، در این عملیات 2 نفر از قاچاقچیان کلان دستگیر شدند و پرونده این شرکت‌ها جهت سیر مراحل قضایی به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات