اقتصادی >>  اقتصاد مقاومتی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۶۸۷۸
رئیس سازمان مالیات نه تنها فرصت نهایی پزشکان برای اتصال به سامانه سازمان مالیات را ۱۵ شهریور و غیر قابل تمدید دانست، که تأکید کرد تا پایان شهریور اسامی ۱۵ تا۲۰ صنف دیگر که باید به سامانه مالیاتی متصل شوند را اعلام خواهد کرد.
امیدعلی پارسا اظهار داشت: تمام حرف و مشاغل باید برای تمام معاملات کالا و خدمات در سراسر کشور به سامانه فروشگاهی متصل شوند تا شفاف‌سازی صورت گیرد.
وی ادامه داد: در گام‌های نخستین مطابق با آنچه که قانون‌گذار در بودجه امسال حکم کرده بود، باید از اول سال جاری صاحبان حرف پزشکی به سامانه مذکور متصل می‌شدند؛ اما با توجه به اینکه هنوز این اتصال برقرار نشده است، ما به عنوان متولی امور مالیات کشور باید پاسخگوی دستگاه‌های نظارتی باشیم که چرا با گذشت شش ماه از سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: به هر حال ما زمان ثبت‌نام پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی را با دو بار تمدید، به ۱۵ شهریور ماه موکول کردیم و این زمان دیگر تمدید نمی‌شود.
پارسا در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پزشک تاکنون در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت‌نام کرده‌اند، یادآور شد: عدد نمی‌گویم، اما تعداد ثبت‌نام کنندگان رو به افزایش است؛ به هر حال امیدوارم پزشکان ما در این فرصتی که تعیین شده است فرآیند ثبت‌نام را تمام کنند.
وی همچنین از برنامه‌ریزی برای اخذ مالیات از مشاغل دیگر خبر داد و تاکید کرد: تا پایان شهریور ماه بین ۱۵ تا ۲۰ صنف دیگر از جمله وکلا را که باید به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شوند اعلام می‌کنیم.
بر اساس این گزارش، از زمانی که وضعیت مالیات‌ستانی از صاحبان حرف پزشکی زیر ذره بین قرار گرفت و اعلام شد که فرار مالیاتی در این حوزه بین ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان است و در سال ۹۷ تنها در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات از پزشکان اخذ شده است، از انجمن‌های مختلف این قشر گرفته تا سازمان نظام پزشکی در برابر آن جبهه گرفتند و تاکید داشتند که پزشکان به اندازه کافی مالیات پرداخت می‌کنند.
اما این مقاومت‌ها که با بهانه‌ها و در قالب‌های مختلف عنوان می‌شد نتیجه‌ای نداشت و سال گذشته در خلال تصویب بودجه سال ۹۸ کل کشور، پزشکان ملزم به نصب پایانه فروشگاهی (دستگاه کارتخوان) در مطب‌ها شدند تا از این طریق جلوی فرار مالیاتی این قشر پر درآمد جامعه گرفته شود.
در این راستا و پس از تعیین مهلت از سوی سازمان امور مالیاتی برای نصب پایانه فروشگاهی که تا تاریخ ۲۳ مرداد ماه در نظر گرفته شده بود، شاهد موج انتقاد‌ها و مقاومت‌ها از سوی صاحبان حرف پزشکی بودیم؛ تا جایی که رئیس سازمان نظام پزشکی در قالب نامه‌ای رسمی اعلام کرد که کارتخوان‌های پزشکان به علت اتصال به سامانه مالیاتی، دارای پیچیدگی است و پزشکان نحوه عملکرد آن را بلد نیستند و تا زمان آموزش باید الزام به نصب به تعویق بیفتد!
این بهانه کارساز شد و سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها مهلت پزشکان تا ۳۱ مرداد ماه تمدید می‌شود؛ در روز‌های منتهی به ۳۱ مرداد بود که سازمان امور مالیاتی بار دیگر به دلیل آنچه که «مشکلات فنی» خواند، این مهلت را مجدد تا ۱۵ شهریورماه تمدید کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات