تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۷۲۹۸
گزارشی پیرامون حذف واژه شهید از معابر زابل و چابهار
در حالی ملت ایران در تکاپوی حضور در منازل یادگاران دفاع مقدس و تجلیل از رشادت های آنها هستند که عده ای سهواً و یا عمداً در مسیری خلاف جهت ملت در حرکتند و گویی با یک سلسله اقدامات زنجیره وار در صدد تقابل رو در رو با ارزشهای فرهنگی و ملی یک ملت هستند. ملت قهرمان و شهید پرور ایران اسلامی بیست و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس را سپری می کنند که در این هفته یاد و خاطر شهدا، رزمندگان و آزادگان دوران جنگ تحمیلی را زنده نگهداشته و با حضور در منازل خانواده های شاهد وایثارگر از خون ها و زحماتی که در راه حفظ اسلام و انقلاب کشیده اند قدردانی می کنند.
در حالی ملت ایران در تکاپوی حضور در منازل یادگاران دفاع مقدس و تجلیل از رشادت های آنها هستند که عده ای سهواً و یا عمداً در مسیری خلاف جهت ملت در حرکتند و گویی با یک سلسله اقدامات زنجیره وار در صدد تقابل رو در رو با ارزشهای فرهنگی و ملی یک ملت هستند.
طی هفته های اخیر در برخی شهرهای کشور واژه مقدس شهید از روی برخی تابلوهای معابر حذف شد که این اقدام غیرفرهنگی و ناشایست خشم ملت قهرمان و شهید پرور و جوانان مومن متعهد انقلابی را به همراه داشت و هر یک خودجوش و آتش به اختیار دست به کار شدند و با اقدام جهادی آنهایی که در خواب غفلت بودند را بیدار کرده و بار دیگر ثابت کردند که آرمان های انقلاب زنده است و نام شهید هم هرگز حذف شدنی نیست.
این چرخه باطل و حرکت مرموزانه در دو شهر زابل و چابهار در استان سیستان وبلوچستان نیز مشاهده شد که تابلوی برخی از میلان های این شهر بدون دلیل موجه در جانمایی مجدد بدون کلمه شهید نصب شد که در فضای مجازی و حقیقی موجی از ناراحتی و نگرانی را در دارالولایه سیستان و جنوب استان به همراه داشت.
اما مردم سیستان سکوت نکرده و از مسئولان شهرداری جبران این کوتاهی عامدانه یا سهوی خود را مطالبه کردند که بی جواب هم نماند و شهرداری زابل از اصلاح تابلوی معابری که نام شهید از آنها حذف شده است خبر داد.
البته روابط عمومی شهرداری زابل با اشاره به اینکه این اقدام مربوط به سالهای قبل بوده گفته است که بازگشت کلمه شهید به این معابر به تصویب شورای نامگذاری معابر رسیده و هر چه سریعتر این اقدام صورت خواهد گرفت.
ناگفته نماند که جوانان انقلابی شهر به این وعده شهرداری هم بسنده نکردند  و به صورت خودجوش نسبت به اصلاح این تابلوها به صورت موقت اقدام کردند تا در آینده به صورت کامل توسط شهرداری تعویض شود.

نصب تابلوی شهید توسط امام جمعه چابهار
 در سیستان وبلوچستان موضوع به همین یک شهر ختم نمی شود و در جنوب استان و شهرستان چابهار چنین زمزمه هایی به گوش می رسید تا اینکه امام جمعه چابهار این موضوع را رسماً علنی کرد.
حجت الاسلام سید محمد موسوی در این باره گفت: یک عضو شورای شهر چابهار به دلایل شخصی به صورت غرض ورزانه گفته است تا وقتی زنده هستم نمی گذارم بولوار را به نام "شهید چراغ مکان" نامگذاری کنید!
وی ادامه داد: چند سال است خانه شهید چراغ مکان در بولواری قرار دارد که ما خواستار نام گذاری آن به نام این شهید اهل سنت هستیم ولی یک عضو شورای شهر چابهار همواره مانع تراشی کرده و شهرداری هم تعلل می کند.
وی افزود: این عضو شورای شهر چابهار گفته اگر امام جمعه چابهار می خواهد خودش نام بولوار را تغییر دهد و به نام شهید بزند.
به گفته حجت الاسلام موسوی؛ علت مخالفت این عضو شورای شهر با نامگذاری بولوار به نام شهید چراغ مکان این است که در زمان حیات شهید، وی برخی تخلفاتش را آشکار کرده و امروز نیز این فرد به صورت مغرضانه مانع نامگذاری بولوار می شود.
خطیب جمعه چابهار افزود: تا وقتی من زنده باشم نخواهم گذاشت چنین افرادی در مملکت اسلامی به شهدا هجمه وارد کنند و مصداق شبیخون فرهنگی باشند.
وی دفاع مقدس را الگوی واقعی ایران دانست و عنوان کرد: خون پاک و الهی شهدای ما در هشت سال دفاع مقدس ضامن این انقلاب است و مردم باید نسل به نسل با این فرهنگ آشنا شوند و نگذارند این رشادت ها و خاطرات رزمندگان به فراموشی سپرده شود.
حجت الاسلام موسوی عنوان کرد: برادران اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات مشاهده کردید که رهبری چگونه در خصوص جدی گرفتن نام‌گذاری خیابان ها فرمان آتش به اختیار دادند. حجت بر شما تمام شد و من با هزینه شخصی تابلوی خیابان شهید چراغ مکان را در بولوار این شهید اهل سنت نصب خواهم کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهایی که نام شهید را از معابر حذف کرده بودند مردم به صورت آتش به اختیار برچسب نام شهید را چسبانده اند و همه در این خصوص آزادند.
علی ایحال مردم شهید پرور سیستان وبلوچستان که هم در دوران دفاع مقدس و هم در عصرکنونی شهدای زیادی را در جنگ تحمیلی و حوادث تروریستی تقدیم انقلاب کرده اند هرگز اجازه نخواهند عده ای دانسته و یا ندانسته کوچکترین خدشه ای به جایگاه و منزلت شهید وارد کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات