صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲  ، 
شناسه خبر : ۳۱۹۱۷۶
این روزنامه نوشته است که حتی در مناطقی هم که انتظار می‌رود تعداد نیروهای آمریکایی ثابت بماند، پنتاگون کشورهای میزبان را برای افزایش سهمشان در تأمین هزینه‌های حضور این نیروها تحت فشار قرار داده است.
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز سه‌شنبه به نقل از منابع مطلع نوشته است که «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در حال بررسی طرح کاهش قابل توجه یا حتی خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از غرب آفریقاست.
بنا بر این گزارش، خروج از تأسیسات تازه‌تأسیس و ۱۱۰ میلیون دلاری پهپادی آمریکا در نیجر و پایان دادن به برنامه پشتیبانی از نیروهای نظامی فرانسه در مالی، نیجر و بورکینافاسو از جمله طرح‌های مورد بررسی در پنتاگون است. 
این روزنامه، این اقدام را اولین گام در جهت تغییر آرایش نیروهای نظامی آمریکا در جهان با هدف تمرکز بیشتر بر روسیه و چین، توصیف کرده است. در جدیدترین نسخه راهبرد امنیت ملی آمریکا که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد، عنوان شده است که جهان اکنون در «عصر رقابت قدرت‌های بزرگ» به سر می‌برد و آمریکا هم باید از این پس به جای تمرکز بر جنگ با گروه‌های تروریستی، بر مقابله با رقبای بزرگی چون روسیه و چین، متمرکز شود.
به نوشته نیویورک‌تایمز، انتظار می‌رود اولین تصمیمات در مورد تغییرات حضور نظامی آمریکا در آفریقا در ماه آینده میلادی اتخاذ شود. این روزنامه پیش‌بینی کرده است که اعلام خروج نیروهای آمریکایی از آفریقا با انتقاد نمایندگان کنگره، متحدان آمریکا و مقام‌های نظامی روبرو شود. 
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶، وعده داده بود که به «جنگ‌های بی‌پایان» آمریکا پایان دهد، با این وجود آمریکا هنوز هم ۲۰۰ هزار نیرو در خارج از کشور دارد، معادل همان میزان نیرویی که سه سال پیش هم، زمانی که ترامپ کاخ سفید را تحویل گرفت، نیروی آمریکایی در خارج از مرزهای این کشور مستقر بود.
نیویورک‌تایمز نوشته است که طرح کنونی اسپر هم به معنی کاستن از حضور نظامی خارجی آمریکا نیست، بلکه واشنگتن در حال انتقال نیروهای خود از یک میدان نبرد به میدانی دیگر و انجام بازموازنه است.
به گفته مقام‌های آمریکایی، در همین چارچوب پنتاگون کاهش نیروهای مستقر در آمریکای لاتین، افغانستان و عراق را نیز در برنامه دارد.
این روزنامه نوشته است که هدف اسپر این است که نیروهای آمریکایی را از نبرد با گروه‌های تروریستی در مناطق دور از خاک آمریکا خارج کند، خصوصا از نبرد با گروه‌هایی که یا توان حمله به آمریکا را ندارند، یا اعلام نکرده‌اند که چنین هدفی دارند.
آمریکا در سال‌های اخیر به بهانه آموزش نیروهای محلی برای مبارزه با گروه‌هایی چون «بوکوحرام» و گروهک‌های وابسته به «القاعده» و «داعش» در غرب آفریقا حضور نظامی داشته است. دو سال پیش در جریان یکی از حملات تروریستی در نیجر، ۴ نظامی آمریکایی کشته شدند. آن حادثه انتقادات زیادی علیه پنتاگون به راه انداخت و حالا هم اسپر چرایی حضور آمریکایی‌ها در آن نقطه از جهان را مورد سؤال قرار داده است.
با این وجود، نیویورک‌تایمز نوشته است که پنتاگون در طرح‌های خود برای کاستن از میزان حضور نظامی در آفریقا با سؤالاتی هم روبرو است. یکی از این سؤالات این است که شاید خروج آمریکا این مناطق، خلأیی ایجاد کند که دیگر قدرت‌های جهان آن را پر کنند. سؤال دیگر هم در مورد احتمال افزایش بی‌ثباتی در این مناطق بعد از خروج آمریکاست.
بنا بر این گزارش، اسپر تا ماه آینده میلادی به مقر فرماندهی آمریکا در آفریقا فرصت داده تا پیش‌نویس طرح کاهش حضور نظامی در این منطقه را ارائه کند. 
همچنین آنطور که مقام‌های آمریکایی به نیویورک‌تایمز گفته‌اند، اسپر احتمالا ظرف ماه‌های آینده نیروهای آمریکایی مستقر در عراق را هم از ۵۰۰۰ نفر کنونی به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد. وی همچنین اعلام کرده که مایل ۴۰۰۰ نفر از ۱۳۰۰۰ نیرویی را که هم‌اکنون در افغانستان مستقر هستند، از این کشور خارج کند.
این در حالی است که انتظار می‌رود هم فرماندهان مقر فرماندهی آمریکا در آفریقا، هم نمایندگان کنگره و هم متحدانی چون فرانسه با طرح کاهش نیروهای آمریکایی در آفریقا مخالفت کنند. با این وجود اسپر هرگز میل خود به تغییر آرایش نیروهای آمریکایی در خارج از کشور را پنهان نکرده است.
این روزنامه نوشته است که حتی در مناطقی هم که انتظار می‌رود تعداد نیروهای آمریکایی ثابت بماند، پنتاگون کشورهای میزبان را برای افزایش سهمشان در تأمین هزینه‌های حضور این نیروها تحت فشار قرار داده است.
به عنوان نمونه، اسپر اخیرا دولت کره جنوبی را برای پرداخت سالانه تا ۵ میلیارد دلار برای تأمین هزینه میزبانی از ۲۸۵۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در این کشور، تحت فشار قرار داد. این رقم در قیاس با مبلغی که سئول امسال پرداخت کرد، پنج برابر بیشتر است. علاوه بر این، گزارش شده است که پنتاگون در حال رایزنی با عربستان سعودی است تا این کشور را متقاعد کند که میلیاردها دلار در غالب «تسهیم هزینه‌ها» برای میزبانی از نیروهای آمریکایی، به واشنگتن بپردازد. آمریکا اخیرا به بهانه مقابله با تهدید ایران، ۳۰۰۰ نیروی نظامی در عربستان سعودی مستقر کرد.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات