صفحه نخست >>  عمومی >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۹۰۰
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / فخرالدین اسدی
نظرسنجی ها در آمریکا، همچنان به سود دموکراتها و جو بایدن، نامزد نهایی این حزب در حال تغییر است. کناره گیری اخیر برنی سندرز دیگر نامزد حزب دموکرات  واصلی ترین رقیب بایدن به سود وی،نقش به سزایی در اتحاد سیاسی دموکراتها علیه ترامپ و کاخ سفید داشته است. اما به نظر می رسد بازی هنوز تمام نشده است! کاخ سفید از یک سو نسبت به آنچه در ایالات مختلف آمریکا می گذرد به شدت ناامید است. از سوی دیگر، ترامپ و همراهانش معتقدند که اگر بحران شیوع کرونا وارد شیب نزولی خود شده و متعاقبا این ویروس از بین برود یا کامل کنترل شود، می توان نسبت به احیای محبوبیت از دست رفته رئیس جمهور آمریکا در نزد رای دهندگان امیدوار بود.

کاخ سفید در بحران
"ان بی سی" در یکی از گزارش های اخیر خود تاکید کرده است که در صورت برگزاری  یک انتخابات منصفانه ، جمهوری خواهان در حسرت از دست دادن کنترل قدرت خواهند ماند.در اینجاست که گزاره ای به نام تقلب جمهوریخواهان در انتخابات ، از طرق مختلف قوت می گیرد. نباید فراموش کرد که جمهوریخواهان و شخص رئیس جمهور آمریکا( دونالد ترامپ) قصد ندارند از هیچ گونه اقدامی برای تصاحب دوباره کاخ سفید و کنگره فروگذار کنند.این موفقیت قطعا در یک انتخابات سالم به دست نمی آید! در این صورت، جمهوریخواهان شکست سنگینی را در برابر دموکراتها تجربه می کنند.واقعیت امر این است که شیوع ویروس کرونا نقش به سزایی در کاهش محبوبیت ترامپ و حزب متبوع وی داشته است.به عبارت بهتر، ناتوانی ترامپ در مدیریت اوضاع بحرانی آمریکا و نادیده انگاشتن مخاطرات کرونا در دوران شیوع اولیه این ویروس، منجر به خشم شهروندان آمریکایی از وی شده است.

خشم سالمندان آمریکایی از ترامپ
یکی از مهم ترین اقشار، سالمندان هستند. سالمندان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، اصلی ترین گروهی بودند که با حضور گسترده در انتخابات و حمایت از وی، موجبات پیروزی وی را در ایالات مهم و سرنوشت ساز فراهم ساختند.مطابق آخرین نظرسنجی صورت گرفته از سوی شبکه سی ان ان، هم اکنون محبوبیت ترامپ در نزد سالمندان، 13 درصد از بایدن کمتر است. این در حالی بود که در انتخابات ریاست جمهوری قبل، آرای ترامپ در میان سالمندان، 7 درصد بیشتر از هیلاری کلینتون بوده است. اصلی ترین موضوعی که منجر به نارضایتی سالمندان از ترامپ شده است، از بین رفتن طرح موسوم به "اوباماکر" بوده است. این طرح اجتماعی و درمانی، در همان روزهای اول حضور ترامپ در کاخ سفید توسط وی لغو شد. هم اکنون هزینه های درمان کوید -19 در آمریکا به شدت بالاست. اگرچه کنگره آمریکا و کاخ سفید، هزینه های تست کرونا( آن هم برای کسانی که نشانه های ابتلا به کرونا را به صورت آَشکار و در بالاترین سطح بالینی دارا هستند) را رایگان کرده اند، اما هزینه های درمان این بیماری، به هیچ عنوان رایگان نیست!

افزایش ناامیدی شهروندان آمریکایی به آینده
موضوع دیگری که در این خصوص  باید مدنظر قرار گیرد، تاثیر سوء شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای خرد و بنگاههای اقتصادی کوچک در آمریکاست. میزان درخواست دریافت حقوق بیماری طی ماههای اخیر از سوی شهروندان آمریکایی و اعلام انحلال بنگاههای اقتصادی کوچک، بیانگر آن است که آمریکا آینده اقتصادی مطلوبی پیش رو ندارد. حداقل، شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بسیاری از نقشه ها و محاسبات ترامپ در خصوص آینده اقتصادی ایالات متحده بر هم بریزد. در چنین شرایطی اکثر شهروندان آمریکایی "امید به آینده " را به عنوان فاکتوری سرنوشت ساز در تصمیم گیری سیاسی خود، از دست داده اند.  نظرسنجی مشترک "هاروارد ایکس- هریس" نشان می دهد که 55 درصد از شهروندان آمریکایی ، دید مثبتی در قبال آینده اقتصادی کشور خو ندارند. این در حالیست که تا قبل از شیوع کرونا، این میزان، 41 درصد بود.
همان گونه که مشاهده می شود، ترامپ اکثر مولفه های برتری خود در انتخابات را فعلا از دست داده است .این در حالیست که حزب دموکرات آمریکا، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، انسجام بیشتری پیدا کرده است. مروری بر نتایج آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا نشان می دهد که چگونه ترامپ محبوبیت خود را در برخی ایالات کلیدی و سرنوشت ساز این کشور از دست داده است. این نظرسنجی های ایالتی نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا در هفت ایالت خاکستری و تعیین کننده یعنی اوهایو، فلوریدا، کارولینای شمالی، میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و آریزونا از  رقیب دموکرات خود عقب افتاده است. بخش مهمی از این اختلاف آرا، ناشی از نارضایتی عمومی در قبال مدیریت کرونایی ترامپ است!به عنوان مثال، در نظرسنجی پنسیلوانیا،  بایدن 46 درصد و ترامپ 40 درصد آرا  را به دست آورده اند.
 این در حالیست که در نظرسنجی های قبلی، این اختلاف بین 1 تا 3 درصد بود. در نظرسنجی ان بی سی نیز ترامپ 45 درصد آرا را در ایالت اوهایو به دست آورده است. این در حالیست که بایدن، موفق به سب 49 درصد آرا شده است.  در ایالت فلوریدا نیز ترامپ به هیچ عنوان وضعیت مطلوبی ندارد!در ای ایالت سرنوشت ساز،  بایدن 46 درصد و ترامپ 40 درصد آرا را کسب کرده اند. همین اختلاف 6 درصدی برای ترامپ یک فاجعه محسوب می شود. اگر این نتایج، هر چند به صورت نسبی در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تکرار شوند، رئیس جمهور  کنونی آمریکا چاره از جز اسباب کشی از کاخ سفید نخواهد داشت!

ترامپ به چه می اندیشد؟
ترامپ در چنین شرایطی سعی می کند از "فضای پساکرونا" در راستای افزایش محبوبیت خود استفاده کند! وی در محاسبات خود امیدوار است که متعاقب مهار کرونا طی ماههای آینده و قبل از انتخابات آمریکا( که در تحقق آن شک و تردید وجود دارد ) ، بتواند با تقویت مولفه ها و فاکتورهای مربوط به رشد اقتصادی کوتاه مدت در آمریکا، سبد رای خود را در میان کسانی که فعلا از وی رویگردان شده اند تقویت کند. اظهارات مقامات نظامی و امنیتی آمریکا نیز نشان می دهد که ترامپ آنها را در راستای مهار بحران یا عادی جلوه دادن اوضاع ، آن هم نهایتا تا سه ماه دیگر، تحت فشار قرار داده است. ژنرال مارک میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یکی از تازه ترین سخنرانی های خود در جمع نظامیان این کشور اعلام کرده است :
"ما به مهار ویروس کرونا، نهایتا تا سه ماه آینده فکر می کنیم. آن هم بر اساس اطلاعاتی که از چین، کره جنوبی و هنگ کنگ و در خصوص شیوع و مهار کرونا به دست آورده ایم. در هر حال، باید ببینیم که چنین موضوعی در کشورما  تحقق پیدا می کند یا خیر."
ترامپ به خوبی می داند که استمرار شیوع ویروس کرونا سند شکست وی را در انتخابات امضا خواهد کرد. ضمن آنکه گذار به دوران پساکرونا نیز متضمن پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر( آبان ماه ) نخواهد بود. رئیس جمهور ایالات متحده مسیر بسیار سختی را در این خصوص پیش رو دارد. او باید رای دهندگان ناراضی آمریکایی ، مخصوصا سالمندان و کسانی که از فقدان بیمه های درمانی در ایالات متحده و در دوران شیوع کرونا ضربه خورده اند را متقاعد کند تا رای خود به بایدن را فراموش کرده و آن را به سود جمهوریخواهان به گردش در آورند! همان گونه که مشاهده می شود، ترامپ در مقابل معادله پیچیده ای قرار گرفته است.نه تنها وی، بلکه مقامات امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده هرگز تصور نمی کردند ابعاد محصولی که در آزمایشگاههای مخفیانه سازمان سیا تولید شده و هم اکنون علیه خود سازندگان آن طغیان کرده است، تا این اندازه وسیع باشد.....
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات