صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۱۹۲
غریب‌آبادی عنوان کرد:
کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، دیروز (جمعه) در نشست ویژه کمیسیون مواد مخدر که به مناسبت گرامیداشت روز بین‌المللی سازمان ملل علیه سوءمصرف و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر برگزار شد، طی سخنانی با ابراز تاسف از اینکه علیرغم تدابیر اتخاذ شده توسط جامعه بین‌المللی، جهان کماکان با مشکلات فزاینده مواد مخدر روبرو بوده و مصرف مواد مخدر در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است، گفت: کشت و تولید تریاک و مواد روانگردان، با نرخ بالایی در حال انجام است و سوء مصرف و قاچاق غیرقانونی مواد، کماکان پیامد منفی عمیقی بر توسعه و ثبات در سراسر جهان دارد.  
نماینده دائم ایران ارتقای همکاری‌های بین‌المللی، حمایت ملموس، و افزایش تلاش‌های ملی و منطقه‌ای را تنها مسیر غلبه بر چالش برآمده از مواد مخدر عنوان و تأکید کرد: یک رویکرد متوازن بر پایه کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر، بایستی راهنما و شاخص تمامی تدابیر ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.
وی همچنین اظهار داشت: هرگونه رویکرد با قصد جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، سبب تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به جهانی عاری از سوءاستفاده از مواد مخدر می‌شود.
غریب‌آبادی با اشاره به اینکه در طول چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران متحمل خسارات مالی و انسانی جبران ناپذیری در مقابله با عرضه و کاهش تقاضا شده است، افزود: طی سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران ۳۰ شهید و مجروح را طی ۲۳۱۹ عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان تقدیم کرد که منجر به انهدام ۱۸۸۶ شبکه بین‌المللی و داخلی فعال و ضبط بیش از ۹۵۰ تن انواع مواد مخدر و روانگردان، از جمله ۴۷ تن هروئین و مرفین و ۱۷ تن مت آمفتامین، شد. این میزان کشفیات، افزایش قریب به ۲۰ درصدی را در حجم کشفیات نسبت به قبل نشان می‌دهد که یک دستاورد بی سابقه در تاریخ ایران و جهان است.
سفیر و نماینده دائم ایران در ادامه، اظهار داشت: جمهوری اسلامی در حالی سالیان متمادی بیشترین حجم مواد مخدر در جهان را کشف و ضبط می‌کند که تحت تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و نامشروع  آمریکا قرار داشته و از کمک‌های جامعه بین‌المللی نیز بهره‌ای نبرده است.
وی افزود: از دولت‌های عضو، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر و سایر نهادهای بین‌المللی انتظار می‌رود تا به کمپین ملی کارآمد و جامع ایران در مبارزه و رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، به شیوه‌ای که حمایت بین‌المللی کافی فراهم شده و همبستگی لازم نیز نشان داده شود، اذعان کرده و قدردان آن باشند.
غریب‌آبادی در ادامه به سیاست‌های کشورمان در رسیدگی به چالش مواد مخدر پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران رویکرد متوازنی در حوزه مواد مخدر دارد و ضمن انجام یک مقابله هوشمند علیه مافیای مواد مخدر، طرح‌ها و سیاست‌های کاهش تقاضا را نیز با هدف به حداقل رساندن پیامدهای منفی سوء مصرف مواد مخدر و ارتقای بهداشت عمومی و ایجاد یک جامعه رها از سوء مصرف مواد مخدر، در دستورکار خود قرار داده است.    
نماینده دائم ایران در پایان، بر برخی پیشنهادات به منظور تقویت موثر کمپین جهانی علیه مواد مخدر، تأکید کرد: اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و اولویت دادن به برنامه‌های معیشتی جایگزین، رفع تمامی موانع از جمله اقدامات قهری یکجانبه، فراهم کردن تجهیزات و کمک‌های فنی و انتقال فناوری‌های پیشرفته مبارزه موثر با موادمخدر، بلوکه کردن ورود فرآیند درآمدهای مواد مخدری به سیستم مالی بین‌المللی، تبادل تجربیات در حوزه کاهش تقاضا و حمایت از برنامه‌ها و ابتکارات دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر در حوزه مدیریت کنترل مرزها و تبادل اطلاعات.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات