صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۰۷۷
منابع آگاه از نشست روز سه‌شنبه شماری از سفرای کشورهای خارجی در مقر سفارت انگلیس در بغداد خبر دادند.
پایگاه خبری شبکه «دجله» عراق به نقل از منابع آگاه نوشت که اکنون، سفارت انگلیس در بغداد میزبان ۳۳ سفیر از کشورهای مختلف از جمله «متیو تولر» سفیر آمریکا و سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عربی است.
بنا بر این گزارش در این نشست بر ضرورت درخواست از دولت عراق برای حمایت از سفارت‌خانه‌ها و هیأت‌های دیپلماتیک و تعقیب و پیگرد گروه‌های مسلحی که منطقه سبز بغداد را هدف قرار می‌دهند، تمرکز می‌شود.
برخی رسانه‌های عربی، دیروز از نشست امروز در سفارت بریتانیا در بغداد با حضور پانزده دیپلمات خبر داده بودند.
این نشست همزمان با فشارهای جدید واشنگتن بر بغداد برای مقابله با گروه‌های مقاومت و الحشد الشعبی و تهدید واشنگتن به بستن سفارت آمریکا در بغداد و هدف قرار دادن نیروهای مقاومت برگزار می‌شود. با اینکه گروه‌های مختلف مقاومت اعلام می‌کنند که هدف قرار دادن سفارت آمریکا در بغداد در شرایط کنونی به نفع عراق نیست و هیچ رابطه‌ای با این حملات مشکوک ندارند، طرف آمریکایی همچنان نیروهای مقاومت را متهم می‌کند.
گروه‌های مقاومت عراقی تایید می‌کنند که واشنگتن سفارت خود در بغداد را به یک پایگاه نظامی و لانه جاسوسی تبدیل کرده، ولی در شرایط کنونی عراق، هدف قرار دادن این سفارت‌خانه به منافع ملی عراق آسیب می‌زند. برای همین از این اقدام پرهیز می‌کنند؛ برای نمونه، «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش النجباء عراق، اتهام‌های آمریکا علیه گروه‌های مقاومت عراق مبنی بر حمله سفارتخانه‌ها را حربه واشنگتن برای شورانیدن افکار عمومی علیه مقاومت دانست و گفت که آمر این حملات، آمریکایی‌ها هستند.
وی با بیان اینکه النجباء و گروه‌های مقاومت معتقدند حمایت از مراکز دیپلماسی ـ که به دنبال تقویت روابط عراق با دنیا هستند ـ حائز اهمیت است، گفت: کسانی که در عراق، بر عدم حمله به مراکز دیپلماتیک تأکید و تصریح دارند، منظورشان سفارت شر آمریکا نبوده بلکه منظور آن‌ها مراکز دیپلماسی واقعی است.
چند روز پیش، برخی منابع رسانه‌ای اعلام کردند که «برهم صالح» رئیس جمهور عراق در نشست با نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق گفته که «مایک پامپئو» وزیرخارجه آمریکا اخیرا درباره تداوم حمله به سفارت آمریکا، مراکز دیپلماتیک و کاروان های نظامی آمریکا و ائتلاف ضد داعش به او هشدار داده و تهدید کرده که در صورت تداوم حملات، سفارت آمریکا بسته خواهد شد.
به گفته صالح، وزیر خارجه آمریکا همچنین به او گفت که شاید ترامپ تصمیمی اتخاذ و عملیات نابودی تمامی کسانی را آغاز کند که در حمله به نیروهای ما دست دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات