صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۲۶۰
سخنگوی وزارت امور خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد که اظهارات مقامات آمریکایی درباره تحولات عراق و حمله به مراکز دیپلماتیک بسیار مشکوک و شیطنت آمیز است.

 «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، فرا رسیدن ایام فاطمیه را تسلیت گفت و با تبریک سال نو میلادی و میلاد حضرت مسیح (ع) اظهار داشت: امیدوارم با کنترل کرونا، هفته آینده نشست خبری با صورت محدود به شکل حضوری برگزار شود.

وی با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی هفته گذشته اظهار داشت: دیروز چهارمین برگزاری چهارمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با سخنرانی ظریف افتتاح شد که تمرکز آن روابط ایران با کشورهای آسیایی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به دیدار روز سه شنبه گذشته ظریف با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفت: در این دیدار درخصوص موضوعات مختلف رایزنی شد. وزیر امور خارجه بار دیگر تاکید کرد راه‌حل قطعی حل و فصل اختلافات در افغانستان گفت‌وگوهای سیاسی فراگیر با حضور تمامی گروه‌ها است و بر این مسئله پافشاری می‌کند و با توجه به حضور بی‌ثبات بخش آمریکا در این کشور، همه گروه‌ها را به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی دعوت می‌کنیم.

خطیب‌زاده با بیان اینکه هفته گذشته نشست وزرای امور خارجه عضو برجام برگزار شد، خاطرنشان کرد: در این نشست ایران بر لزوم اجرای تعهدات طرف‌های مقابل تاکید کرد و آخرین وضعیت در این نشست غیررسمی و برخط تبادل نظر شد.

مشاور نخست‌وزیر به تهران آمده است

وی درباره خبر رسانه‌های عراقی درخصوص سفر یک هیات عراقی به ایران ابراز داشت: این سفر انجام شده است. مشاور نخست‌وزیر به تهران آمده است. مراودات نزدیک درخصوص مسائل مختلف با طرف عراقی داریم.

 به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، ایشان به دعوت ایران به تهران آمده و درخصوص آخرین تحولات رایزنی شده است. این رایزنی‌ها میان دو طرف مرسوم است.

اظهارات ترامپ و پامپئو درباره تحولات عراق بسیار مشکوک است

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات اخیر مقتدی صدر مبنی بر اینکه ایران عراق را زمین درگیری با آمریکا نکند، ابراز داشت: از نظر ایران، حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است. در گذشته، اماکن دیپلماتیک ایران در عراق مورد حمله قرار گرفته بود. آنچه ترامپ و پامپئو گفتند، هم محکوم است و هم رد می‌شود.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه زمان و محتوای آن بیانیه‌ها و توییت‌ها مشکوک و شطینت‌آمیز است،  ادامه داد: ضمن اینکه دنبال تنش نیستیم از منافع ملی ایران با تمام قوا دفاع می‌کنیم این پیام داده شده است که مسئول هر اقدامی برعهده آمریکا است.  

کشورهای همسایه در برابر سرکشی‌های کاخ سفید وظایف خود را انجام دهند

وی با تاکید بر اینکه سیاست ایران حسن همجواری است، بیان کرد: ایران در هیچ مقطعی اختلافات خود را در منطقه دیگری حل نکرده است. برعکس آن، صادق نیست. آمریکا کشورهای مجاور را پایگاه‌های ناامنی علیه ایران کرده است. بارها به کشورهای همسایه و دوست گفته‌ایم در برابر سرکشی‌های رژیم حاکم بر کاخ سفید وظایف خود را انجام دهند هرچند براساس منشور  ملل متحد در دفاع مشروع از خود تردیدی نداریم.  

 گزارش سقوط هواپیما در اختیار طرف اوکراینی قرار گرفت

این دیپلمات ارشد درباره ادعای اوکراین درخصوص عدم دریافت گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و هم‌دردی با آنها، این درد و اندوه با ماست. همانطور که هفته قبل هم گفتم، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد مسئول در حوزه فنی، به مسئولیت خود عمل کرده و گزارش به صورت ویدئو آنلاین در اختیار طرف اوکراینی و طرف‌های دیگر قرار گرفت.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه امروز یا فردا گزارش به صورت رسمی به شکل ترجمه ارائه می‌شود، عنوان کرد: برخلاف طرف‌هایی که مشغول تجارت از غم و اندوه خانواده‌ها هستند، بهترین راه،  پیگیری حقوقی و عمل بر اساس کنوانسیون‌ها و معاهدات است. امیدواریم در مسیر درست اندکی از اندوه خانواده‌ها کم بکنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما به مسئولیت خود به عنوان دولت مسئول آگاه هستیم و امیدوار هستیم ابعاد این ماجرا روشن شود.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات