صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۳۶۴

روزنامه کیهان **

نشنال‌اینترست: ایران درباره پیشرفت‌های موشکی خود مذاکره نمی‌کند

یک نشریه آمریکایی در ارزیابی توانمندی نظامی ایران نوشت: ایران عدم توازن قبلی در برابر توان نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه را به‌هم زده است.

نشنال‌اینترست با اشاره به تحریم‌های نظامی علیه ایران و مجهز شدن متحدان آمریکا در منطقه به انواع جنگ‌افزارهای هوایی، نوشت: حدود یک دهه پیش بیشتر تحلیلگران اعتقاد داشتند ایران به‌رغم برخورداری از موشک‌های بالستیک با برد کافی، توانایی حمله دقیق به زیرساخت‌های واقع در آن سوی خلیج فارس را ندارد. نیروی هوایی ایران هیچ‌گاه در این معادله مطرح نبود. بیشتر هواپیماهای نیروی هوایی ایران هواپیماهای آمریکایی دهه ۱۹۷۰ (بدون به‌روزرسانی توسط ایالات متحده به مثابه دیگر کاربران) و تعداد انگشت‌شماری

«میگ-۲۹» یعنی تنها هواپیمای «نسل چهارم» واقعی هستند.

به‌علاوه این که متحدان آمریکا، به سامانه‌های پیشرفته دفاع هوایی و رادارهای آمریکا مجهز بودند. ایران قبل از پیشرفت‌های اخیر در توانایی‌های موشکی بومی خود توانایی کمی در تلافی مستقیم با اهداف در عربستان سعودی، امارات یا اسرائیل با دقت کافی، داشت.

با این حال، چند سال گذشته معادله استراتژیک متعارف به نفع ایران تغییر کرده است. موشک‌های کروزی که در سپتامبر ۲۰۱۹ در حمله به زیرساخت‌های نفتی عربستان استفاده شدند و طبق برخی شواهد ساخت ایران بودند، شاهدی بر این مدعی است. این موشک‌ها به وضوح توانایی اصابت به اهداف در آن سوی خلیج فارس را نشان دادند. دو حمله موشکی انتقام‌جویانه ایران در ژانویه ۲۰۲۰ به پایگاه مقر نیروهای آمریکایی در عراق در تلافی ترور قاسم سلیمانی، نیز نشان‌دهنده افزایش دقت سامانه‌های موشکی ایران بودند.

لازم به گفتن نیست که این پیشرفت در قابلیت حمله متعارف ایران تحولی ناخواسته برای آمریکا و شرکای آن در منطقه بوده است. این پیشرفت در نتیجه تلاش‌های بومی و تحقیق و توسعه همراه با افزایش دسترسی به تجارت فناوری دوگانه حاصل شد. شرکای منطقه‌ای به‌شدت، آمریکا را برای رویکرد گسترده‌تر در قبال برنامه موشکی ایران در هر مذاکره احتمالی بعدی تحت فشار گذاشته‌اند. مقامات اماراتی پیش‌تر درباره ایده مبهم برای ایجاد «یک منطقه بدون موشک» در اطراف خلیج فارس صحبت کرده‌اند که برای آنهایی که دارای قدرت هوایی برتر هستند، بسیار مناسب خواهد بود. با این حال، لازم است ایالات متحده بر منافع خود و اهداف قابل دستیابی‌تر، یعنی پذیرش محدودیت‌های محدوده دسترسی ایران در حملات، متمرکز شوند. بعید است که دولتی در ایران با بازگشت به وضعیت پیش از دستیابی به توانایی اقدام تلافی‌جویانه در برابر تحریک‌ها از سوی اسرائیل یا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس موافقت کند.

 

بله سلیمانی قهرمان است اما اینها را به آقای کرباسچی بگو

عضو مرکزیت حزب کارگزاران گفت، سردار سلیمانی، آرش ایرانی در دنیای واقعی بود.

سعید لیلاز در گفت‌وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: من از شهادت آقای سلیمانی بسیاربسیار متأثر شدم، نه فقط از باب خدماتی که به ایران کرده بود، بلکه او برای ایران یک شخصیت قهرمان، بزرگ و بی‌بدیل بود. پس از شهادت او در مقاله‌ای نوشتم که شهید سلیمانی برای ایران درست مانند آرش کمانگیر بود، مانند آرش کمانگیر خدمت کرد و مانند آرش جانش را بر سر آرمان‌های خود، به‌ویژه ایران گذاشت.

آنچه که آقای سلیمانی را برای من شبیه آرش می‌کرد، این واقعیت بود که آرش نیز در افسانه‌ها و اسطوره‌ها مرزهای ایران را به رود جیحون رساند، اما سلیمانی این بار نه در اسطوره و افسانه، بلکه در واقعیت مرزهای معنوی ایران را به دریای مدیترانه رساند. افسوس می‌خورم که ما از نظر رفتارهای داخلی و جناح‌بندی‌های داخلی در شرایطی هستیم و جناح‌ها و برخی مسئولان در حاکمیت گاهی رفتارهایی انجام می‌دهند که باعث می‌شود مردم ما بر اثر عصبانیت‌های زودگذر و موضعی، این خدمات را نبینند یا به اهمیت آن پی نبرند. اما چنانکه امروز به خدمات سرتیپ دریادار بایندر، فرمانده ناوگان دریایی ایران در خلیج ‌فارس هنگام هجوم متفقین به ایران افتخار می‌کنیم، معتقدم سلیمانی نیز خیلی خیلی زودتر جایگاه خود را پیدا خواهد کرد و همگان به عظمت کار او پی خواهند برد که چگونه مرزهای ایران را از شرق به افغانستان و از غرب به سوریه افزایش داد و این کار به لحاظ نظامی و ژئوپلیتیک کار شهید سلیمانی بود و نه کس دیگری. او فرمانده بزرگ این کار بود و در آخر هم مانند آرش جان خود را بر سر این کار گذاشت، اما این بار به جای اینکه در اسطوره و افسانه این اتفاق بیفتد، او در واقعیت این کار را انجام داد.

سخنان این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در حالی است که افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی، در بحبوحه فتنه سبز با شعار نه غزه نه لبنان، به مرام و مسلک شهید سلیمانی (به عنوان فرمانده خط مقدم) حمله کردند و پس از آن هم ظرف ده سال بعدی، رزمندگان غیور دفاع از حرم و میهن در نبرد با داعش (جنگ نیابتی آمریکا و اسرائیل) را مورد ترور شخصیت قرار دادند. در این میان غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران بهار 96 در ستاد انتخاباتی روحانی در اصفهان، به رویکرد شهید سلیمانی حمله کرده و گفته بود «آیا غیرت دینی این است که به رسم دفاع از حرم و اینها، این همه دستگاه بی‌حساب و کتاب (به وجود بیاید)؟ ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن و همه اینجاها صلح برقرار شود، دفاع از مظلوم شود و شیعیان تقویت شوند. اما آیا این کار با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن انجام می‌شود؟ مگر این جوان‌های عزیز را از آب درآوردیم که بگذاریم شهید شوند. ما دلمان می‌سوزد که جوان‌های‌مان شهید شوند و مردم کشته شوند».

بنابراین به نظر می‌رسد آقای لیلاز به جای همرنگی با مردم، جا دارد دبیرکل حزب خود و برخی عناصر مشابه را که با شعار نه غزه نه لبنان، از نتانیاهو و پرز مدال مزدوری گرفتند، توجیه کند.

 

بودجه را چرا باید خیالی نوشت و بعد سقف واقعی برایش گذاشت؟

معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید اشکال به لایحه بودجه وارد است،‌از جمله این که درآمدها غیر واقعی پیش‌بینی شده اما مجلس به جای واقعی کردن درآمدها، بودجه را با دو سقف پیش‌بینی کند!

علی قنبری (نماینده اصلاح طلب مجلس ششم) در روزنامه ایران نوشت: «هرچند لایحه بودجه پیشنهادی دولت نیز کامل نیست و ‌اشکالاتی به آن وارد است و می‌توان درباره برخی اعداد و ارقام آن مانند میزان فروش نفت، اوراق و سهم مالیات در آن بازنگری کرد، اما رد کلیات آن به نفع کشور نخواهد بود. درمجموع مجلس درمواجهه با لایحه بودجه سال آینده سه راه پیش رو دارد. یکی از این راه‌ها، رد کلیات بودجه است که به طور قطع دولت فعلی و آینده را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد.

دومین راه که پیش روی نمایندگان مجلس قرار دارد، تصویب چند دوازدهم بودجه سال آینده است که ممکن است یک تا سه دوازدهم آن را به تصویب برسانند. این راه نیز به طور قطع به‌دلیل قطعی و عملی نبودن آن مشکلات متعددی برای دولت در مسیر اجرای بودجه و برنامه به همراه خواهد داشت.

اما سومین راه که دراین شرایط منطقی‌تر به نظر می‌رسد، تصویب دوسقفی بودجه است که بهترین راهکار محسوب می‌شود. مجلس می‌تواند در یک سقف بودجه را براساس درآمد و هزینه‌ای که دولت پیشنهاد داده است به تصویب برساند و سقف دوم را برمبنای اینکه تحریم‌ها در سال آینده به قوت خود باقی بماند و موجب کاهش درآمدهای دولت شود درنظر بگیرد. بدین ترتیب درصورتی که سقف نخست محقق شود و شرایط اقتصاد با لغو یا کاهش تحریم‌ها تغییر کند، دولت می‌تواند در چارچوب اهدافی که دنبال می‌کند، در زمینه توسعه اقتصادی، بهبود معیشت مردم، مهار و کاهش نرخ تورم، بیکاری و بهبود ضریب جینی تلاش کند. در این صورت دولت آینده نیزکه از اواسط سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد می‌تواند در همین راستا حرکت کند.»

صرف‌نظر از این که نمایندگان مجلس چه تصمیمی درباره لایحه بودجه می‌گیرند، باید از آقای قنبری پرسید چرا دولت باید بودجه غیر واقعی (خیالی) بنویسد که نیاز به اصلاح یا به قول ایشان دوسقفی کردن بودجه باشد؟ اگر قانون بودجه برای عملیاتی کردن و اجرا کردن است، چرا باید بر مبنای آمار فضایی و غیر واقعی (غیرقابل اجرا) باشد! و اگر برای اجرا نشدن است، چرا باید چند ماه وقت دولت و مجلس را بگیرد؟!

ثانیاً دولتی که با شعار تحول اقتصادی 100 روز و وعده برداشتن همه تحریم‌ها در روز اجرای برجام، نتوانسته از تحریم‌ها بکاهد بلکه به خاطر نوع مشی غلطش دولت اوباما و ترامپ را برای چند برابر کردن تحریم‌ها گستاخ کرده، و دولتی که باز هم به جای اهتمام به خنثی کردن تحریم‌ها، دم از مذاکره برای برداشتن تحریم می‌زند، چگونه می‌تواند کاری را که ظرف 7 سال نتوانسته و برعکس عمل کرده، ظرف 7 ماه باقی مانده انجام دهد؟

این‌ها در حالی است که آقای قنبری به عنوان کارشناس اقتصادی، آثار تورمی مخرب کسری بودجه و بی‌برنامگی مستتر در آن را بهتر از هرکس می‌داند. بنابراین درست و کارشناسی‌اش این بود که او و امثال او به دولت اعتراض کنند چرا بودجه‌ای را برای اجرا نشدن و نسخه‌ای برای بدتر شدن حال اقتصاد کشور تدوین و تجویز کرده است؟! نه این که بگویند مجلس در کنار سقف کاذب، یک سقف واقعی هم برای بودجه پیش‌بینی کند!

 

از وعده‌های وارونه در انتخابات 96 تا حراج 18 میلیارد «دلار جهانگیری»

یک فعال اصلاح‌طلب گفت روحانی نتوانست به مطالبات مردم پاسخ بدهد اما جهانگیری می‌تواند.

حسین انصاری‌راد نماینده مجلس ششم، درباره احتمال حمایت طیف متبوعش از نامزدی اسحاق جهانگیری، به نامه‌نیوز گفت: من چندین بار آقای جهانگیری را تأیید کردم و الان هم با توجه به شرایط کشور حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدی او را تأیید می‌کنم.

وی افزود: با توجه به موقعیت ایران در عرصه بین‌المللی و وضعیت کشور در داخل معتقدم آقایان جهانگیری و ظریف دو نفری هستند که می‌توانند کشور را برای برون‌رفت از شرایط کنونی کمک کنند. این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به دلسردی و یأس مردم از عملکرد دولت حسن روحانی اظهار کرد: آقای روحانی نتوانست پاسخ مطالبات مردم را بدهد. هرچند او در تحقق برجام توفیق داشت اما بعد از برجام توفیقی پیدا نکرد که به مردم نزدیک شود تا به خواسته‌های آنها  جامه عمل بپوشاند بنابراین جامعه از وعده‌هایی که آقای روحانی داد و عمل نکرد مأیوس است.

انصاری‌راد با بیان اینکه اصلاح‌طلبان برای نجات کشور، وظیفه سنگینی برعهده دارند، افزود: آقای جهانگیری مصالح اقتصادی، سیاست خارجی و امور اجرایی کشور را درک می کند، مشی معتدل به لحاظ سیاسی دارد و از نوعی اعتماد نزد مقامات عالی کشور و مردم برخوردار است.

انصاری‌راد درباره آماده شدن محمدرضا عارف برای انتخابات ریاست‌جمهوری هم گفت: برای آقای عارف احترام قائلم ولی آقای عارف نمی‌تواند در عرصه ریاست‌جمهوری مصالح کشور را تأمین کند. او در مجلس دهم رئیس فراکسیون امید بود و عملکردش نشان داد با این شیوه کاری‌اش به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید و کاری انجام نخواهد داد.

تناقض این نماینده اسبق مجلس در این است که به درستی، عملکرد روحانی را ناکارآمد و ناامید کننده معرفی می‌کند و عارف را هم ناتوان می‌خواند، اما معاون اول روحانی را فردی توانمند برای برون‌رفت از مشکلات معرفی می‌نماید. اما برخلاف این ادعا، قاطبه مردم، جهانگیری را با چند تصویر به یاد می‌آورند، یکی مناظره‌های انتخاباتی سال 96 که به عنوان یار کمکی روحانی سرگرم وعده دادن از یک سو و تخریب دیگران از طرف دیگر بود؛ و دیگری حراج 18 میلیارد دلار ارز دولتی به قیمت 4200 تومان که به «دلار جهانگیری» معروف شد. در هم تنیدگی سرنوشت جهانگیری با روحانی به قدری بالاست که با وجود استقبال طیف‌های منتقد دولت، نامزدی وی با مخالفت اکثر طیف‌های اصلاح‌طلب مواجه شده است.

 

علت اصلی جهش تورم سیاست‌های نادرست دولت، نه تورم

روزنامه اقتصادی حامی دولت در گزارشی خاطرنشان کرد که علت اصلی جهش تورم، سیاست‌های نادرست دولت است و نه تحریم‌ها.

روزنامه دنیای اقتصاد درباره 8 سال دولت روحانی نوشت: این دوره، دو نیمه متفاوت داشت. نیمه اول با امید به تدبیر برای مقابله با ناکارآمدی‌ها آغاز شد؛ اما در نیمه دوم، عمده امیدهای جوانه‌زده در نیمه اول رنگ باخت. شوک ارزی، جهش تورم، تشدید تحریم‌ها و وقایع آبان 98 در پی شوک بنزینی را می‌توان تلخ‌ترین اتفاقات نیمه دوم این دوره یعنی سال‌های 96 تاکنون دانست. منتقدان دولت این ناکامی‌ها را ناشی از بی‌تدبیری‌های دولتمردان می‌دانند.

در مقابل دولتمردان هم از کارشکنی و مانع‌آفرینی جمع مقابل سخن می‌گویند و نقش تحریم‌ها را هم برجسته می‌کنند. کدام‌یک درست می‌گویند؟ جهش تورم در نیمه دوم دوره اخیر، ریشه در سیاست‌های ناصحیح نیمه اول داشت. آنچه تحت عنوان مانور مهار تورم در نیمه اول به نمایش درآمد در واقع نه مهار علمی تورم بلکه سرکوب تورم و پرتاب آن به آینده بود که قدرت انفجار آن را به دلیل تجمیع فشار چندساله به شدت افزایش داد. به عبارت دقیق‌تر، کاهش ظاهری تب تورم نه با درمان ریشه‌ای، بلکه با لنگر قرار دادن نرخ اسمی ارز به پشتوانه دلارهای نفتی انجام شد که یک ابزار منسوخ برای مهار تورم است.

مسئله بنزین نیز چندان تفاوتی با مسئله ارز نداشت. تثبیت قیمت اسمی هر کالایی در زمان روشن بودن موتور تورم، نتیجه‌ای جز انباشت شوک در قیمت آن کالا ندارد. اصلاح تدریجی قیمت انرژی که به دلیل موتور روشن تورم، ضرورتی تام و تمام داشت، چهار سال کامل کنار گذاشته شد. نتیجه چهار سال بی‌تصمیمی و بی‌عملی در اصلاح تدریجی قیمت بنزین، شوک آبان 98 بود که بدون توجه به این ریشه‌ها نمی‌تواند درس‌آموز باشد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

آیت‌الله مصباح‌یزدی عمار انقلاب بود

رئیس دیوان محاسبات کشور در پیامی رحلت آیت‌الله مصباح‌یزدی را تسلیت گفت. در متن پیام مهرداد بذرپاش آمده است: متاسفانه یکی دیگر از یاران صدیق انقلاب و رهبری از این جهان رخت بر بست و از میان ما رفت.

روح ملکوتی فقیه متواضع، مجاهد شجاع، عالم انقلابی و بصیر حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی که الحق و الانصاف عمار انقلاب بود، به ملکوت اعلی پیوست.

ایشان عمر با برکتش را برای اسلام و انقلاب خرج نمود و شاگردهای زیادی را تربیت و تقدیم کشور گردانید. در بزنگاه‌ها خوش درخشید و راهنمای بسیاری از جوانان در فتنه‌ها و بحران‌ها بود. قطعا فقدان این فقیه مجاهد برای کشور خسارت‌بار است.

این ضایعه عظیم را به رهبر معظم انقلاب، خانواده بزرگوار ایشان، شاگردانش و همه ملت ایران تسلیت عرض می‌نمایم.

***

فرمانده کل سپاه:

هر عمل دشمن را با ضربه‌ای قاطع پاسخ می‌دهیم

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همراه با سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار دل‌ها سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهدای همرزم‌شان، در بازدید از یگان‌ها، سامانه‌ها و تجهیزات نظامی مستقر در جزیره بوموسی، میزان آمادگی‌های دفاعی و رزمی آنان را ارزیابی کردند. فرمانده کل سپاه در حاشیه این بازدید پیرامون راهبرد دفاع دریایی سپاه از جزایر سه‌گانه بویژه جزیره راهبردی بوموسی گفت: جزایر سه‌گانه بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، اجزای جدایی‌ناپذیر استقلال ملی و پیشانی دفاعی ما در مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای هستند. وی افزود: همان‌طور که در پایتخت کشور عزیزمان یعنی تهران، هر یک وجب خاک به اندازه جان همه ملت ایران ارزشمند است، یک وجب خاک این جزایر هم برای آحاد مردم ایران به اندازه جان‌شان ارزشمند است. فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوالی درباره واکنش به هر نوع دست‌اندازی به امنیت و منافع ملی کشورمان بویژه در حوزه دریایی تصریح کرد: ما هم در عمل نشان داده‌ایم و هم در بیان اعلام می‌کنیم هر عملی که از سوی دشمن علیه ما سر بزند، آن را با ضربه‌ای متقابل، قاطع و مستحکم پاسخ می‌دهیم و این موضوع بارها ثابت شده است که ما هیچ تهدید و تعرضی از سوی دشمنان را رها نکرده و او را به حال خود وا‌نمی‌گذاریم.

***

گروه‌های مقاومت فلسطین به موشک نقطه‌زن مجهز شدند

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به مناسبت سالگرد شهادت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب، از هر کس که در خط مقابله با رژیم صهیونیستی باشد حمایت خواهد کرد.  سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌‌زاده افزود: غزه و لبنان در خط مقدم این نبرد هستند و هر آنچه از توان موشکی در غزه و لبنان می‌بینید با حمایت جمهوری اسلامی ایران انجام شده است. سردار حاجی‌زاده گفت: امروز تقاطعی از آتش، از فلسطین، لبنان، سوریه و بقیه کشور‌های اسلامی روی رژیم صهیونیستی وجود دارد و اگر در گذشته، توان دوستان ما در حد سنگ و راکت بود، الان به موشک‌های نقطه‌زن مجهز هستند و خیلی از آنها این فناوری‌ها را در اختیار دارند. وی اظهار کرد: وقتی رهبر انقلاب فرمودند اگر غلطی از اسرائیل سر بزند، تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم، این یک فرمان سراسری بود و ما باید این قدرت را ایجاد می‌کردیم و این تلاش سال‌هاست به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.

***

جزئیات مکالمه ترامپ با عبدالمهدی ۳ روز قبل از ترور شهید سلیمانی

نخست‌وزیر پیشین عراق در مستندی به جزئیات مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با وی ۳ روز قبل از ترور سردار سلیمانی پرداخت.

به گزارش مهر، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشین عراق در مستند الساعه الاخیره (ساعت آخر) که از شبکه المیادین پخش شد گفت که از تصمیم آمریکا برای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در اوایل سال گذشته مطلع نبوده است. وی جزئیات مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با وی ۳ روز قبل از انجام عملیات ترور را بازگو کرد و گفت: ترامپ در شب تحویل سال میلادی حدودا ساعت ۹ شب با من تماس گرفت و گفت که آمریکایی‌ها ایرانی‌ها را بخوبی نمی‌شناسند، بلکه این عراقی‌ها هستند که ایرانی‌ها را خوب می‌شناسند. عبدالمهدی می‌گوید: در پاسخ به او گفتم ایرانی‌ها می‌گویند که به دنبال جنگ نیستند همانگونه که آمریکایی‌ها نیز خواهان جنگ نیستند. نخست‌وزیر پیشین عراق تاکید کرد: به ترامپ پیشنهاد دادم یا به صورت مستقیم با ایرانی‌ها مذاکره کند یا توافقات ضمنی همانند توافقاتی که از سال ۲۰۰۳ در حال انجام بود، با آنها انجام دهد. عادل عبدالمهدی می‌گوید: دونالد ترامپ گفت شما مذاکره‌کنندگان خوبی هستید، هر کاری که از دست‌تان برمی‌آید در این راستا انجام دهید و ما آماده هستیم. عبدالمهدی همچنین گفت سردار سلیمانی با توافق و دعوت رسمی به عراق آمده بود و قرار بود رایزنی‌هایی انجام شود. وی خاطرنشان کرد عملیات ترور سردار سلیمانی طی یک یا ۲ روز طراحی نشده است، بلکه در یک مدت زمان زیاد برای آن تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی شده بود.

*********************************

روزنامه خراسان**

تاکتیک عجیب برای جبران وعده های محقق نشده

در حالی که گزارش مسئولان تعدادی از شهرداری های سراسر کشور به مدیران ارشد دولتی حکایت از رسیدن خودروهای مورد استفاده در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل و آتش نشانی به سن فرسودگی قانونی دارد و کمک مالی نیز از سوی دولت به شهرداری ها برای جایگزینی این خودروها دریافت نشده، یک مسئول مهم دولتی در نامه ای به مدیران نهاد ریاست جمهوری پیشنهاد کرده با توجه به این که شهرداری ها ناگزیر به بهره برداری حداکثری از خودروهای موجود هستند، مجوز شماره گذاری برخی خودروهای مورد استفاده در شهرداری ها و دهیاری های کشور بدون رعایت ضوابط و مقررات شماره گذاری به تایید دولت برسد.

 

مجوز برای اتمام یک پروژه درمانی انرژی هسته ای

به پیشنهاد یک عضو کابینه که در روزهای اخیر توسط تعدادی از مسئولان مهم دولتی تایید شده، قرار است بیمارستان مهم و مدرن «یون درمانی»   برای درمان بیماران سرطانی کشور که در زمینی به مساحت 10 هکتار در حال ساخت است و کمتر از 10 نمونه از این بیمارستان در جهان  ساخته شده، با معاف شدن از پرداخت تعرفه های مربوط به حمل تجهیزات و گرفتن تاییدیه ها، با سرعت بیشتری تکمیل شود.

*********************************

روزنامه ایران **

جهانگیری گزینه اصلی اصلاح‌طلبان

   خبر اول اینکه، ایرنا در گزارشی، اسحاق جهانگیری را آماده‌ترین گزینه اصلاح‌طلبان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 خوانده است. در بخشی از این گزارش آمده: اردوگاه چپ سیاسی در ایران هم مانند جریان رقیب در حال آنالیز گزینه‌های موردنظر خود است و گاهی نامی از میان اصلاح‌طلبان توجه و دقت رسانه‌ها را به خود معطوف می‌کند. این نام به فاصله ۶ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، «اسحاق جهانگیری» معاون رئیس جمهوری است که مدتی پس از اعلام نظر مثبت وی برای حضور در انتخابات از سوی اصلاح‌طلبانی چون «علی صوفی» در تازه‌ترین اظهارات تقویت کننده این گمانه، از جریان رقیب «محمدرضا باهنر» دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت‌وگویی از تمایل جهانگیری برای حضور در انتخابات در صورت وجود درخواست سخن گفته است. به نوشته ایرنا، جهانگیری توان ایجاد توافق را دارد؛ وی از یک طرف با رئیس دولت اصلاحات روابط نزدیک دارد و از سوی دیگر سال‌هاست که ردای اصلاح‌طلبی بر تن داشته است از این رو همان نامزد اصیلی است که اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات را به وجود کسی مانند جهانگیری منوط و مشروط کرده‌اند. از سوی دیگر آن اندازه تکنوکرات است که حزبی که عضو آن است یعنی کارگزاران سازندگی ذره‌ای برای حمایت از وی تردید به خود راه ندهد.

 

اسامی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی بزودی اعلام می‌شود

  خبر دیگر اینکه، مدیر بخش اطلاع‌رسانی الحشدالشعبی درخصوص پرونده ترور سردار سلیمانی گفت که این پرونده تا الان ۴۰ متهم دارد که برخی از آنها امریکایی و برخی دیگر عراقی هستند. به گزارش جماران به نقل از النجباء مدیر بخش اطلاع‌رسانی الحشد الشعبی درباره پیگیری پرونده ترور فرماندهان مقاومت گفت: طی روزهای آینده اسامی متهمان جنایت ترور شهیدان سلیمانی و المهندس رسانه‌ای خواهد شد. «مهند العقابی» افزود: متأسفانه دستگاه قضایی عراق در این پرونده تحت فشارهای داخلی و خارجی قرار دارد اما علی‌رغم این فشارها، عملکرد خوبی در شناسایی متهمان داشته است.

 

تکذیب ادعایی درباره رئیس جمهوری

  شنیدیم که، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، به اخبار جعلی برخی رسانه‌های امریکا در انتشار نقل قولی از رئیس جمهوری کشورمان واکنش نشان داد و آن را جعلی خواند. روزنامه واشنگتن تایمز مدعی شده که حسن روحانی ترامپ را تهدید به مرگ کرده است. سعید خطیب‌زاده در واکنش به این ادعا در پیامی توئیتری نوشت: «بزدلی ترور رهبران خارجی مختص و نشان تجاری امریکایی- اسرائیلی است و نه ایرانی. واشنگتن تایمز باید پخته‌تر از آن باشد که اخبار جعلی نشر داده و تعصبات ضدایرانی پخش کند؛ هرچند که این نشریه پیش از این نیز در ازای دریافت پول مطالبی از فرقه تروریستی و غیرقانونی منافقین منتشر کرده است. مخاطبین شما استحقاق مطالب بهتری دارند.»

 

پیشنهاد بازگشایی اماکن مقدسه

  دست آخر اینکه،  نایب رئیس مجلس از درخواست خود برای بازبینی در پروتکل‌های بهداشتی جهت بازگشایی اماکن مقدسه خبر داد. سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که به تازگی به نمایندگی از مجلس در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا شرکت می‌کند، توضیح داد که در جلسه دیروز این ستاد درخواست بازبینی در پروتکل‌های بهداشتی برای بازگشایی اماکن مقدسه حرم مطهر امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه(س)، حرم احمد بن موسی و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی را مطرح کرده است. به گزارش ایسنا، وی افزود: ما الان مواد ضدعفونی داریم که می‌شود در هوا پخش کرد، بدون اینکه به چشم، مخاط، بینی و پوست آسیب برساند و حتی قابل قرقره کردن است و خطری برای انسان ندارد و ویروس کش است، علاوه بر این چون این اماکن مقدسه خدام زیادی دارند هر یکی دو ساعت می‌توانند سطوح را ضدعفونی کنند. قاضی‌زاده گفته که رحمانی فضلی به‌عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا مأمور شد مذاکراتی را شروع کنند و دوباره در زمینه پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه بازبینی صورت بگیرد تا در ایام ماه‌های رجب، شعبان و رمضان یک گشایش بیشتری برای دسترسی زیارت اعتاب مقدسه داشته باشیم.

*********************************

روزنامه شرق **

برای نخستین‌ بار روی داد

سنا هم وتوی ترامپ را باطل کرد

برای نخستین‌بار در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ کنگره ایالات متحده وتوی او را بی‌اثر کرد. پیش از این مجلس نمایندگان رأی ترامپ را باطل کرده بود و اکنون مجلس سنا نیز علیه وتوی ترامپ رأی داد. به‌این‌ترتیب برای نخستین بار طرح بودجه مزبور بدون امضای رئیس‌جمهور قانونی می‌شود. به گزارش دویچه‌وله، برای لغو وتو به بیش از دوسوم آرای نمایندگان نیاز هست که این امر در سنا نیز به ‌دست آمد. در مجلس سنا ۸۱ نفر از صد نماینده علیه حکم وتوی ترامپ رأی دادند که ۴۰ نفر از آنها نمایندگان جمهوری‌خواه بودند. از آنجا که یكشنبه آینده کنگره تازه‌ای شروع به کار می‌کند، آخرین نشست کنگره به شکل غیرعادی روز جشن سال نو میلادی برگزار شد. طرح بودجه بیش از چهار‌هزار‌و ۵۰۰ صفحه حجم دارد و برای امور دفاعی حدود ۷۴۰ میلیارد دلار در نظر گرفته است. در رأی‌گیری فقط ۱۳ رأی در مخالفت با طرح بودجه بود که هفت رأی از آن نمایندگان جمهوری‌خواه بود. طرح بودجه دفاعی از ۵۹ سال پیش تاکنون همواره با حمایت هر دو حزب کنگره تأیید شده است. رأی کنگره علیه وتوی ترامپ در شرایطی انجام می‌گیرد که ترامپ همواره از پشتیبانی حزب جمهوری‌خواه در کنگره اطمینان داشت، زیرا در این مجلس حزب خود او از اکثریت  برخوردار است.

 

شکستی سنگین برای ترامپ

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا حکم دونالد ترامپ را که بودجه دفاعی پیشنهادی کنگره را وتو کرده بود، با اکثریتی قوی رد کرد. در رأی‌گیری مجلس نمایندگان بیش از صد نماینده حزب جمهوری‌خواه، یعنی حزب حامی دونالد ترامپ، علیه او رأی دادند و شمار آرا را به بالای دو‌سوم رساندند. لغو وتوی رئیس‌جمهور ضربه سنگین دیگری به دونالد ترامپ است؛ به‌ویژه از آن جهت که ۱۰۹ نماینده حزب جمهوری‌خواه نیز علیه او رأی دادند. در روزهای گذشته نمایندگان هرچه بیشتری از حزب جمهوری‌خواه به ترامپ پشت کرده‌اند. ترامپ پیش‌از‌این بودجه حمایت از زیان‌دیدگان کرونا را نیز رد کرده بود، اما یكشنبه گذشته سرانجام ناچار به عقب‌نشینی شد و بودجه را با تغییراتی اندک امضا کرد.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات