صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۵۵۰
سید حسن نصرالله:
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان شامگاه جمعه در سخنرانی خود با اشاره به حوادث اخیر در آمریکا و حمله طرفداران ترامپ به کنگره تأکید کرد: آنچه اخیراً در آمریکا اتفاق افتاد، رخدادهایی بود که آمریکایی‌ها عادت داشتند آن را در کشورهای دیگر اجرا کنند اما این بار ترامپ آن را در کشور خودشان به اجرا گذاشت.

حوادث اخیر آمریکا یک حادثه عادی و گذرا نیست
وی افزود: تحولاتی که در آمریکا رخ داد بسیار بزرگ و مهم بود و پیامدهای منفی بسیاری دارد، نمی‌توان این رخداد را یک واقعه عادی و گذرا دانست.
دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: حوادثی که در آمریکا شاهد آن بودیم، باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد چون حقایق درون آمریکا را برای همان نمایان می‌کند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: آنچه آمریکایی‌ها در یک شب شاهد آن بودند تنها ذره‌ای از جنایات ترامپ در چهار سال گذشته در سوریه، عراق و یمن بود، جنایاتی که بین آنها می‌توان به جنایت ترور فرماندهان شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اشاره کرد.

دموکراسی آمریکا ساختگی و دروغین است
وی افزود: آنچه در آمریکا شاهد بودیم بیانگر ساختگی و دروغین  بودن مفاهیم دموکراسی آمریکایی بود، همچنین خطر رسیدن شخصی همچون ترامپ را به منصب ریاست جمهوری در آمریکا نشان داد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: خدا را شاکر هستیم که جهان را در مدت چهار سال ریاست جمهوری ترامپ حفظ کرد، چون گزینه حمله با بمب اتمی از سوی آمریکا در دستان شخصی دیوانه مانند ترامپ بود، همچنین ما امیدواریم که روزهای باقیمانده از دوران زمامداری ترامپ تا 20 ژانویه، بر جهان به‌خیر بگذرد.

اهتمام آمریکا تمرکز بر سلاح مقاومت و حمایت از رژیم صهیونیستی است
وی در ادامه در ارتباط با موضوع مقاومت تأکید کرد: از سال 2005 تاکنون، محور اساسی سفر هر  هیئت غربی که به لبنان آمده است مقاومت و سلاح آن بوده است، این مسئله نشان می‌دهد که موضوعی که برای غربی‌ها اهمیت دارد، تنها چگونگی حمایت از رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت لبنان است، در واقع طی این 15 سال شاهد بوده‌ایم که موضوع اصلی اهتمام آمریکا و جامعه بین‌المللی سلاح مقاومت بوده است تا به‌هرنحو آن را به‌نفع رژیم صهیونیستی فیصله دهند.

نباید انفجار بیروت را سیاسی کرد
وی همچنین در ارتباط با موضوع انفجار بندر بیروت تأکید کرد: موضوع انفجار بندر بیروت یک مسئله ملی است و هیچ کس نباید آن را به سطح مسائل طایفه‌ای، قومی و سیاسی تنزل دهد. حزب‌الله لبنان این موضوع را تا پایان تحقیقات و صدور احکام قضایی دنبال خواهد کرد و من به لبنانی‌ها تعهد می‌دهم که این پرونده باید به یک نتیجه عادلانه و صحیح برسد، البته باید توجه داشت که موضوع انفجار بندر بیروت از همان لحظه نخست به‌عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن حزب‌الله استفاده شد و در آن زمان موضوع موشک‌ها و انبارهای سلاح را مطرح کردند اما بعدها از این موضوع برای فشار بر «میشل عون» رئیس جمهور لبنان استفاده کردند.

مردم لبنان باید از جزئیات تحقیقات انفجار بیروت مطلع شوند
سیدحسن نصرالله افزود: تحقیقات ارتش و نیروهای امنیتی لبنان درباره حادثه انفجار بندر بیروت پایان یافته است اما، آیا مردم لبنان حق ندارند که به جزئیات این تحقیق دست یابند؟ ما بر لزوم اعلام دلیل اصلی این واقعه و مجازات عاملان دخیل در آن تأکید داریم. این حق خانواده‌های شهدا و مجروحان است که بدانند اعضای خانواده آنها چگونه به شهادت رسیده‌اند یا زخمی شده‌اند، آنها باید این حقیقت را بدانند که این حادثه در نتیجه یک کوتاهی غیرعمدی بوده یا اینکه عامدانه و برنامه‌ریزی‌شده رخ داده است، همچنین ملت لبنان باید بدانند که چگونه بدون اطلاع ناوگان دریایی آمریکا و یونیفل (نیروهای سازمان ملل) محموله بزرگ نیترات آمونیوم به بندر بیروت رسیده است.

مؤسسه «القرض الحسن» مؤسسه‌ای خیریه است
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه شبهات مطرح‌شده علیه مؤسسه خیریه «القرض الحسن» را ناشی از رویکردهای منفی و ناصحیح دانست و اضافه کرد: وظیفه این مؤسسه تنها در راستای مسائل خیرخواهانه اجتماعی، انسانی و اخلاقی است که از اشرف عبادات محسوب می‌شود، البته تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله لبنان و مؤسسات و نزدیکان آن به‌همراه نحوه فعالیت بانک‌های لبنانی دلیل اصلی این سوگیری‌ها علیه مؤسسه خیریه «القرض الحسن» بوده است.
وی تأکید کرد: از زمان تأسیس القرض الحسن تاکنون یک‌میلیون و 800 هزار نفر از کمک‌های این مؤسسه استفاده کرده‌اند، همچنین کمک‌های مالی و قروض  آن به شهروندان به بیش از 3 میلیارد دلار رسیده است. این مؤسسه به هیچ وجه تأمین مالی حزب‌الله لبنان را به‌عهده ندارد، همچنین هیچ گونه اموال خاصی ندارد و وارد مبادلات تجاری نشده است.
سیدحسن نصرالله افزود: این مؤسسه خیریه، بانک محسوب نمی‌شود و نه سود می‌گیرد و نه سود می‌دهد. پس از آغاز بحران دلار در بانک‌های لبنانی سخنانی از روی کینه از سوی کسانی علیه این مؤسسه خیریه مطرح شد، کسانی که کینه‌توزی آنها علیه حزب‌الله لبنان از خود آمریکایی‌ها بیشتر است.
وی تصریح کرد: فعالیت‌های مؤسسه القرض الحسن در خدمت‌رسانی به مردم لبنان خلاصه می‌شود و هر فردی که تمایل به ادامه فعالیت با این مؤسسه دارد ادامه دهد و آن کسانی هم که در این مسیر دچار تردید شده‌اند می‌توانند به روابط با این مؤسسه ادامه ندهند. القرض الحسن یک مؤسسه قوی و باثبات است و با این رخدادها از هم نمی‌پاشد. من از برادرانی که اموالی پس‌انداز کرده‌اند می‌خواهم که در پاسخ به هجمه آمریکا و برخی لبنانی‌ها علیه این مؤسسه، اموال خود را در آن سپرده‌گذاری کنند.

هیچ‌کس منتظر مذاکرات ایران و آمریکا نباشد/ تشکیل دولت لبنان اولویت دولت آمریکا نیست
سید حسن نصرالله طرح این موضوع را که حزب‌الله خواهان تأخیر در روند تشکیل دولت لبنان تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ است، تکذیب کرد و گفت: این گونه شایعات بی‌اساس و بی‌معناست، واضح است که موضوع تشکیل دولت جدید بسیار پیچیده است. ما معتقدیم که هیچ طرفی نباید منتظر مذاکرات ایرانی آمریکایی در زمینه تشکیل دولت لبنان باشد، چون این مسئله رخ نمی‌دهد. باید توجه داشته باشیم که تشکیل دولت لبنان در شرایط کنونی برای آمریکایی‌ها اولویت ندارد.

از مبارزه با فساد در لبنان حمایت می‌کنیم
سیدحسن نصرالله در موضوع تحقیقات قضایی درباره پرونده فساد در لبنان نیز تأکید کرد: ما در این مسئله از هرگونه تحقیقات از همه مؤسسات، سازمانها و نهادهای کشور حمایت می‌کنیم. موضوع اساسی در این تحقیقات مسئله سیاسی‌کاری و وابستگی‌ها در پرونده‌ها است، البته در نبرد با فساد هرگز نباید دچار یأس و ناامیدی شویم و باید با تمام قوا فعالیت کنیم.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات