صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۸  ، 
کد خبر : ۳۲۸۳۱۴

اخبار ویژه 25 بهمن ماه

روزنامه کیهان **

دولت آمریکا، بنزین مسروقه ایران را فروخت!

در حالی که دولت جدید آمریکا تظاهر به تعامل با ایران می‌کند، یورونیوز و رادیو فردا گزارش دادند که آمریکا، محموله بنزین مصادره‌شده ایران را فروخته است!

یک مقام وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه گفت: بیش از یک میلیون بشکه بنزین ایران که سال گذشته بر اساس تحریم‌ها ضبط شده بود، به فروش رفته و یک نفتکش دیگر حامل نفت خام ایران که اخیرا توقیف شده، در مسیر حرکت به سوی آمریکاست.

توقیف و مصادره محموله‌های سوختی ایران بخشی از سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ بود که پس از خروج آمریکا از برجام و ازسرگیری تحریم‌ها در سال ۹۷ به اجرا گذاشته شد.

در چارچوب این سیاست، دولت آمریکا محموله ۱.۲ میلیون بشکه‌ای بنزین را که به وسیله چهار نفتکش برای ونزوئلا ارسال شده بود، توقیف کرد.

مارک ریموندی، سخنگوی وزارت دادگستری، به خبرگزاری رویترز گفت: فروش این محموله‌ها انجام شده و دولت آمریکا اکنون در حال محاسبه هزینه‌های این عملیات است. فروش محموله‌ها تکمیل شده، بهای آن از سوی شرکت میانجی پرداخت شده و این مبلغ اکنون در اختیار ایالات متحده است.

راهزنی دریایی و فروش محموله بنزین در حالی است که برخی محافل آمریکایی مدعی شده بودند دولت بایدن می‌خواهد به طور محدود بخشی از منابع مالی بلوکه‌شده ایران را آزاد کند!

 

ارزیابی مردم از درخواست عفو روحانی

رئیس‌جمهور اخیرا گفت: از مردم عزیز و بزرگوار ایران، طلب عفو می‌کنم.

آقای روحانی جریان سخنرانی روز 22 بهمن گفت: «اگر در این هفت سال و نیم در بخش‌هایی از اداره کشور آن چنانکه شایسته ملت ایران بوده عمل نکرده‌ایم از مردم عزیز و بزرگوار ایران در این ایام جشن ملی طلب عفو می‌کنم».

جهان‌نیوز ضمن انتشار این بخش از سخنان روحانی، از مخاطبان خواست نظر خود را ارائه کنند. بخشی از این نظرات را می‌خوانید:

- عفو وقتی خوبه که بخواهی واقعا ‌اشتباه رفته رو جبران کنی نه اینکه بازهم به همون مسیر غلط در سیاست خارجه ادامه بدی.

- جناب آقای روحانی تمام وعده‌های انتخاباتی که شما درخصوص حل مشکلات مردم و کشور دادید به امید تدبیر کدخدا و غرب بود به همین دلیل ‌اشتباهات جنابعالی قابل گذشت نیست.

- زیباکلام: روحانی حتی یک وعده خود را عملی نکرده است.

- آقای روحانی شما توضیح دهید سود میلیاردها دلار ارز 4200 ، میلیون‌ها سکه طلا‌، تفاوت ریالی فروش ارز در بازار آزاد و... به جیب چه ‌اشخاصی رفته تا بعدا بگوییم حلال می‌کنیم یا نه؟

- اگر شما رو عفو کنیم آیا دلار برمی‌گرده به ۳۵۰۰ تومن؟ پراید میشه همون ۲۰ تومن؟ کارگران بیکار شده دوباره به کار برمی‌گردند؟

-...به خدای متعال واگذار می‌کنم چون بخاطر شما در تصمیمات ‌اشتباه، زندگی سختی را می‌گذرانم

-گیرم مردم شما رو عفو کردند ولی اینهمه خسارت به کشور توسط برجام تکلیفش چی میشه؟

- تنها در صورتی شما را با وجود ضایعات و صدماتی و ناسزاهایی که نثار ما کردی مورد عفو قرار می‌دهیم که صراحتا اشتباه خود را اعلام ‌نمایید.

- اعتراف چه دردی از ملتی که عزتش به پای برجام خدشه‌دار شده دوا می‌کنه؟ خسارتی که جبران‌پذیر نیست... سال‌ها کشور به عقب رانده شد.

- در مراسم تنفیذ ریاست‌جمهوری فرمودید این دولت ، دولت راستگویان است... چرا به نصایح رهبر معظم انقلاب گوش نکردید همه چیز را با نگاه به غرب می‌دیدی حتی آب خوردن مردم را...

- دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم باید به وظیفه‌اش عمل کند و همه خسارت‌هایی که دولت شما و مدیران انتصابی شما، به خاطر سیاست‌های غلط و مدیریت‌های نادرست، به این مردم مظلوم وارد کرده‌اند را بررسی کند.

-‌ اشتغال ايجاد نكردن، ازدواج‌ها رو به تاخير انداختن، گراني مسكن، ماشين، فقير كردن مردم، نابود كردن بورس، مسكن نساختن، رنجوندن دل مردم، دنبال رو كشورهاي غربي، گروني و... رو چطوري مي‌خواهي جواب بدهي...!!

- اگر دنیایی دیگر وجود داشته باشه که دارد از روحانی... نمی‌گذریم.

- اون روزایی که رهبر انقلاب توصیه‌های پدرانه کردند، آن روزهایی که توجه شما را به توانمندی داخلی جلب کردند، اون روزهایی که درباره آمریکا گفتند به اینها اعتماد نکنید، اون روزایی که ملت و مملکت رو به امان خدا رها کردین...

-کسی که طلب عفو می‌کند یعنی پشیمان از عملکردهای گذشته خویش است. نه اینکه باز از مذاکرات دفاع کند.

- هشت سال از عمر جوونی ما تو دولت شما رفت.!!

- شما که خود اهل فضل هستید جناب رئیس‌جمهور! از شرایط قبول عفو و توبه جبران مافات است...

- از کارهای کرده‌ات طلب عفو کن!!

- توجه داشته باشید ایشان می‌گوید بابت کارهای نکرده عفو می‌کنم یعنی کارهای انجام شده همه خوب و مطلوب بوده، ضمنا عفو در رابطه با ‌اشتباه غیرعمدی است وهمچنین حق‌الناس را باید جبران کند و قابل عفو نیست.

- جناب آقای روحانی آنچه بر سر مردم آوردید، از برجامتان و مذاکرات با دشمنان قسم‌خورده مردم ایران بوده که متاسفانه هنوز هم بر آن اصرار دارید.

- دوصد گفته چو نیم کردار نیست. ایشان در عمل باید جبران کند.

- توبه با اصلاح همراهه اگه واقعا توبه کرده ما رو برگردونه بی‌زحمت به همون هشت سال قبل.

- آقای رئیس‌جمهور‌، مردم ما اینقدر بزرگوارند که دشمنانشان را اگر طلب عفو کنند می‌بخشند. شما که ان‌شاءالله دوست هستی. امیدوارم در این فرصت باقیمانده به فکر جبران باشید.

- آقاي روحاني من ٥ ساله كه بيكار شده‌ام بيا اين پنج سال حقوق بيكاري من رو حساب كن بريز بحسابم شايد بخشيدم.

- جالبه هنوز هم میگه اگر؟! یعنی شک داری...

- عذرخواهی بابت؟؟؟؟ اگر به وعده‌هاتون عمل کردید نیاز به عذرخواهی نیست. اگر عمل نکردید ان‌شاءالله روز قیامت.

- اگر گذشته را جبران کردی، باشد عفوت می‌کنم..

- هشت سال عمر را می‌شود بخشید؟ا....

- شرط اول پشیمانی و شرط دوم تغییر رویه و شرط سوم جبران است در حالیکه او می‌گوید هرچه کرده درست بوده و به وعده‌ها عمل کرده‌!

- بخشش یعنی چه واقعا بنده نمی‌فهمم. اگر جنابعالی از اوضاع کشور قبل از انتخابات 92 اطلاع نداشتید که امکان ندارد اگر اطلاع داشتید و به وعده‌های غرب دل خوش کرده بودید که آن هم باید بعد از دور اول ریاست‌جمهوری می‌فهمیدید که وعده‌های غرب سرابی بیش نیست. جناب آقای رئیس‌جمهور شما به 85 میلیون ظلم کردید حتی به نسل‌های آینده.

- جناب آقای روحانی خسارتی که به دلیل بی‌تدبیری شما به این نظام و مردم وارد شد به نظر بنده جایی برای حلالیت باقی نگذاشته است.

- آقاي روحاني بنده تفكرا طرفدار وعده‌هايتان بودم و اتفاقا شما را نه براي كارهايي كه نكرديد بلكه براي كارهايي كه كرديد نمي‌بخشم!

- شما که می‌دانستی توانایی مدیریت مملکت را نداری چرا آمدی؟!!!

- می‌دونی به خاطر مشکلات اقتصادی کانون گرم چند خانواده از هم پاشیده؟؟؟؟

 

کلک مرغابی روزنامه اجاره‌ای در خدمت بازی پلیس خوب - پلیس بد

یک روزنامه زنجیره‌ای می‌گوید: راه سوم درباره بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی، اعتماد به اروپاست.

آفتاب یزد، همان روزنامه‌ای است که زمانی از قول موگرینی به دروغ تیتر زده بود «هرچه تهران بگوید» اما گذشت زمان ثابت کرد اروپا کاملا دنباله‌رو آمریکاست.

با  وجود سوابق منفی در بزک کردن آمریکا و اروپا، آفتاب یزد اکنون در تحلیلی می‌نویسد: این که دو طرف برای بازگشت و عمل به تعهدات شرط تعیین کرده‌اند یعنی راه سومی نیز وجود دارد اما اینکه دو طرف اصرار دارند اول طرف مقابل به برجام باز گردد به بی‌اعتمادی فی‌مابین بازمی‌گردد که طبیعی است.

این روزنامه می‌افزاید: اروپایی‌ها می‌توانند در این زمینه گره‌گشا باشند و آمریکایی‌ها را قانع کنند. دیداری بین وزرای خارجه آمریکا و فرانسه صورت گرفته و فرانسوی‌ها بیان کردند که مذاکرات عمیقی درباره برجام انجام شده است. هنوز نتیجه این مذاکرات مشخص نشده است و به تدریج ذکر خواهد شد. معتقدم آقای جوزپ بورل هنوز می‌تواند نقش بازی کند و این اعتماد را به وجود آورد که همزمان همه به تعهدات خود برگردند و آمریکا هم رسما اعلام کند که تحریم‌های ایران برداشته شده است. برای این اعتماد‌سازی هم می‌تواند خود آمریکایی‌ها از ایران یکی - دو کشتی نفت خریداری کنند. در این جریان ایران اعتماد ندارد به هر حال یک بار و نیم آمریکایی‌ها خلف وعده کردند. نیم آن مربوط به دوران آقای اوباما است که تمام و کامل تحریم‌ها را برنداشتند. یک بار هم مربوط به دوران ترامپ است. به همین دلیل طرف ایرانی فکر می‌کند این پیمان‌شکنی می‌تواند دوباره رخ دهد.» در مورد راه حل سوم به دلیل اعتمادی که آمریکا به اروپا دارد و اینکه آقای جوزپ بورل هم تا حدودی شخص منصفی است و همیشه هم گفته همه باید به برجام برگردند و تحریم‌های ایران باید برداشته شود و برای آن هم هیچ‌گاه شرط نگذاشته او می‌تواند در این راستا گام‌های مثبتی بردارد. ما از اروپا خوب استفاده نکردیم حتی مذاکرات تلفنی هم با آنها انجام ندادیم. وقتی طرحی را مبنا قرار می‌دهیم باید روی آن کار کنیم حتی با گفت‌وگو با آنها می‌توان درون دل آمریکایی‌ها را درآورد. باید زودتر دست به کار شویم، گفت‌وگو کنیم، سفر کنیم و حتی سفرای این سه کشور را دعوت کنیم و دیدگاه‌ها را بررسی کنیم.

تحلیل روزنامه آفتاب یزد در حالی منتشر می‌شود که دولت آقای روحانی و تیم آقای ظریف بالغ بر 2 سال معطل اروپایی‌ها مانده و ده‌ها سفر و ملاقات را برای ترغیب اروپا به عمل کردن تعهدات خود انجام دادند اما اروپا ضمن کاهش 11 تعهد برجامی خود به وعده‌های پیاپی بی‌ارزش‌تر، مدعی راه‌اندازی کانال‌های موسوم به SPV و اینستکس شد که همان‌ها را هم (حتی در حد مبادله پول نفت فروخته شده ایران به دیگر کشورها با غذا و دارو) انجام نداد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت راه سومی که روزنامه زنجیره‌ای مدعی آن است همان راه آمریکا و در واقع بازسازی بازی پلیس خوب - پلیس بد در زمین و نقشه آمریکاست!

در این میان اروپا نه تنها نمی‌تواند میانجی خوبی باشد بلکه پارسنگ کفه ترازو آمریکاست. ضمن اینکه منطقا، همان طرفی که آغازگر نقض تعهدات خود بود، باید به جبران خسارت‌های ناشی از پیمان‌شکنی خود بپردازد.

این نکته نیز گفتنی است که جوزپ بورل قبلا تصریح کرده اهمیت برجام، در نظارت سخت‌گیرانه به برنامه هسته‌ای ایران و امکان توسعه محدودیت‌های آن بر سایر فعالیت‌های منطقه‌ای و دفاعی ایران است!

 

اظهارات ضد ایرانی فرمانده نظامیان تروریست آمریکا

فرمانده نظامیان تروریست آمریکا در غرب آسیا مدعی شد؛ ایران، چالش‌برانگیزترین عامل بی‌ثباتی در منطقه است.

ژنرال کنث مک‌کنزی ضمن سخنانی در اندیشکده خاورمیانه گفت: بیش از 40 سال است که ایران با انجام فعالیت‌های مخرب، نه تنها منطقه بلکه امنیت جهانی و تجارت را بی‌ثبات می‌کند، از تروریسم و سازمان‌های تروریستی در مبارزه با هنجارهای بین‌المللی حمایت مالی کرده و از آنها پشتیبانی می‌کند.

وی ادعا کرد: ایران منبع اصلی بی‌ثباتی در عراق است و از عراق به عنوان یک ناحیه نیابتی زمین مبارزه علیه ایالات متحده استفاده می‌کند. اقدمات ایران همچنین در بی‌ثباتی در سوریه و یمن نقش دارد که به درگیری‌های منطقه‌ای منجر می‌شود که میلیون‌ها پناهنده، قحطی و شیوع بیماری‌ها در پی داشته است.

فرمانده سنتکام اظهار کرد: بنابراین ما برای کاهش آنها چه کاری انجام می‌دهیم؟ من معتقدم که ماهیت حضور ما در منطقه دفاعی است و ما را به دوره بازدارندگی مناقشه‌برانگیز با ایران رسانده است.

مک‌کنزی گفت: توانایی‌ها و اراده برای دفاع از شرکا و منافع ایالات متحده، علامت‌هایی ارسال می‌کنند که به وضوح توسط رژیم ایران دریافت می‌شود.

فرماندهی سنتکام ادامه داد: فرماندهی مرکزی به مشارکت چند ملیتی مهم در منطقه منجر می‌شود: آنها به ایجاد ثبات و آزادی ناوبری کمک می‌کنند که نخستین مورد آن نیروی دریایی ترکیبی یا (CMF) و دومین آن، قرارداد بین‌المللی امنیت دریایی IMSC است.

IMSC یک چارچوب مبتنی بر همکاری است که از خصومت تروریسم و فعالیت مخرب در جریان مهم تجارت دریایی، تنگه هرمز و باب‌المندب را تضمین می‌کند.

مک‌کنزی با این ادعا که این دو نمونه، هدف مشترک تامین ثبات را دنبال می‌کنند، افزود: کاهش تنش بین اسرائیل و سایر کشورهای عربی فرصتی استراتژیک برای ما فراهم می‌کند تا شرکای بیشتری را در برابر تهدید‌های مشترک برای ایجاد ثبات در منطقه همسو کنیم.

اظهارات ضد ایرانی فرمانده نظامیان تروریست آمریکا در منطقه در حالی است که برخی مزدوران رسانه‌ای آمریکا تلاش می‌کنند چهره‌ای متفاوت،‌ از دولت بایدن ترسیم کنند.

لاف‌زنی مک‌کنزی در ماهیت دفاعی حضور آمریکا در منطقه در حالی است که غرب آسیا، کیلومترها از خاک آمریکا فاصله دارد و آمریکا در کنار اشغال غیرقانونی افغانستان و عراق، مرتکب راه‌اندازی جنگ‌های جنایتکارانه در سوریه و عراق و فلسطین و لبنان و یمن شده است.

 

حفظ و نشر کدام آثار روحانی و با کدام بودجه؟!

چیزی به نام «شورای تدوین و گردآوری آثار رئیس‌جمهور» در دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد وجود نداشت و دولت روحانی باید توضیح دهد چنین شورایی از کجا آمده و چقدر بودجه به آن اختصاص یافته است.

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر تشکیل شورایی برای حفظ و نشر آثار آقای روحانی در دوره ریاست‌جمهوری‌اش (با مدیریت محمد قوچانی عضو مرکزیت کارگزاران)، روزنامه آفتاب یزد نوشت: در حالی که محمد قوچانی مدعی است؛«شورای تدوین، گردآوری و مستند‌سازی آثار رئیس‌جمهور» چیز جدیدی نیست و در دولت آقای خاتمی و آقای احمدی‌نژاد نیز بوده و مربوط به نهاد ریاست‌جمهوری است؛ رئیس‌دفتر محمد خاتمی و یکی از نزدیکان به محمود احمدی‌نژاد به آفتاب یزد گفتند:«چنین تشکیلاتی نه در دوران آقای خاتمی بوده و نه در دوران آقای احمدی‌نژاد!».

ابطحی و داوری ضمن اینکه ادعای قوچانی را رد کردند خاطرنشان ساختند؛ «تدوین، گردآوری و مستند‌سازی آثار رئیس‌جمهور» جزئی از وظایف دفتر روسای جمهوری است که در همان حوزه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی انجام می‌گرفته و تقریبا موضوع مرسوم و معمولی است و دفتر و دستک جداگانه‌ای نیز نداشته و لزومی نیز احساس نمی‌شده که در یک چارچوب خاص این گونه موارد عملیاتی شود.

آن‌طور که «مدارا» می‌نویسد دفتر حفظ و نشر آثار روحانی راه‌اندازی شده که دبیری این شورا برعهده محمد قوچانی است. همچنین در خبر منتشرشده آمده است که، اولین پروژه‌ای که قوچانی به عنوان دبیر این شورا در دست اجرا دارد تدوین کتابی با عنوان (احیای امید)‌ می‌باشد که قرار است بر اساس مصاحبه با چهره‌های سیاسی مطرح، این کتاب در باب روحانی و خدمات وی تدوین شود. آفتاب یزد اضافه کرد: دامنه این همکاری بسیار وسیع‌تر از کارنامه و مستندسازی دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌تواند باشد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

در نامه هنیه به رهبر انقلاب به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ابراز شد

قدردانی  مقاومت  فلسطین از  حمایت‌های ایران

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در پیامی برای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت چهل‌ودومین سالروز پیروزی انقلاب از ایشان به سبب حمایت از مردم فلسطین و مقاومت آنها تشکر کرد.

به گزارش فارس، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، شامگاه چهارشنبه در پیامی به مناسبت چهل‌ودومین سالروز پیروزی انقلاب از حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تشکر کرد. به گزارش پایگاه خبری شبکه «المیادین»، اسماعیل هنیه در این باره گفت: «ما در جنبش حماس و در کنار ما ملت فلسطین بدین وسیله با شما در شادی این مناسبت فرخنده شریک می‌شویم تا اینگونه سپاس و قدردانی عمیق خود را به خاطر مواضع شرافتمندانه و مستمر [شما] در ایستادگی در کنار فلسطین، آرمان عادلانه آنها، حمایت از مردم این کشور و مقاومت شجاعانه آنها در دفاع از حقوق مشروع‌شان ابراز کنیم». رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در ادامه گفت که این جنبش به «توسعه این مواضع، ادامه این نقش‌ها در پیروزی فلسطین و حمایت از مردم این کشور و طرح مقاومت آنها در بحبوحه خطرات و چالش‌هایی که آرمان فلسطین با آن مواجه است»، چشم دوخته است.

***

امیرعبداللهیان مطرح کرد

جزئیاتی از نامه راهبردی رهبر انقلاب به پوتین

مشاور رئیس مجلس در امور بین‌الملل توضیحاتی درباره جزئیات نامه راهبردی رهبر انقلاب به پوتین مطرح کرد. به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان در یادداشتی با اشاره به نامه راهبردی رهبر انقلاب به پوتین اظهار داشت: رهبر انقلاب تأکید دارند در سیاست خارجی باید متوازن عمل کرد، یعنی هم به سیاست نه شرقی، نه غربی برای حفظ استقلال عمل کنیم و هم روابط خارجی را با همه جهان حفظ کنیم. وی بیان کرد: بی‌تردید قرن ۲۱ قرن آسیاست. انتخاب زمان این سفر در مقطعی که مستأجران جدیدی وارد کاخ سفید شده‌اند، این پیام را به متحدان ایران می‌دهد که ما بیش از این معطل بازی کاخ سفید در برجام نخواهیم شد. مشاور رئیس مجلس در امور بین‌الملل تصریح کرد: رئیس دومای روسیه نه از طرف پارلمان، بلکه به عنوان نماینده ویژه پوتین پیام رهبر انقلاب را دریافت کرد. ساعتی بعد مطلع شدیم پوتین پیام را خوانده و مورد توجه جدی قرار داده است. وی افزود: روسیه از قبل در یادداشتی رسمی اعلام کرد برای اینکه دریافت پیام رهبری به ‌خاطر پروتکل‌ها به تأخیر نیفتد، نماینده ویژه‌ای در مسکو این پیام را دریافت کند. امیرعبداللهیان گفت: پیام رهبر انقلاب به پوتین، نکات مهم و دقیقی داشت که برای روس‌ها - با توجه به ‌مناسبات جدید بین‌المللی برای استحکام روابط راهبردی و پایدار ۲ کشور- مهم بود.

***

حمایت مجلس از تقویت روابط راهبردی بین ایران و چین

 محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در پیام‌هایی جداگانه به لی جان شو، رئیس کمیته دائمی کنگره ملی و وانگ یانگ، رئیس مجلس مشورتی جمهوری خلق چین فرارسیدن عید بهاره و سال نو چینی را تبریک گفت و بر توسعه و گسترش همکاری‌های دوستانه در عرصه‌های گوناگون تأکید کرد. در بخشی از پیام قالیباف آمده است: ضمن قدردانی از گفت‌وگوهای سازنده و مؤثر فی‌مابین در نشست مجازی اخیر، مایلم بر باور مشترک مجالس ۲ کشور مبنی بر توسعه و گسترش همکاری‌های دوستانه در حوزه‌های گوناگون که از اصول راهبردی سیاست خارجی در کشور می‌باشد تاکید نموده و تصریح نمایم مجلس شورای اسلامی از هر گونه اقدامی برای تحکیم و تقویت روابط راهبردی فی‌مابین حمایت و پشتیبانی می‌نماید.

***

برگزاری مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله مصباح‌یزدی در قم

مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله مصباح‌یزدی از سوی دفتر مقام معظم رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با سخنرانی آیت‌الله حسینی بوشهری در قم برگزار شد. به گزارش رسا، آیات حسینی‌بوشهری و کعبی و حجج اسلام والمسلمین زمانی، عباسی و حسینی خراسانی در این مراسم حضور داشتند. همچنین نمایندگانی از سوی دفتر مقام معظم رهبری در قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای عالی حوزه‌های علمیه، مجلس خبرگان رهبری و سایر نهادهای حوزوی در این مراسم حضور یافتند. حاضران در این جلسه برای شادی روح علامه مصباح یزدی دعا کرده و از درگاه ایزد منان مسألت داشتند روح ایشان را با اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) محشور کند.

***

پاسخ سفیر ایران به احتمال لغو روادید میان ایران و عراق

سفیر کشورمان در عراق در پاسخ به سوالی درباره احتمال لغو روادید اعلام کرد طرف عراقی زمینه انجام چنین کاری را دارد. به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در پاسخ به پرسشی درباره لغو روادید گفت: در دیداری که آقای رئیسی هم با رئیس‌جمهور و هم با نخست‌وزیر عراق داشتند، موضوع لغو روادید را در آنجا مورد تاکید قرار دادند. این یکی از مسائل مطرح شده است. با وجود اینکه به دلیل کرونا برخی محدودیت‌های تردد را داریم، با این حال ویزا میان ۲ کشور رایگان شده است. قدم بعدی الغای روادید است که باید به تصویب ۲ کشور و ۲ دولت برسد. وی ادامه داد: این مساله طرح موضوع شده و از طرف ما مورد درخواست قرار گرفته است. اگر جمهوری اسلامی ایران این را در درون کشور مصوب کند، ما هم پیگیری خواهیم کرد تا این مساله در عراق نیز محقق شود. مسجدی در پاسخ به اینکه «آیا طرف عراقی دید مثبتی به این مساله دارد؟» بیان کرد: به نظر من بله‌! اگر ما نسبت به این موضوع توافق داشته باشیم، زمینه اجرای این مساله محقق می‌شود.

*********************************

روزنامه خراسان**

جزئیاتی از پیام راهبردی رهبر انقلاب به پوتین

۲۰ بهمن ۹۹، پیام رهبر انقلاب به رئیس جمهور روسیه، توسط رئیس مجلس، تحویل رئیس دومای روسیه و نماینده‌ ویژه‌ پوتین شد. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین باره گفتاری از حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه‌ رئیس مجلس در امور بین‌الملل و از همراهان آقای قالیباف را در این سفر منتشر کرده است که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید: *انتخاب زمان این سفر در مقطعی که مستأجران جدیدی وارد کاخ سفید شده‌اند، این پیام را به متحدین ایران می‌دهد که ما بیش از این معطل بازی‌‌ کاخ سفید در برجام نخواهیم شد و هرگونه تصمیمی در کاخ سفید، هیچ تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی ایران درخصوص حفظ، تقویت، توسعه و تحکیم مناسبات راهبردی تهران با مسکو و پکن و نگاه راهبردی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران به آسیا به‌عنوان بازیگر مهم در قرن اخیر نخواهد داد* رئیس دومای روسیه نه از طرف پارلمان بلکه به عنوان نماینده ویژه پوتین، پیام رهبر انقلاب را دریافت کرد. ساعتی بعد مطلع شدیم که پوتین پیام را خوانده‌ و مورد توجه جدی قرار داده است. *روسیه از قبل در یادداشتی رسمی اعلام کرد برای این که دریافت پیام رهبری به‌خاطر پروتکل‌ها به تأخیر نیفتد، نماینده ویژه‌ای در مسکو این پیام را دریافت کند.

جماران مدعی شد: علوی، وزیر اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات فقط پنج روز قبل از ترور شهید فخری زاده گفت که در این نقطه می خواهند ایشان را ترور کنند؛ فقط زمان را نمی دانستیم.آن نفری که کار تدارکات ترور را انجام داده بود در نیروهای مسلح بود و ما در این حوزه نمی توانیم کار اطلاعاتی کنیم.

خبرآنلاین مدعی شد: در ویدئویی که عصرایران منتشر کرده است غلامعلی حدادعادل که دختر او عروس رهبر انقلاب می شود، در اظهاراتی خبرسازی درباره تولد نوه رهبر انقلاب را تکذیب کرده است. حداد عادل می گوید: دشمنان فیلمی تهیه کرده‌ و در آن گفته‌اند فرزند اول آقا مجتبی خامنه‌ای پسر رهبرانقلاب؛ معروف است به نوزاد یک میلیون پوندی که در لندن در یک بیمارستان مجهز متولد شده است. اصلا در لندن به دنیا نیامده بلکه در بیمارستان درجه3 رسالت زیر پل سید خندان توسط دکتر مرضیه دستجردی با هزینه 500هزار تومان متولد شده که اسناد و سوابق آن موجود است.

*********************************

روزنامه ایران **

تکذیب دستگیری کارمند کنسولگری ایران در ترکیه

 خبراول اینکه،سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به مطلب منتشر شده در یکی از رسانه‌های ترکیه و طرح برخی ادعاها تأکید کرد که هیچ یک از کارکنان سرکنسولگری ایران در استانبول بازداشت نشده است. به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده  با بیان اینکه مطلب مطرح شده کاملاً بی اساس و مبتنی بر اتهامات بی‌پایه بوده و هیچ یک از کارکنان سرکنسولگری کشورمان در استانبول از دور و نزدیک درگیر فعالیت‌های مورد ادعای این رسانه نبوده و نیستند، تأکید کرد: فرد نام برده شده در این رسانه کارمند سرکنسولگری نبوده و برای پیگیری موضوع  پیش آمده و روشن شدن ابعاد آن از مجاری رسمی با مقامات ترکیه در تماس هستیم. اعلام موضع وزارت امور خارجه کشورمان پس از آن بود که  روزنامه صباح ترکیه مدعی شد فردی به نام «محمدرضا ناصرزاده» به عنوان کارمند کنسولگری ایران با اتهام تهیه مدارک جعلی برای «علی اسفنجانی» طراح اصلی قتل «مسعود مولوی» (گرداننده یک کانال تلگرامی که آبان سال گذشته در استانبول کشته شد) بازداشت شده است.

 

واکنش حدادعادل به شایعه تولد نوه‌اش در لندن

 خبر دیگر اینکه،غلامعلی حدادعادل به شایعه تولد نوه‌اش در لندن واکنش نشان داد. به گزارش عصر ایران از کانال تلگرامی صدانیوز (وابسته به صدا و سیما)، غلامعلی حدادعادل در سخنرانی 21 بهمن 99 در مسجدی در تهران گفت:  «دشمنان فیلمی تهیه کرده‌اند و در آن گفته‌اند فرزند اول آقا مجتبی خامنه‌ای  (داماد آقای حداد عادل) معروف است به نوزاد یک میلیون پوندی که در لندن در یک بیمارستان مجهز متولد شده. در حالی که  اصلاً در لندن به دنیا نیامده بلکه در بیمارستان درجه سه رسالت زیر پل سیدخندان توسط دکتر مرضیه وحید دستجردی با هزینه 500 هزار تومان متولد شده که اسناد و سوابق آن موجود است.»

 

 پاسخ وزارت کشور به نامه احمدی‌نژاد

 دست آخر اینکه،وزارت کشور درباره محتوای نامه محمود احمدی‌نژاد به رئیس جمهوری و ادعای او مبنی بر  برخورد مأموران نیروی انتظامی با تجمع کنندگان در محدوده خانه‌اش توضیح داد. روابط عمومی وزارت کشور با تأکید بر اینکه «نامه منسوب به رئیس جمهوری محترم سابق واجد اطلاعات خلاف واقع و تعابیر غیر صحیح، از جمله تشکیل ستادی در وزارت کشور برای برخورد با یک تجمع فاقد مجوز در روز ۲۲ بهمن در شرق تهران است»، تصریح کرد: «اساساً سطح اقدامات میدانی و عملیاتی اعلام شده در نامه یاد شده، نازل‌تر از سطح برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری وزارت کشور است و به نظر می‌رسد وصول اطلاعات غلط و سوگیرانه با انگیزه‌های احتمالاً سیاسی و جناحی، این نسبت‌های خلاف واقع و ادعاهای خلاف صحت را موجب شده است.»

وزارت کشور در ادامه با اشاره به ضرورت اخذ مجوز قانونی برای تشکیل تجمعات بر اساس مقررات جاری در کشور  تأکید کرد که درخصوص تجمع مورد اشاره «مطلقاً درخواستی به فرمانداری و یا استانداری تهران واصل نشده و بالطبع، مجوزی هم صادر نشده است».

*********************************

روزنامه شرق **

سعید جلیلی:

آمریکا به برجام هم برگردد ۱۵۰۰ تحریم علیه ملت ایران اعمال می‌کند

انتخاب: سعید جلیلی روز گذشته در سخنرانی سالروز ۲۲ بهمن در بارگاه مطهر رضوی، اظهار کرد: ملت ما می‌خواهد نشان دهد که پیشرفتی ارزشمند است که به خاطر منافع مردم باشد و هر‌جا از آن عدول شود، نشان‌دهنده انحراف و نگاه آمریکایی است. امروز دشمن می‌خواهد با کاهش حداقلی، امتیاز حداکثری به دست آورد. در همین چند سال اخیر، آمریکا ۸۰۰ تحریمی که از پیش بوده است به انضمام ۷۵۰ تحریم جدید بر ملت ایران تحمیل کرده است و حال می‌گوید ابتدا ایران باید به برجام بازگردد، سپس ما برمی‌گردیم. در‌حالی‌که این آمریکا بود که اول از برجام ‌خارج شد. وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر پایبند‌بودن ایران به تمامی تعهدات خود، گفت: اما با این‌ وجود آمریکا کلا از برجام خارج شده است و ایران هم طبق همین برجام، عمل به برخی از تعهدات خود را متوقف کرده است. اصلا حتی اگر آمریکا به برجام هم برگردد، باز می‌خواهد ۱۵۰۰ تحریم علیه ملت ایران اعمال کند. ملت ما با هوشمندی همیشگی خود متوجه است که تمام اینها از تزویر آمریکا ناشی می‌شود. این عضو مجمع تشخیص، با اشاره به سخنان مقام‌ معظم رهبری مبنی بر اینکه ما به دلیل مقابله با تحریم‌ها اقدام به مذاکره کردیم، ادامه داد: اینکه نمی‌شود ایران دوباره به تعهدات خود عمل کند و آمریکا صرفا به برداشتن یک تعداد محدودی از تحریم‌ها بسنده کند. در اینجا نیز ملت ما باید نشان دهد که فریب آمریکا را نمی‌خورد. ملت ما می‌داند که دنیا فقط آمریکا و چند قدرت معدود اروپایی نیست. شهید سلیمانی هم همواره از ضعف آمریکایی‌ها سخن‌ می‌گفت و ملت ما هم این را در دوران دفاع مقدس دید.

 

سفر رئیس مجلس به روسیه نقطه عطفی در همکاری‌های پارلمانی 2 کشور

ایسنا: حوزه بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای سفر رئیس مجلس به روسیه و انتقال پیام رهبری به پوتین را نشانه عمق روابط صمیمانه دو کشور همسایه و نقطه‌عطفی در همکاری‌های پارلمانی فیمابین دانست. متن این بیانیه به شرح زیر است: «دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بنا به دعوت رسمی ویچسلاو والودین، رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ بهمن از فدراسیون روسیه دیدار کرد. در جریان این سفر پیام مهم مقام معظم رهبری خطاب به آقای پوتین، رئیس‌جمهور روسیه منتقل شد. با توجه به اهمیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، این پیام حاوی نکات راهبردی است که مورد توجه رئیس‌جمهور روسیه قرار گرفت. این دیدار نشان‌دهنده عمق روابط صمیمانه دو کشور همسایه و نقطه‌عطفی در همکاری‌های پارلمانی فیمابین است».

 

پیش‌بینی خاتمی از میزان مشارکت در انتخابات 1400

ایسنا: احمد خاتمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، گفت: «در مسئله انتخابات گاهی بعضی‌ها زمزمه‌های شیطانی دارند که ما شرکت نمی‌کنیم و برخی هم تحلیل نادرست دارند که حضور زیر ۵۰ درصد خواهد بود‌ اما بنده با شناختی که از مردم دارم، می‌گویم در این عرصه هم حاضر خواهند شد و قطعا حضور بالای ۵۰ درصد دارند. آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: آمار تعیین نمی‌کنم زیرا این مردم از صمیم جان با نظام پیوند دارند. هر رأی که به صندوق انداخته می‌شود، یک آری مجدد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است». او خاطرنشان کرد: «هر آن کس که به ولایت و خط ولایت اعتقاد دارد، باید بداند آرمانش باید حضور حداکثری باشد. این چه حرف نادرستی است که بعضی‌ها می‌گویند حضور حداقل؟ شعار حضور حداقل شعار انقلابی‌ها نیست بلکه حضور حداکثری و انتخاب اصلح است».

*********************************

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات