سیاسی >>  انقلاب اسلامی >> یادداشت سیاسی
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۹۳۴
تقويت روحيه عزت حسيني يكي ديگر از نيازهاي ملت ما در زمانه‌اي است كه مستكبران عالم براي به ذلت كشاندن ملت ايران دست به دست هم شده‌اند.
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی / مهدی دنگچی

نهضت عاشورا همچون سرچشمه حقيقت و معارف بزرگ انساني در طول تاريخ سيراب کننده همه آنهايي بوده است که خوب زيستن و خوب مردن را آرمان زندگي خود قرار داده‌اند. حماسه بزرگ کربلا تجلي شخصيت بزرگمردي است که به اسطوره عزت و آزادگي و آزادي‌خواهي و عدالت‌طلبي تبديل شده و در قله مرتفع تاريخ ايستاده است و همه مجاهدان و مبارزان راه حق را سيراب مي‌کند.
نهضت اسلامي ملت ايران که در مرحله شکل گيري با تاسي به مکتب عاشورا توانست طاغوت زمان را بشکند و نظام اسلامي را مبتني بر الگوي مکتب اهل بيت(ع) شکل دهد، عالي‌ترين تجلي تمسک به عاشورا در دوران جاهليت ثاني و عصر حاکميت ايدئولوژي هاي چپ و راست بود. اين نهضت در  ادامه کار خود و در مرحله تثبيت و تداوم در آستانه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامي و مرحله تشكيل دولت اسلامي نيز به مكتب كربلا نيازمند است.

تداوم انقلاب، نیازمند عاشورا
تلاش براي احيا ارزش‌هاي اسلامي، مهمترين آرمان عاشورايي است كه نظام اسلامي بر اساس آن بنا نهاده شده است. سنت‌هايي كه در همه عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و حتي اقتصادي بايد در جامعه اسلامي جاري و ساري باشد. از امر به معروف و نهي از منكر و اقامه صلاه گرفته تا بسط و گسترش انصاف و برابري و عدالت و مبارزه با فقر و فساد و تبعيض! امروز توجه به همه شعائر ديني و تلاش براي فراگير نمودن و نهادينه ساختن ارزش‌هاي اسلامي در جامعه و به واقع ساختن "جامعه اي اسلامي" يكي از گام‌هاي مهم تحقق كامل انقلاب اسلامي است كه بايد براي تحقق آن تلاش شود. اين مهم آنجايي بيشتر قابل درك خواهد بود كه فراموش نكنيم جنگ نرم همه جانبه و تهاجم فرهنگي به ارزش‌هاي جامعه اسلامي، امروز در صدر برنامه‌هاي استكبار جهاني عليه انقلاب اسلامي قرار دارد و بيشترين بودجه‌هاي دشمنان صرف آن مي‌شود.
آرمان برجسته ديگر نهضت حسين ظلم ستيزي و ايستادگي در برابر زياده خواهان است كه توجه و تقويت آن نيز به يكي ديگر از نيازهاي امروز انقلاب ما تبديل شده است. مساله مبارزه با ظلم و جور را مي‌توان هم در سياست داخله و هم سياست خارجه مورد توجه قرار داد. در سياست داخله، پرهيز از تعدي و ظلم به حقوق ملت توسط دستگاهها و نهادهاي كه به واسطه ماموريت‌هاي ذاتي خود نيازمند اقتدار و استيلا هستند (همچون دستگاه قضايي، نيروي انتظامي و ...)، همچنين تلاش براي تقويت اركان مردم سالاري ديني كه بر حقوق و آزادي‌هاي ملت تاكيد دارد، يكي از نشانه‌هاي تمسك به اباعبدالله خواهد بود.
در سياست خارجي نيز روح ايستادگي و استقامت در برابر استكبار جهاني و استعمارگران زياده‌خواه و تاكيد بر شعار "نه شرقي نه غربي" و حمايت از مظلومان و مستضعفان عالم، آرمان‌هايي است كه منشاء و مبداء آن را در حركت حسين علي(ع) بايد جستجو نمود. در جهاني كه نظام سرمايه‌داري - صهيونيستي، در تلاش است تا همه مخالفين و منتقدين خود را به بردگي مدرن و تسليم و وادادگي بكشاند، توجه به روح قيام امام حسين(ع) و عدم تسليم در برابر قدرت فاسق و فاجر زمانه به خوبي مي‌تواند به مانيفسيت سياست خارجه جمهوري اسلامي بدل گردد.
تقويت روحيه عزت حسيني يكي ديگر از نيازهاي ملت ما در زمانه‌اي است كه مستكبران عالم براي به ذلت كشاندن ملت ايران دست به دست هم شده‌اند. استكبار جهاني با تهديدات نظامي، تشديد تحريم‌هاي همه جانبه اقتصادي، فشارهاي سياسي براي در كشاندن مسئولين نظام اسلامي به پاي ميزمذاكره و ... در تلاش است تا ملت ايران را از اوج عزت به حضيض ذلت بكشاند. در اين ميان توجه به آنچه در سبك زندگي ارائه شده توسط سيدالشهداء برجسته است، به خوبي مي‌تواند بر حفظ عزت ملت ايران بيفزايد و مقوم ايمان و اراده ملت ايران در اين مسير پرخطر باشد، كليد واژه‌هايي چون حريت و آزادگي، شجاعت، ايستادگي، غيرت، ايثار، از خودگذشتگي، وفاي به عهد، صبر، توكل، رضا؛ مفاهيم ارزشمند سبك زندگي حسيني است كه تمسك به آن پيام آور عزت ملت ايران در اين زمانه خواهد بود.
موارد مذكور تنها صفحه‌ كوچكي از دفتر پرورق حماسه حسيني است كه بشريت امروز و ملت ايران در دهه پنجم انقلاب اسلامی بدان محتاج است و تكرار هر ساله عزاي اباعبدالله فرصتي است براي بازخواني اين دفتر عظيم تاريخي. نهضت كربلا حقيقتي كهنه، مانده در دوردست تاريخ نيست! چراغ نورافشاني است كه همچنان روشن كننده راه حقيقت پرستان و آزادي خواهان و عزت مداران بوده و تا زمانه "تشكيل دولت موعود حق" باقي خواهد ماند، تا آن زمان كه وعده ظهور منتقم خون ثارالله سر رسد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات