اقتصادی >>  اقتصاد بین الملل >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶  ، 
کد خبر : ۳۴۵۵۳۴

تجارت یک ماهه ایران و اروپا به ۴۰۰ میلیون یورو رسید

مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و 27 عضو اتحادیه اروپا را در نخستین ماه سال جاری میلادی 401 میلیون یورو اعلام کرد.

تجارت یک ماهه ایران و اروپا به 400 میلیون یورو رسید

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در این ماه با رشد 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. ارزش تجارت دو طرف در ژانویه سال 2022 بالغ بر 381 میلیون یورو اعلام شده بود.

رشد 5 درصدی مبادلات ایران و اروپا در ماه نخست سال جاری میلادی در حالی است که در 12 ماهه سال 2022 نیز مبادلات دو طرف 8 درصد رشد را تجربه کرده بود.

بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ژانویه 2023 افزایش اما واردات این اتحادیه اروپا از ایران اندکی کاهش داشته است.

اتحادیه اروپا در ژانویه امسال 78 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 2 درصدی داشته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در ژانویه سال قبل 80 میلیون یورو اعلام شده بود.

اما صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه نخست 2023 رشد 7 درصدی داشته و به 323 میلیون یورو رسیده است. کشورهای اروپایی در مدت مشابه سال قبل 301 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بودند.

آلمان بزرگ‌ترین واردکننده کالا از ایران و بزرگ‌ترین صادرکننده کالا به ایران در میان کشورهای اروپایی در ژانویه 2023 بوده است. این کشور 27 میلیون یورو کالا از ایران وارد و 99 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است.

ایتالیا با 12 میلیون یورو و بلژیک با 11 میلیون یورو به ترتیب دومین و سومین مشتری کالاهای ایرانی در ژانویه 2023 بوده‌اند. ایتالیا با 39 میلیون یورو و رومانی با 29 میلیون یورو نیز دومین و سومین صادرکننده اروپایی به ایران در ژانویه 2023 بوده‌اند.

 

منبع: فارس

نظرات بینندگان
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات