صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲  ، 
کد خبر : ۳۵۲۶۹۷

آیا کاهش تورم امکان پذیر است؟

عنوانی که تحقق آن در میدان عمل به معنای حل مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود. با بررسی آمار و روندهای هشت ماهه سال 1402 می توان میزان تحقق شعار سال را ارزیابی نمود.
پایگاه بصیرت / گروه اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار امسال را "مهار تورم و رشد تولید" نام گذاری نمودند. عنوانی که تحقق آن در میدان عمل به معنای حل مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود. با بررسی آمار و روندهای هشت ماهه سال 1402 می توان میزان تحقق شعار سال را ارزیابی نمود. در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرد نرخ رشد 12 ماهه پایه پولی در پایان مهرماه ۱۴۰۲ با 2.4 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه ماه قبل به 39.6 درصد رسید. نرخ رشد 12 ماهه نقدینگی نیز از 34.3 درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۱ طی یک روند نزولی به 26.4 درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۲ کاهش یافت.
این بانک بر رویکرد سیاست تثبیت اقتصادی، اجرای برنامه کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری و جریمه بانک‌های متخلف از حدود تعیین‌شده از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی را همانند سال گذشته با جدیت در دستور کار قرار داده است و بر این اساس برنامه پولی با هدف دستیابی به نرخ رشد نقدینگی ۲۵ درصد برای سال ۱۴۰۲ را تنظیم کرده است.
آخرین آمارهای سال ۱۴۰۲ حاکی از آن است نرخ رشد 12 ‌ماهه نقدینگی از 34.3 درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۱ طی یک روند نزولی به 26.4 درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۲ کاهش یافته است. حجم نقدینگی نیز در پایان مهرماه امسال 71779.4 هزار میلیارد ریال بوده است؛ در ۷ ماه منتهی به مهرماه سال جاری حجم نقدینگی معادل 13.3 درصد رشد یافته است که این رقم از ابتدای سال همچنان نه‌تنها در چارچوب هدف‌گذاری رشد نقدینگی قرار دارد بلکه کمتر از میزان هدف‌گذاری تعیین‌شده برای ۷ ماه نخست امسال است.
بر اساس این گزارش، نرخ رشد 12 ماهه پایه پولی در پایان مهرماه ۱۴۰۲ با 2.4 واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه ماه قبل (معادل 42.0 درصد در شهریورماه ۱۴۰۲) به 39.6 درصد رسید. پایه پولی نیز در پایان مهرماه سال جاری رشدی معادل 15.7 درصد را نسبت به پایان سال ۱۴۰۱ تجربه کرد. بر اساس این گزارش، رشد پایه پولی در 12 ‌ماهه منتهی به پایان مهرماه ۱۴۰۲ در ادامه روند نزولی خود از ابتدای سال جاری از 45 درصد در فروردین‌ماه به 39.6 درصد در مهرماه کاهش یافته و برای نخستین بار بعد از گذشت 8 ماه وارد کانال ۳۰‌درصدی شده است.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات