صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۸  ، 
شناسه خبر : ۲۶۲۴۷۵
گزارشی از فعالیت‌های قرارگاه خاتم در پارس جنوبی
صفر تا صد فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از مرحله مطالعات تا راه‌اندازی با بهره‌گیری از ظرفیت داخلی و توانمندی‌های فنی و تخصصی فرزندان ملت ایران در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه صورت پذیرفته است.

مقدمه
قرارگاه خاتم در پارس جنوبی برخلاف اسمش که تداعی‌گر جنگ ابزار، زمین، دریا و گاز است، عرصه فعالیت فرهنگی، دینی و سیاسی نیز است و شاید در این منطقه سیاست معنای رساتری از کلان‌شهرها داشته باشد، در نقاط مختلفی از کارگاه‌های پارس جنوبی جملاتی از حضرت امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و ائمه معصوم(علیهم‌السلام) نقش بسته است که نیرو و انرژی مضاعفی به کارگران می‌دهد. یکی از جملات زیبا، این جمله حضرت امام خمینی(ره) است که فرمودند: «کاری کنید که بماند نه اینکه بمانید» و حقیقتاً قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در پی این نبوده است که با گرفتن پروژه‌های ملی، خود را ماندگار کند و پایه‌های خود را تثبیت نماید، بلکه به دنبال این بوده است که پروژه‌ها را با کمترین قیمت و پایین‌ترین پیشنهاد به اجرا در بیاورد و در برخی از مناقصه‌ها نیز دعوت به شرکت می‌شود تا تأیید پیشنهاد حداقلی قرارگ��ه سبب ش��د���� دیگر پیمانکاران، قیمت منصفانه‌ای پیشنهاد دهند!
قرارگاه خاتم‌الانبیا پروژه‌هایش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به انجام می‌رساند، زیرا که منافع نظام و انقلاب و پیشرفت کشور و حرکت چرخ‌دنده‌های اقتصادی مملکت را مهم‌تر از هر دغدغه دیگر می‌داند. قرارگاه خاتم به‌دنبال ماندن نیست، بلکه به‌دنبال انجام کارهای ماندگار است.قرارگاه خاتم‌الانبیا پروژ‌ه‌هایی را در سخت‌ترین اوضاع امنیتی، محیطی و جغرافیایی به اجرا در آورده و شهیدانی را نیز در این راه تقدیم انقلاب کرده است، کارهای بزرگی که کمتر پیمانکارانی می‌توانند در آن اوضاع سخت فعالیت کنند. بسیاری از یاران شهید این قرارگاه اسم‌شان هنوز به‌دلیل مظلومیت قرارگاه با زبان‌ها و گوش‌ها آشنا نشده است. خاتم‌الانبیا با یک نگاه جهادی در این منطقه اقتصادی، عملیات می‌کند، عملیات‌های‌شان به مانند دوران دفاع مقدس رمز یا زهرا(س) و یا حسین(ع) و... دارد آنها از دفاع مقدس آموخته‌اند که در شرایط سخت و در زمان‌هایی که دشمنان در حال نعره کشیدن و تهدید نظامی و اقتصادی ایران هستند با اتکا و توکل و شجاعت مثال‌زدنی، گره‌ها و دام‌های تنیده شده را یک‌به‌یک باز کنند و مسیر افتخار را بگشایند.
برخی از بروبچه‌های قرارگاه خاتم این جمله فرمانده سابق‌شان، سردار قاسمی که هنگام افتتاح و آغاز کار این فازها بر زبان جاری کرد را سرلوحه کار قرار داده‌اند که ما باید کاری بکنیم که دیگران نمی‌توانند انجام دهند و با این کار، راه پیشرفت اقتصادی کشور را باز کنیم و این می‌شود یک معبری برای پیشرفت کشور. در ادامه مصاحبه با برخی مسئولان و کارکنان قرارگاه را با هم می‌خوانیم.
غفلت از بزرگ‌ترین منبع گازی جهان
میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگ‌ترین منابع گازی مستقل جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج‌فارس قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی کشور به شمار می‌رود. وسعت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است. ذخیره گاز این حوزه بیش از ۱۴ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی و افزون بر ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود ۹ درصد کل ذخایر گاز جهان و حدود ۴۸ درصد ذخایر شناخته شده کشور تامین شده است. با توجه به وسعت این میدان، توسعه آن در فازهای مختلف با هدف تأمین تقاضای رو به رشد گاز طبیعی مورد نیاز کشور و تزریق آن به میادین نفتی و همچنین صادرات گاز، میعانات و خوراک واحدهای پتروشیمی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.
کشور قطر بیست سال پیش از ما بهره‌برداری از گاز این منطقه را به کمک پیمانکاران خارجی شروع کرد و اکنون گاز نه‌تنها وسیله درآمدی مهمی برای این کشور شده است، بلکه توانسته است مایحتاج کشورهای اروپایی و آمریکا را به‌صورت همیشگی و ارزان تأمین کند. این در حالی است که در دوران غفلت‌آمیز گذشته این فرصت برای شرکت‌های غربی و کشور قطر فراهم شد که یک نوع غارت در منابع گازی ایران نیز صورت بگیرد، زیرا مخازن گاز دارای سیالیت هستند و اگر بخشی از آن بهره‌برداری شد گازهای سایر نقاط هم به سمت آن نقطه کشانده می‌شود.در حالی که کشور قطر روزانه ۵۰۰ هزار میلیون متر مکعب گاز از این منطقه بهره‌برداری می‌کند جمهوری اسلامی باید با پیمانکاران توانا، مسیر رسیدن به قطر را کوتاه‌تر می‌کرد و قرارگاه خاتم یکی از این پیمانکاران بود که عزم خود را برای حراست از منابع زیرزمینی کشور جزم کرد و وارد یک جهاد اقتصادی در عرصه داخلی و بین‌المللی شد.
برای اولین‌بار از صفر تا صد تنهایی رفتیم
پس از واگذاری پروژه بزرگ ملی پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از سوی دولت، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) با بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی و با سازماندهی و ایجاد گروه‌های مهندسی مطالعات FEED طراحی پالایشگاه توسط کارشناسان و متخصصان بومی را برای اولین بار انجام داد. این پروژه کلیدی، در نیمه دوم سال ۸۵ توسط شرکت نفت و گاز پارس به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه واگذار شد. در هنگام اجرای مراحل مختلف پالایشگاه، رکوردهای بی‌نظیری توسط سخت‌‌کوشان و دست‌اندرکاران پروژه در بخش‌های دریا و خشکی زده شد. پیشرفت مهندسی این پروژه به عنوان یکی از بهترین پالایشگاه‌ها از جهت PrFormanc و راندمان شناخته شد، به‌گونه‌ای که این تجربه هم‌اکنون به‌عنوان الگوی سایر فازهای باقی‌مانده قرار گرفته است. «صفر تا صد این پروژه از مرحله مطالعات تا راه‌اندازی با بهره‌گیری از ظرفیت داخلی و توانمندی‌های فنی و تخصصی فرزندان ملت ایران در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه صورت پذیرفته است.» با اجرای این پروژه باور ملی افزایش یافت و بار دیگر ظرفیت و توان ما در زمینه مدیریت و اجرای پروژه‌ای بزرگ و راهبردی در کشور به رخ کشیده شد.
روحیه جهادی و سه اثر مهم آن بر کشور
مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه خاتم از این اقدامات جهادی کارکنان قرارگاه با عنوان گشایش معبرهایی توسط سربازان جهادی امام خامنه‌ای سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: آن روزی که پای ما به این مجموعه باز شد خیلی این پیشرفت‌ها را باور نداشتیم. ولی به‌دلیل باورهای اعتقادی امروز در عرصه سازندگی وارد پروژه‌های بسیار پیچیده‌ای شده‌ایم که هیچ شرکت بین‌المللی توانایی انجام آن را ندارد.به گفته یکی از مهندسان و مسئولان، ساخت پروژه فعالیت‌های جهادی قرارگاه سه اثر مهم در کشور داشته است:
اول: قرارگاه توانست شاخص‌سازی کند و رکوردهایی که قرارگاه زده است، هیچ‌کدام از شرکت‌های رقیب نتوانسته‌اند به آن اهداف برسند؛ ما با همه شرایط سخت و دشوار تحریم، مشکلات مالی و... شاخص‌های بسیار خوبی در فازهای پارس جنوبی اجرا کرده‌ایم که ملاکی برای سایر شرکت‌ها شده است.
دوم: ما توانسته‌ایم توانمندی‌های نظام را ثابت کنیم؛ خطاب به مسئولان کشوری که برای بازدید به اینجا آمده‌اند گفته‌ام ما پیمانکار نیستیم، بلکه دنبال منافع آن نیز نیستیم و دنبال این هستیم که نشان دهیم می‌توانیم با اتکا به ظرفیت‌های جوانان کشور این کار عظیم را انجام دهیم. الان در رکورد زمان‌بندی از همه شرکت‌های فعال در پارس جنوبی جلو زده‌ایم.
یکی از تفاوت‌هایی که ما با سایر شرکت‌ها داریم، ملامت نفس مجموعه است. هر کدام از این شرکت‌ها هشت‌هزار میلیارد دلار گردش مالی داشته است و کوچک‌ترین فساد مالی نداشته‌ایم، در حالی که در بسیاری از شرکت‌ها و پیمانکاران دیگر این‌گونه نیست. این موضوع، به دلیل الطاف الهی و زحمات دوستان و تلاش کارکنان قرارگاه و حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه است؛ روابط نزدیک و صمیمی و برنامه‌های خوبی که برای افزایش بصیرت کارکنان مانند احکام شرعی و... اجرا می‌شود، سبب مصونیت آنها در برابر تهدیدها است.
سوم: حرکت منحصربه‌فرد پروژه‌های جدید این است که آن پروژه‌ها تماماً به دست متخصصان داخلی ساخته شده است؛ ما بیش از گذشته (حدود سه برابر) از صنعت داخلی استفاده کرده‌ایم، حداقل ۵۰ هزار تن سازه فلزی که پیشتر به‌طور مستقیم از خارج می‌آمد، توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده است. پروژه‌های ما حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد از کالاهای داخلی است که پیشتر از خارج کشور تأمین می‌شد، اما دوران سخت تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول و تعهدناپذیری واردکنندگان سبب شد که این کالاها در داخل کشور ساخته شود و دو میلیارد دلار در داخل هزینه شود.ما توانسته‌ایم ثابت کنیم که تحریم‌ها نتوانسته است خود را بر ما تحمیل کند و ما امروز خود را از قید تحریم‌ها رهانیده‌ایم.
قرارگاه نگاه سیاسی به خدمت برای مردم ندارد
قرارگاه خاتم‌الانبیا، نگاه سیاسی به دولت‌ها ندارد و وظیفه خود می‌داند که به مردم خدمت کند و به دلیل همین نگاه‌ها هم تاکنون با دولت‌های هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد کار کرده است و با دولت آقای روحانی هم کار می‌کند.
حجت‌الاسلام دهقانی، نماینده ولی‌فقیه در قرارگاه خاتم با ذکر نکته فوق گفت: ما در قرارگاه چند اصل را اعلام کرده‌ایم و آماده‌ایم این تجربیات را انتقال دهیم؛ ۱ـ سرعت؛ ۲ـ کیفیت که پروژه‌های ما دارای برترین کیفیت می‌باشد. در حالی که برخی از کارفرمایان از ما می‌خواستند که به طور صوری برخی از پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم، اما ما مخالفت کرده‌ایم. از طرف دیگر، سپاه به دنبال این نبوده است که در قیافه یک پیمانکار ظاهر شود و پروژه را طولانی کند؛ زیرا برای سپاه سود اصل نیست؛ اصل، خدمت به دولت و مردم است. ما می‌خواهیم فرهنگ پیمانکاری را تقویت کنیم؛ می‌خواهیم این پیام را به بخش‌های اقتصادی بدهیم که می‌شود پیمانکار بود و حیف و میل نکرد.یکی از دلایل عملیات‌های روانی شدید علیه قرارگاه خاتم، کوتاه کردن دست اجانب از منابع کشور است. آنهایی که دست به چنین اقداماتی می‌زنند می‌دانند که سپاه چه فعالیت‌های بزرگی را به انجام رسانده است. ما با این اعتمادبه‌نفس، قدم‌های بزرگی را برای استقلال کشور برداشته‌ایم.حضرت امام(ره) به ما آموخت که اگر به دست توانای الهی و توانایی‌های خودتان اعتماد داشته باشید می‌توانید اثرگذار باشید.
اولین موافق فعالیت‌های قرارگاه در حال حاضر، مقام معظم رهبری است که مرتب گزارش‌های قرارگاه را دریافت می‌کند و پس از ایشان، دولت‌ها نیز با عملکرد قرارگاه مشکلی ندارند. بخش سوم، شرکت‌های خصوصی هستند که از قرارگاه حمایت می‌کنند زیرا قرارگاه از همه آنها استفاده می‌کند.
هم‌اکنون پنج‌هزار پیمانکار خصوصی با قرارگاه خاتم در حال فعالیت هستند و ما درصدد نیستیم که با بخش خصوصی رقابت کنیم؛ زیرا ما تنها با استکبار رقابت می‌کنیم.قرارگاه بسترساز اجرای اصل ۴۴ است و ما پیمانکاری عرصه سازندگی را برای پاسداری پذیرفته‌ایم و ما یک مجموع�� منعطف برای پیشرفت و آبادانی کشور هستیم.یکی از مهندسان و فرماندهان عزت و آبروی کشور نیز در فازهای ۱۵ و ۱۶ گفت: قرارگاه آمد که جای شرکت‌های چندملیتی را پر کند و نه‌تنها این کار را کردیم، که حتی در برخی از جاه�� از آنها جلو زدیم و از آنها بهتر اقدام کردیم.
روحانیون کارگر
در پارس جنوبی سازه‌های مهندسی و اخلاقی ��ا هم قد می‌کشند، روحانیونی که روزهای سخت زندگی را به جان خریده‌اند و در فازهای پارس جنوبی به‌دنبال آن هستند که اوضاع سخت زندگی کارگران و کارکنان را کاهش دهند. حضور ۲۰۰ نفر روحانی در قرارگاه خاتم سر پروژه‌ها نشان از رفاقت دیرینه آنان با کارگران و کارمندان دارد و هیچ‌گاه لحظه‌های سخت کار نتوانسته است نمازهای جماعت، ادعیه و زیارات بین نمازها را کم و کوتاه کند. البته زیارت عاشورا نیز برخی صبح‌ها پیش از شروع به کار خوانده می‌شود. در برخی از فازها در پارس جنوبی ـ عسلویه سه روحانی حضور دارد که نماز جماعت را همزمان با اذان با خیل کارگران برگزار می‌کنند. برای هر ۵۰ نفر در قرارگاه یک روحانی در حال فعالیت است و نمازخانه‌های آراسته و مرتب و با سیستم صوتی عالی که حتی در مرکز کشور نیز کمتر دیده می‌شود، همراه با وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب در محل کارگاه‌ها ایجاد شده است که مسئولیت آنها به دست طلبه‌های جوان، خوشفکر و مومن است. قرارگاه حتی از «ریگ»ها (سکوهای حفاری) که بعضاً ۱۲۰ کیلومتر در داخل دریا هستند نیز غافل نمانده است و برای نمازخانه ۵/۱×۸ متری آنان که در هر مرحله نماز خواندن ۱۳ تا ۱۵ نفر جا می‌گیرند نیز یک روحانی اعزام کرده است.
مزه ترش و شیرین گاز
گاز شیرین، گاز ترش این واژه را بارها در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی شنیده‌ایم، احساس خوب و سرشار از مسرت کارکنان و مهندسان این فازها از به‌دست آمدن گاز ترش و گاز شیرین کم‌کم داشت زیر زبان ما هم مزه می‌کرد، آنقدر با شور و حرارت از این دستاورد در پناه الطاف الهی سخن می‌گفتند که هر شنونده‌ای احساس می‌کرد میدان گازی پارس جنوبی میدان مبارزه مردان الهی برای سرافرازی کشور است.گاز ترش فوق‌العاده سمی و کشنده است که از گاز شیرین جداسازی می‌شود و برای میادین گازی استخراج گاز به کار می‌رود. در زمینه تولید گوگرد، مصارف بهداشتی و... نیز از آن استفاده می‌شود.فاز ۱۵ و ۱۶ یک سال پس از فاز ۱۷ و ۱۸ شروع به کار کرد، اما یک سال از آنها جلوتر است؛ به اعتراف کلیه مدیران متخصص صنعت نفت، این کار بسیار ارزنده‌ای بود و نشان داد که قرارگاه قدرت فوق‌العاده‌ای دارد.یکی از مهندسان در توضیح توانایی قرارگاه می‌گوید: حضور در اینجا برای ما مشکلات جسمی و روحی فراوانی دارد؛ اما از آنجایی که می‌دانیم که پیشرفت در کارها روحیه و قدرت کشور ما را افزایش می‌دهد، آن مشکلات برای ما شیرین می‌شود؛ اینجا قابل مقایسه با زمان جنگ است. برخی از خانواده، زندگی و فرزندان خود گذشته‌اند و این خانه را خانه اول خود کرده‌اند.
شدت تحریم‌ها و سرعت پیشرفت
قرارگاه سازندگی خاتم در پارس جنوبی جایگزین شرکت‌هایی شد که به دلیل مسائل تحریم از ایران رفته بودند. وقتی این پروژه‌ها به قرارگاه ارائه شد که کشور در اوج جنگ اقتصادی تحریم‌ها بود و برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا و بسیاری از تلفن‌ها و رایانامه همکاران ما را شنود می‌کردند و آنها را تحت فشار و تهدید قرار می‌دادند تا از ادامه همکاری با قرارگاه خودداری کنند. یکی از اقدامات دشمن علیه انقلاب اسلامی مقابله با فعالیت‌های قرارگاه خاتم است و به همین دلیل تلاش‌های ناکامی را در این رابطه داشته است که البته تاکنون موفق نشده‌اند. در این حال، برخی از دوستان و مسئولان باید توجه داشته باشند که از اقدامات دشمن‌شاد‌کن و مقابله با قرارگاه بپرهیزند، چراکه اقدامات انجام شده قرارگاه سبب شده است که شدت فشارها و تحریم‌های اقتصادی بر کشور ملموس نباشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات