صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۲۹۸۷۳۶
کیهان

کارگزاران:عارف نیاید،جهانگیری جایگزین روحانی است

محمد عطریانفر در مصاحبه با مجله مثلث و در پاسخ این سؤال که «نقش نامزد پلن 2 را چه کسی می‌تواند بهتر ایفا کند. برخی معتقدند که دوباره آقای عارف حضور یابد و این نقش را ایفا کند و برخی هم از آقای پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و آقای قاضی‌زاده وزیر بهداشت نام می‌برند» اظهار داشت: ببینید! همه این عزیزان آدم‌هایی هستند که می‌توانند صاحب صلاحیت باشند اما اگر 10 نفری که می‌توانند واجد چنین نقشی باشند و بخواهیم یک ارزیابی واقع‌بینانه و به اصطلاح غربی‌ها avilabal (قابل دسترس) پیدا کنیم، مناسب‌تر از آقایان جهانگیری و نجفی پیدا نخواهیم کرد. این دو بزرگوار هم هر دو این صلاحیت و کفایت را دارند اما آقای جهانگیری به اعتبار اینکه در موقعیت معاون اول و در مسائل به روز هستند و فی‌الواقع مأموریت‌های بسیار مهمی را از طریق دولت دنبال می‌کنند، حتی نسبت به آقای نجفی در اولویت قرار می‌گیرند. به خصوص که شخصاً بنده از علاقه‌مندان و مدافعین دکتر نجفی هم هستم، او دچار یک بیماری قلبی است که حتی برای وزارت و معاونت ریاست جمهوری هم ‌پزشک معالج او را از قبول مسئولیت بازداشت. از این جهت است که ما آقای جهانگیری را در این پلن B تقدم می‌بخشیم. در رابطه با آقای عارف هم که ایشان در مجلس وارد شده‌اند باید بگویم که مأموریت بسیار مهمی دارند. این مأموریت مهم حتماً حیف است و جفاست که بخواهند مجلس را رها کرده و در این عرصه ایفای نقش بکنند. چنین وضعیتی را برای آقای عارف متصور نیستیم و به احتمال زیاد خود ایشان هم روی این مسئله هیچ تمرکز و توجهی ندارد و علاقه دارد که همین مأموریت را به عنوان رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان و معتدلین مجلس ادامه دهد.

ترامپ کاری را با آمریکا و غرب می کند که گورباچف با شوروی و بلوک شرق کرد


پایگاه اینترنتی مارکت واچ در تحلیلی به قلم برانکو میلانوویچ نوشت: آیا ترامپ، گورباچف غرب خواهد بود؟ کنار هم گذاشتن نام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با میخائیل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی شاید برای بسیاری تعجب‌آور باشد. سؤال این است که وجه اشتراک یک سوسیال دموکراتی که به دنبال اصلاح کمونیسم بود با یک میلیاردر دست راستی چه می‌تواند باشد؟ در حقیقت اگر ما بخواهیم در ایدئولوژی و تجربه شخصی این دو، به دنبال وجه اشتراک باشیم، تقریباً هیچ چیزی نمی‌توانیم پیدا کنیم. اما اگر ما به این دو از منظر ساختارگرایی نگاه کنیم، شباهت‌های خطاناپذیری پیدا می‌کنیم. یکی از مهمترین این شباهت‌ها این است که هر دوی آنها بخشی از نخبگان حاکم و در عین حال علیه آن بودند. گورباچف در سال 1985 طرح اصلاحات برای شوروی را ارائه  داد که از نظر وی می‌توانست از نظر اقتصادی به صرفه‌تر باشد و در عین حال درآمد مردم افزایش یابد. سیستمی که گورباچف در رأس آن بود، یک نظام سلسله مراتبی بود. از نظر بین‌المللی، کشورهای اردوگاه سوسیالیست به گونه‌ای سازمان یافته بودند که اتحاد جماهیر شوروی در رأس آن بود.
هر تصمیمی که دبیر کل اتخاذ می‌کرد، اتحاد جماهیر شوروی باید آن را انجام می‌داد و در عین حال این کشور نیز از هم‌پیمانانش می‌خواست از آن تصمیم تبعیت کنند.
به گفته سفیر یوگسلاوی در شوروی در دهه 1950، «هنگامی که آب و هوا در مسکو تغییر می‌کرد، اگر هوا سرد می‌شد، ما باید همگی کت‌های زمستانی می‌پوشیدیم و اگر هوا گرمتر می‌شد، چون نیکیتا خروشچف گرمش شده بود، ما هم باید لباس‌های آستین کوتاه می‌پوشیدیم.»
به گزارش آریا، در ادامه این تحلیل آمده است: وقتی گورباچف به قدرت رسید و حرف‌هایی را زد که قبل از آن هیچ کس در کرملین آن را نشنیده بود، نخبگان کمونیست شوروی و اروپای شرقی همه عقبگرد داشتند و عملاً فلج شدند. اصلاحات در سیستم سیاسی و اقتصادی و اجازه دادن به کشورهای عضو پیمان ورشو برای اینکه خودشان این مسیر را ادامه دهند، عملاً بر قدرت نخبگان شوروی و مشروعیت ایدئولوژیک حکومت آنها تأثیر گذاشت.
به تدریج، پایه‌های حکومت شوروی لرزان شد و خروجی این تصمیمات گورباچف نیز فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود. جهان سرمایه‌داری غربی در سال 1945 نیز دارای نوعی سلسله مراتبی بود. کشورها با هم برابر بودند، اما برخی برابرتر بودند. در حقیقت آمریکا بر اروپا و ژاپن مسلط شده بود و در رأس آنها هم رئیس جمهور آمریکا بود. نخبگان غرب که در رأس آنها آمریکا است، یک رئیس جمهور را بیش از دیگران دوست داشتند و آن هم باراک اوباما بود. آنها از اینکه آمریکا معمار نظم و سیستم بین‌المللی بود، احساس خوبی داشتند، اما اینک همین آمریکا قرار است نظم و سیستم بین‌المللی را با ترامپ به چالش بکشد. ترامپی که ترتیبات ناتو را به چالش کشیده و به انگاره‌ها و هنجارهای سازمان تجارت جهانی بی‌توجه است. نخبگان در غرب، همانند نخبگان کمونیست سی سال پیش در شوروی، در حال حاضر در آستانه شکست هستند. آنچه که در آینده ممکن است از واشنگتن و کاخ سفید شنیده شود، خلاف تصور آنها است؛ همانطور که نخبگان در شوروی نمی‌توانستند به دبیر کل حزب کمونیست بتازند، اکنون نیز نخبگان غرب نمی‌توانند رئیس جمهور آمریکا را زیر سؤال ببرند. اکنون اروپاییها به ترامپ همانند ببری در قفس می‌نگرند که به زودی از قفس خارج خواهد شد و چه بسا اروپایی‌ها اولین هدفش باشند.

گزارش شورای عالی اطلاعات آمریکا از افول قدرت ایالات متحده

به گزارش «رادیو فردا» شورای اطلاعات ملی آمریکا هر 4 سال گزارش جامعی را تهیه می‌کند و بررسی اخیر با عنوان «گزارش روند جهانی: پارادوکس پیشرفت»، ششمین گزارش این شورا محسوب می‌شود. در این گزارش از دیدگاه‌های 2500 نفر از 35 کشور جهان نیز استفاده شده است.
شورای اطلاعات ملی آمریکا که ارائه تحلیل‌های اطلاعاتی یکی از وظایف آن است، زیر نظر مدیر اطلاعات ملی آمریکا فعالیت می‌کند- مدیری که به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری آمریکا در امور اطلاعاتی، هماهنگ‌کننده 16 نهاد اطلاعاتی این کشور، از جمله سازمان سیا و آژانس‌های اطلاعاتی نیروهای مسلح آمریکا است.
تهیه‌کنندگان این گزارش می‌گویند، با کند شدن رشد اقتصادی جهان، فرسایش نظم پسا جنگ جهانی دوم و خیزش ناسیونالیسم براثر ضدیت با روند جهانی شدن، در 8 سال آینده ریسک جنگ در محدوده داخلی کشورها و یا میان کشورها، به میزانی که از پایان جنگ سرد تا به حال سابقه نداشته، افزایش خواهد یافت: «این روندها که با آهنگی بی‌سابقه در حال تلاقی‌اند، به مشکلات حکومت‌داری و همکاری کشورها خواهند افزود و با تغییر ماهیت قدرت، چشم‌انداز جهانی را از بن دگرگون خواهند کرد.»
به باور تهیه کنندگان این گزارش، لیبرالیسم به تعریف و بیان غرب و کشورهای هم پیمان آن بعد از جنگ جهانی دوم، در معرض تهدید پوپولیسم راستگرا و چپگرا است و از این رو اداره کشورها و جوامع مشکل‌تر خواهد شد.
پای‌بندی دموکراسی‌های غربی به اصول‌شان بسیار مشکل خواهد شد و پرهیز از تفرقه برای این کشورها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. کشورهای بیشتری قادر خواهند بود تلاشهای دسته جمعی را وتو کنند و وجود شبکه‌های پرشمار رسانه ای در جهان به کژ آگاهی و تفرقه شمار زیادی از مردم و گروهها منجر خواهد شد.
این گزارش آورده است: «کندی رشد اقتصادی و اختلالات ناشی از بکارگیری فناوری در بازار کار، خطر بالقوه‌ای برای کاهش فقر محسوب می‌شود و در سال‌های پیش‌رو با افزایش تنش در کشورها، به عرق ناسیونالیستی که خود سهمی در تنش میان کشورها دارد، دامن خواهد زد.»
این گزارش می‌افزاید: «چین با روی آوردن به اقتصاد مصرف‌کننده محور، از سیاست دیرینه‌اش که مبتنی بر صادرات و سرمایه‌گذاری بود فاصله خواهد گرفت و افت رشد اقتصادی آن، تهدید بالقوه‌ای برای کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه خواهد بود.»
در ارتباط با روسیه، گزارش اطلاعاتی آمریکا تاکید دارد که ولادیمیر پوتین فارغ از اینکه کشورش با رکود  و یا کسادی اقتصادی مواجه باشد، به هزینه‌های نظامی ارجحیت خواهد داد و سیاست خارجی «پرخاشگرانه» او مایه «بی‌ثباتی شدید» در جهان خواهد بود.
براساس گزارش مذکور، در 5 سال آینده رهبران روسیه به تلاش خود برای ارتقا روسیه به یک قدرت بزرگ جهانی از طریق مدرنیزه کردن ارتش، پیگیری سیاست خارجی با هدف افزایش نفوذ روسیه و محدود کردن نفوذ غرب، قدرت‌نمایی اتمی و بالا بردن روحیه ناسیونالیستی، ادامه خواهند داد.
«چه خوب و چه بد، چشم‌انداز در حال ظهور جهانی می‌رود که به دوران برتری و فرادستی آمریکای پسا جنگ سرد پایان دهد.» گزارش مذکور به دولت آمریکا توصیه می‌کند که دوستی و اتحاد خود را با هم‌پیمایان سنتی‌اش در غرب تقویت کند زیرا چین و روسیه انسجام این دوستی و اتحاد را برای حفظ نفوذ خود محک خواهند زد.
گزارش شورای اطلاعات ملی می‌گوید، شک و عدم قطعیت درباره ایستار آمریکا توام با «درون‌گرایی غرب» و سست شدن استانداردهای حقوق بشری و پیشگیری از جنگ در سطح بین‌المللی، روسیه و چین را برای به چالش کشیدن نفوذ آمریکا تشویق خواهد کرد.
این چالش‌ها، بنا به پیش‌بینی این گزارش، به مرز «جنگ گرم» نخواهد رسید ولی ریسک محاسبات غلط را از سوی طرف‌های درگیر به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد داد. «اعتماد به نفس بیش از اندازه و این ایده که ماتریل (آماد)  می‌تواند از وخیم شدن اوضاع جلوگیری کند، ریسک جنگ میان کشورها را به سطحی که از زمان جنگ سرد سابقه نداشته است، افزایش خواهد داد.»
شورای اطلاعات ملی آمریکا که در گزارش‌های پیشین خود از تحلیل سیاست‌های آمریکا و گزینه‌های پیش روی کاخ سفید دوری جسته بود، در تازه‌ترین گزارش خود به مشکلات پیچیده پیش روی دونالد ترامپ اشاره دارد که او باید برای قول‌هایش با آنها دست و پنجه نرم کند، از جمله برقراری روابط بهتر با روسیه، روابط اقتصادی منصفانه با چین، اشتغال‌زایی در آمریکا و شکست گروه‌های تروریستی.
برپایه یافته‌های این گزارش، آشوب و خیزش سیاسی در 5 سال آینده در خاورمیانه و شمال آفریقا ادامه خواهد داشت و امکان ادامه جنگ‌های داخلی و نیابتی در شماری از کشورهای ناکارآمد و ناتوان منطقه دور از انتظار نیست.
در بیشتر کشورهای نفت‌خیز منطقه بعد از یک دهه مازاد سرمایه، که مقداری از آن به صورت سرمایه‌گذاری و کمک مالی به کشورهای غیرنفتی انتقال یافت، اکنون کشورهای مذکور بر اثر افول قیمت نفت با کسری سرمایه مواجه‌اند.
از این رو کشورهای نفت‌خیز شورای همکاری خلیج‌فارس از اندوخته‌های خود به منظور تداوم هزینه‌های داخلی برداشت خواهند کرد و در مقابل از کمک به کشورهای نیازمند خواهند کاست.
کاهش و کنترل مصائب و گرفتاری‌های خاورمیانه نامحتمل است و ادامه بحران‌های انسانی و قربانی کردن حقوق افراد غیرنظامی در منطقه، به احتمال قوی هنجارهای حقوق بشری و اصول حاکم بر درگیری‌های بین‌المللی را زیر پا خواهد گذاشت. دیگر اینکه تلاش غرب برای مجاب کردن کشورهای درگیر به رعایت این اصول و هنجارها، بدون پشتوانه کافی و با حمایت‌های ماتریلی، غرب را به چشم اعراب ضعیف‌تر جلوه خواهد داد. در کشورهای عرب، این برداشت که آمریکا قابل اعتماد نیست، میدان تازه‌ای را برای رقابت‌های ژئوپولیتیکی میان آمریکا و روسیه و احتمالا چین باز کرده است.

فارین پالسی:اوباما کاخ سفید را با شکست در سیاست خارجی ترک کرد


استفان والت در فارین پالیسی نوشت: ریاست‌جمهوری اوباما با وجود برخی موفقیت‌ها، از برخی جنبه‌ها یک تراژدی‌ است؛ به ویژه هنگامی از سیاست خارجی صحبت می‌کنیم. این یک تراژدی است چرا که اوباما این فرصت را داشت تا نقش آمریکا در جهان را بازسازی کند و به نظر نیز قصد انجام این کار را داشت. بحران‌های بین سال‌های 2008 تا 2009 فرصت ایده‌آلی بود تا استراتژی شکست خورده هژمونی لیبرال که ایالات متحده از زمان پایان جنگ سرد به دنبال آن بود، کنار گذاشته شود اما در پایان اوباما این رویکرد آشنا اما شکست خورده را کنار نگذاشت. نتیجه آن یک میراث اشتباه در سیاست خارجی بود که کمک کرد دونالد ترامپ به کاخ‌سفید برسد.
برای شروع، اوباما به تشدید جنگ در افغانستان در سال 2009 روی آورد یک موج بی‌معنی که محکوم به شکست بود و در نهایت شکست هم خورد. به جای اذعان به این که منافع ایالات متحده حداقلی است و جنگ غیرقابل پیروزی، سیاست‌های او در طولانی مدت به هیچ هدفی گره نخورد تا مقدار زیادی از زمان و توجهات به هدر برود. او همچنین تصمیم گرفت بسیاری از جنبه‌های رویکردهای دولت بوش در جنگ با ترور به ویژه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و نیروهای عملیات ویژه در تعقیب کردن تروریست‌های مظنون در سراسر جهان را گسترش دهد. اوباما شکنجه را به درستی ممنوع کرد اما اجازه داد که سازمان‌های اطلاعاتی، افراط کاری‌های گذشته را مخفی کنند. در همین حال دولت او افشاگران و روزنامه‌نگارانی که این موضوع را پیگیری می‌کردند تحت تعقیب قرار داد. نتیجه چه بود؟ ایالات متحده در مکان‌های بیشتری عملیات ضد تروریستی و البته بدون موفقیت ظاهری انجام داد تا دونالد ترامپ مجموعه ابزاری بیشتری را برای سرکوب کردن رقبایش داشته باشد.
اوباما و تیم او بهار عربی را بد تعبیر کرده و آن را اداره نکردند. پاسخ ایالات متحده به این وقایع به خصوص در سوریه از همان آغاز با تصوراتی غلط همراه بود. به طور خاص اوباما و تیم او به اشتباه بهار عربی را قیام‌هایی در مقیاسی بزرگ مردمی برای دموکراسی لیبرال تصور کردند و به سرعت آن را در آغوش گرفتند. این سوءتفاهم‌ها به مداخله اوباما و نمایش آنها در لیبی، دخالت‌های دیپلماتیک بی‌منطق در یمن، تقاضای فوری و اشتباه رفتن اسد، منجر شد. اوباما زمانی تصمیم خروج از باتلاق سوریه را گرفت که به سختی می‌توان آن را یک موفقیت دانست.
تلاش اوباما درباره روسیه نیز مستحق ستایش نیست. تلاش‌های اولیه او برای تنظیم مجدد روابط با روسیه بود. اما او و مشاورانش هرگز نفهمیدند که تقویت دموکراسی  مشروع در شرق اروپا یا در خود روسیه هیچ‌گاه از نظر مسکو خوش‌بینانه به نظر نمی‌آید.
همان‌طور که مشخص است روزهایی که ایالات متحده امنیت تقریبا هر بخشی از جهان را ایجاد و حفظ می‌کرد و نظم مورد آمریکا برقرار می‌شد به پایان رسیده است. رهبران ایالات متحده باید تصمیم بگیرند که چه مکان‌هایی برایشان مهم است و باقی جاها را رها کنند. این تصمیم بزرگی است که تا حد زیادی اوباما انجام نداد.
در سیاست خارجی سابقه او عمدتا با شکست شناخته خواهد شد. نه دولت، نه جهان و نه موقعیت آمریکا امروز قوی‌تر از زمانی که وارد دفتر ریاست‌جمهوری شد، نیست. در مورد عراق و افغانستان او مقصر نیست چرا  که تصمیم جنگ با او نبود اما او دفترش را در حالتی رها می‌کند که با تصمیم‌گیری‌های اشتباه، مشکلاتی را به ارث گذاشته است.

وطن امروز

واکنش مقدم‌فر به اظهارات نامعقول درباره آمادگی دفاعی کشور

مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه به اظهارات علی مطهری واکنش نشان داد. به گزارش تسنیم علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی اخیراً طی اظهاراتی رزمایش‌های موشکی را «کم‌عقلی» توصیف کرده بود. این اظهارات مطهری با واکنش‌های قابل توجهی از سوی مقامات نظامی و سیاسی کشور روبه‌رو شد. پس از مواجهه با این انتقادات،  مطهری در توضیحاتی که برای اصلاح اظهارات خود منتشر کرد، نوشت مقصود واقعی او نه نفی کلی و مبنایی رزمایش‌های موشکی، بلکه مساله «موقع‌شناسی» برای این رزمایش‌ها بوده است. او گفته است ماه‌های اول اجرای برجام نباید چنین رزمایشی صورت بگیرد! حمیدرضا مقدم‌فر در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به اظهارات علی مطهری، سخنان نایب‌رئیس‌ مجلس را «غیرمعقول» توصیف کرد و با بیان اینکه انسان با مشاهده اظهارات شاذ آقای مطهری که نایب‌رئیس مجلس هم هست، به حال این مجلس که شأنش «عصاره ملت» است، افسوس می‌خورد، خاطرنشان کرد: جناب مطهری به‌رغم عدم بهره از هوش و درایت کافی برای عهده‌داری مسؤولیت‌هایی که با سرنوشت یک ملت سروکار دارد، با قرار گرفتن پشت نام و آوازه رفیع استاد شهید مرتضی مطهری و با استفاده از این رانت‌ به موقعیت و منصب رسیده و برای تمایلات شهرت‌طلبانه خود اظهاراتی به زبان جاری می‌کند که با مؤلفه‌های امنیت یک ملت در تعارض است.


آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان با تشریح آخرین وضعیت تحقیق از این صندوق گفت: عدد تخلف 8 هزار میلیارد تومان اعلام شده، فقط مربوط به بانک سرمایه است. جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با مهر، با بیان اینکه رقم تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان عدد بالایی است، تصریح کرد: عدد 8 هزار میلیارد تومان اعلام شده فقط مربوط به بانک سرمایه است و علاوه بر آن، بیمه معلم، ماشین‌سازی اراک و شرکت ساختمان‌سازی معلم نیز باید تحت بررسی قرار بگیرد، چراکه حدود 100 شرکت و بنگاه تحت پوشش صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از 6 گروه صنعتی دارد که هر گروه نیز برای خودش هلدینگ‌هایی دارد، از جمله در حوزه بانک؛ بانک سرمایه و بیمه معلم و در بخش انرژی نیز بیش از ۱۰ پتروشیمی را داریم که همه اینها به صورت زنجیره‌ای به هم متصل هستند و بررسی این زنجیره تا به آخر، حتما زمان زیادی می‌گیرد. رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس همچنین با اشاره به بازداشت مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان در جریان تخلفات این صندوق اظهار داشت: علاوه بر آقای غندالی، افراد دیگری نیز از مدیران صندوق بازداشت شده‌اند که جرم آنها آشکار است و ما در این رابطه با دستگاه قضایی ارتباط داریم.


انتشار «عصر اندیشه» به دلیل مشکلات مالی متوقف شد


مدیرمسؤول عصر اندیشه گفت: مشکلات مالی موجب توقف انتشار این نشریه شده است. محمدمهدی دانی در پاسخ به سوالی درباره علت توقف انتشار نشریه عصر اندیشه اظهار کرد: متاسفانه مشکلات و فشارهای مالی و عدم امکان تامین هزینه‌های نشریه موجب توقف انتشار نشریه عصر اندیشه شده است. وی با اشاره به عملکرد بسیار موفق نشریه عصر اندیشه، این موفقیت را مرهون یک کار تیمی، حضور جمعی از روزنامه‌نگاران متخصص و صاحبنظر در حوزه علوم انسانی و وجود یک سردبیر دلسوز در این نشریه عنوان کرد و گفت: الحمدلله مجموعه این تیم موفق شد در این 13 شماره‌ منتشره، کارنامه خوب و قابل توجهی از خود به جای بگذارد. مدیرمسؤول عصر اندیشه با اظهار تاسف شدید از توقف چنین نشریاتی در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: بدون شک رسانه‌هایی نظیر عصر اندیشه می‌توانند نقش پررنگی برای مقابله با جنگ نرم دشمن در حوزه فرهنگ داشته باشند و بدین لحاظ، توقف انتشار این نشریات به دلیل مشکلات مالی بسیار ناراحت‌کننده است. دانی تاکید کرد: تمام تلاش بنده بر آن خواهد بود تا ان‌شاءالله در صورت تامین مالی، در نخستین فرصت عصراندیشه را مجدداً راه‌اندازی کنم.

ایران

درخواست سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از نتانیاهو


سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از بنیامین نتانیاهو خواستند تا رئیس جمهوری امریکا را برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تحت فشار قرار ندهد. به گزارش ایسنا، آموس یادلین ریا، رئیس پیشین اداره اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با روزنامه هاآرتص گفت که «سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل به این نتیجه رسیده‌اند توافق هسته‌ای مؤثر بوده و ایران به آن پایبند است. اگر امریکا از این توافق کناره‌گیری کند و تنش‌ها با ایران افزایش یابد، قدرت‌های دیگر تل‌آویو را سرزنش خواهند کرد.» وی افزود: «حقیقت این است که لغو این توافق به مشروعیت موقعیت ما در جامعه بین‌الملل لطمه خواهد زد، چرا که اگر تنش با ایران افزایش پیدا کند، قدرت‌های جهانی ما را به دلیل ترغیب ترامپ برای این اتفاق مسئول خواهند دانست.» بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیراً در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، بار دیگر مخالفت خود را با توافق هسته‌ای اعلام  کرد و گفت که برای لغو این توافق چند طرح در نظر دارد اما دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی اکنون از وی خواسته‌اند تا موضع خود را مورد بازبینی قرار دهد، زیرا به عقیده آنها دلیلی برای لغو این توافق وجود ندارد. همزمان با این خبر، نخست وزیر اسرائیل در پیامی ویدئویی که اخیراً منتشر شده است، گفته که اسرائیل بین حکومت ایران و مردم این کشور تفاوت قائل است و خود را دوست مردم ایران می‌داند نه دشمن. به گزارش بی‌بی‌سی، او ادعا کرده در سال‌های اخیر بارها درباره حکومت ایران صحبت کرده، ولی به اندازه کافی درباره مردم و خطاب به مردم این کشور حرف نزده است و حال می‌خواهد پیش از مذاکره با دونالد ترامپ درباره «شیوه مقابله با تهدید رژیم ایران» با مردم ایران سخن بگوید. نتانیاهو در ادامه ادعاهای خود ابراز امیدواری کرده که مردم ایران و اسرائیل بتوانند آزادانه به شهرهای همدیگر سفر کنند.


 واکنش تند مشاور سپاه به سخنان مطهری


در ادامه واکنش های انتقادی به سخنان اخیر علی مطهری، مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه نیز سخنان نایب رئیس مجلس را غیر معقول خواند و گفت:  آقای علی‌ مطهری که سخن از موقع‌شناسی می‌‌گوید آنقدر زمان‌شناس است که در طول هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران حاضر به حضور در جبهه‌ها برای دفاع از دین و وطن و ناموس ایران نشد! به گزارش تسنیم حمیدرضا مقدم‌فر افزود: احتمال می‌دهم آقای مطهری در دوران دفاع مقدس هم بر اساس همین تئوری‌های زمان‌شناسانه  خود معتقد بوده است که فعلاً زمان مقابله با صدام و موشک‌پرانی و خمپاره‌اندازی به سمت او نیست؛ لذا ترجیح می‌داده صدام پس از چند صباحی ایران را تصرف و دور افتخاری هم در استانهای کشور بزند و پس از آن اگر حالی و رمقی بود و تئوری‌های من‌درآوردی دیگری به ذهن مبارکشان نیامد، احتمالاً اسلحه‌ای هم به دست بگیرند. وی افزود:  انسان با مشاهده اظهارات شاذ آقای مطهری که نایب رئیس مجلس هم هست، به حال این مجلس که شأنش «عصاره ملت» است، افسوس می‌خورد.

شرق

کمپین خانواده شهدا و ایثارگران آتش‌نشان‏‌ها شهید قلمداد شوند


شرق: نه‌تنها برخی نمایندگان مجلس که حالا جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران بر موضوع شهید قلمداد‌شدن آتش‌نشان‌ها تأکید دارند. عضو فراکسیون ایثارگران مجلس در همین زمینه به خانه ملت گفته «شمول آتش‌نشانان در زیرمجموعه بنیاد شهید نیازمند تأیید رهبری است». غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی همچنین تأکید کرده «بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ارائه خدمت و شهیدنامیدن آتش‌نشانانی که در حادثه پلاسکو جان باختند، هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده‌های این افراد است». طبق قانون کسانی که در مناطق جنگی یا آثار به‌جامانده از جنگ و در درگیری با اشرار آسیب ‌ببینند، به عنوان جانباز، ایثارگر و شهید محسوب می‌شوند؛ البته موارد استثنایی مانند حادثه منا هم وجود داشت که با گردش کاری که از سوی مقام معظم رهبری انجام شد، این افراد نیز شهید محسوب شدند و تحت نظر بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفتند. به گفته جعفرزاده، آتش‌نشانان شهید تنها با تأیید مقام معظم رهبري، شهید بنیاد شهید محسوب می‌شوند. مأموران نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، مأموران دستگاه‌های امنیتی مانند اداره اطلاعات؛ مأموران سپاه پاسداران اگر حین خدمت دچار آسیب شوند و حتی در مواردی خدمت‌رسانی و ایثارگری آنها منجر به فوتشان ‌شود، شهید بنیاد شهید و امور ایثارگران محسوب نمی‌شوند و تنها شهید قیود خدمت نامیده می‌شوند؛ بنابراین می‌تواند تصمیم کلی هم برای این افراد گرفته شود. برخی امکانات مانند سهمیه کنکور، معافیت فرزند از خدمت نظام وظیفه، مزایای مسکن ارزان‌قیمت، اشتغال فرزند، حق پرداخت معیشت به فرزندان مهجور و معلول، معافیت از پرداخت عوارض شهرداری و ... تنها به شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران تعلق دارد و سایر شهدای قیود خدمت از این مزایا برخوردار نمی‌شوند. درهمین‌حال گروهی از اعضای خانواده شهدا و ایثارگران در نامه به علی لاریجانی، رئيس مجلس ایران، نوشته‌اند «به‏ علت حادثه جانسوز و تأسف‌بار ساختمان پلاسکو در۳۰ دی‌ماه ما به‏عنوان یادگاران ایثار و مقاومت در انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس مراتب اعتراض خود را نسبت به تصمیم بنیاد شهید مبنی‌بر شهید خدمت شمردن شهدای آتش‌نشانی و بالاخص شهدای حادثه پلاسکو به‏جای ثبت به‏عنوان شهید ایثارگر به استحضار جنابعالی و تمامی نمایندگان دلسوز مردم در مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران می‌رسانیم». در متن این نامه آمده است «به استناد تبصره (۱) ماده (۴) اصلاحی قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران ـ مصوب ۱۳۸۷ـ و تبصره بند (الف) ماده (۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ـ مصوب ۱۳۹۱ـ آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری (مفقودالاثر، جانباز، آزاده و اسیر) را به شرح زیر تصویب کرده است». بر اساس ماده یک در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح به کار می‌روند، نخست اینکه  «شهید» کسی است که جان خود را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار کرده یا می‌کند. سؤال این گروه از خانواده شهدا و ایثارگران از رئيس مجلس دهم این است که «چه تفاوتی بین شهدای دوران انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس و همچنین شهدای نیروی انتظامی و سپاه پاسداران در مأموریت‌های گوناگون ملی و همچنین قهرمانان و شهدای مدافع حرم و شهدای آتش‌نشانی که از جان خود برای حفظ و حراست از مال و جان و انفاس مسلمین و مردم عزیز کشورمان از دست داده‌اند، وجود دارد؟ چرا این شهدا که مظلومانه و گاهی با کمترین امکانات بی‌درنگ به دل آتش و دود زده و برای نجات حتی یک نفر چشم بر عافیت خود می‌بندند، باید در جرگه شهدای خدمت شمرده شوند؟». آنها همچنین در پایان نامه خود به علی لاریجانی گفته‌اند «ما به عنوان امضاکنندگان این نامه که از جمعی از خانواده‏های ایثارگران و ملت شریف ایران، اعضای خانواده رسانه، هنر و نیروهای انقلابی و انتظامی کشور از شما درخواست داریم در اسرع وقت موضوع را رسیدگی و با امضای اکثریت نمایندگان محترم تغییر قانونی و دیدگاه ملی را رقم بزنید».

توصیه مطهری به صداوسیما


ایسنا: نایب‌رئیس مجلس با اشاره به پوشش نطق تحلیف ترامپ، از صداوسیما خواست امانت را حفظ کند. علی مطهری با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود نوشت: آقای ترامپ در نطق تحلیف خود از تعبیر «تروریسم اسلامی» استفاده کرد، تعبیری که اوباما از آن ابا داشت؛ اما خبرنگار صداوسیما در نیویورک آن را به «داعش» ترجمه کرد درحالی‌که ترجمه دقیقی نیست و رویکرد ترامپ درباره دنیای اسلامی را به‌خوبی نشان نمی‌دهد و از طرفی صداوسیما باید امانت را حفظ کند و حق چنین دخل و تصرفاتی را ندارد.

آرمان

برجام سند حقانیت ماست

وزیر دادگستری گفت: برجام سند حقانیت ماست، هرچند طرف مقابل پیمان شکن بوده و به آن پایبند نباشد ولی با قدرت حق خود را خواهیم گرفت. مصطفی پورمحمدی با بیان این مطلب که برجام دستاورد بزرگی برای کشور است، اظهار داشت: بدون شک برجام بهترین دستاوردی بود که می‌شد به‌دست آورد؛ نمی گوییم که حقمان را به طور کامل گرفته‌ایم یا اینکه مسیری است که بدون دغدغه می‌توان آن را پیمود وکسی سنگ اندازی نخواهد کرد، اما در این موقعیت، بهترین کاری بود که می‌توانست انجام شود؛ به کسی هم اجازه نمیدهیم به حقوق ملت ما تجاوز کند. با طرف مقابل صحبت می‌کنیم اگر صد واحد حق ماست دو واحد حق ما را ندهد می‌ایستیم؛ یقه‌اش را می‌گیریم؛ می‌گوییم ما از تو ده میلیون طلبکاریم، تو صد هزار تومانش رو نداده‌ای و من حقم را می‌خواهم و باید بدهی؛ اگر ندهی دعوا می‌شود، دادگاه می‌رویم، حالا طرف مقابل کسی باشد که چون پول و زور دارد و ابزار در اختیارش هست، قلدری بکند و زور بگوید، ما کوتاه بیاییم؟ از حقمان بگذریم؟ اینکه خیلی بد است؛ ملتی که از حق خودش کوتاه بیاید شکست خواهد خورد.

روحانی کاندیدای اصلاح طلبان در سال۹۶

عضو شورای سیاس‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: بعد از اعلام رسمی تصمیم حسن روحانی برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، وی قطعا نامزد اصلاح‌طلبان نیز خواهد بود. محمدعلی نجفی افزود: امیدواریم آقای روحانی تصمیم نهایی برای حضور در انتخابات سال آینده را در زمان مناسب اعلام کنند و در آن صورت قطعا ایشان نامزد اصلاح طلبان خواهد بود. مشاور رئیس جمهور ارزیابی شرایط کشور و تحولات آینده را در فرایند این تصمیم، مهم ارزیابی کرد و اظهارکرد: به نظر من ضروری است که آقای روحانی کارهای خوب و ناتمام را به نتیجه برساند؛ زیرا نتایج تکمیلی اقدامات اساسی و کلان دولت تدبیر و امید در دور بعد ظاهر خواهد شد.

 

نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه

نشست سه‌جانبه هیات‌های ایران، روسیه و ترکیه برای رایزنی و هماهنگی بیشتر درباه نشست آستانه، عصر یکشنبه در پایتخت قزاقستان برگزار شد. براساس برنامه اعلام شده، در مذاکرات دو روزه حل سیاسی بحران سوریه در آستانه که از امروز آغاز می‌شود، هفت هیات از جمله ایران، روسیه و ترکیه به عنوان سه کشور برگزار کننده نشست حضور دارند. وزارت امور خارجه قزاقستان یکشنبه اعلام کرده است که افزون بر سه کشور بانی این نشست، دو هیات دولت سوریه و مخالفان و استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور این کشور نیز در راس یک هیات در گفت وگوها شرکت خواهند کرد. صبح دیروز نیز سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برگزاری اجلاس ‌آستانه در روز چهارم و پنجم بهمن‌ماه در قزاقستان، اظهار کرد: این اجلاس با نظارت سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برگزار می‌شود. بهرام قاسمی گفت: اجلاس آستانه یک اجلاس سوری- سوری است که قرار است در آن نمایندگان دولت سوریه و مخالفان با یکدیگر گفت‌وگو و رایزنی کنند.

 

هماهنگی دو وزارتخانه

برای انتخابات خارج ازکشور

سخنگوی وزارت کشور گفت: هماهنگی‌های خوبی بین وزارتخانه‌های کشور و امور خارجه برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور به موازات اقدامات انجام شده در داخل کشور ایجاد شده و اقدامات بعدی در زمان خود انجام خواهد شد. سید سلمان سامانی با اشاره به برگزاری دومین جلسه ستاد انتخابات افزود: در این جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد انتخابات کشور گزارشی از اقدامات اخیر خود را به ستاد ارائه کردند. وی با اشاره به مهم‌ترین مواردی که در دومین جلسه ستاد انتخابات کشور مطرح شد یکی از این موارد را بحث تمهیدات اجرایی و پشتیبانی عنوان کرد و اظهارداشت: در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در بحث تمهیدات اجرایی و پشتیبانی انتخابات سال آینده ارائه شد که آمادگی کاملی در این حوزه ایجاد شده است.

 

دومین دور گفت‌وگوهای ایران و روسیه

دومین دور گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و روسیه در خصوص اجلاس آستانه، دیروز در پایتخت قزاقستان برگزار شد.در این گفت‌وگوها که با حضور لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و هیات‌های دو کشور انجام شد، در خصوص آخرین تحولات اجلاس آستانه در مورد بحران سوریه و برنامه‌های اجلاس رایزنی و تبادل نظر شد. براساس این گزارش دور اول گفت‌وگو‌های ایران و روسیه روز گذشته برگزار شده بود.

 

دهکده مقاومت جایگزین پلاسکو

سپاه تهران رسما اعلام کرد که دهکده مقاومت را در اختیار تولیدکنندگان آسیب دیده قرار می‌دهد تا کار تولید خود را در این محل انجام دهند. نماینده ولی‌فقیه در سپاه تهران با اشاره به کارکنان ساختمان پلاسکو گفت: به دلیل حادثه پلاسکو مردم ما نیز همدردی خودشان را با خانواده‌های شهدای آتش‌نشانان نشان دادند و از طرفی برای ضرر نکردن تولید کنندگان هدف خود را خرید کالاهای ایرانی قرار دادند و در این چند روز اخیر نیز شعار لباس ایرانی می‌خریم در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که این اقدام نشان از فهم و شعور مردم ما دارد. حجت الاسلام عبدالعلی گواهی افزود: وظیفه مسئولان در این شرایط بسیار سنگین است، مسئولان نباید فضا را سیاسی کنند. امیدواریم با تدبیر مسئولان از تکرارحوادث ناگواری نظیر حادثه ساختمان پلاسکو جلوگیری شود.

 

تجمع کارگران هپکو اراک

کارگران هپکو اراک سوم بهمن با راهپیمایی در مسیر شرکت تا مرکز شهر و تجمع مقابل استانداری بار دیگر خواسته خود را به مسئولان گوشزد کردند. تابناک نوشت؛ این در حالی است که کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده اند و حتی طی سه هفته اخیر در داخل مجموعه شرکت دست به اعتصاب زده بودند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات