صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲  ، 
شناسه خبر : ۳۰۴۲۸۶
امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی): جادوی مادی‌گرایی با ابزارهای پیشرفته در حال اغواگری و تباه‌سازی است و نظام سلطه در کارِِ فتنه‌انگیزی و آتش‌افروزی میان مسلمانان و تبدیل کشورهای اسلامی به دوزخ ناامنی و اختلاف است. حج می‌تواند داروی شفابخش این هر دو ابتلای عظیم امت اسلامی باشد.(1396/6/9)

▼ حرف روز
غفلت از فتنه‌گری دشمن!
رهبر معظم انقلاب در بخشی از پیام خود به حجاج بیت‌الله‌الحرام فرمودند: «امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است؛ ناامنی اخلاقی و معنوی و ناامنی سیاسی. عامل عمده، غفلت ما و هجوم بی‌رحمانه‌ دشمنان است. ما در برابر هجوم دشمن نابکار به وظیفه‌ دینی و عقلی خود عمل نکردیم؛ هم «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّار» را از یاد بردیم و هم «رُحَمآءُ بَینَهُم» را. نتیجه آن است که دشمن صهیونیست در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه‌گری است.»
بررسی مقایسه‌ای بین پیام نورانی امسال رهبر معظم انقلاب به کنگره عظیم حج با سال‌های پیشین حاکی از یک تفاوت عمده است و آن، لحن توبیخ‌آمیز پیام نسبت به مسئولان و نخبگان دنیای اسلام، به ویژه دولت‌های اسلامی است. معظم‌له دردها، ابتلائات، خسارات و تلفات امروز مسلمانان جهان را معلولی می‌دانند که علتش را باید در درون خود جست‌وجو کنند و آن، غفلت از فتنه‌گری دشمن و بدتر از آن وابستگی و حرکت در مسیر دشمن است. از این باب، روی دیگر بیانات معظم‌له، گروه‌های تکفیری افراطی و رژیم‌های پشتیبان آنها در منطقه است که به جای مبارزه با رژیم صهیونیستی، به برادرکشی و جنگ درون‌تمدنی روی آورده‌اند. به تعبیر دیگر، روند تحولات سال‌های اخیر جهان اسلام از این حکایت دارد که گروهی از مسلمانان، با عقاید انحرافی، از دشمن اصلی که باید با او با شدیدترین حالت برخورد کنند، غفلت کرده و به جای آن، برادران دینی خود را که مکلف به برخورد رحمانی با آنها هستند، دشمن تلقی کرده و با آنها به خشن‌ترین شیوه‌ها برخورد می‌کنند.
پیامد این وضعیت که در آن جای دوست با دشمن عوض شده است، گرفتاری جهان اسلام در آتش کینه و خشونت و آسودگی و بهره‌برداری دشمنان جهان اسلام، به ویژه رژیم صهیونیستی است. به عبارتی، در این وضعیت به جای آنکه ظرفیت‌های جهان اسلام صرف مبارزه با دشمنان اصلی آن شود، صرف رویارویی‌های درونی و جنگ و کشتار داخلی شده و دشمنان را در حاشیه امن قرار داده است. از این ‌رو، همان‌گونه که رهبر فرزانه انقلاب در ادامه پیام‌شان متذکر شدند، نخبگان جهان اسلام وظیفه دارند با تبیین شرایط خطیر کنونی و تقویت بینش و بصیرت عمومی در جهان اسلام، زمینه‌های وحدت و هماهنگی جهان اسلام و نفرت از گروه‌های افراطی را فراهم کنند.

▼ گزارش روز
چرخه معیوب!
دوباره اردوی دانش‌آموزی، دوباره حادثه واژگونی اتوبوس و دوباره همان حرف‌های همیشگی! 4 بامداد روز گذشته اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی که راهی اردوی ملی فرزانگان در شیراز بودند، در نزدیکی روستای قلعه‌بیابان داراب واژگون شد و در این حادثه 11 نفر کشته و 34 نفر زخمی شدند؛ با فاصله چند ساعت، همه شبکه‌های اجتماعی پر شد از تصاویر واژگونی اتوبوس و چمدان‌های مسافرتی دانش‌آموزان که با هزاران امید و اشتیاق بسته شده، ولی هرگز در مقصد باز نشدند. تنها ساعاتی بعد سیل همدردی‌ها و پیام‌های تسلیت مقامات مختلف سرازیر شد؛ نمایندگان مجلس از ضرورت بررسی دقیق ماجرا سخن گفتند و خیلی زود مسئولان مختلف خود را به محل حادثه رساندند و از لزوم جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی سخن به میان آوردند. شاید مسئولی هم در آن میان درباره بیمه بودن کودکان حرفی زده و اعلام کرده باشد هیچ جای نگرانی نیست! مانند همیشه زمان زیادی لازم نبود تا مقصر اصلی شناسایی شود، مقصری که دلیل همه حوادث بزرگ و کوچک در کشور همان است؛ خطای انسانی یک ناشناس که این‌گونه اعلام شد، برابر گزارش‌های اولیه مأموران پلیس راه استان، خستگی و خواب‌آلودگی راننده علت این حادثه ناگوار بوده است! تا خدایی ناکرده ما مردم فکر نکنیم پای مسئول یا مدیری در میان است. حادثه‌ای که بار دیگر این پرسش‌های بی‌پاسخ را در برابر ما قرار می‌دهد که تا کی قرار است این چرخه معیوب ادامه داشته باشد؟ تا کی قرار است دانش‌آموزان کشور، که آینده‌سازان و امیدهای این مملکت هستند و قرار است فردای ایران را بسازند، به همین سادگی جان خود را از دست بدهند؟ والدین دانش‌آموزان تا کی قرار است میان رضایت دادن برای اردو رفتن فرزندان‌شان با هزار دلهره و نگرانی و رضایت ندادن مردد باشند و در نهایت نیز با چنین خبرهایی روبه‌رو شوند؟ آیا زمان ورود جدی و تدوین قوانین و مقرارتی سختگیرانه با محکم‌ترین نظارت‌ها برای امنیت اردوهای دانش‌آموزی فرا نرسیده است؟  

▼ خبر ویژه                 
پاسخ رهبر معظم انقلاب به انتقادات طلاب!
در نودوهفتمین شماره نشریه خط حزب‌الله حاشیه‌نگاری‌هایی از دیدار سه ساعته‌ رهبر معظم انقلاب با طلاب تهران با تیتر «شیرین و لذت‌بخش» منتشر شده است. دیداری که مهم‌ترین خصوصیت آن، صراحت و بی‌واسطه سخن گفتن طلاب با رهبر معظم انقلاب بود. در این دیدار یکی از طلاب از رهبر فرزانه انقلاب درخواست کرد که فرصت بیشتری برای شنیدن دغدغه‌های طلاب در طول سال قرار دهند. معظم‌له در خلال بیانات خود نیز فرمودند: «شما انتقادهایی به حوزه دارید... این حوزه‌ای که شما می‌خواهید... این را شما به وجود بیاورید. حوزه را اراده شما و خواست شما به وجود می‌آورد.» یکی از طلاب هم با محور اینکه «ما آمده بودیم در حوزه تا... » انتقادهایی را نسبت به وضعیت حوزه ابراز کرد که رهبر معظم انقلاب در واکنش به این موضوع نیز چنین فرمودند: «یکی از دوستان درباره حوزه گفتند که «ما به حوزه آمده بودیم که این کار بشود، آمده بودیم که آن کار بشود» من با این تعبیر مخالفم، نگویید «آمده بودیم»، بگویید «آمده‌ایم»، «بودیم» یعنی چه؟ بگویید «ما آمده‌ایم برای اینکه این کار بشود.» یعنی دوام حضور خودتان را در تعبیرتان هم بیان کنید. در بیانات خودتان، آن عزم راسخ را، مثل یک رونده، مثل یک دونده، مثل یک پیماینده قاطع و مصمم این راه، نشان بدهید و بگویید.»

▼ اخبار
1ـ سران فتنه بدترین مجرمان تاریخ انقلابند
آیت‌الله جنتی با هشدار درباره فعالیت جریان نفوذ، گفت: آنها به دنبال از بین بردن ارزش‌ها و بازگرداندن وضعیت به پیش از انقلاب هستند؛ همان‌طور که در فتنه 88 نقشه آنها براندازی نظام بود و تقلب در انتخابات بهانه‌ای بیش نبود؛ اما رهبری هوشیارند و با اشاره ایشان مردم نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب می‌کنند. وی در ادامه تأکید کرد: مجرمان فتنه بدترین مجرمان در طول تاریخ انقلاب اسلامی هستند؛ چرا که مملکت را هشت ماه در آشوب نگه داشتند و طوری وانمود کردند که انقلاب و نظام در حال نابودی است. رئیس مجلس خبرگان با تأکید بر اینکه مردم در صحنه هستند، اظهار داشت: این نظام به پشتیبانی مردم سر پا مانده است؛ در طول تاریخ دنیا هیچ نظامی نبوده که با این حجم دشمنی، جنگ نظامی، توطئه‌های سیاسی و تحریم‌ها همچنان پا برجا باشد و این قدرت نظام، انقلاب و ولایت است دبیر شورای نگهبان همچنین تأکید کرد: باید خط انقلاب و ولایت را شناخت، این خط صراط مستقیم است و خارج شدن از آن ضلالت است.

2ـ حصر شهید و کشته می‌خواهد
مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های تندرو اصلاحات به تازگی در یکی از محافل خصوصی گفته است: ما در شوراي شهر و در دولت و کابينه جديد با مشکلات جدي مواجه هستيم و اختلافات بالا خواهد گرفت و همه چيز به هم خواهد ريخت. در اين شرايط براي وحدت به يک هدف نیاز داریم که آن هم مسئله حصر است. بايد مسئله حصر را احساسي کرد و مسئوليت اين کار را به سمت مقامات عالی نظام برد و نبايد دولت در اين زمينه مخاطب و تحت فشار قرار گيرد. باید در بحث رفع حصر در قالب کمپین و بیانیه و تجمّعات به نظام فشار بیاوریم؛ اما کروبی باید در حصر بماند... حصر شهید و کشته می‌خواهد و باید ادامه پیدا کند تا از آن استفاده ‌کنیم. گفتنی است، این اظهارات نشان می‌دهد جریان فتنه به مسئله حصر به مثابه یک موضوع و فرصت حیاتی برای جریان ادامه فتنه‌انگیزی‌های خود نگاه می‌کند.

3ـ شکست داعش در سوریه احتمالاً در اکتبر محقق می‌شود
«استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت: آخرین سنگرگاه‌های گروه تروریستی داعش در سوریه احتمالاً در ماه اکتبر (بین 9 مهر ماه تا 9 آبان) فرو خواهد پاشید. وی در مصاحبه با رادیو بی‌بی‌سی گفت: سه نقطه در سوریه هستند که هنوز ثبات پیدا نکرده‌اند: رقه، دیرالزور و ادلب. دی میستورا افزود: پس از رقه و دیرالزور ـ در اینجا بحث از چند ماه دیگر است ـ مجالی برای حقیقت وجود خواهد داشت. اگر جامعه بین‌المللی، هم معارضان و هم دولت را به سمت پذیرش مذاکرات واقعی سوق دهند، ظرف یک سال  احتمال برگزاری انتخابات معتبر وجود خواهد داشت. گفتنی است پیروزی‌های متوالی محور مقاومت موجب شده است نه تنها سازمان ملل که حتی حامیان اصلی گروه تروریستی داعش هم به شکست این گروه اذعان کنند.

4ـ اوضاع برجام همچنان بلاتکلیف خواهد ماند
«ریچارد نفیو» از اعضای سابق تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای آمریکا در گفت‌وگو با «المانیتور» با بیان اینکه هر روز بیش از پیش برجام در خطر است، گفت: نزدیکان ترامپ همچنان می‌گویند وی مصمم‌ است توافق هسته‌ای باید باطل شود؛ وی معتقد است ایران در حال تقلب کردن است و باید آمریکا به این مسئله پاسخ مناسب بدهد. نفیو در ادامه با اشاره به اینکه احتمال تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از سوی ترامپ در ماه اکتبر 50 درصد است، افزود: حتی اگر دولت ترامپ یک بار دیگر در ماه اکتبر هم پایبندی ایران به برجام را تأیید کند؛ باز هم به اینکه او به حفظ این توافق متمایل خواهد بود، اطمینانی وجود ندارد و این شرایط بلاتکلیف موجب خواهد شد مزایای اقتصادی برجام و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی برای ایران محقق نشود.

▼ اخبار کوتاه
شرکت صنایع شیمیایی حیفا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در جهان پس از ماه‌ها مقاومت در برابر دستور دیوان عالی رژیم صهیونیستی برای تخلیه تأسیسات ذخیره آمونیاک در این شهر، سرانجام تسلیم شد. گفتنی است، برای تعطیلی این تأسیسات احتمال نشت از آن را بهانه کردند؛ اما پیشتر مقامات این رژیم نسبت به تهدیدات کلامی «سیدحسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان درباره حمله موشکی به تأسیسات آمونیاک حیفا، به شدت ابراز نگرانی کرده بودند.
اکبر محتشمی‌پور، عضو مجمع روحانیون مبارز و مشاور میرحسین‌ موسوی در سال 88 در گفت‌وگو با ماهنامه «یادآور» گفته است: «آقای دکتر یزدی یک ویژگی خاصی دارد و آن اینکه بسیار راحت دروغ می‎گوید و چنان قاطعانه و محکم هم دروغ می‎گوید که ممکن است کسی کوچک‎ترین شکی به او نکند. کد‎هایی را که در مورد نجف و نوفل لوشاتو و مسیر انقلاب داده بررسی کنید، می‎بینید که همه آنها دروغ است!»
«گلف‌نیوز» چاپ امارات نوشت: تصمیم قطر به بازگرداندن سفیر خود به تهران تصمیمی تحریک‌برانگیز و خطرناک است که مانند ریختن بنزین بیشتر بر آتش افروخته شده است. این نشریه انگلیسی‌زبان آورده است: «برقراری کامل روابط بین این دو کشور سبب افزایش نفوذ تهران در خلیج‌فارس و سایر نقاط خاورمیانه می‌شود.»
رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه شرایط شبه‌جزیره کره به سمت مناقشه‌ای بزرگ پیش می‌رود، گفت: «فشار به پیونگ یانگ، یک اشتباه است و هیچ افقی برای موفقیت این رویه دیده نمی‌شود. بحران این منطقه (شرق آسیا) باید با مذاکره مستقیم و بدون پیش‌شرط همه طرفین دارای منافع حل شود.»
رئیس کل بانک مرکزی گفت: هیچ‌گونه شبهه‌ای درباره تطبیق دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی بانکداری با موازین شرعی وجود ندارد. آنچه مبنای طرح انتقاداتی می‌شود، اشکالاتی است که در اجرا به وجود می‌آید.
خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد: کشورهای عمده آسیایی خرید نفت از ایران را حدود 17 درصد افزایش دادند که در این میان خرید کره جنوبی در ماه جولای 27 درصد رشد داشته است.
شنیده‌ها حاکی از آن است که الهام امین‌زاده(معاون سابق حقوقی رئیس‌جمهور) و سیدجلال دهقانی فیروزآبادی (معاون مرکز پژوهش‌های مجلس) گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات