صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۸۰۲

روزنامه کیهان **

جروزالم پست: ایران می‌تواند مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد

یک روزنامه صهیونیستی تصریح کرد ایران با همراهی کشورهای غیراروپایی می‌تواند در مقابل تحریم‌های آمریکا ایستادگی کند.

جروزالم پست نوشت: ایران با کمک آسیا در برابر تحریم‌های نفتی جدید آمریکا ایستادگی خواهد کرد.

این روزنامه افزود: واردات نفت هند از ایران همچنان به بیش از یک میلیون بشکه در ماه می‌رسد. «باراک سینر» کارشناس تحریم‌های ایران در موسسه «استراتژیک اینتلیجنسیا» معتقد است: هرچند اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران آسیب‌زننده است، اما این تحریم‌ها برای ملزم کردن ایران به پذیرش یک توافق هسته‌ای جدید موثر نخواهد بود. مشکل وادار کردن ایران این است که حتی بدون اتحادیه اروپا، تهران حمایت کلیدی از جانب آسیا دارد. روسیه و چین نیز با ایران همکاری مشابهی دارند.

به رغم گزارش‌های موجود از فشار اقتصادی بر ایران، سینر می‌گوید درصورتی‌که حتی همه چیز سخت‌تر شود پویش‌های بنیادی، ایران را در برابر سقوط کامل محافظت می‌کند.

وی با اشاره به چین گفت: تداوم جنگ تجاری با آمریکا، چین را به سمت ایران سوق می‌دهد به گونه‌ای که این کشور به دنبال توسعه زیرساخت خود در چارچوب راه ابریشم جدید در آنجا و افزایش فراورده‌های انرژی و تجاری خود از ایران است.

در گذشته وزرای اسرائیلی اعلام کرده بودند که جنگ تجاری ترامپ با چین می‌تواند مسیر وی برای منزوی کردن ایران را تضعیف کند.

اعتراض فرشاد مومنی به منطق «کی بود، من نبودم» دولت

یک کارشناس اقتصادی حامی دولت می‌گوید دولت باید نگاه سوداگرانه و لیبرال به اقتصاد را با نگاه عدالت‌محور و برنامه‌محور جایگزین کند.

فرشاد مومنی در گفت‌وگو با روزنامه آرمان، به نقش تیم مسعود نیلی دستیار اقتصادی روحانی در ریل‌گذاری دولت سازندگی (هاشمی رفسنجانی) پرداخت و اظهار داشت: آقای دکتر مسعود نیلی در سال 1376 در موسسه نیاوران مقاله‌ای را تحت عنوان «ارزیابی تجربه تعدیل اقتصادی در ایران» منتشر کردند. این مقاله یکی از صادقانه‌ترین گزارش‌های یکی از طرفداران افراطی برنامه «تعدیل ساختاری» در دوره پس از جنگ است و به وضوح نشان می‌دهد اینها در زمان آغاز این سیاست، چه طیف متنوعی از انتظارات درباره این سیاست را برای خود بار کرده بودند و به مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هم وعده دادند اگر این کار انجام شود، آن نتایج مطلوب به دست می‌آید. او در این مقاله قدم به قدم توضیح می‌دهد که چگونه تمام تصوراتشان در مواجهه با واقعیت‌های اقتصاد سیاسی ایران یکی پس از دیگری فرو می‌ریزد و آنچه را قرار بود به عنوان دستاوردهای اغواگر برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد، محقق نشد. در واقع این انتظارات نه تنها برآورده نشدند، بلکه ده‌ها گرفتاری کوچک و بزرگ دیگر هم برای ایران پیش آمد.

وی می‌افزاید: حال زمانی که سیاست تعدیل ساختاری به اجرا درآمد، یکی از اولین پیامدهای آن، در سال 1370، یعنی کمتر از دو سال پس از اجرای تعدیل ساختاری، اعتراضات پی‌در‌پی نسبتا گسترده شهری بود.

وی در پاسخ این سوال که برخی اقتصاددانان دولت را متهم به دستکاری بازار ارز می‌کنند، آیا می‌توان این فرضیه را قبول کرد؟ به عنوان مثال حسین راغفر معتقد است که دولت برای تسویه مطالبات مالباختگان موسسات غیرمجاز، با بالا بردن نرخ ارز درآمد خود را افزایش داد تا این مشکل را برطرف کند. آیا شما هم چنین نظری را تایید می‌کنید؟ گفت: درباره اینکه آیا خود دولت در زمینه تحولات و نوسانات نرخ ارز نقش دارد یا خیر، نیازی به مراجعه به دیدگاه اقتصاددانان مختلف نیست. فقط طی هفته‌های گذشته مقام بسیار گرامی ریاست‌جمهوری سه بار در صحبت‌های عمومی این مسئله را مورد اذعان قرار داد که «دولت هر لحظه که اراده کند می‌تواند نرخ ارز در بازار آزاد را به هر سطحی که می‌خواهد برگرداند.» از این صحبت چه استنباطی می‌توان داشت؟ متاسفانه عده‌ای علاقه‌مند هستند مدام ا‌فرادی از جمله دکتر راغفر را متهم کنند و بگویند که ایشان چنین چیزی را گفته است. اگر دکتر راغفر همچنین صحبتی را به میان آورده‌اند، مبتنی بر اظهارات صریح از سوی مقامات کلیدی از جمله رئیس‌جمهوری و همان‌طور بی‌شمار دلالت‌های دیگری است که در این زمینه وجود دارد.

مومنی با انتقاد از رفتار مسئولیت‌گریز و فرافکنانه مدیران دولت اظهار داشت: این شیوه اداره دولت به هیچ وجه چشم‌اندازهای آینده ایران را امیدوارانه نمی‌کند. شیوه‌های اجرایی هم به‌گونه‌ای است که مدام تقصیر را به گردن دیگری می‌اندازند و در این سال‌ها دچار «کی بود؟ کی بود؟»‌ها شده‌ایم. من توصیه می‌کنم اگر نهادهای نظارتی صلاح می‌دانند امکان یک گفت‌وگو و مناظره رو‌در‌روی مدعیان «کی بود؟ کی بود؟»ها را برقرار کنند تا هزینه و فایده اتفاقاتی که اینها به‌عنوان هنر خود مطرح می‌کنند، به زبان کارشناسی و با مقیاس عدد و رقم مورد واکاوی قرار گیرد و اگر محرز شد هزینه ادعای آنها بیش از فایده‌های آن بوده، می‌توانیم مشوقانه به آنها توصیه کنیم که در شیوه اداری اقتصادی کشور یک بازنگری انجام دهند.

وی درباره رفتار هفت‌ماه گذشته دولت در بازار ارز نیز می‌گوید: دولت رفتارهایش به‌گونه‌ای است که نشان می‌دهد به شیوه رسما اعلام نشده‌ای طمع دارد از افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند؛ اما اگر قرار است کشور خوب اداره شود این طمع باید از بین برود. لازم است دولت یاد بگیرد و عادت کند که منحصرا در همان کادری که قانون بودجه تعیین می‌کند رفتارهای هزینه‌ای خود را تضمین‌گرایانه به اجرا بگذارد.

مومنی می‌افزاید ما به گزارش‌های رسمی که امکانات ارزی در اختیار دولت را مطرح می‌سازد، استناد کردیم و براساس آن گفتیم چرا وقتی دولت می‌تواند نیاز ارزی تولیدکنندگان را تامین کند، آن را به مطامع سوداگرانه که در بازار ثانویه وجود دارد گره می‌زند؟ در گزارشی که تحت عنوان سند برنامه ششم توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شد، آنها گفتند که می‌خواهیم طی برنامه پنج ساله ششم توسعه، به طور همزمان 169 هدف کلی، 566 استراتژی و حدود 1500 سیاست اجرایی را با هم پیش ببریم. هر شخصی که الفبای اقتصاد را بداند متوجه می‌شود که این عبارت‌پردازی‌ها بیشتر به کار «ادخال سرور فی‌قلوب» می‌آید. در واقع آنچه به نام سند برنامه ارائه شده نه درک روشنی از مفهوم برنامه دارد و نه درکی از استراتژی. ما پیشنهاد کردیم که دولت یک هدف را اعلام کند که آن هم حرکت به سمت توسعه عادلانه است. من در کتابی که سال 1396 تحت عنوان «عدالت اجتماعی، آزادی و توسعه در ایران امروز» منتشر کردم یک اتمام حجت‌ شرعی با آقای حسن روحانی انجام دادم. در این کتاب نوشتم که چرا راه نجات ایران منحصرا از کانال توسعه عادلانه عبور می‌کند. اگر ما در این کانال حرکت کنیم، می‌توانیم با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد از چالش‌های مربوط به تحریم‌های ظالمانه آمریکا با موفقیت عبور کنیم و شرایطی فراهم شود که آقای روحانی بتواند از بخشی از خطاهای گذشته فاصله بگیرد و به مردم و تولیدکننده‌ها گوشه چشمی نشان دهد.

حمایت پمپئو از فتنه‌گران و اعتراف به ناکامی بزرگ مقابل ایران

اظهارات دیروز وزیر خارجه آمریکا هرچند حاوی زیاده‌گویی و لاف‌های گزاف فراوان بود اما در عین حال برخی خبرهای مهم و اعترافات از سر ناچاری را در خود نهفته داشت.

مایک پمپئو دیروز در کنار تکرار چندمین بار بازگشت تحریم‌ها، اذعان کرد هدف از تحریم‌ها حمایت از گروهک‌های وطن‌فروشی است که سالهاست در خدمت نقشه‌های آمریکا برای بی‌ثبات‌سازی ایران فعالیت می‌کنند اما نتیجه نمی‌گیرند.

پمپئو که پیش از این رئیس سازمان جاسوسی سیا بوده، گفت: فشار تحریم‌ها، فرصتی برای مخالفان رژیم فراهم می‌کند تا تغییراتی را که خواستار آنند در رژیم به وجود آورند.

این همان خطی است که فتنه‌گران سال 88 به مقامات آمریکایی دادند؛ آنها پس از شکست در آشوب سیاسی و رد شدن دروغ‌ها و خیانت‌هایشان، گرای فشار اقتصادی برای گرفتن انتقام از ملت ایران را دارند. روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز مهرماه سال 1388 از قول یک مقام آمریکایی به نام جان‌ها نوشت «مطمئنا پیامی که از گردهمایی اخیر فعالان اپوزیسیون- که بین آنها افراد نزدیک به سران جنبش سبز حضور داشتند- شنیدم، این بود که تحریم باید هرچه شدیدتر اعمال شود؛ تحریم ضعیف یا تدریجی، فقط به رژیم امکان می‌دهد که خود را با وضعیت جدید تطبیق دهد.»

مایک پمپئو دیروز یک اعتراف مهم و تلخ برای آمریکا هم داشت. او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران در عراق بسیار قدرتمند است، واکنش آمریکا به تاثیر ایران بر نفوذ متحدان واشنگتن چیست؟، گفت: «بر همین اساس که می‌گوییم برجام مانع فعالیت‌های ایران نشده است و به همین خاطر است که روی فعالیت‌های مالی ایران متمرکز می‌شویم. ایران فشار زیادی را در عراق وارد کرده و برجام نتوانست جلوی نفوذ ایران را در منطقه بگیرد.»

آمریکایی‌ها اذعان می‌کنند برجام قرار بوده قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران را به تحلیل ببرد تا بتوانند فشار ناکام در یک دهه گذشته را موثر کنند اما در این نقشه بزرگ ناکام مانده‌اند و ایران قدرتمند شده است. آنها از این ناراحتند که تحولات سیاسی عراق همسو با آرمان‌های جمهوری اسلامی و خلاف مطامع آمریکا رقم خورده است.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* بعضی رسانه‌ها خبر دادند پس از روی کار آمدن «ژایر بولسونارو» معروف به «ترامپ برزیل» در کشور برزیل و به دست گرفتن زمام امور به عنوان رئیس جمهور، وی قصد دارد سفارت این کشور را از تل آویو به قدس منتقل کند. «ترامپ برزیل» نه تنها می‌خواهد به این وعده انتخاباتی عمل کند بلکه قصد دارد یک بازیگر سابق فیلم‌های مستهجن را بعنوان وزیر فرهنگ این کشور معرفی کند!

* گروهی از یهودیان مهاجر به مدینه الخلیل، غروب روز شنبه، حرم شریف حضرت ابراهیم علیه السلام را در شهر باستانی الخلیل (حبرون) در جنوب کرانه باختری به بهانه جشن عید بانو ساره، به تصرف خود در آوردند و در آن جا به رقص و پایکوبی پرداختند. شیخ حفظ ابوسنینه، مدیر و رئیس خادمان حرم حضرت ابراهیم گفت: این افراد تحت حمایت نیروهای اشغالی سراپا مسلح، حرم شریف حضرت ابراهیم علیه السلام را هتک حرمت کردند و در آن جا اعمال دینی یهودیان را انجام دادند و در داخل مسجد، حیاط، رواق‌ها و صحن‌های بیرونی، مزامیر و بوق نواختند و رقصیدند. وی افزود: همزمان، این نیروهای اشغالی در این ماه چندین بار مانع پخش اذان شده‌اند. آنها می‌خواهند این مکان را کاملاً یهودی کنند.

* سازمان مطالعات باستان شناسی هند دیروز از ممنوعیت اقامه نمازهای یومیه در تاج محل واقع در آگرا در شمال این کشور خبر داد. روزنامه «تایمز آف ایندیا» نوشت: مقامات هند آب مخازن وضوخانه‌های تاج محل را قطع کرده‌اند. ابراهیم حسین رئیس کمیته تاج محل گفته است: ذهنیت ضد اسلامی موجود در دولت مرکزی و دولت محلی عامل چنین تصمیمی است. مسئول باستان شناسی سازمان مطالعات باستان شناسی هند در این باره گفت: ممنوعیت اقامه نمازهای پنج‌گانه در پی حکم قضایی صورت گرفته است. این مسجد تنها برای نمازهای جمعه باز خواهد بود. دادگاه عالی هند ماه جولای گذشته حکمی را صادر کرد که به موجب آن تنها مسلمانان مقیم شهر آگرا در استان آتربرادیش واقع در شمال هند می‌توانستند در تاج محل نمازهای پنج گانه و نماز جمعه بخوانند.

*********************************

روزنامه خراسان**

تغییر نظر مهم دولت درباره احراز کالای قاچاق

در حالی که دولت در مصوبه بهمن سال 1395 خود خطاب به وزارتخانه های اطلاعات و اقتصاد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، تاکید کرده بود خرید، فروش، حمل یا نگهداری به قصد خروج کالای قاچاق، باید در مراجع ذی صلاح احراز شود، بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به مخاطبان فوق، ضمن تغییر تعریف کالای موضوع قاچاق، اعلام شده این بخش از ابلاغیه دو سال قبل، به پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تایید دولت، حذف شده است.

تذکر صریح به مسئولان درباره انتشار داده های امنیتی و دفاعی

اگرچه بر اساس ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های اجرایی موظفند به منظور افزایش بهره وری نظام ملی نوآوری و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی، فهرست طرح‌های پژوهشی و پایان نامه های خود را در یک سامانه ثبت کنند، یک مسئول مهم دولتی با ارسال ابلاغیه ای در روزهای اخیر به تعدادی از اعضای کابینه، متذکر شده دستگاه های مربوط در خصوص اطلاعات و داده های دارای موضوعات امنیتی، دفاعی و طبقه بندی، قوانین و مقررات مصوب شده در سال های گذشته را مد نظر قرار دهند تا موجب افشای اسناد نشود.

*********************************

روزنامه ایران**

واکنش یک نماینده به مقررات جدید پوشش در دانشگاه آزاد

خبر اول اینکه، عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس با اشاره به کشف فساد مالی در پرونده پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد، گفت: بهتر است دانشگاه به جای پرداختن به مسائلی مانند پوشش دانشجو به مسائل اصلی بپردازد.به‌گزارش خانه ملت، محمود صادقی با یادآوری اینکه بر اساس اطلاعات واصله به کمیسیون آموزش در موضوع پذیرش چند برابری دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد فساد رخ داده و مبالغی جابه‌جا شده، افزود: متأسفانه نوعی نگاه سیاسی در دانشگاه آزاد حاکم شده که تمام مسائل را تحت شعاع خود قرار داده و مواردی مانند «هاشمی زدایی» در دانشگاه آزاد پیگیری می‌شود. صادقی همچنین با اشاره به دستورالعمل ضوابط تعیین مصادیق مجاز و غیرمجاز پوشش در دانشگاه آزاد، رعایت شئونات را ضروری اما شخصی و فردی دانست و افزود: «دغدغه اصلی دانشگاه آزاد باید توسعه علمی به جای پرداختن به مسائلی از این دست باشد.»

ترکیه به‌دنبال بازداشت رضا ضراب

شنیدیم که، مقامات ترکیه دستور بازداشت رضا ضراب، تاجر طلا را که علیه یک بانکدار این کشور در نیویورک شهادت داده بود ، صادر کرده‌اند.

به‌گزارش ایسنا به نقل از رویترز، رضا ضراب ۳۴ ساله، یک ایرانی- ترکی دوتابعیتی، شاهد دولتی دادگاه مهمت هاکان آتیلا، معاون سابق مدیر کل «هالک‌بانک» ترکیه بوده که به جرم کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های امریکا محاکمه شده بود.

یک دادگاه در استانبول، روز دوشنبه دستور بازداشت رضا ضراب، تاجر طلا، را به اتهام بازسازی غیرقانونی یک ویلای تاریخی - شخصی و همچنین نقض قانون حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی ترکیه صادر کرده است.این در حالی است که ضراب در سال ۲۰۱۶ توسط امریکا به جرم کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده بازداشت و سال گذشته مجرم شناخته شد و مشخص نیست که آیا ترکیه می‌تواند تا پایان نیافتن حبس ضراب در امریکا، در قبال حکم جدید وی کاری انجام دهد یا نه.

بازداشت یک روزنامه نگار اصلاح‌طلب

دست آخر اینکه، مسعود کاظمی روزنامه نگار اصلاح‌طلب روز گذشته بازداشت شد. به‌گزارش امتداد، هنوز علت دستگیری و نهاد بازداشت‌کننده این روزنامه نگار مشخص نیست. کاظمی سابقه کار در روزنامه‌هایی چون شرق و قانون را در کارنامه خود دارد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

دستگیری 10 نفر از مسؤولان یک شبکه هرمی نوظهور

وزارت اطلاعات10 نفر از مسؤولان، لیدرها و اعضای فعال یک شبکه هرمی نوظهور را در استان‌‌های تهران، همدان و اصفهان دستگیر کرد و تحویل مراجع قضایی داد. به گزارش ایسنا، در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است: سربازان گمنام امام زمان(عج) در راستای تأمین نظم و امنیت اقتصادی و جلوگیری از اخلال در نظام اقتصادی کشور، ضمن شناسایی و برخورد با یک شبکه هرمی به نام «ورد واید انرژی» تعداد 10 نفر از مسؤولان، لیدرها و اعضای فعال این شبکه هرمی نوظهور را در استان‌‌های تهران، همدان و اصفهان دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی دادند. این شبکه هرمی در پوشش دوره‌‌های آموزشی مؤسسه کریتور آکادمی (Creator Academy)، در گذشته با نام شرکت‌‌هایی همچون وی‌‌جی‌ام‌‌سی (VGMC)، ادروز (Adrows) و یونیفاندز (Unifunds) و اخیراً با نام ورد واید انرژی (World Wide Energy)، مردم را فریفته و از این طریق توانسته میلیاردها تومان کلاهبرداری کند. گفتنی است استفاده از ارزهای رمزنگاری شده جهت امور غیرقانونی و پولشویی، ترغیب و اغفال افراد از طریق برگزاری همایش‌‌ها، سمینارها و دوره‌‌های آموزشی در خارج از کشور، خروج ارز از کشور و اقدام به شبکه‌‌سازی هرمی، بخشی از فعالیت‌‌های غیرقانونی و مخرب این مجموعه کلاهبرداری و اخلالگر اقتصادی است. همچنین روز گذشته علوی وزیر اطلاعات از شناسایی ۱۱ تیم‌ تروریستی در ایام اربعین در شهرهای مختلف کشور خبر داد.

به دستور پوتین و برای اعلام حمایت قاطع از ایران به تهران آمدم

نماینده ویژه پوتین گفت: برای ارائه گزارش اجلاس استانبول درباره سوریه و اعلام حمایت قاطع از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا به تهران آمده‌ام. به گزارش تسنیم، الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه پوتین پیش از ظهر دیروز با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

تکرار یک اشتباه از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سوال فارس درباره اقدامات صورت‌گرفته برای اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت شده ایران که در حال حاضر در بلژیک به سر می‌برد، گفت: «همه اقدامات لازم انجام می‌شود و از طریق اقدامات دیپلماتیک تماس‌های سیاسی برقرار و کار حقوقی در حال انجام است و وکلایی در اختیار ایشان است و با جدیت کار می‌کنند، امیدواریم هر چه زودتر بی‌گناهی ایشان برای دادگاه اثبات شود و وی بتواند به کشور بازگردد؛ این امید برای ما بسیار است و تلاش‌های ما هم گسترده و همه‌جانبه است». تکرار این اظهارنظر از سخنگوی وزارت امور خارجه در حالی است که بر اساس کنوانسیون وین، دیپلمات‌ها دارای مصونیت هستند و امکان محاکمه آنها از اساس وجود ندارد و باید آقای اسدی فورا آزاد شود؛ لذا اختیار وکیل و آرزوی حکم برائت اساسا موضوعیت پیدا نمی‌کند.

جانشین دبیر مجمع تشخیص:

ارسال 2 لایحه از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام تخلف بود

جانشین دبیر مجمع تشخیص گفت: ارسال 2 لایحه پالرمو و پولشویی از مجلس به مجمع تشخیص، خلاف‌ آیین‌نامه داخلی مجلس است و تخلف بود. علی احمدی در گفت‌وگو با مهر گفت: صلاحیت نهاد مجمع تشخیص را هیأت عالی نظارت توسعه نداده است، بلکه اقدامات رئیس مجلس و ارجاع لوایح بدون طی فرآیند قانونی است که باعث شده مجلس از اجرای صلاحیت‌های خود در این زمینه باز بماند و در نتیجه اینگونه به نظر بیاید که صلاحیت مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش یافته است. اصرار بر مصوبه، اختصاص به مجلس و نمایندگان دارد. وی افزود: رئیس مجلس بدون تصویب مجلس صلاحیتی در اصرار بر لوایح ندارد، بنابراین آنچه مانع تحقق اختیار و صلاحیت مجلس درباره این 2 لایحه شده، رفتار ریاست مجلس و تخلف وی از قانون اساسی است که به جای پیروی از تصمیم مجلس، رأساً اقدام به اصرار کرده و لوایح را برای مجمع فرستاده است.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات