سیاسی >>  سیاسی >> نبض سیاست
تاریخ انتشار : ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۲۴۷
در میان کشورهای دنیا، چین با ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار صادرات به کشورمان رتبه نخست واردات ایران را داشته و با اختلاف زیادی توانسته بیشترین سهم از بازار ایران را در میان کشورهای دیگر دنیا به خود اختصاص دهد.
آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال ۹۷ نشان می‌دهد ایرانی‌ها در سال گذشته اجناس چه کشورهایی را بیشتر خریدند.
در سال ۹۷ به واسطه دلایل مختلفی از جمله تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام، میزان واردات به کشورمان با مشکلاتی مواجه شد و همین امر باعث شد تا در آمار تجارت خارجی غیرنفتی ایران طی ۱۱ ماه سال ۹۷، تراز تجاری کشورمان نسبت به سال ۹۶، با جهشی قابل توجه مواجه شود و تراز تجاری ایران به عدد مثبت ۱.۵ میلیارد دلار برسد.کاهش حدود ۱۱ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۱ ماه نخست ۹۷ به نسبت مدت مشابه سال ۹۶ که تراز تجارت خارجی کشور در سطح منفی ۶ میلیارد دلار قرار داشت، به گونه‌ای رقم خورد که صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه ۹۶، ۱.۶ میلیارد دلار کاهش داشت ولی واردات انواع کالاها به کشور در همین مدت حدود ۹ میلیارد دلار کاهش یافت.
اما نگاهی به حجم واردات کالاهای خارجی به کشور و لیست کشورهایی که بیشترین واردات را به ایران طی ۱۱ ماه نخست سال گذشته داشتند، می‌تواند برنامه‌ریزی‌ها برای واردات کالا به کشور را هدفمندتر کرده و تمرکز بر روی واردات ضروری را بیشتر کند.
چین پیشتاز واردات به ایران
در میان کشورهای دنیا، چین با ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار صادرات به کشورمان رتبه نخست واردات ایران را داشته و با اختلاف زیادی توانسته بیشترین سهم از بازار ایران را در میان کشورهای دیگر دنیا به خود اختصاص دهد. این در حالی است که بعد از کشور چین، امارات متحده عربی با ۵.۹۱۹ میلیارد دلار بزرگترین مبدأ صادراتی به ایران بوده و پس از آن کشور ترکیه با حجم وارداتی در حدود ۲.۲۶۱ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار دارد.
همچنین بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، پس از این سه کشور هم کشورهای هند، آلمان و سوئیس قرار دارند و در لیست ۲۰ مبدأ بزرگ صادراتی به کشورمان در سال ۹۷، بلژیک، مالزی و اسپانیا قرار دارند که به ترتیب ۳۷۳، ۳۷۵ و ۳۸۸ میلیون دلار صادرات به ایران داشته‌اند.
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات