تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷  ، 
شناسه خبر : ۳۱۵۴۳۸
نگاهی به مهم ترین حملات انصارالله
انصارالله یمن با حملات متعدد به ریاض و ابوظبی موفق شده است پس از ایجاد موازنه قدرت اکنون موازنه وحشت را نیز ایجاد کند. حملات متعدد به فرودگاه ها و مواضع متجاوزان و رونمایی انصارالله از پهپادها و موشک های مدرن باعث ایجاد این موازنه شده است.
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / مهدی نوری
انصارالله یمن چگونه موازنه وحشت را ایجاد کرد؟با وجود گذشت 50 ماه از حمله ائتلاف سعودی به یمن روند تحولات به گونه ای است که نه تنها به زعم سعودی ها، جنگ یمن چند هفته ای به پایان نرسیده بلکه اکنون عربستان و امارات به دنبال نوعی فرار از باتلاق یمن هستند. انصارالله یمن با حملات متعدد به ریاض و ابوظبی موفق شده است پس از ایجاد موازنه قدرت اکنون موازنه وحشت را نیز ایجاد کند. حملات متعدد به فرودگاه ها و مواضع متجاوزان و رونمایی انصارالله از پهپادها و موشک های مدرن باعث ایجاد این موازنه شده است. در ادامه مهم ترین حملات انصارالله در 50 ماه گذشته بررسی و در نهایت چگونگی ایجاد این موازنه وحشت تحلیل خواهد شد.
1.حمله به قلب اقتصادی عربستان
انقلابیون یمنی روز چهارشنبه 27 تیرماه 97 برای نخستین بار با استفاده از پهپاد به آسمان ریاض نفوذ کرده و یکی از شرکت های پالایشگاه نفتی آرامکو را هدف قرارداد. بر این اساس یک پهپاد دور برد از نوع "صماد ۲"، پالایشگاه آرامکو در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار داد. پهپاد صماد-2 مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است.
2.ضربه محکم انصارالله به امارات
مرداد ماه سال 97 سخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن هشدار به شرکت‌های خارجی درباره ماندن و سرمایه‌گذاری در امارات و عربستان از آن ها خواست که فوراً از این کشورها خارج شوند. تنها یک روز پس از این هشدار، تهدیدهای انصارالله عملیاتی شد و فرودگاه ابوظبی و کشتی های جنگی عربستان در دریای سرخ هدف قرار گرفتند. واحد پهپادی یمن با یک فروند پهپاد از نوع صماد 3، فرودگاه بین المللی ابوظبی را چند بار هدف قرار داد. مقامات امارات در آن زمان این حمله را تکذیب کردند. اما پس از 10 ماه انصارالله یمن با انتشار فیلم این حمله از یک طرف صحت حمله را اثبات کرد و از طرف دیگر قدرت اطلاعاتی خود را به رخ متجاوزان کشید. چرا که این فیلم از دوربین های داخل فرودگاه گرفته شده و این به معنای نفوذ اطلاعاتی انصارالله در فرودگاه ابوظبی و به دست آوردن فیلم است.
3.ناوچه های سعودی هدف موشک های انصارالله
مرداد ماه 97 دو کشتی جنگی عربستان مورد حمله موشکی انصارالله قرار گرفت. ارتش یمن و نیروهای انصارالله اعلام کردند، ناو "الدمام" در سواحل غربی یمن هدف قرار گرفت. ناو الدمام از مدرن‌ترین ناوهای فعال در نیروی دریایی عربستان است و به این ترتیب نیروها انصارالله توانسته‌اند یکی از بهترین شناورهای سعودی‌ها را شکار کنند.  از سوی دیگر، نیروی دریایی یمن در کمتر از ۲۴ ساعت توانست یک فروند کشتی دیگر ائتلاف سعودی را در سواحل غربی یمن هدف قرار دهد.
4.حمله به تاسیسات نفتی
ارتش یمن 24 اردیبهشت 98 با هفت پهپاد انتحاری تأسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داد. در این حمله ایستگاه پمپاژ نفت عربستان در نزدیکی منطقه ینبع هدف قرار گرفت که به دنبال آن، فرآیند انتقال نفت به طور کامل متوقف شد. شهر ینبع از مهم ترین بنادر عربستان است که یکی از چهار پالایشگاه اصلی سعودی در این شهر قرار دارد. خط لوله ‎بقيق - ‎ينبع به طول 1200 کیلومتر، به تنهایی ظرفیتی بالغ بر 40 درصد صادرات نفت خام عربستان را به خود اختصاص داده است. این حمله باعث خسارت 31 میلیارد دلاری به سهام شرکت نفتی عربستان در بورس این کشور شد.
5. فرودگاه نجران و جیزان، هدف حملات مکرر
اواخر اردیبهشت ماه انصارالله یمن انبار سلاح  فرودگاه نجران را هدف قرار داد. این عملیات دقیق با پهپاد "قاصف ک 2"انجام شده و خسارت‌های بسیاری به ائتلاف متجاوز وارد کرد.  در کمتر از 24 ساعت از حمله به فرودگاه نجران، انصارالله برای دومین بار به این منطقه حمله کرد. انصارالله یمن با یک عملیات پهپادی دقیق آشیانه جنگنده‌های نظامی در فرودگاه نجران را هدف قرار داد.  در نهایت نیز روز پنجشنبه2 اردیبهشت بار دیگر نجران هدف حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت. ارتش یمن روز پنجشنبه با پهپاد انتحاری "قاصف ک2" فرودگاه نجران عربستان را هدف قرار داد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره» یمن، هدف این عملیات هجومی، سامانه پدافندی پاتریوت فرودگاه نجران بوده است. یک منبع نظامی هم اعلام کرده، عملیات مذکور پس از رصد دقیق اطلاعاتی و مشخص شدن مکان سامانه پاتریوت انجام شده است. فرودگاه جیزان نیز چندین بار توسط انصارالله در همین بازه زمانی مورد حمله قرار گرفت.
6.حمله به فرودگاه ملک خالد
ارتش یمن دوشنبه 20 خرداد  به پایگاه هوایی ملک خالد در شهر «خمیس مشیط» در استان عسیر عربستان حمله کرد. شهر خمیس مشیط در منطقه عسیر ( جنوب غرب عربستان) قرار دارد. این شهر از لحاظ تعداد ساکنین پنجمین شهر بزرگ عربستان به شمار می‌آید و از اهمیت تجاری زیادی برای این کشور برخوردار است.
7.حمله به فرودگاه ابها
 یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن چهارشنبه22 خرداد یک فروند موشک بالدار کروز به فرودگاه  بین المللی ابها در جنوب عربستان شلیک کرد. یک منبع در یگان موشکی این کشور گفته این موشک به دقت به هدف اصابت کرده و پرواز هواپیماها در پی این حمله متوقف شده است. این دومین بار بود که یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی برای مقابله با عربستان و امارات موشکی از نوع کروز استفاده می‌کند، بار اول نیروگاه اتمی البراکه در ابوظبی در سال 2017 با این موشک هدف قرار گرفته بود. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که موشک کروز به برج مراقبت اصابت کرده و این اصابت منجر به تخریب و انهدام آن شده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرده که اصابت این موشک به معنای این است که جدیدترین سامانه‌های راداری آمریکا برای مقابله با موشک‌های کروز نتوانسته با این موشک مقابله کند.
صبح جمعه 24 خرداد نیز انصارالله دومین ضربه محکم خود را در همین فرودگاه به متجاوزان وارد کرد. ارتش یمن، با به کارگیری چند پهپاد قاصف کی 2 ، فرودگاه ابها را بار دیگر بمباران کرد. یک منبع در نیروی پهپادی ارتش یمن با اعلام این خبر، گفته: «در پی این عملیات، که بامداد جمعه صورت گرفت، تمامی پروازهای این فرودگاه، متوقف شد.» رسانه‌های سعودی نیز با تأیید این خبر ادعا کردند که پدافند ارتش این کشور، ۵ فروند از این پهپادهای مهاجم را سرنگون کرده است. این حمله، چهارمین حمله یمن به فرودگاه‌های سعودی پس از اعلام راهبرد حمله به فرودگاه‌هاست که روز شنبه (۱۸ خردادماه جاری) از سوی ارتش یمن مطرح شد.
موازنه وحشت ایجاد می شود
انصارالله یمن در آخرین هشدار خود به سعودی ها اعلام کرده، تا وقتی محاصره فرودگاه صنعا برداشته نشود فرودگاه های متجاوزان مورد حمله قرار خواهد گرفت. فرودگاه صنعا تنها تنفسگاه یمن برای رساندن غذا و دارو به بیماران و انتقال مجروحین است که سعودی ها آن را محاصره و تعطیل کرده و اجازه استفاده از آن را      نمی دهند. این راهبرد جدید انصارالله است که می توان آن را "راهبرد فرودگاه در برابر فرودگاه" نامید. پیش از آن نیز ارتش یمن بانک اهداف 300 گانه خود را برای حمله به متجاوزان اعلام کرده بود. در واقع به نظر        می رسد حملات متعدد انصارالله یمن باعث ایجاد وحشت در بین متجاوزان شده است. سامانه های دفاعی پاتریوت که ساخت آمریکا هستند در مقابل حملات انقلابیون یمن عملا تسلیم شده و اکنون عربستان به دنبال سامانه دفاعی گنبد آهنین از اسرائیل است تا شاید بتواند در برابر موشک ها و پهپادهای یمنی از خود دفاع کند. این مسئله در واقع همان موازنه وحشتی است که می تواند معادلات نبردرا به نفع انقلابیون تغییر دهد.
در واقع حملات متعدد انصارالله به جنوب عربستان و موفقیت این حملات به معنای این است که این جنبش به سلاح جدید و پیشرفته‌ای دست یافته است که می‌تواند با ایجاد تعادل، بازدارنده‌ای کارآمد علیه ائتلاف سعودی- اماراتی و حملات آن باشد. پرونده‌ای که صنعا تصمیم به گشودن آن گرفته فرودگاه‌های جنوبی عربستان در مقابل فرودگاه صنعا است. در واقع انصارالله یمن به دنبال آن است تا با حمله به فرودگاه های سه استان عسیر، جیزان و نجران در جنوب عربستان متجاوزان را به نوعی فلج کند. چرا که حملات هوایی علیه مردم یمن از این سه استان صورت می گیرد و در صورتی که انصارالله موفق به ناامن کردن فرودگاه های این سه استان شود می توان شاهد کاهش محسوس حملات هوایی عربستان از این منطقه بود.
در مورد آخرین حمله انصارالله یمن نیز می توان گفت که فرودگاه ابها بیهوده به عنوان یکی از اهداف مهم ارتش و کمیته های مردمی یمن انتخاب نشده است. این فرودگاه در شهر ابها استان عسیر در جنوب عربستان قرار دارد و پس از فرودگاه حائل (شمال) دومین فرودگاه اصلی این کشور محسوب می شود. علت اهمیت فرودگاه ابها این است که هواپیماها از این فرودگاه ها به مقصد مناطق جنوبی عربستان همچون نجران، الباحه، بیشه، وادی الدواسر وشروره و جازان به پرواز درمی آیند و فرودگاه مذکور هم می تواند پذیرای هواپیماهایی از دیگر مناطق باشد و هم دسترسی به مناطق مختلف داشته باشد. فرودگاه ابها بسیار فعال است به نحوی که در سال 2018 حدود 4 میلیون و 500 مسافر در این فرودگاه به زمین نشستند و از آن به پرواز درآمدند. بنابراین، کشورهای متجاوز باید تهدیدهای ارتش و کمیته های مردمی یمن را جدی بگیرند. نکته پایانی اینکه، اقدام های آفندی ارتش و کمیته های مردمی یمن طی روزهای اخیر ثابت کرد که عربستان و امارات در زمینه توان پدافندی و دفاعی با ضعف های جدی مواجه هستند و می توان انتظار داشت که ریاض و ابوظبی در ادامه این جنگ، درخواست کمک های بیشتری از حامیان غربی خود به خصوص آمریکا داشته باشند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
0
0
ای کاش یمنی ها کاخهای آل سعود را هدف موشکهای خود قرار دهند
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات