صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱  ، 
شناسه خبر : ۳۱۶۸۱۷
یک نشریه آمریکائی ضمن ارائه تحلیلی درباره اثرپذیری عمیق ایرانیان از حماسه عاشورا خطاب به دولتمردان کاخ سفید نوشت:ترامپ که خود را به یزید مدرن تبدیل کرده است، باید تجربه صدام حسین را به یاد داشته باشد.
نشنال اینترست: آقای ترامپ! ایرانیان تو را یزید زمان می‌دانند
 یک نشریه آمریکائی ضمن ارائه تحلیلی درباره اثرپذیری عمیق ایرانیان از حماسه عاشورا خطاب به دولتمردان کاخ سفید نوشت: ترامپ که خود را به یزید مدرن تبدیل کرده است، باید تجربه صدام حسین را به یاد داشته باشد که تقریبا چهل سال پیش به ایران حمله کرد؛ وی باید هشیار باشد تا به سرنوشت او گرفتار نشود.
مجله آمریکایی نشنال اینترست در مقاله‌ای نوشت: «صدای حسین به‌زودی در همه جا شنیده خواهد شد، ما را با جنگ تهدید نکنید، ما زنده‌ایم ما شمشیرهایمان را کشیده‌ایم تا به شما پاسخ دهیم واژه «تسلیم» از دایره لغوی ما پاک شده است». اینها کلماتی است که یک مداح شیعه با شور و حرارت در سپتامبر ۲۰۱۸ در ایران فریاد می‌زد. شیعیان برای گرامیداشت ماه مبارک محرم، اغلب دور هم جمع شده و به سخنان احترام‌آمیز مداح درباره قهرمان بزرگ خود، امام حسین(ع) گوش فرا می‌دهند. عاشورا-  دهمین روز از ماه محرم- روز عزاداری است؛ زیرا شیعیان سراسر دنیا در آن روز، شهادت حسین و آن حماسه کربلا را... زنده می‌کنند، واقعه‌ای که دینشان را تبیین و دیدگاهشان را در قبال مسایل دنیا یادآوری کند. همان طور که در ابتدای این مدیحه‌سرایی به تصویر کشیده می‌شود، میراث حسین همچنان به‌عنوان منبع اقتدار عمل می‌کند، آن هم در شرایطی که ایرانی‌ها با چالش‌هایی دشوار نظیر تهدیدات جنگ روبه‌رو هستند.

در این مطلب که پایگاه خبری تحلیلی الف، مشروح آن را ترجمه و منتشر کرده، همچنین آمده است: «اگر سیاستمداران آمریکایی مصمم باشند سیاستی مشخص درباره ایران تشکیل دهند، باید بدانند که لحاظ کردن نگرش ایرانی‌ها، از جمله روان‌شناسی تاریخی و ملی آنها که سیاست‌ورزی کشور را تعیین می‌کند، بخشی جدانشدنی از آنهاست. تاریخ میراث امام حسین و اینکه چگونه احساسات ایرانی‌ها را شکل داده، کلید مهمی ‌برای درک ماهیت ایرانی‌ها در شرایط بحران‌های شدید است.»

نشنال اینترست با اشاره به حماسه کربلا، نوشت:«نیروهای یزید کاروان حسین را در صحرای کربلا متوقف کردند. بعد از ده روز محاصره، وی یا باید تسلیم و یا همراه ۷۲ تن از یارانش کشته می‌شد. حسین با خودداری از تسلیم، مسیر شهادت را برگزید و مانند یک شهید، کشته شد... این لحظه حساس دو مفهوم برای شیعیان داشت: نخست اینکه امام حسین سمبل کاملی از شهادت و مقاومت علیه جائران است. دوم، خودداری کوفیان از همراهی با حسین در این جنگ، لکه ننگی برای آنها بود، کسانی که قول دادند دیگر به چنین ندایی پاسخ منفی نخواهند داد... بعد از پیروزی انقلاب ۱۹۷۹،... جمهوری اسلامی ایران که پرچم‌دار حسین است، همچنان خود را حامی مظلومان دانسته و با جنبش‌های مقاومت در سراسر دنیا، متحد شده است.»
ترامپ، یزید مدرن
این نشریه آمریکایی خاطرنشان می‌کند: «دولت ترامپ و دشمنان ایران در واشنگتن، تلاش می‌کنند وانمود کنند که جنگ با ایران سریع و آسان است. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا پیش از سال ۲۰۱۹ در جمع طرفداران سازمان مجاهدین- که زمانی آمریکا آنها را سازمانی ‌تروریستی نامیده بود-  مدعی شد تجمع مشابهی در تهران برپا خواهد شد، به این معنا که سرنگونی رژیم ایران قریب‌الوقوع است. تام کاتن سناتور تندرو و جمهوری‌خواه آرکانزاس که به ضدایرانی بودن مشهور است، با قاطعیت گفته بود که آمریکا با دو حمله، در جنگ با ایران پیروز خواهد شد، «نخستین حمله و آخرین حمله.» ترامپ خود از تهدید «پایان رسمی ‌ایران» خبر داده و گفته بود جنگ با ایران کوتاه خواهد بود.

با وجود ابراز اطمینان در این لفاظی‌ها، شواهدی در تایید این امر وجود ندارد. آخرین جنگ تمام‌عیار ایران، بعد از تهاجم عراق در سال ۱۹۸۰ بود. صدام حسین هم مانند دولت ترامپ در آن زمان تصور می‌کرد می‌تواند برای پیروزی بر ایران، از نقاط ضعف ایران و بی‌ثباتی پس از انقلاب، استفاده کند. گرچه عراق در ابتدا پیروزی‌هایی به‌دست آورد و خرمشهر را ‌اشغال کرد، اما تهاجم بیگانه مردم را تشویق به اقدام کرد و با تمرکز مردم به دفاع از سرزمینشان، جمهوری اسلامی استحکام یافت.»
در ادامه این مقاله آمده است: «در حالی که عراق آماده‌تر، سازمان‌یافته‌تر و از حمایت قوی‌ترین کشورهای دنیا برخوردار بود، ایران از ایدئولوژی بسیار قوی بهره‌مند بود. جمهوری اسلامی قطعا از گرایشات دینی مردم خود برای این آرمان بهره برد. برخلاف مردم کوفه، که حسین را در میدان نبرد تنها گذاشتند، ایرانی‌ها تسلیم را نپذیرفتند و آماده شدند جان خود را فدا کنند و زیر پرچم حسین جنگیدند.»
نشنال اینترست همچنین می‌نویسد: «صدها هزار نفر از مردان و جوانان ایرانی که به قدرت اعتقاداتشان و عشق به میهن مجهز بودند، در جنگ هشت ساله شهید شدند. ایران با این ایثارگری‌ها بود که توانست قدرت دفاعی خود را افزایش داده و نهایتا خرمشهر را آزاده کرده و جنگ را به سرزمین عراق بکشاند... امروز، نیروهای مسلح ایران کاملاً مجهز و سازمان‌یافته و گسترده‌تر بوده، از قدرت بیشتری در منطقه برخوردارند... ترامپ با خروج از برجام، اعمال تحریم‌های ظالمانه که به مردم عادی آسیب می‌رساند، و توهین کردن به احساسات غرورآمیزشان، خود را به یزید مدرن تبدیل کرده است، یعنی تصویری از بی‌عدالتی و سرکوبگری... گرچه حملات پهپادی و توقیف کشتی‌ها اقدامات خطرآفرین به‌نظر می‌رسند که می‌تواند به بروز مناقشه بینجامد، اما چنین اقداماتی در چارچوب کاملاً دفاعی دیده می‌شود زیرا ایران در حال دفاع از سرزمین و آب‌های خود است.»
ترامپ مراقب باشد به سرنوشت صدام گرفتار نشود
این مجله آمریکایی تأکید می‌کند: «جایی برای تسلیم وجود ندارد. حماسه کربلا میراث مقاومت علیه بی‌عدالتی است که قهرمان اصلی آن به‌خاطر مخالفت با استبداد بسیار قابل احترام است. لحظه قربانی شدن حسین، وی را ماندگار ساخت. در هرگونه تحلیل از هزینه‌های جنگ با ایران، ضروری است قدرت این تصویرپردازی در نظر گرفته شود.»

نشنال اینترست در پایان با اشاره به اینکه دولت ترامپ باید با تدبیر عمل کرده و به سیاست «فشار حداکثری» خود پایان دهد، تصریح می‌کند: «ترامپ باید تجربه صدام حسین را به یاد داشته باشد که تقریبا چهل سال پیش به ایران حمله کرد؛ وی باید هشیار باشد تا به سرنوشت او گرفتار نشود.»


نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات