اقتصادی >>  بازار سرمایه >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱  ، 
شناسه خبر : ۳۱۷۵۱۵
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد در بورس تهران توصیه کرد: از پس‌اندازهای خود در بورس سرمایه‌گذاری کنند و اموال و املاک خود را برای بورس نفروشند.
توصیه مدیرعامل بورس تهران به تازه واردهای بورسی

علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران امروز در حاشیه مراسم عرضه اولیه سهام شرکت فولاد فراب سپید کویر، گفت: با عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت فولاد بیش از 850 هزار نفر از این عرضه اولیه استقبال کردند و زنجیره شرکت‌های فولادی در بورس تکمیل شد و بیش از 1500 میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه شد.

وی همچنین در مورد شاخص کل بورس تهران که در هفته قبل به صورت جهشی رشد می‌کرد و در یکی دو روز گذشته ریزش‌های قابل توجهی داشت،‌گفت: نماگرهای بازار نشان می‌دهد حجم و ارزش معاملات بازار بهتر شده است و امروز نماگرها بهتر شده‌اند و امیدواریم از هفته آینده روند رو به رشد شاخص کل بورس ادامه پیدا کند، اما به این معنا نیست که همه شرکت‌های حاضر در بورس خوب هستند، بلکه باید به تناسب عملکرد و آمارهای ارائه شده در شرکت‌ها سهام شرکت‌های بهتر خریداری شود.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران به فعالان جدید بازار بورس توصیه کرد: در سرمایه‌گذاری دقت کنند و با کسانی مشورت کنند که دارای مجوزهای رسمی مشاوره بورس هستند و یا افراد مورد وثوق آنها هستند و یا اینکه فعالان تازه‌وارد از ابزارهای غیرمستقیم مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرده و وارد بورس شوند.

صحرایی همچنین گفت: مردم باید پس‌اندازهای خود را وارد بورس کنند و از فروش دارایی‌های خود مانند ملک، آپارتمان و یا ماشین برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده نکنند.

وی همچنین در مورد صنایع جذاب بورسی گفت: صنایع پالایشی، پتروشیمی و فرآورده‌های جانبی مورد توجه سرمایه‌گذاران در بورس قرار می‌گیرد.

به گفته صحرایی، مردم اعتماد خوبی به بازار سرمایه پیدا کردند در عرضه اولیه شرکت سراب سپید کویر که به عنوان ششمین عرضه اولیه در سال جاری است، این شرکت‌ توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده و سهام آن به میزان 10 درصد در بورس عرضه اولیه شده است که بیش از 850 هزار نفر برای خرید سهام این شرکت اقدام کرده‌اند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با تأکید بر اینکه نوسان جز ذات بازار سرمایه است،‌گفت: با توجه به رکودی که در بازارهای موازی وجود دارد، سرمایه‌گذاران به بورس توجه کردند و این باعث شده فزونی عرضه و تقاضا در بورس روی دهد. از طرفی عملکرد 6 ماهه شرکت‌های بورسی که باعث شد اطلاعات خود را ارائه کنند، باعث استقبال سرمایه‌گذاران شده است.

وی با بیان اینکه نوسان شاخص کل بورس کاهش یافته است،‌گفت: امیدواریم ریزش شاخص در هفته جاری تمام شود و از هفته آینده وضعیت بورس بهتر شود، البته این بستگی به شرایط شرکت‌ها و اطلاعات بنیادی آنها و نیز قیمت‌های جهانی دارد.

صحرایی همچنین در مورد طولانی شدن توقف نمادها گفت: قبلاً میانگین توقف هر نماد 36 روز بود که الان این میانگین به یک روز کاهش یافته و این بر عملکرد نقدشوندگی سهام بازار اثر دارد و بین نقدشوندگی و باز بودن نماد از یکسو و شفافیت اطلاعات شرکت باید توازن برقرار باشد و شرکت‌ها اطلاعات بیشتری به سرمایه‌گذاران بدهند.

صحرایی همچنین در مورد آخرین شرایط بازار پایه فرابورس گفت: آخرین رویداد این است که اگر در بازار پایه صف خرید و یا فروش برای یک سهم قابل توجه باشد و یا گره معاملاتی روی دهد، ناظر بازار برای رفع گره و نیز افزایش حراج‌ها اقدام می‌کند. از طرفی در بازار پایه فرابورس حضور بازارگردان‌ها و صندوق‌های بازاریابی و بازارگردانی باعث عملکرد بهتر می‌شوند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مورد عرضه شرکت‌های دولتی در بورس تهران گفت: فعلاً عرضه شرکت دولتی در بورس نداریم، عرضه‌های دولتی به صورت عمده و بلوکی انجام می‌شود.

وی همچنین در توصیه به فعالان تازه وارد بورس،‌گفت: برای سرمایه‌گذاری و حضور مردم در بورس نیاز به مشورت با مجموعه‌های تخصصی و آدم‌های قابل اعتماد است و همچنین می‌توان از ابزارهای غیرمستقیم و صندوق‌ها در بازار سرمایه حضور پیدا کرد و این گونه نباشد که برای حضور در بورس دارایی افراد به فروش برسد.

صحرایی گفت:‌درست است که ریسک در بازار وجود دارد اما عده‌ای از افراد سوء استفاده‌گر در فضای مجازی سرمایه‌گذاران تازه‌وارد را اغما می‌کنند باید به تحولات بنیادی شرکت‌ها و اطلاعات آنها توجه کرد و سرمایه‌گذار تحت تأثیر فضای غبارآلود مجازی و هیجانات و اغواگری عده‌ای سودجو قرار نگیرند بلکه از مراجع مشاوره رسمی دارای مجوز و یا آدم‌های مورد اعتماد مشورت بگیرند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات