اقتصادی >>  اقتصاد مقاومتی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴  ، 
شناسه خبر : ۳۱۸۳۵۹
احداث کارخانه فولاد بافت با همت قرارگاه خاتم
۱۰۰ درصد طراحی و اجرای پروژه کارخانه فولاد بافت که اخیرا حسن روحانی افتتاحش کرد توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) وابسته به سپاه پاسداران انجام شده بود.
در جهت تحقق قانون برنامه سوم و چهارم توسعه در بخش صنایع معدنی و به منظور تأمین فرآورده‌های فولادی و رفع نیاز به واردات فولاد و کسب بخشی از سهم جهانی فولاد، همزمان هشت طرح فولادی در شهر‌های مختلف کشور شروع شده که یکی از آن‌ها «بافت» است.
این طرح شامل سه بخش احیا، ذوب و نورد است که بخش احیای مستقیم در قالب پروژه کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت، از طرف سازمان توسعه و نو‌سازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به صورت «مهندسی، تأمین کالا و ساخت» (EPC) به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) واگذار شد و روز دوشنبه (۲۰ آبان‌ماه) با حضور رئیس‌جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) و وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان کرمان افتتاح شد.
پروژه کارخانه تولید آهن اسفنجی فولاد بافت با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در اوج تحریم‌های همه‌جانبه و ظالمانه استکبار جهانی با توان مهندسی متخصصان داخلی شکل گرفت و از دل تحریم‌ها و محدودیت‌های جهانی، سر برآورد.
در این مسیر، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با هماهنگی کارفرمای این پروژه و تأیید مشاور، توانست در زمینه بومی سازی این پروژه، ۱۰۰ درصد طراحی، ۷۰ درصد تأمین کالا و ۱۰۰ درصد اجرای آن را از طریق توان داخلی انجام دهد که این امر موجب جلوگیری از خروج ارز و اشتغال‌زایی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شد؛ حال آنکه، قرارگاه خاتم و متخصصان داخلی می‌توانند در مراحل بعدی، این بومی سازی را به مرز ۱۰۰ درصد و خودکفایی مطلق برسانند.
با بهره‌برداری از کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت که در اوج تحریم‌ها و با توان فنی و مهندسی متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) اجرا شده است برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای حدود دو هزار نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.
در راستای اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به درآمد‌های نفتی و شکل‌گیری اقتصادی متکی بر توان داخلی، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) انجام فعالیت‌های معدنی در حوزه‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری را در دستور کار خود قرار‌داده است و احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی فولاد بافت، یکی از پروژه‌هایی است که با رویکرد برقراری توازن در زنجیره فولاد کشور انجام شده است.
البته این نخستین پروژه‌ای نیست که سپاه می‌سازد و روحانی افتتاح می‌کند، بلکه قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) طرح‌های مختلفی را تاکنون اجرا کرده که دولت آن را افتتاح کرده است، از جمله این طرح‌ها بهره‌برداری از یک فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است که حسن روحانی آن را در سال ۹۶ ودر آستانه انتخابات ریاست جمهوری افتتاح کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات