صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۰۷۳۹
امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی): اگر شما در سنگر، در مقابل دشمن خوابت ببرد، معنایش این نیست که دشمن هم خوابش برده؛ او ممکن است بیدار باشد؛ کما اینکه همین ‌جور هم هست. هزاران نفر را می‌گذارند برای پیگیری مسائل گوناگون ایران؛ ما بایستی میلیون‌ها نفر آماده باشیم برای اینکه، هم دفاع کنیم،‌ هم ضربه بزنیم.(1398/12/4)

نشریه اخبار و تحلیل‌ها word

نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf

 

▼ حرف روز

دلواپسان یک پیروزی!
خاطرم هست وقتی مجلس هفتم تشکیل شد تا مدت‌ها رسانه‌های اصلاح‌طلب حاضر نبودند به نمایندگان ملت عنوان نماینده بدهند و می‌گفتند «راه‌یافته» تا به نوعی به انتخاب مردم دهن‌کجی کنند. داستان مجلس هفتم هم شبیه داستان مجلس یازدهم است؛ زیرا در آن موقع مجلس ششم نیز مشکلات مردم را رها کرده بود؛ اما در کنار ناکارآمدی و فراموشی طبقات محروم در دو نهاد حاکمیتی که در دست اصلاح‌طلبان بود به یکباره مجلس هفتم که مجلسی دردآشنا و انقلابی بود متولد شد.
اما علی‌رغم سنگ‌اندازی‌های زیاد منافقین و براندازان، مجلس هفتم یکی از موفق‌ترین مجالس بعد از انقلاب بود و همان موقع رهبر معظم انقلاب در وصف این مجلس فرمودند: «از امتیازات این مجلس این بود که منشأ تشنجات سیاسی و بگو مگوهای اختلاف‌افکن در بیرون نشد. مجلس نشان داد که به طبقات ضعیف در جامعه اهتمام می‌ورزد، به سیاست‌های اصل ۴۴ پاسخ خوبی داد...»
اکنون مجلس یازدهم در همان ریل، البته با سرعت و شجاعت بیشتر قرار گرفته است و بر همین اساس، برخی از بدخواهان نظام و ملت حتی قبل از انتخابات برنامه‌هایی را برای دلسرد کردن ملت و رأی ندادن به این جریان، حتی کاهش مشارکت را دنبال می‌کردند.
در روزهای اخیر نیز به جای اینکه اجازه دهند مردم خبر حلاوت‌انگیز پیروزی نیروهای خدوم خود را در انتخابات بشنوند، اخبار وحشت‌آفرین کروناویروس، لیست سیاه FATF، گرانی دلار، طلا، مسکن و حتی لوازم خانگی را برای ناامید کردن مردم منتشر می‌کنند و به آنها دامن می‌زنند.
افزایش استرس و ناامنی در جامعه از طرف مقام‌های نامسئول پس از انتخابات حاکی از آن است که یک جریان زیادخواه در تلاش است که از هم‌اکنون با انواع شگردهای عملیات در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اطلاع‌رسانی و بهداشت مردم را به این نتیجه برساند که نباید در این مرحله از انتخابات به چنین افرادی رأی می‌دادند! این جریان که در سال‌های گذشته با انواع رانت‌ها از بودجه و امکانات این کشور مانند زالو ارتزاق کرده‌اند، اکنون در صدد هستند که مردم را برای انتخاب خوبی که داشته‌اند، مجازات کنند.
حرکت مجلس بر مدار انقلاب اسلامی آغاز شده است و منتخبان ملت از اکنون باید به شناسایی گلوگاه‌های فساد توجه کنند و آنها را به سبب جفاهایی که در حق ملت کرده‌اند، از مسئولیت برکنار کنند و به دست قانون بسپارند.


▼ گزارش روز

هوشیاری و آمادگی ملی
شیوع ویروس ناشناس کرونا که از چین آغاز شده و تاکنون در نزدیک به 40 کشور در جهان به طور رسمی شناسایی شده است، متأسفانه در کشور ما نیز تعدادی از هموطنان‌مان را مبتلا کرده و بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت جان هشت نفر از هموطنان‌مان را گرفته است. در این میان دو مسئله بسیار حائز اهمیت است؛ ابتدا، تلاش جریان‌های ضد ایران، رسانه‌ها، فیک‌نیوزها و پیاده‌نظام این جریان در فضای مجازی برای القای بحران در کشور پیرامون کرونا، القای ناتوانی سیستم بهداشت و درمان کشور برای ارائه خدمات، کنترل کووید 19 و همچنین بسیار خطرناک نشان دادن آن است. جریانی که همچون تمام اتفاقات گذشته در پی تلاش برای تبدیل موضوع یک بیماری به مسئله‌ای برای تهدید امنیت ملی کشورمان است. آنها در صددند با انتشار آمارهای دروغ، ارائه روایت‌های نامعتبر، پخش فیلم‌ها و تصاویر ساختگی و بعضاً متعلق به دیگر کشورها و روش‌هایی از این دست، افکار عمومی را نگران کنند و بر شدت مسئله بیفزایند که در صورت عدم انجام اقدامات مناسب در مقابل آن، متأسفانه این جریان رسانه‌ای با شبکه‌های متعدد ماهواره‌ای، کانال‌ها و حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند آسیب جدی را وارد کند؛ از این رو همان‌گونه که از روزهای گذشته اقداماتی شروع شد باید این اقدامات به شکل گسترده، شفاف و بدون ملاحظات خاص برای پیشگیری و ایجاد اطمینان خاطر برای افکار عمومی و همچنین کنترل و پایان دادن به بیماری کرونا در کشور ادامه یابد، رسانه ملی اقداماتی آموزشی خوبی را آغاز کرده است و باید جریان‌های رسانه‌ای در فضای مجازی و رسانه‌های مکتوب و... نیز به شکل جدی در یک برنامه یکپارچه و هدفمند نگرانی‌های عمومی را برطرف و آموزش‌های لازم را انجام دهند؛ اگر نیاز به تعطیلی‌های طولانی‌مدت مدارس، دانشگاه‌ها، امور و مراسمات مستحب یا حتی بسیاری از مراکز فروشگاهی و تولیدی وجود دارد، یا اگر وضع قوانین محدودکننده براساس پروتکل‌های علمی لازم است، باید ملاحظات خاص کنار گذاشته شود تا با مدیریت صحیح و تصمیمات علمی و کارشناسانه و با هوشیاری ملی و همکاری عمومی از این بیماری عبور کنیم.


▼ اخبار ویژه

تصویر غیرواقعی شبکه سعودی از مردم ایران
شبکه سعودی «الحدث» در اقدامی عامدانه مردم ایران را به گونه‌ای به تصویر کشید که گویی به دلیل ویروس کرونا در نگرانی و بیم هستند. این شبکه با اقدامی ابلهانه سخنان یک شهروند ایرانی را که درباره حضور گسترده در انتخابات ایران و تشکیل صفوف شهروندان پیش از زمان گشوده شدن مراکز رأی‌گیری صحبت کرده بود، این‌گونه ترجمه کرد: «همه خانواده‌ها ترسیده‌اند. کودکان‌مان را در منزل نگه می‌داریم و نمی‌توانیم آنان را به بازی ببریم.» اما این شهروند ایرانی که در مرکز رأی‌گیری حاضر شده بود، می‌گفت: «شمار زیادی اینجا حضور دارند و آن‌طور که دیدم بسیاری از آنان حتی پیش از ساعت 8 صبح برای رأی دادن در اینجا حضور داشتند.»


ترخیص خودروهای لوکس و غذای سگ و گربه!
در حال حاضر حدود 5 هزار خودرو در گمرکات دپو شده است که این خودروها با مشکلاتی مثل نداشتن ثبت سفارش یا پایان مهلت چندین ماهه ترخیص مواجه شده‌اند. از سوی دیگر حدود 60 میلیون دلار انواع کالای گروه چهاری، از جمله غذای حیوانات، اسباب‌بازی، ژل تزریقی، لوازم آرایشی و بهداشتی و... در گمرکات وجود دارد که با تصویب دولت مبنی بر عدم ترخیص کالاهای گروه چهار در گمرک دپو شده‌اند. گفتنی است، رئیس کل بانک مرکزی از منتقدان جدی اجازه ترخیص این خودروها بود و بعضاً از لفظ مافیای خودرو نیز در این باره استفاده کرده بود.

 

▼ اخبار
1ـ سندرز نشست آیپک را تحریم کرد
«برنی سندرز» در حساب کاربری خود نوشت: «من همچنان نسبت به چارچوب فراهم‌شده «آیپک» برای مقامات، که تعصب و مخالفت با حقوق اساسی فلسطینیان را تأکید می‌کند، نگران هستم.» داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اضافه کرد: «به این دلیل، من در کنفرانس سالانه آیپک شرکت نخواهم کرد.» سندرز در مقام رئیس‌جمهور احتمالی اظهار کرد: «به عنوان رئیس‌جمهور، من از حقوق هر دو طرف اسرائیل و فلسطین حمایت خواهم کرد.» لابی صهیونیستی در واشنگتن عصبانیت خود را از بیانیه سناتور یهودی آمریکا این‌گونه نشان داد: «سناتور سندرز هیچ‌گاه در کنفرانس ما حضور نیافته است و بیانیه شوکه‌آور وی هم گواه آن است.» این لابی صهیونیستی اقدام سندرز را در «مخالفت با حضور همکاران وی از سنا و مجلس نمایندگان اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه» دانسته و تأکید کرده است: «کسانی که در این کنفرانس شرکت می‌کنند، به دنبال حمایت از روابط آمریکا و اسرائیل هستند، اما سندرز با حمله به این نشست سیاسی دو حزب آمریکایی، در واقع به همکاران خود و میلیون‌ها آمریکایی که درکنار اسرائیل ایستاده‌اند، اهانت می‌کند.»


2ـ انحراف افکار عمومی از دشمنی دشمنان ملت
«روزنامه ایران» در مطلبی با عنوان «تبعات تصمیم گروه اقدام مالی» به قلم «جمشید پژویان» نوشت: «تصمیمات کارگروه ویژه اقدام مالی اف‌ای‌تی‌اف توصیه‌هایی دارد که از سوی همه کشورها جدی گرفته می‌شود... این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست و تمام کشورها هم نسبت به این اقدامات، به ‌منظور تسهیل مبادلات، پایبند هستند. محور توصیه‌های الزام‌آور اف‌ای‌تی‌اف، مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم است. ما راه دیگری جز پذیرفتن آن نداریم. باید خودمان را به دنیای آزاد و سایر کشورها ملحق کنیم.» پیوند دادن اقتصاد کشور و توسعه آن و افزایش مبادلات تجاری به FATF در حالی است که این تحریم‌های ظالمانه آمریکا و عدم تعهد به برجام از سوی اروپاست. به نظر می‌رسد طبیعی‌ترین نتیجه این آدرس غلط، انحراف افکار عمومی از واقعیت ماجرا و دشمنی دشمنان ملت ایران باشد که به گرفتن انگشت اتهام به سمت داخل، به جای دشمن بیرونی منجر خواهد شد.


3ـ جنایت جدید ارتش صهیونیستی
گردا‌ن‌های «القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی در بیانیه‌ای کوتاه مسئولیت حمله موشکی به شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف نوار غزه را در واکنش به جنایت رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن «محمدعلی الناعم» 27 ساله، برعهده گرفت. گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه در پی جنایت ارتش رژیم صهیونیستی در شرق «خان یونس» واقع در جنوب این باریکه که به شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن پنج نفر دیگر منجر شد، شدیداً این رژیم را به انتقام تهدید کردند. مقاومت فلسطین تهدید کرد این جنایت دشمن صهیونیستی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت. ارتش رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه، در جنایتی وحشیانه و مقابل دیدگان جهانیان، جوان مجروح فلسطینی را که در شرق خان یونس به ضرب گلوله زخمی شده بود، با تیغه لودر به شهادت رساند.


4ـ اصولگرایان انتخابات ۱۴۰۰ را نیز از آن خود می‌کنند
«مهدی آیتی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو سابق حزب اعتماد ملی به نتایج اولیه انتخابات حوزه انتخابیه تهران و برد قاطع لیست ائتلاف وحدت نیروهای انقلاب (اصولگرایان) واکنش نشان داد و گفت: «این تازه اول راه است و احتمالاً اصولگرایان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را نیز از آن خود می‌کنند.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: «علت اقبال مرم به جناح‌های چپ و راست دقیقاً به دلیل مسئولان جناحی است که مدیریت کشور را برعهده دارند و به خاطر کار‌های مثبت و منفی که صورت می‌دهند، مردم را طرفدار یا علیه خود و جناح سیاسی خود می‌کنند.»

 

▼ اخبار کوتاه
«منصور رضایی» متخصص تغذیه گفت: «ترکیبات ویتامینی A, C, D، سلینیوم و روی، نقش بسزایی در کاهش ابتلا به بیماری کرونا ایفا می‌کنند و در صورت ابتلا نیز سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهند کرد.» وی گفت: «گرفتن رژیم در این شرایط به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و افراد توجه داشته باشند که لازم است در شرایط کنونی، مصرف قندهای ساده و فست‌فودها را از رژیم غذایی خود خارج کنند.»
وزیر خارجه آمریکا گفته است: «دولت ترامپ، تلاش چندمنظوره‌‌ای را برای مقابله با گسترش ایران در منطقه آغاز کرده است.» پمپئو افزوده است: «به‌ رغم آنکه دولت ترامپ با چالش‌های بسیار زیادی در مقابله با تهران روبه‌رو بوده، اما در دستیابی به ائتلاف جهانی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، استوار مانده است.» او فاش کرد: «گام‌های بعدی، از بین بردن نفوذ ایران در کشورهای عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان است.» پمپئو همچنین گفته در ماه‌های آتی، قرار است به همراه ترامپ تصمیم مهمی درباره درخواست از سازمان ملل برای استناد به «مکانیسم ماشه» برای بازگشت تحریم‌ها اتخاذ کنند.
«حسین مدرس خیابانی» قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از شکسته ‌شدن رکورد ذخایر کالاهای استراتژیک خبر داد و گفت: «تا به‌ حال این میزان ذخایر استراتژیک کالای اساسی نداشته‌ایم.» وی افزود: «این برنامه‌ها از دی ماه با جلسات تنظیم بازار شروع شد. در سه حوزه هم برنامه‌ها متمرکز شده که نخستین حوزه تأمین است. ما معتقدیم فراوانی مقدم بر توزیع است؛ بنابراین اگر کالا به‌ وفور باشد، می‌توان بازار را تنظیم کرد، ولی اگر در این حوزه مشکل داشته باشیم، با بگیر و ببند کاری از پیش نمی‌بریم.»
«منوچهر سلمان‌زاده» درباره مسائل مربوط به تأثیر کروناویروس بر مبادلات جاده‌ای کالای ایران با کشورهای همسایه گفت: «در بخش واردات از کشورها و صادرات کالا به کشورهای همسایه هیچ محدودیتی از سوی ایران اعلام نشده است.» وی با بیان اینکه در مرز مهران چون عراقی‌ها اعلام کرده‌اند کمبود نیروی انسانی داریم، فعالیت‌های تجاری انجام نمی‌شود،‌ افزود: «با عراق هفت مرز مشترک داریم که در پنج مرز تبادلات کالا انجام می‌شود.»
«پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه متغیرهای کلان اقتصادی، حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است، گفت: «روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی در سال آینده تداوم خواهد یافت و نرخ تورم در سال آینده به محدوده ۲۰ درصد تقلیل می‌یابد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات