صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۰۹۹
برهم صالح رئیس جمهور عراق در دیدار با دریابان علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در بغداد گفت: عراق کشوری مستقل با حاکمیتی مقتدر است.
وی افزود: مردم عراق در اعتراضات اخیر مطالبات بحقی داشتند از جمله کمبود خدمات و مقابله با گسترش فساد، لذا اصلاحات امری ضروری است و باید دولت را برای تحقق مطالبات مردم تقویت نمود و چالش‌های کنونی را به فرصت تبدیل کرد.
برهم صالح بر انتخاب فوری نخست وزیر جدید عراق تأکید کرد و گفت: انتخاب نخست وزیر جدید به‌عهده بیت شیعی است و باید حمایت اکراد و اهل‌سنت را نیز به‌دنبال داشته باشد. باید در معرفی نخست وزیر جدید و تشکیل حکومت و بازگرداندن ثبات به عراق تسریع نمود و تنها راه عبور از بحران کنونی کشور، وحدت ملی در عراق است.
وی با اشاره به  شهادت سردار سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس گفت: نباید این رخداد تلخ روند مبارزه مداوم با دشمنان مقاومت را متوقف کند.
برهم صالح از کمک‌های ایران به عراق در امر مبارزه با تروریسم قدردانی کرد و گفت: در راه سخت مبارزه با تروریسم، ایران همواره یار و همراه دولت و ملت عراق بوده است و ما قدردان دولت و ملت ایران هستیم.
رئیس جمهور عراق خطر بازگشت مجدد داعش را «جدی» دانست و تأکید کرد که باید همکاریهای مستمر دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی گسترش یابد.
وی با اشاره به پیوند‌های عمیق بین دو کشور، مناسبات فی‌مابین را رو به رشد ارزیابی کرد و افزود: عمق روابط تاریخی و منافع دو کشور مسیر پیشِ‌رو برای رسیدن به نقطه مطلوب را فراهم کرده است . حکومت‌ها تغییر می‌یابند اما ملت‌ها و کشورها باقی هستند لذا روابط بین دو ملت ایران و عراق پایدار، همیشگی و رو به رشد و پیشرفت است.
برهم صالح حماسه اربعین حسینی(ع) و زیارت بیش از سه میلیون ایرانی و استقبال و پذیرایی مردم عراق از زائرین را  نمایش اتحاد و برادری دو ملت و حاکی از پیوند عمیق دو کشور دانست که توطئه بدخواهان را بی‌تأثیر می‌کند.
به گزارش تسنیم، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی و امنیتی در سفری دوروزه به عراق سفر کرده است، امروز با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق،  فالح فیاض مشاور امنیت ملی، مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات و نیز با شخصیت‌های مختلف و سران گروه‌های سیاسی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات