سیاسی >>  امنیتی - دفاعی >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۵۰۹
گفتگو با سردار یدالله جوانی
اگر آمریکایی‌ها بخواهند فراتر از عملیات روانی، اقدامات نظامی انجام دهند و به‌خیال خودشان کار مقاومت را به انتها برسانند و تحولات در منطقه راهبردی غرب آسیا را تغییر دهند، با اطمینان خاطر می‌شود گفت که دچار یک خطای راهبردی می‌شوند و اشتباهاتی را که در 18 سال گذشته در غرب آسیا مرتکب شدند تکرار خواهند کرد و یک شکست بزرگتر از گذشته در کارنامه آنها ثبت خواهد شد.
پایگاه بصیرت / گفتگو با معاون سیاسی سپاه

سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگويي درباره برخی اخبار و تحلیل‌ها مبنی بر تحرکات اخیر آمریکا در عراق و تهدید گروه‌های مقاومت در این کشور گفت: آمریکایی‌ها با تمرکز بر نوعی عملیات روانی می‌خواهند کارهای خود را به‌پیش ببرند و در این زمینه تهدیداتی علیه گروه‌های مقاومت در عراق و بعضاً هم تهدیداتی علیه ایران مطرح می‌کنند.
وی افزود: آنها به‌دنبال این هستند از این طریق بتوانند بر روند تحولات تأثیر بگذارند و آنها را به سمت و سویی که مدنظر خودشان است به‌خصوص در موضوع انتخاب نخست وزیر در عراق و روندهای سیاسی در این کشور سوق بدهند.
سردار جوانی ادامه داد: نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر آمریکایی‌ها بخواهند فراتر از عملیات روانی، اقدامات نظامی انجام دهند و به‌خیال خودشان کار مقاومت را به انتها برسانند و تحولات در منطقه راهبردی غرب آسیا را تغییر دهند، با اطمینان خاطر می‌شود گفت که دچار یک خطای راهبردی می‌شوند و اشتباهاتی را که در 18 سال گذشته در غرب  آسیا مرتکب شدند تکرار خواهند کرد و یک شکست بزرگتر از گذشته در کارنامه آنها ثبت خواهد شد.
معاون سیاسی سپاه با ابراز اینکه هرنوع اقدام عملی آمریکایی‌ها در عراق مبتنی بر یک برآورد غلط صورت می‌گیرد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها دچار نوعی توهم شدند که می‌توانند در چنین شرایطی برنامه‌های خود را به نتیجه برسانند. آنها بهتر است قبل از هر اقدامی نگاهی به اقدامات خود در 18 سال گذشته در منطقه داشته باشند. یک نگاه  اجمالی نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در منطقه خصوصاً در عراق هزینه‌های زیادی را مرتکب شدند از طرفی تلفات زیادی هم دادند و به هیچ کدام از اهداف خودشان نرسیدند. اگر آمریکایی‌ها کار دیگری را انجام دهند در ادامه اشتباهات آنها خواهد بود و هزینه‌های آمریکا را افزایش خواهد داد.
وی با بیان اینکه اساساً شرایط منطقه متفاوت از آن چیزی است که آمریکایی‌ها فکر می‌کنند، تأکید کرد: مقاومت امروز در منطقه یک مقاومت یکپارچه است و این‌که  تصور می‌کنند در جغرافیای عراق می‌توانند به‌صورت محدود کاری را انجام دهند تصور باطلی است، گرچه در داخل خود عراق ظرفیت‌های فراوانی از جمله ظرفیت مردم، مقاومت و مرجعیت و آگاهی و هوشیاری‌ای که در مجموعه‌های مختلف در این کشور وجود دارد و اجازه نمی‌دهد آمریکایی‌ها نقشه‌های خودشان را پیاده کنند.
سردار جوانی در پایان اضافه کرد: امروز آمریکایی‌ها باید در محاسبات خودشان تجدید نظر کنند. زمانی که آمریکایی‌ها یک قدرت برتر و منسجم بودند و در واقع آمادگی برای انجام عملیات داشتند و با لشکرکشی وارد منطقه شدند به نتیجه‌ای نرسیدند در حالی که در آن زمان مقاومت هم به‌شکل امروز وجود نداشت اما امروز آمریکایی‌ها در منطقه دچار سایش قدرت شدند و تنفر شدیدی از آنها در منطقه وجود دارد و مقاومت قدرتمندی هم در منطقه شکل گرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات