دیدگاه >>  اقتصادی >> یادداشت هادیان
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۶۹۸
پایگاه بصیرت / احمدرضا هدایتی
نیرو‌های مسلح ازجمله ارگان‌هایی هستند که با عنایت به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) و اجرای راهبرد‌ها و رهنمود‌های مورد تأکید ایشان ثابت کرده‌اند که اگر واقعاً اراده کنیم و بخواهیم، می‌توانیم در راستای تأمین نیاز کشور و حتی در رقابت با دیگران، به بهترین فنّاوری‌ها دست پیدا کنیم.

آن‌ها ثابت کردند که می‌شود با اتکا به «توان داخلی» از تقریباً هیچ به جایگاهی رسید که نه‌تن‌ها خودکفایی کامل را پشت سر گذاشت، بلکه این امکان وجود دارد که مرز‌های بین‌المللی را به‌گونه‌ای درنوردید که بیش از ۳۸ کشور جهان به مشتریان صنایع دفاعی شما تبدیل شوند.

این عزم و اراده پابه‌پای صنایع دفاعی در عرصه‌های علمی، ازجمله؛ علم نانو، سلول‌های بنیادین، شبیه‌سازی، هسته‌ای، هوافضا و امثال آن و همچنین در برخی از مراکز تولیدی دیگر مثل؛ صنایع هسته‌ای، صنایع فولاد، صنعت سیمان، صنعت پتروشیمی و مشابه آن و حتی در بخش‌هایی از کشاورزی نیز تجربه شده بود.

بااین‌حال در جریان مبارزه با ویروس کُرونا بار دیگر ثابت شد که چنانچه بخش تولید با روحیه انقلابی و عملکرد جهادی وارد کار شود و دولت به‌طور جدی و عملی از کار آن‌ها حمایت کند، نه‌تن‌ها رونق تولید محقق خواهد شد، بلکه جهش تولید نیز به شکل واقعی صورت خواهد گرفت.

البته حمایت دولت می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد و شامل اقدامات مختلفی مانند؛ بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات، بهبود شرایط محیط کسب‌وکار، تسهیل فرایند صدور مجوز تولید، مبارزه با فساد، ساماندهی واردات و صادرات، تأمین نقدینگی، استمهال پرداخت اقساط وام‌های بانکی یا بدهی مالیاتی مراکز تولیدی، کمک به تأمین مواد اولیه، خرید تضمینی محصولات تولیدی و یا کمک به بهبود شرایط بازار و امثال آن بشود.

به‌عنوان‌مثال؛ طی چند ماه گذشته و در پی حمایت دولت در جهت تأمین نقدینگی و تضمین خرید محصولات بهداشتی و درمانی و افزایش تقاضای عمومی برای این‌گونه از کالاها، برخی از تولیدکنندگان محصولات موردنیاز بخش بهداشت و درمان توانستند، ظرف مدت چند هفته و بلکه چند روز، با تغییر کاربری خط تولید و حتی با دو یا سه شیفته کردن زمان فعالیت، متناسب با نیاز کشور به فرآیند تولیدی سرعت بخشیده و میزان تولید خود را به شکل جهشی افزایش دهند.

افزایش چند برابری و درواقع «جهشی» تولید دستگاه تنفّس مصنوعی یا دستگاه تنفس مصنوعی تا حد آمادگی برای صادرات، تولید انواع دستکش و ماسک، تولید انواع البسه موردنیاز بخش بهداشت و درمان و افزایش قابل‌توجه تولید مواد شوینده، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده برای مبارزه با کرونا، ازجمله مواردی هستند که بار دیگر توان نیرو‌های داخلی و ظرفیت بخش تولید را به نمایش گذاشت.

علاوه براین؛ بخش تولید توانست با همکاری مراکز علمی و استفاده از ظرفیت نیرو‌های مسلح، برخی از امکانات و دستگاه‌های موردنیاز کشور در این عرصه را برای اولین بار طراحی و تولید نماید که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: طراحی و تولید کیت تشخیص کرونا، سامانه تشخیص پونومی کووید ۱۹ و برنامه و نرم‌افزار‌های آموزشی کرونا و ...

رشد تولید در این بخش در حدی است که بنا بر اظهارات مسئولین ذی‌ربط، هم‌اکنون بیش از ۷۵ درصد نیاز‌های بهداشتی و درمانی موردنیاز برای مبارزه با ویروس کرونا در داخل کشور تولید و تأمین می‌شود و انتظار می‌رود طی دو سه هفته آینده این میزان به صد در صد رسیده و امکان صادرات مازاد آن نیز فراهم شود.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال جاری با اشاره به ضرورت حضور در بازار‌های بین‌المللی فرمودند؛ «اگر ما بتوانیم تولید را راه بیندازیم و با توجّه به بازارِ وسیعِ خودِ کشور در داخل... [با این جمعیّت هشتاد میلیونی، عمده‌ی بازار فروش ما داخل کشور است]اگر بشود تولید را ان‌شاء‌الله حرکت بدهیم و پیش ببریم، مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد و این تحریم‌هایی که کرده‌اند به نفعِ ما تمام خواهد شد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات