صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۱۸۱
اما اکنون اوضاع فرق کرده است و با رکوردشکنی روزانه دلار، در کل ماه خرداد هم بالاترین قیمت ماهانه دلار رقم خورده است چراکه در این ماه به طور میانگین قیمت دلار ۱۷۳۶۳ تومان بوده است.
روزهای اخیر قیمت دلار در بازار آزاد مجدداً به رکورد ۱۹۰۰۰ تومان نزدیک شده است که بیانگر اوضاع آشفته بازار ارز در کشورمان است. برای ارزیابی دقیق بازار ارز، بهتر است نرخ دلار را در بازه‌های ماهانه مورد لحاظ قرار داد، زیرا نوسانات روزانه معمولاً ناپایدار است، همچون رکوردی که در چهارم مهر ۱۳۹۷ رقم خورد و قیمت دلار از ۱۹۰۰۰ تومان عبور کرد اما پس از آن روند نزولی گرفت و در طول مهر ۱۳۹۷ میانگین قیمت دلار بسیار پایین‌تر از ۱۹۰۰۰ و به طور متوسط ۱۴۸۱۵ تومان بود.
اما اکنون اوضاع فرق کرده است و با رکوردشکنی روزانه دلار، در کل ماه خرداد هم بالاترین قیمت ماهانه دلار رقم خورده است چراکه در این ماه به طور میانگین قیمت دلار ۱۷۳۶۳ تومان بوده است.
با افزایش قیمت دلار، ارزش پول ملی ایران هم در حال کاهش است به طوری که نرخ برابری هر یک ریال ایران در مقایسه با دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح تاریخ رسیده است.

مروری به تحولات قیمت دلار در یک دهه اخیر نشان می‌دهد که دو سال اخیر را باید پرنوسان‌ترین دوران بازار ارز دانست. حتی تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی از ابتدای مرداد ۱۳۹۷ و واگذاری اختیارات بی‌سابقه و تاریخی به وی از سوی سران قوا هم نتوانست مانع نوسانات قیمت دلار شود. در ابتدای مرداد ۱۳۹۷ قیمت هر دلار آمریکا کمتر از ۱۰ هزار تومان بود اما از آن زمان تاکنون قیمت دلار نوسانات زیادی داشته و یک بار در مهر ۱۳۹۷ به ۱۹۰۰۰ تومان رسید و دوباره تا ۱۰ هزار تومان پایین رفت و اکنون هم مجدداً به این رکورد رسیده است.
دلار در دوران بهمنی
نرخ دلار در بازار آزاد در مهر ۱۳۸۷ که محمود بهمنی به ریاست بانک مرکزی منصوب شد ۱۰۲۷ تومان بود و در شهریور ۱۳۹۲ که وی از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شد نرخ دلار به ۳۱۷۷ تومان رسیده بود. البته در دوران بهمنی در برخی روزها قیمت دلار به ۴۰۰۰ تومان هم رسید اما کوتاه و مقطعی بود. بالاترین قیمت ماهانه دلار در دوران رئیس بانک مرکزی دولت دهم به بهمن ۱۳۹۱ مربوط است که نرخ دلار به طور متوسط حدود ۳۷۰۰ تومان شد.
دلار در دوران سیف
در دوره مدیریت ولی‌الله سیف دلار از ۳۱۷۷ تومان در شهریور ۱۳۹۲ به حدود ۸۰۰۰ تومان در اوایل مردادماه ۱۳۹۷ رسید. مهم‌ترین واقعه در دوران وی، تصویب دلار ۴۲۰۰ تومانی در فروردین ۱۳۹۷ بود که البته سیف می‌گوید با این مصوبه مخالف بوده است. به هر حال سیف قربانی گران شدن دلار در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ شد و زمانی که از این سمت کنار گذاشته شد دلار هنوز چهار رقمی نشده بود.
دلار در دوران همتی
بازار ارز پرنوسان‌ترین دوران خود را در دو سال اخیر دیده که هم‌زمان با ریاست عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی بوده است. هم‌زمان با انتصاب همتی به ریاست بانک مرکزی در اوایل مرداد ۱۳۹۷ قیمت هر دلار در بازار آزاد کمتر از ۱۰ هزار تومان بود اما پس آن تحولات گسترده سیاسی و اقتصادی در کشور به وقوع پیوست و تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع شد که موجب بالا رفتن قیمت دلار شد. بالاترین قیمت ماهانه دلار در دوران همتی به خرداد امسال مربوط است که نرخ دلار به بالای ۱۷۰۰۰ تومان رسید.
برچسب اخبار
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
عل اصغرحبیبیان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
0
1
باسلام.1-مادام که پول و اقتصادمان را به بند نافِ دلار و خام فروشی نفت بستیم وضع همینه که می بینید!استرس،تکانه،هیجان،طمع،وسوسه،خناسی و1000 صفت شیطانی!2-اساسا چرا انقلاب اسلامی بُتِ دلار را مثل چین و ترکیه نمی شکند!3-آشیخ حسن همچنان و عملاً درپی اثبات کدخداگری امریکای جنایتکاره!!مجلسیان انقلابی کجایید؟!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات