صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۹۳۸
نوار ویدیویی آزادسازی مهران با یک بالگرد به ایلام و با یک بالگرد به کرمانشاه ‌برده شد. مسئول انتقال نوار به کرمانشاه هنگامی‌که به فرودگاه این شهر می‌رسد متوجه می‌شود که هواپیما‌های عراقی دکل‌های مخابراتی صداوسیمای کرمانشاه را منهدم کردند و امکان ارتباط با تهران وجود ندارد، بلافاصله با من تماس گرفت و شرایط را توضیح داد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه و مسئول تبلیغات قرارگاه نجف در دوران دفاع مقدس با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان و بازدید از این مجموعه خبری به مناسبت روز خبرنگار، خاطره‌ای درباره یک کار خبری در دفاع مقدس تعریف کرد.

سردار نائینی می‌گوید: وقتی نیرو‌های ایران ۱۹ تیرماه سال ۶۵ وارد مهران شدند، این خبر ظهر همان روز در اخبار سراسری پخش شد. رئیس وقت صداوسیما در تماسی با سرلشکر محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه به او گفت «صدام آزادسازی مهران را کتمان می‌کند و ما برای اینکه نشان بدهیم مهران آزادشده برای بخش خبر شبانگاهی به هر طریق ممکن به تصویری از این شهر نیاز داریم.»

وی ادامه داد: من در آن زمان به‌عنوان مسئول تبلیغات قرارگاه نجف کار خبری این عملیات را بر عهده گرفتم و به همراه یک تیم خبری وارد این شهر شدم. این کار هنگامی اتفاق افتاد که عراقی‌ها در برخی از قسمت‌های مهران حضور داشتند. ما توسط یک موتور و پشت یک خودروی پاترول که از شهردار صالح‌آباد منطقه مهران گرفته بودیم با عبور از میادین مین وارد این شهر شدیم. ما در این سفر به همراه یک خبرنگار و تصویربردار از مرکز کرمانشاه بودیم که در جبهه غرب حضور داشتند و ازنظر کار‌های خبری به شهید رهبر غرب معروف بود هم در این عملیات حضور داشت.

رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس گفت: ما با کمک یکی از بچه‌های اطلاعات و آقای جعفری روابط عمومی قرارگاه نجف وارد شهر مهران شدیم و تیم خبرنگار‌ها با پاترول پشت سر من وارد شهر شدند. این در صورتی بود که هنوز مهران کاملا پاکسازی نشده بود. ما باوجوداینکه می‌دانستیم امکان هر خطری وجود دارد، تصویربرداری را شروع کردیم. اگر به این تصاویر نگاه کنیم مشخص است که برخی از این تصاویر از پشت موتور و بخشی دیگر هم با پاترول ضبط‌شده است. باوجود هر مشکلی درنهایت این تصاویر نهایی شد و فیلم آن را هم به قرارگاه بردیم. البته باید این تصاویر به کرمانشاه منتقل می‌شد و آنجا از طریق ارتباطات مخابراتی و اس ان جی به تهران ارسال می‌شد.

وی افزود: من با آقای شمخانی که جانشین فرمانده سپاه بودند صحبت کردم و ایشان با هماهنگی شهید صیاد شیرازی یک یادداشتی گرفتند و یک بالگرد به آقای جعفری نماینده ما تحویل دادند. نوار ویدیویی آزادسازی مهران با یک بالگرد به ایلام و با یک بالگرد به کرمانشاه برده شد. مسئول انتقال نوار به کرمانشاه هنگامی‌که به فرودگاه این شهر می‌رسد متوجه می‌شود که هواپیما‌های عراقی دکل‌های مخابراتی صداوسیمای کرمانشاه را منهدم کردند و امکان ارتباط با تهران وجود ندارد، بلافاصله با من تماس گرفت و شرایط را توضیح داد.

مسئول تبلیغات قرارگاه نجف در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: پس‌ازاین بلافاصله با شهید صیاد شیرازی صحبت کردم و متوجه شدم که یک هواپیمای باربری که به آمبولانس تبدیل‌شده بود به همراه نزدیک به ۷ تا ۸ مجروح از عملیات کربلای یک در فرودگاه حضور داشت و منتظر بقیه مجروحان بود. ولی ما به‌سرعت عمل نیاز داشتیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایشان دستور دادند تا هواپیما در همان وضعیت با نماینده ما که فیلم آزادسازی مهران در دستش بود به سمت تهران پرواز کند و فیلم عملیات کمتر از یک ساعت به پخش خبر به فرودگاه مهرآباد رسید. در همان مهرآباد بالگرد صداوسیما منتظر رسیدن آقای جعفری بود. فیلم عملیات با بالگرد از فرودگاه به صداوسیما می‌رود و وقتی آن‌ها به صداوسیما می‌رسند که خبر در آستانه شروع بود. برای استفاده از این فیلم، نوار آن باید بازیابی و تدوین می‌شد؛ اما خبر شروع‌شده بود و فیلم روی آنتن به پخش رسید. یعنی هنگامی‌که گوینده خبر آزادسازی مهران را خواند فیلم آن‌هم پخش شد.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات