صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۰۴۰
در حالی که فشارهای حامیان غربی اوکراین بر روسیه برای بازپس دادن شبه جزیره کریمه ادامه دارد، یک مقام امنیتی در این منطقه خبر داده که پهپادهای آمریکایی طی سال جاری میلادی در نزدیکی کریمه به گشت زنی و عملیات مشغول بوده‌اند.
خبرگزاری اسپوتنیک در خبری به نقل از یک منبع در نیروهای امنیتی «جمهوری کریمه» از فعالیت‌های گلوبال هاوک و دیگر پهپادهای آمریکایی در نزدیکی این منطقه خبر داد.
این منبع گفت: «در حال حاضر در مرز با کریمه فعالیت پهپادهای اوکراینی تقریبا متوقف شده است بعد از آنکه پهپادهای آمریکایی فعالیتشان را در منطقه دریایی اقتصادی شبه جزیره افزایش یافته است. علاوه بر این، طرف اوکراینی چندین درس سخت را در زمینه پاسخ (مسکو) به اقدامات تحریک آمیز پهپادهایش در نزدیکی مرزهای روسیه دریافت کرد و آنها (این پهپادها) به محض نزدیک شدن به مرز ساقط شدند».
طبق گزارش اسپوتنیک، پهپادهای اوکراینی در سال ۲۰۱۹ به طور مرتب در نزدیکی مرزهای کریمه پرواز و تلاش می‌کردند نیروهای پدافندی روسیه را تحریک کنند.
منبع امنیتی «جمهوری کریمه» به این رسانه گفت: «تک تک پهپادهایی که نزدیک مرز آمدند اسکورت می شدند و در صورت نقض حریم هوایی مان با سیگنالها مسدود کننده هدف قرار می گرفتند».
به گفته او، با آغاز پروازهای شناسایی پهپادهای آمریکایی از قبیل گلوبال هاوک در نزدیکی کریمه، پهپادهای اوکراینی عملا ناپدید شده‌اند.
این منبع امنیتی افزود: «(حضور پهپادهای آمریکایی و جایگزینی آنها با پهپادهای اوکراینی) نشاندهنده این واقعیت است که آمریکایی‌ها با ارتش اوکراین تبادل اطلاعاتی دارند».
به گفته او، امکان رهگیری و هدف قرار دادن پهپادهای آمریکایی وجود دارد اما همه اقدامات دفاعی از قبیل ساقط کردن پهپاد بر فراز آب‌های بی‌طرف ممنوع است.
سال ۲۰۱۴ و در پی برگزاری همه‌پرسی در شبه جزیره کریمه که با رای مثبت 96 درصد از شرکت‌کنندگان مواجه شد،‌ روسیه این منطقه را به خاک خود الحاق کرد.
آمریکا و اتحادیه اروپا ضمن عدم به رسمیت شناختن این الحاق، تحریمهایی را علیه مسکو و شبه جزیره کریمه وضع کرده‌اند و مقام‌های اوکراین از کشورهای جهان خواسته‌اند الحاق را به رسمیت نشناسند و فشارها را بر مسکو تشدید کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات