صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۵۱۴

روزنامه کیهان **

اروپا کنار ماست آقای روحانی؟ پس تحریم‌ها چه می‌گویند؟

رئیس جمهور در جلسه دولت گفت: کاری کردیم اروپایی‌ها در کنار ما و مقابل آمریکا بایستند.

آقای روحانی دیروز گفت: (در گذشته) روزهایی گذشت که حتی دوستان ایران نتوانستند از ما حمایت کنند. روسیه و چین دوست ما هستند اما نتوانستند از ما حمایت کرده و حتی ناچار شدند، کنار صف دشمن بایستند ولی ایران شرایطی فراهم کرد که دوستان ما فعال شوند و روسیه و چین به قدرت بایستند.

وی افزود: شرایطی ایجاد کردیم که حتی کشورهای اروپایی هم کنار ما قرار بگیرند. آنچه در سازمان ملل متحد در ماه مرداد و روزهای پایانی شهریور پیش آمد، یکی از پیروزی‌های ما در برابر آمریکا بود. این مسئله در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه بوده است.

آمریکا منزوی و تنها شد و کسی از آمریکا حمایت نکرد. آنها نه تنها حمایت نکردند بلکه به درخواست آمریکا هم اعتنا نکردند. شورای امنیت نامه آمریکا را کان‌لم‌یکن تلقی و به آن اعتنا نکرد.

روحانی گفت: موفقیت‌های خودمان را باید به خوبی برای مردم تبیین کنیم. مردم در فشار و سختی هستند. فشار اقتصادی روی مردم است ولی مردم به خوبی موفقیت‌های سیاسی ما در دنیا را بدانند. حتی این پیروزی‌ها می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد. حرفی را که امام(ره) زد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، در همین ایام تجلی یافت که آمریکا همه تلاش خود را به کار برد ولی به نتیجه‌ای نرسید.

این سخنان از چند جهت قابل خدشه و نقد است. نخست اینکه اروپایی‌ها به تصریح آقای ظریف، به یازده تعهد برجامی خود برای مقابله با تحریم‌ها عمل نکردند. بنابراین آقای روحانی باید توضیح بدهند که عبارت «کاری کردیم اروپایی‌ها در کنار ما و مقابل آمریکا بایستند»، دقیقاً یعنی چه؟ به چه قیمتی؟! و چه آورده‌ای برای کشور و مردم ما دارد؟

کاری که آمریکایی‌ها در شورای امنیت کردند،‌برگرداندن همان تحریم‌هایی است که در سه سال قبل همان‌ها و بلکه بیشترش را با جلب رضایت و همراهی اروپا برگردانده‌اند و اگر قرار بود اروپایی‌ها در شورای امنیت، با بی‌منطقی علنی آمریکا همراهی کنند، فقط موجب می‌شدند آقای روحانی نتواند به اجرای یکطرفه تعهدات برجامی ادامه دهد. با این همه، ‌اروپایی‌ها در سه سال اخیر، کاملاً در زمینه تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، نه در کنار ما بلکه کنار آمریکا ایستاده‌اند. و چند قراردادی را هم که منعقد کرده بودند،‌یکطرفه لغو کردند. آنها 2 سال و نیم گذشته را هم با پشت هم‌اندازی و سر دواندن - و البته کوتاهی سرزنش‌آمیز آقای روحانی و ظریف- برگزار کرده‌اند، تا آمریکا بتواند اعمال فشار حداکثری را ضمن معطل نگه داشتن ایران در برجام ادامه دهد! این کار آنها عین خیانت است و قبول این خیانت و فاکتور کردن آن برای مردم، عین ساده‌اندیشی و توهین به درک افکار عمومی.

از سوی دیگر وقتی سال 94 طرف ایرانی بر قبول داوطلبانه تحریم‌های تسلیحاتی به مدت 5 سال پافشاری می‌کند، روسیه و چین با وجود مخالفت با این کار و تأکید بر لغو تحریم‌های تسلیحاتی در همان زمان، چه کاری می‌توانند بکنند؟

اما درباره بعد پایانی سخنان آقای روحانی، قطعاً ما با منطق الهی امام خمینی(ره) معتقدیم آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و پیروزی‌های چهل‌ساله انقلاب اسلامی گواه این مدعاست. اما چه کنیم که برخی دولتمردان با ادبیات ضعف و انفعال (خزانه خالی، و با شعارها نمی‌توان با ابرقدرت‌ها در افتاد، آمریکا با یک بمب می‌تواند تمام توان دفاعی ما را نابود کند و...)، هم دشمن را دچار توهم کردند و هم درباره سوءمدیریت‌های خود آدرس غلط دادند، و هم دشمن را جای شریک جا زدند و نسخه اعتماد به او و وعده‌ها و امضایش را تجویز کردند.

مردم باید برای مرده برجام جشن می‌گرفتند؟!

حامی دو آتشه برجام در مجلس دهم می‌گوید؛ علایم حیاتی در برجام دیده می‌شود.

حشمت‌اله فلاحت‌پیشه نوشت: «برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی را باید در قالب «برجام» مورد تحلیل و بررسی قرار داد. این موضوع نشان داد که علی‌رغم ضربات اساسی که بر پیکره برجام، آن هم از سوی آمریکا وارد شد؛ هنوز علایم حیاتی در این توافقنامه وجود دارد.

آمریکا تلاش کرد موجودیت سیاسی برجام را به طور کامل از بین ببرد و کشورهای اروپایی نیز با توافقنامه‌ای که انگار به کما رفته، با موضع انفعالی و بی‌تفاوتی برخورد کردند. در این میان ایران تنها برای اثبات استدلال‌های حقوقی خود تلاش کرد که برجام را حفظ کند.

پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران نشان داد که هنوز برجامی که به نوعی بیمار است، ‌می‌تواند کارایی داشته باشد و باید توجه داشت که این اتفاق در زمانی رخ داده که تنها کمتر از سه هفته تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده و شاید؛ با روی کارآمدن «جو بایدن» دولت آمریکا به برجام بازگردد.

در صحنه داخلی اگر تحریم‌ها به کل جامعه تسری پیدا می‌کرد، تحمل آن برای مردم ساده‌تر بود، اما شاهد هستیم که در این فضای تحریمی، عده‌ای با استفاده رانت و کارتل‌های سیاسی سود نیز می‌کنند و عده‌ای نیز با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوند و در عمل فشار تحریم‌ها بیشتر بر روی مردم عادی تحمیل می‌شود.

در دوران دفاع مقدس با وجود تحریم‌ها و شرایط وخیم اقتصادی شاهد بودیم که هرگاه یک پیروزی در عرصه سیاست خارجی رخ می‌داد مردم جشن می‌گرفتند. اما امروز به دلیل دور شدن بخشی از مسئولان از اصول اصلی انقلاب شاهد نوعی بی‌تفاوتی در میان مردم در قبال پایان تحریم تسلیحاتی هستیم.

من امیدوارم مسئولان حاکمیتی روزی بازنشسته شده و خود را در میان مردم قرار دهند تا متوجه شوند که چه دردها و مشکلاتی به جامعه تحمیل شده است.

جای تأسف است که مشکلات اقتصادی کار را به جایی رسانده که بخشی از مردم موضوع برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی را نیز به سخره می‌گیرند و در عمل نسبت به توفیقی که دولت از آن به عنوان یک دستاورد یاد می‌کند، توجهی نشان نمی‌دهند.

این نماینده سابق البته به این واقعیت تلخ اشاره نکرده که تحریم تسلیحاتی همان سال 94 باید لغو می‌شد اما طرف مذاکره کننده به خاطر هیجان توافق (برجام)، تحریم پنج ساله را به شکل داوطلبانه(!) پذیرفته است.

ثانیاً حیات و ممات برجام، لغو تحریم‌های تسلیحاتی خودخواسته نیست بلکه طبق وعده بزک کنندگان برجام، قرار بوده تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی را لغو کند و موجب گشایش اقتصادی شود. ضمن اینکه حیات یک توافق به تعهد طرفین آن است وقتی اگر طرف آمریکایی و اروپایی همه تعهدات خود را زیر پا گذاشته‌اند، عجیب است که آقای فلاحت‌پیشه هنوز آثار حیات در برجام می‌بیند!!

ثالثاً وی در حالی امید واهی برای روی کارآمدن بایدن درست می‌کند که همین دموکرات‌ها سر دوستان آقای فلاحت‌پیشه در تیم‌های برجام را کلاه گذاشته و بلافاصله هم تعهدات نیم‌بند را با تحریم‌های جدید زیرپا گذاشتند. آیا او مأموریتی در خدمت آمریکایی‌ها دارد؟!

رابعاً از رانت‌های دولت کسانی بهره می‌برند که با آن قوم و خویش سیاسی برقرار کرده‌اند. آقای فلاحت‌پیشه این افراد را در میان دوستان برجامی خود به خوبی می‌شناسد که از نمایندگی کنار نرفته، جذب مدیریت‌ها و دستگاه‌های دولتی شدند.

خامساً مردم حق دارند وعده‌های وارونه از آب درآمده برجام را ملامت کنند. اگر آقای فلاحت‌پیشه واقعاً غصه‌دار معیشت مردم بود، اکنون باید گریبان دولت را می‌گرفت نه این که مرده برجام را برای مردم فاکتور کند!

این نکته هم گفتنی است که فلاحت‌پیشه اخیراً در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد گفته بود دولت تنبل است و در مقابل گرانی‌ها و به هم‌ریختگی اقتصاد منفعل عمل می‌کند و گویی توجهی ندارد که چگونه گرانی‌ها سر مردم آوار شده است. او با چند سال تأخیر گفته بود این رفتار دولت مشکوک است(!)

انتقاد عضو کارگزاران از جوگیری و دن‌کیشوت‌بازی اصلاح‌طلبان

عضو شورای مرکزی کارگزاران، رفتارهای رادیکال و دن‌کیشوت‌وار برخی احزاب اصلاح‌طلب را تخطئه کرد.

جهانبخش خانجانی که سخنگوی وزارت کشور در دولت موسوم به اصلاحات بود، به ایلنا گفته است: متأسفانه اشتباه بزرگی در دوران اصلاحات شکل گرفت که احزاب سیاسی در آن دوره تحت تاثیر و سیطره ژورنالیسم سیاسی قرار گرفتند، یعنی به جای اینکه گروه‌های سیاسی از خود کارکرد سیاسی نشان دهند، این روزنامه‌ها و ژورنال‌های سیاسی بودند که خط‌دهی و جهت‌دهی می‌کردند. طبیعی است که در این شرایط، آن‌ها با روش‌های ژورنالیستی و احساساتی، توقعات جامعه را بالا بردند و احزاب هم دنباله‌رو آن‌ها شدند، در حالی که معمولاً باید احزاب پیشرو باشند و رسانه‌ها و روزنامه‌ها با حزب همراه شوند، لذا توقعات جامعه چندان منطبق بر توانمندی‌های احزاب و دولت نبود.

وی افزود: وقتی شرایط به این سمت رفت و میزان هیجان در جامعه و فضای سیاسی به حد بسیار بالایی رسید، طبیعی بود که حاکمیت و بخشی از نهادهای نظارتی در قبال آن موضع‌گیری کنند و احساس کنند که این جریانات سیاسی در حال فعالیت و قیام برای هدم کل ارزش‌ها و بنیان‌های ارزشی است.

وی تاکید کرد: من به نوبه خودم تحصن مجلس ششم را برای فرآیند توسعه‌یافتگی و توسعه‌گرایی مفید نمی‌دانسته و نمی‌دانم، همچنین آن تحصن را زمینه حذف جریانات سیاسی در آینده‌ پس از آن قلمداد می‌کنم، در واقع منشأ بیشتر تقابل‌ها و رفتارهای بعدی همین مسئله تحصن بود.

اشتباه استراتژیک و مهم دیگری که در میان برخی تئوریسین‌های اصلاح‌طلب رخ داد این بود که آن‌ها اصلاح‌طلبی را یک پروژه می‌دانستند و این خطا به عقیده‌ من یک غفلت بزرگ سیاسی بود که همچنان هم ادامه دارد و در حال دامن زدن به آن هستند.

پروژه‌ای نگریستن به اصلاح‌طلبی و فعالیت سیاسی موجب شکل‌گیری تندروی، رادیکالیسم و تندخویی در جریان‌های سیاسی می‌شود، در مقابل آن حاکمیت هم فکر ‌می‌کند که آن‌ها قصد حذف ارکان حکومت را دارند و طبیعتا در چنین شرایطی هیچ نوع گفت‌وگوی سازنده‌ای میان احزاب و جریان‌های سیاسی با حاکمیت شکل نمی‌گیرد، این اشتباه استراتژیک سبب شد که از ۷۶ تا ۸۴ به جای آن که بنیان‌های سیاسی و حزبی تقویت شود، از پیروزی‌های به دست آمده غره شدند و تصور کردند که دیگر همراهی همیشگی جامعه و مردم را با خود دارند.

عضو شورای مرکزی کارگزاران در ادامه به دوران ریاست روحانی پرداخت و گفت: روحانی در دولت دوم بعد از رای‌آوری به کلی تغییر رویه داد و در انتخاب اعضای کابینه چندان منطبق بر وعده‌هایی که به مردم داده بود، عمل نکرد. همچنین انتقاد دیگر این است که اصلاح‌طلبان در مواجهه با دولت روحانی به جای آن که دولت را به صورت جدی و اثرگذار مورد انتقاد قرار دهند، به حمایت‌های بی‌پایه از دولت روی آوردند. نتیجه‌ این اتفاقات این شد که ما اصلاح‌طلبان تنها نقش کولبر را داشتیم، که من قبلا هم در مصاحبه‌ای گفتم که ما کولبر بودیم.

این فعال اصلاح‌طلب همچنین گفته است: اخیرا مصاحبه‌هایی را می‌بینم که برخی می‌گویند باید با پرچم اصلاح‌طلبی در انتخابات آتی حاضر شویم، خب بله ما اصلا نباید با پرچم غیراصلاح‌طلبی وارد شویم اما یک جریان سیاسی حزبی همیشه سعی می‌کند بیشترین منفعت را با کمترین ضرر به دست آورد، این مسئله یک تفکر پذیرفته‌شده است. اینکه ما صرفا با پرچم اصلاح‌طلبی حاضر شویم اما هیچ پیروزی‌ نصیب ما نشود یک کار «دُن‌کیشوت‌وار» است، کدام حزب سیاسی حاضر است که در رقابت سیاسی و انتخاباتی شرکت کند اما هیچ تاثیری در جامعه نداشته باشد.

آقای استاندار! مخاطب باید شما دولت است

استاندار گلستان معتقد است نظام ارزی، صادرات و واردات کشور باید اصلاح شود.

هادی حق‌شناس در یادداشتی که در روزنامه آرمان و صرفاً با عنوان «اقتصاددان» منتشر کرده، می‌نویسد: قاچاق کالا، ارز، دارو، عتیقه‌جات یا هر نوع کالای دیگر زمانی شدت پیدا می‌کند که ما به هر دلیلی نمی‌توانیم معاملات و نظام تجاری معمول را اعمال کنیم. وقتی قیمت واقعی نیست یا نظام بازرگانی به گونه‌ای تنظیم نشده است کالا و خدمات در روال عادی وارد و صادر شود، پدیده قاچاق شکل می‌گیرد. ما در همه سال‌های گذشته به تناسب اینکه چقدر درآمد ارزی یا نفتی داشته‌ایم قاچاق کالا به تناسب درآمدهای ارزی نوسان داشته است، در سال‌هایی که بیشترین درآمد ارزی را داشتیم قاچاق کالا بیشتر و در سال‌هایی که کمترین درآمد ارزی را داشتیم قاچاق کمتر می‌شده است، پس مبنا درآمدها‌ یا سودهای افسانه‌ای است که در قاچاق کالا وجود دارد. به‌نظر می‌رسد اگر ما به‌جای ممنوعیت صادرات یا واردات نظام تعرفه‌ای منطقی‌ای را اعمال می‌کردیم شاید حجم قاچاق کمتر می‌شد و همچنین در کنار آن بحث نظام ارزی است یعنی وقتی نرخ ارز و تعرفه‌ها واقعی نیست و به هر دلیلی در داخل یا خارج کشور نیاز به کالا و خدمات وجود دارد،‌ طبیعی است که قاچاق شکل می‌گیرد. زمانی‌که قیمت بنزین یا فرآورده‌های نفتی در ایران ارزان است این فرآورده‌ها از داخل کشور به بیرون کشور حمل می‌شوند، زمانی‌که لوازم صوتی و تصویری در خارج از کشور ارزان‌تر باشد برعکس به داخل کشور قاچاق می‌شود. انگیزه این قاچاق جز سود و درآمد‌های افسانه‌ای چیز دیگری نیست که بخش عمده‌ای از این با اصلاح نظام تعرفه از یک سمت و واقعی شدن قیمت ارز از سوی بخشی از اینها قابل جلوگیری است. باید به‌دنبال راهکار اساسی برای به حداقل رساندن سود قاچاق باشیم که این اتفاق می‌تواند مانع بزرگی برای قاچاق باشد. یقینا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستاوردهای مهمی داشته است و اگر این ستاد هم نبود قطعا ما شاهد اوضاع دیگری بودیم. با این حال باید سیستم را اصلاح کرد، از جمله سیستمی که باید اصلاح شود نظام ارزی، صادرات و واردات کشور است و تا زمانی که این نظام و سیستم‌ها اصلاح نشوند هر چقدر هم نیروهای انتظامی، امنیتی، دولتی و غیردولتی تلاش کنند تا محموله قاچاق کشف کنند تنها بخشی از قاچاق کشف خواهد و بخشی کشف نمی‌شود و اینها حتما به تولید ملی و بنگاه‌های اقتصادی آسیب می‌رسانند.

البته استاندار گلستان هم طبق معمول اظهار داشت مقامات دولتی، نگفته که مخاطب این بایدها درباره ضرورت اصلاح نظام ارزی و صادرات و واردات، حق دولت است.

یادآور می‌شود با حذف کارت سوخت و طرح شبنم و ایران کد- از این جهت که میراث دولت قبل است!- مجال گسترده‌ای را برای قاچاق فراهم کرد و تازه آقای روحانی بعد از 7 سال گفته که قرار است دولت 99/9/9، از سامانه جامع تجارت «رونمایی» کند!

*********************************

روزنامه وطن امروز **

فرمانده ناجا:

پیام رهبر انقلاب اسلامی روح تازه‌ای در کالبدمان دمید

فرمانده ناجا با اشاره به پیام رهبر حکیم انقلاب همزمان با هفته ناجا و ابلاغ سلام و قدردانی ایشان، گفت: پیام فرماندهی معظم کل قوا روح تازه‌ای در کالبد همه فرماندهان و کارکنان دمید. سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده ناجا در چهارمین رزمایش ارتقای توان و تحرک عملیاتی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به پیام قدردانی رهبر معظم انقلاب اسلامی از نیروی انتظامی اظهار داشت: سپاس و تشکر ویژه خود و همه همکارانم را محضر فرماندهی معظم کل قوا اعلام می‌کنم که با پیام سراسر مهر و محبت خود، ما را مورد لطف و عنایت قرار دادند و باعث ارتقای روحیه و توان همه فرماندهان و کارکنان شدند. فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه پیام مقام معظم رهبری در قدردانی از ناجا روح جدیدی در کالبد همه همکاران دمید، ادامه داد: خداوند را به واسطه وجود چنین رهبر حکیم و فرزانه‌ای شکرگزار هستیم و ان‌شاءالله سرباز لایقی برای مقام معظم رهبری باشیم.

***

نوآم چامسکی:

ترور ژنرال سلیمانی نشان داد آمریکا یک کشور یاغی است

«نوام چامسکی» فیلسوف و تاریخدان برجسته آمریکایی روز سه‌شنبه گفت، ترور ژنرال «قاسم سلیمانی» از سوی دولت آمریکا اقدامی شوکه‌کننده و نمایانگر تفکرات افراطی در داخل این کشور است. چامسکی در مصاحبه‌ای گفت: «اقدامات ترامپ درباره ایران، اول از بین بردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به طور قابل توجهی نقض قوانین بین‌المللی بود. این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل بود. ترامپ گفت بسیار خب! من آن را نمی‌خواهم. فرد دیگری آن را ایجاد کرده است. این کار یقینا به شکلی قابل پیش‌بینی موجب افزایش تنش با ایران شد و واکنش‌ها به آن نیز ملایم بود». وی افزود: «مسأله دیگر قتل ژنرال سلیمانی بود. این اقدامی بسیار خطرناک بود. چنین چیزی در خلال جنگ دوم جهانی و حتی جنگ سرد نیز رخ نداد و مانند این بود که ایران تصمیم می‌گرفت مایک پمپئو و یکی از فرماندهان عالی‌رتبه همراهش را در فرودگاه بین‌المللی مکزیکوسیتی به قتل برساند. ما چنین کاری را بسیار جدی تلقی می‌کردیم. این همان اتفاقی است که در این باره رخ داد ولی در اینجا مورد تحسین قرار گرفت که واقعا شوکه‌کننده است و نشان داد تفکرات داخلی در آمریکا تا چه حد افراطی است و آمریکا یک کشور یاغی است که نسبت به تعهدات بین‌المللی بی‌تفاوت است و کاری که بخواهد را انجام می‌دهد و در بیرون مرزها نیز پذیرفته شده است».

***

چه ترامپ باشد، چه بایدن فشار بر ایران ادامه خواهد داشت

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داشت و هدف آمریکا تغییر رفتار ایران است. به گزارش ایسنا، الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با شبکه الشرق الاوسط گفت که فشار حداکثری تا تغییر رفتار ایران ادامه می‌یابد و هیچ تفاوتی ندارد که رئیس‌جمهور آینده آمریکا چه کسی باشد. وی مدعی شد که آمریکا برای تهیه بسته تحریمی جدید علیه ایران در ماه جاری آماده می‌شود و افزود که سفر اخیرش به کشورهای اروپایی برای بررسی اوضاع مرتبط با ایران بوده است. آبرامز گفت: برخی در ایران فکر می‌کنند اگر ترامپ ببازد، تحریم‌ها و کمپین فشار بر آنان پایان می‌یابد اما این اعتقادی نادرست است و این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد، ما چتری وسیع از تحریم داریم. این تحریم‌ها سر جای خود باقی خواهد ماند تا ببینیم که آیا ایران رفتار خود را تغییر می‌دهد. تفاوتی نمی‌کند که رئیس‌جمهور آینده چه کسی باشد.

*********************************

روزنامه خراسان**

 

نامه نیوز نوشت: مصطفی هاشمی طبا با اشاره به سخنان ذوالنوری نماینده قم در مجلس گفت: «سیاست خارجی توسط مقام معظم رهبری تصمیم‌گیری می‌شود. اگر نظام تصمیم به مذاکره بگیرد همین آقای ذوالنوری زودتر از بقیه با آمریکایی‌ها دست می‎‌دهد. فکر نکنیم برخی‌ها خیلی انقلابی هستند. خیر این طور نیست.»

 انتخاب نوشت: صادق کوشکی در واکنش به این موضوع که امروز بسیاری از نمایندگان خواهان استیضاح و طرح سوال از رئیس جمهوری هستند، گفت: طرح سوال چون فاقد ضمانت اجرایی است، فایده، نتیجه و حاصلی ندارد. اتفاقی که باید رخ بدهد این است که یک اراده انقلابی در مجلس شکل بگیرد و آقای روحانی را به دلیل همه تخلفات و کارها و تصمیمات غلطی که داشته از قدرت اخراج کند.

آخرین نیوز نوشت:  محمود رضوی مشاور رسانه‌ای قالیباف طی توئیتی از سکوت در برابر تحویل واکسن آنفلوآنزا به دولت نوشت: خیلی خوب است که دولت به فکر سلامت اعضای هیئت دولت و خانواده آن هاست، اما یادتان باشد همان هایی که فاکتور فروش واکسن آنفلوآنزا به داروخانه مجلس را منتشر کردند و در رسانه و فضای مجازی مجلس را به توپ بستند، در مقابل تحویل واکسن به هیئت دولت و خانواده های آن ها سکوت کردند!

*********************************

روزنامه ایران **

محکومیت رئیس پیشین هلال احمر به 12 سال حبس

 علی‌اصغر پیوندی، رئیس پیشین سازمان هلال ‌احمر به اتهام اختلاس و تصرف غیرقانونی در اموال هلال ‌احمر به تحمل 12 سال حبس محکوم شد. به گزارش تسنیم پیوندی به جرم اختلاس یک و نیم میلیارد تومانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بازداشت شده بود. وی همچنین متهم به دریافت 680 میلیون کارانه غیرقانونی، تحصیل نامشروع 40 هزار یورو از سازمان تدارکات هلال احمر و 60 هزار درهم از بیمارستان هلال احمر در دوبی و تصرف غیرمجاز از وجوه هلال احمر بود که علاوه بر 12 سال حبس تعزیری، به انفصال دائم از خدمات دولتی، 74 ضربه شلاق تعزیری، استرداد اموال و پرداخت دو برابر مبلغ اختلاس هم محکوم شد.

 

بازداشت 4 فعال ارزی مجازی

 رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران از بازداشت چهار دلال بزرگ ارز در فضای مجازی خبر داد و گفت: دستگیری اعضای این باند تأثیر فاحشی بر کاهش تقاضای معاملات فردایی و ریزش محسوس قیمت طلا و سکه داشته است. به گزارش تسنیم، سرهنگ علی ولیپور گودرزی درباره جزئیات این خبر گفت: در رصدهای اطلاعاتی در فضای مجازی، مشخص شد که چهار نفر از کاربران فضای مجازی با فعالیت‌های ارزی در فضای مجازی نقش عمده‌ای در تعیین قیمت و گرانی‌ها و نوسانات قیمت ارز دارند که شناسایی و بازداشت آنها در اختیار تیمی از کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ قرار گرفت. رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران افزود: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد این گروه‌ها با تأسیس اتاق‌هایی در فضای مجازی در حوزه معاملات فردایی و کاغذی طلای آب شده و نرخ‌دهی بازار فعالیت دارند.

 

جریمه یک شرکت امریکایی به اتهام همکاری با ایران

وزارت خزانه‌داری امریکا یک شرکت امریکایی را به اتهام آنچه نقض تحریم‌ها علیه ایران توسط یک زیرمجموعه آن در ترکیه عنوان کرده، جریمه کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری امریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد شرکت «برکشایر هاثاوی» موافقت کرده است به خاطر اتهامات داخلی وارده بر آن مبنی بر این که یک زیر مجموعه ترکیه‌ای این شرکت تخطی «فاحشی» از تحریم‌های امریکا علیه ایران انجام داده است، جریمه ۴/۱۴ میلیون دلاری بپردازد. دفتر کنترل دارایی‌های وزارت امور خارجه امریکا ادعا کرده است که شرکت ایسکار ترکیه ۱۴۴ محموله دریایی ابزارهای برشکاری و قطعات مرتبط را به ارزش ۳۸۳۴۴۳ دلار را از دسامبر سال ۲۰۱۲ تا ژانویه سال ۲۰۱۶ به دو توزیع‌کننده ترکیه‌ای فروخته است و می‌دانست که این محموله‌ها برای فروش به یک توزیع‌کننده در ایران، از جمله به دولت ایران فرستاده خواهد شد.

*********************************

روزنامه شرق **

آمادگی عربستان برای پرداخت غرامت سودان

منابع مصری و سودانی از جزئیات توافق آمریکا و سودان برای حذف نام خارطوم از فهرست تروریسم پرده برداشتند و فاش کردند عربستان آماده است به شرط عادی‌سازی روابط بین سودان و اسرائیل پرداخت مبلغ درخواستی آمریکا به قربانیان حملات تروریستی را عهده‌دار شود.

 قول مکرون برای  ادامه تدابیر ملموس

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفت که «جمعیت شیخ یاسین» با قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس ارتباط مستقیم دارد و منحل می‌شود. این گروه به نام پایه‌گذار جنبش اسلام‌گرایان افراطی حماس نام‌گذاری شده و رهبر آن در فرانسه زندانی است. او همچنین متعهد شد «تدابیر ملموس» را برای مقابله با آنچه «اسلام رادیکالی» می‌خواند، افزایش دهد.

 حمله موشکی اسرائیل به قنیطره سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داد: «جنگنده‌های اسرائیلی حمله‌ای موشکی را به حومه شمالی قنیطره انجام دادند». این خبرگزاری گزارش داد که این موشک یک مدرسه در روستای «الحریه» در حومه قنیطره شمالی را هدف قرار داد که تنها خسارات مالی به دنبال داشت. همچنین جنگنده‌های اسرائیلی با سه فروند موشک زمین‌های کشاورزی در جنوب غزه، بین خان‌یونس و دیرالبلح را هدف گرفتند که در پی آن صدای انفجارهای مهیبی شنیده شد.

 تلاش ناکام برای همراه‌کردن حماس

دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح در سخنانی از تلاش داماد و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا به همراه نخست‌وزیر پیشین بریتانیا برای ارتباط با حماس و تحت فشار قرار‌دادن ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین پرده برداشت.

 آزمایش موشک کروز دوربرد  در فرانسه

وزارت نیروهای مسلح فرانسه شامگاه سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ این کشور پرتاب یک موشک کروز از زیردریایی هسته‌ای را با موفقیت آزمایش کرده است. در این بیانیه آمده است: «زیر‌دریایی سوفرین که متعلق به نسل جدید زیردریایی‌های هسته‌ای تهاجمی از گروه ‌باراکودا‌ست، آزمایش پرتاب موشک دریایی کروز (ام دی سی ان) به سواحل ‌پسکاروس‌ در جنوب غرب کشور را با موفقیت انجام داد».

 تعیین یک زن به‌عنوان سفیر عربستان

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) اعلام کرد آمال بنت یحیی المعلمی در مقابل سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، به‌عنوان سفیر این کشور در نروژ ادای سوگند کرد.

حبس وزیر دفاع سابق مکزیک در ایالات متحده

وزیر دفاع سابق مکزیک که بابت اتهام قاچاق مواد مخدر و پول‌شویی در انتظار دادگاه است، با صدور حکمی آن هم بدون قرار وثیقه در آمریکا به زندان افتاد. این مقام سابق مکزیکی هفته گذشته در فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس دستگیر شد.

 کشته‌شدن دست‌کم ۲۵ نفر در حمله طالبان

حمله طالبان در شمال شرقی افغانستان به کشته‌شدن دست‌کم ۲۵ نیروی امنیتی انجامید. «جواد هجری»، سخنگوی ولایت تخار، گفت: نیروهای امنیتی در مسیر حرکت به سوی یک عملیات بودند که از سوی طالبان مورد حمله قرار گرفتند.

 امید ترکیه برای حل اختلاف مدیترانه شرقی

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، بر حمایت آنکارا از حل اختلافات در مدیترانه شرقی و دریای اژه از طریق گفت‌وگو و تحت قانون بین‌المللی و روابط خوب همسایگی تأکید کرد. او گفت: اجازه دهید مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل کنیم؛ اما همه باید ببینند و متوجه باشند که ما تسلیم هیچ‌گونه مشارکت ساختگی، اجبار یا فشار نمی‌شویم.

 دیدار وزیر دفاع کره‌ جنوبی با فرمانده نیروهای آمریکایی

وزیر دفاع کره‌ جنوبی و فرماندهی آمریکا در هند-پاسیفیک دیدار کرد و به بررسی اوضاع امنیتی در شبه‌جزیره کره پرداختند و قول دادند تا همکاری و آمادگی مشترک و قوی در حمایت از دیپلماسی برای خلع سلاح اتمی کره شمالی داشته باشند.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات