صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۳۱۷
حجت الاسلام روحانی:
 حجت الاسلام حسن روحانی در برنامه افتتاح طرح‌های ملی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: در وهله اول از مردم ایران زمین که روز گذشته حماسه آفریدند و با شکل جدید به دلیل مراعات پروتکل‌های بهداشتی، روز بزرگ انقلاب و جشن ملی را به خوبی گرامی داشتند، تقدیر و تشکر می‌کنم.
روحانی بیان کرد: در این دولت شاهد انقلاب در بخش سلامت بودیم، از حد توسعه و تحول گذشته و کار بسیار بزرگی انجام شده است. در طول رژیم گذشته کمی بیشتر از ۵۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود نداشت، در کل، ۱۳ هزار پزشک در ایران بود و برخی از پزشکان مورد نیاز را از کشورهای دیگر چون پاکستان و بنگلادش می‌آوردند اما امروز ما کشوری هستیم که پس از ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، دارای بهداشت و درمانی تقریباً در تراز کشورهای توسعه‌یافته هستیم.
وی اظهار داشت: امروز نه تنها مردم کشور ما نیاز به خارج ندارند، بلکه بسیاری از ایرانیان خارج‌نشین هم برای درمان به ایران مراجعه می‌کنند. همچنین بسیاری از مردم منطقه برای درمان خود به ایران می‌آیند. درواقع، ما در گذشته از نظر درمان و پزشک، واردکننده و از نظر بیمار، صادرکننده بودیم اما امروز صادرکننده دارو و تجهیزات پزشکی هستیم.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: بخش درمان ایران یکی از مراکز مهم گردشگری است، ان‌شاءالله به زودی از دوران کرونا عبور می‌کنیم، بیمارستان‌های استان‌های مهم کشور همواره پذیرای بیماران از خارج از کشور هستند و این برای مردم ما بسیار حائز اهمیت است.
روحانی ادامه داد: ما در زمینه بهداشت و درمان در این دولت تلاش کردیم تا مردم از جیب خودشان برای درمان کمتر پرداخت کنند. آقای حریرچی هم امروز بیان کرد که قبل از این دولت، اگر کسی بیماری سرطان داشت، باید چند میلیون تومان پرداخت می‌کرد اما امروز ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند. پرداختی مردم از ۳۷ درصد در تخت‌های بیمارستانی و بستری شدن به ۱۰ درصد و در روستاها به ۶ درصد رسیده است.
وی گفت: از یکسو، به مردم کمک بسیار خوبی شده و از سوی دیگر، وزیر بهداشت و درمان در این جلسه بیان کرد که ما در همین ایام حدود ۲۵۰۰ تخت ICU اضافه کرده‌ایم و تحول بزرگی در بخش سلامت اتفاق افتاده است. همچنین ما از لحاظ اکسیژن می‌توانستیم به ۲۰ هزار نفر خدمت‌رسانی کنیم اما امروز می‌توانیم به ۶۰ هزار نفر خدمت ارائه دهیم و این آمار سه برابر شده است.
نیازهای بیمارستان‌ها در بخش‌های مختلف را از طریق تولید داخلی تأمین کردیم
رئیس‌جمهور بیان کرد: بنده در این ایام تلاش وزیر بهداشت و درمان برای تأمین اکسیژن را دیدم و امیدوارم که مشکلات در این زمینه به طور کامل رفع شود. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات مهمی در این زمینه انجام داده‌اند و بخش اعظم نیازهای امروز توسط دانشمندان و تولیدکنندگان داخلی ما انجام می‌شود.
روحانی تصریح کرد: مردم ما دیدند که در یک زمان بسیار کوتاهی و روزهای اول شیوع بیماری کرونا در کشورمان، ماسک کم و گران بود اما به سرعت ماسک به اندازه کافی و با قیمت مناسب به مردم عرضه شد که نشان‌دهنده فعالیت تولید ما در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان است.
رئیس‌جمهور افزود: همچنین نیازهای بیمارستان‌ها در بخش‌های مختلف را از طریق تولید داخلی تأمین کردیم و در برخی از زمینه‌ها نه تنها نیاز داخلی را تأمین کردیم بلکه می‌توانیم این تجهیزات را به خارج از کشور صادر کنیم. تولیدکنندگان داخلی توانستند ماسک‌های N۹۵ تولید کنند. کادر درمان و شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی مشکلات مردم را حل کردند.
وی متذکر شد: به هر حال، یک سال از شیوع بیماری کرونا در کشورمان گذشت، در این یک سال کادر سلامت فداکاری‌های بسیار زیادی انجام دادند، بسیاری از شب‌ها بیدار ماندند و خستگی‌های بسیار زیادی را متحمل شدند. آنها شبانه‌روز در صحنه بودند، چندین هفته در بیمارستان‌ها می‌ماندند، حتی به خانه خود نمی‌رفتند و خدا را شکر از روز سه‌شنبه ما واکسیناسیون را برای کادر درمان آغاز کردیم.
روحانی گفت: بنده از همه کسانی که تلاش کردند تا هر چه سریع‌تر واکسن به کشور برسد، تشکر می‌کنم که وزارت بهداشت و درمان، وزارت امور خارجه و بانک مرکزی تلاش‌های زیادی را در این زمینه انجام دادند و ما امیدواریم که تا پایان سال کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند، از این واکسن برخوردار شوند، سپس برای سال بعد با واکسیناسیون عمومی‌تر و گسترده‌تر بتوانیم مردم را از این نظر ایمن کنیم.
ما هنوز هم در دولت جدید آمریکا آثار جدید و حُسن نیتی ندیدیم
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر ۷۵ درصد مردم واکسینه شوند، زنجیره این بیماری قطع می‌شود. علاوه بر این، عده زیادی این بیماری را گرفته و به طور طبیعی واکسینه شده‌اند اما در عین حال، هر چه نیاز کشور باشد و وزارت بهداشت و درمان اعلام کند، ما در کنار این وزارتخانه خواهیم بود.
وی تأکید کرد: ما در شرایط سخت مالی و ارزی بودیم اما به هر حال، تأمین ارز را به صورت فوری انجام دادیم و آن جنایتکاری که در کاخ سفید سر کار بود، نمی‌گذاشت پول ما در بانک‌ها گردش کند و ما هفته‌ها درگیر بودیم که پولی را از یک بانک به بانک دیگر منتقل کنیم.
روحانی ادامه داد: ما هنوز هم در دولت جدید آمریکا آثار جدید و حُسن نیتی ندیدیم البته کلامشان تغییر کرده اما عمل مهم است، باید در مقام عمل ببینیم که چه کار می‌کنند و چگونه می‌خواهند آن جنایت را جبران کنند. یک تروریست بزرگی که الان برکنار و در سطح کشورش و جهان بی‌آبرو شده است، جنایت‌های زیادی را در این مدت انجام داد و این دولت جدید آمریکا باید به فکر باشد که اولاً از آن راه به طور کامل برگردد چرا که مشخص شد آن راه غلط بود، آن مسیر شکست خورد و هیچ‌کس در دنیا تردیدی ندارد که فشار حداکثری و جنگ اقتصادی نسبت به مردم ایران شکست خورده است.
روحانی ادامه داد: البته هنوز رنج و مشکلات در میان مردم ما وجود دارد، به همین دلیل اگر دولت جدید آمریکا در شعارهای خود راستگو است، باید بلافاصله راه خودش را عوض، راه جدید را آغاز و گذشته را تا حد ممکن جبران کند.
وی بیان کرد: بهداشت و درمان در بحث سلامت به مردم، یک پایه مهم است اما نباید آنان را تنها بگذاریم و همه باید در کنار آنها باشیم. ورزش و جوانان باید در کنار بهداشت و درمان باشد، چرا که بهداشت جامعه و توانمندی بدن را در برابر بیماری افزایش می‌دهد.
محیط‌زیست می‌تواند به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند
رئیس‌جمهور اظهار داشت: همچنین محیط‌زیست می‌تواند به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند. امروز ۷۶ میلیون لیتر بنزین یور و۴ و یورو ۵ در روز به مردم تحویل می‌دهیم درحالی‌که در ابتدای این دولت صفر بود که کمک زیادی به بخش بهداشت و درمان می‌کند. زمانی که شرایط تالاب‌های ما تغییر می‌کند، می‌توانیم آب آشامیدنی تصفیه شده و سالم به مردم ارائه دهیم و فاضلاب را جمع‌آوری کنیم، همه این اقدامات تأثیر خود را در بخش بهداشت و درمان جامعه می‌گذارد.
روحانی تأکید کرد: بخش کشاورزی تأثیر بسزایی روی بهداشت و درمان جامعه دارد، باید محصولاتی در بخش کشاورزی تولید شود که تأثیر خود را روی سلامت مردم بگذارد و ویتامین‌های لازم به مردم برسد بنابراین کشاورزی در کنار بخش بهداشت و درمان است.
وی گفت: همچنین آموزش و پرورش در بخش بهداشت و درمان تأثیرگذار است و زمانی که غربالگری دانش‌آموزان، انجام و وضعیت شنوایی و بینایی آنان سنجیده می‌شود، همه این اقدامات روی بخش بهداشت و درمان اثر می‌گذارد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: بنده می‌گویم که در این دولت در بخش بهداشت و درمان انقلاب رخ داده، این انقلاب کاری عمومی است، همه بخش‌هایی که متکفل بخش سلامت هستند، این موضوع را بر دوش گرفته‌اند و امروز شاهد تحول بزرگی در این حیطه در کشور هستیم.
روحانی اظهار داشت: در این دولت شاهد سلامت الکترونیک بودیم و پرونده سلامت الکترونیکی برای مردم تشکیل شده و نسخه‌پیچی از طریق الکترونیکی است که اقدامات مهمی است. ان‌شاءالله طرح «سلامت الکترونیک» را به زودی نهایی می‌کنیم و قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته شده است.
وی گفت: این طرح باعث می‌شود که مردم راحت‌تر باشند، بسیاری از کارها از راه دور انجام می‌شود و لازم نیست که افراد به بیمارستانی مراجعه کنند. امروز برای ما روز مفیدی بود چرا که بیش از ۸۰۰ تخت بیمارستانی افتتاح شد و امیدواریم هزاران تخت دیگر تا پایان این دولت افتتاح شود. در یک استانی مشخص شد که صرفاً هزار تخت بیمارستانی داشته اما در این دولت ۷۰۰ تخت بیمارستانی دیگر در آن استان افتتاح شد که البته آن تخت‌های قبلی هم تأمین شده است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما این راه را تا پایان دولت ادامه می‌دهیم. بنده بار دیگر از مدافعان سلامت، وزیر بهداشت و درمان، معاونان وزیر بهداشت و همه کسانی که در طول این یک سال برای سلامت مردم تلاش کردند، سپاسگزاری می‌کنم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات