صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۸۷۲
فرآیند ثبت‌نام از نامزدهای حضور در ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا، صبح چهارشنبه آغاز می‌شود. به همین بهانه در این گزارش به بررسی آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای ورود به این انتخابات پرداخته‌ایم.
 

،‌با توجه به اینکه‌ تنها دو روز به آغاز فرآیند ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا باقی مانده، انتظاری که از جریان‌های سیاسی می‌رود این است که تاکنون سازوکار ورود خود به این انتخابات را مشخص کرده باشند. به همین بهانه در ادامه به بررسی آخرین وضعیت دو جریان سیاسی فعال در کشور برای ورود به ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا پرداخته‌ایم.

مهدی چمران نائب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب است که مسئولیت آماده کردن اصولگرایان برای ورود به ماراتن رقابت‌های 1400 را دارد. چمران که در سه دوره شورای شهر، رأی اول پایتخت و رئیس این شورا بود درباره مکانیزم گزینش کاندیدای مورد نظر این ائتلاف برای قرار گرفتن در لیست نهایی شورای شهر تهران ضمن تاکید بر این مسئله که شورای ائتلاف هنوز وارد بحث مصادیق نشده است، تصریح کرد: از ابتدا نظر اعضای شورای ائتلاف این بود که مکانیزم انتخاب کاندیداها برای انتخابات شوراهای شهر و روستا برخلاف انتخابات ریاست‌جمهوری نباید رنگ و بوی سیاسی داشته باشد و بیشتر رویکرد تخصصی و تحصیلی افراد باید مدنظر قرار گیرد. بنابراین تصمیم بر این شد که اولولیت انتخاب کاندیدای نهایی شورای ائتلاف علاوه بر انقلابی بودن نامزدها،‌ بر اساس تخصص و توان علمی و کارشناسانه آنها باشد. چرا که اگر رویکرد سیاسی صرفاً بخواهد مدنظر قرار گیرد، خروجی آن همین شورای شهر فعلی می‌شود که بدون توجه به تخصص افراد صرفاً بر اساس گرایشات حزبی و سیاسی شکل گرفته است.

وی افزود:‌در همین راستا بود که مدتی قبل شورای ائتلاف مرکزی با انتخاب یک کمیته 9 نفره  شامل برخی متخصصان و چهره‌هایی که برخی از آنها سابقه عضویت در دوره‌های گذشته شورای شهر را داشتند، کار طراحی ساختار شوراها برای تهران و سایر شهرها را پایه‌ریزی کرد.

چمران  خاطرنشان کرد:‌ در جلسه اخیر این کمیته، بررسی نهایی برای تهران صورت گرفت و نتیجه این شد که شورایی 9 نفره  برای تهران انتخاب شود که این 9 نفر حدود 7 الی 8 نفر دیگر از اقشار مختلفی چون روحانیت، زنان، جوانان،‌فرهنگیان و دانشجویان را انتخاب ‌کنند و این 16 نفر نیز با در نظر گرفتن تخصص‌های مختلف از جمله اقتصاد شهری، معماری، شهرسازی، بافت فرسوده، فرهنگی، عمران، سلامت شهر 15 نفر متخصص دیگر از رشته‌های مختلف مدیریت شهری  را انتخاب ‌کنند و در نهایت این جمع 31 نفره از میان تمامی ثبت‌نام کنندگان برای انتخابات شوراها، افرادی را علاوه بر تخصص‌های لازم، هم جهت و همسو با رویکردهای شورای ائتلاف هستند را گزینش کرده و به مجمع عمومی تهران معرفی می‌کنند. 

نائب رئیس شورای ائتلاف گفت:‌ پس از این مرحله با رای اعضای مجمع عمومی همانند انتخابات مجلس یازدهم،  از میان تمامی کاندیدای گزینش شده به تعداد سه برابر صندلی‌های شورای شهر تهران که 21 کرسی است،  انتخاب می‌شوند و پس از آن بر اساس نیاز تخصصی بخش‌های مختلف شورا افراد توسط شورای مرکزی ائتلاف گزینش می‌شوند و لیست نهایی شورای ائتلاف را تشکیل می‌دهند.

به گفته چمران کمیته 9 نفره‌ای که از سوی شورای مرکزی ائتلاف برای تعیین ساختار گزینش کاندیداها انتخاب شده‌اند، در ادامه وظیفه نظارت بر اجرای درست ساختار تعیین شده را بر عهده خواهند داشت.

وی همچنین در پایان خاطر نشان کرد:‌ در شورای ائتلاف مرکزی این بحث مطرح شده است که اشخاصی که در کمیته نهایی انتخاب کاندیداها عضویت دارند، حق کاندیداتوری در انتخابات شوراها را نداشته باشند. 

 صرف‌نظر از مکانیزم پیچیده‌ای که شورای ائتلاف اصولگرایان برای بستن لیست نهایی خود برای انتخابات شوراها در تهران  در نظر گرفته، اصلاح‌طلبان  این روزها بیشتر درگیر تثبیت سازوکار جدید انتخاباتی خود و انتخاب ارکان آن هستند و برنامه مشخصی برای انتخابات شوراها ندارند.

اصلاح‌طلبان فاتح شورای شهر پنجم تهران در سال 96 بودند اما اختلافاتی که در این شورا بر سر انتخاب شهردار داشتند و همچنین انتخاب سه شهردار در طول کمتر از 4 سال و حواشی پیش آمده برای محمدعلی نجفی شهردار پیشین پایتخت موجب شده تا بیشتر از آنکه به فتح دوباره بهشت فکر کنند، بر روی انتخابات ریاست جمهوری  تمرکز کنند. در همین راستا، در اولین نشست جبهه اصلاحات ایران یا همان نهاد اجماع ساز، الیاس حضرتی دبیر کل حزب اعتماد ملی گفت: "ما دو مأموریت داریم. یکی بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا است که با توجه به زمان ثبت‌نام کاندیداها در 20 اسفند به نظر می‌رسد که کمی برای اقدام در این حوزه دیر شده است. دومین مأموریت بحث انتخابات ریاست‌جمهوری است که هنوز برای آن فرصت کافی باقی مانده... ."

در جلسه روز گذشته جبهه اصلاحات ایران، ابراهیم اصغرزاده، الیاس حضرتی، علیرضا علوی‌تبار، جواد امام و محمود صادقی به ترتیب به‌عنوان رؤسای کمیته‌های پنج‌گانه سیاسی، رسانه، راهبردها و برنامه‌ریزی، استان‌ها و  پایش و داوری انتخاب شدند. 

 آخرین خبرهایی که از  اردوگاه اصلاح‌طلبان برای نحوه ورود به انتخابات شوراها تاکنون رسانه‌ای شده حاکی از این است که «جبهه اصلاحات ایران» فعلاً اقدام عملی خاصی جز اعلام فراخوان دعوت به ثبت‌نام برای افراد واجد شرایط نداشته است.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات