صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۵۹۷

به نقل از المیادین، گزارش‌هایی که اخیراً توسط کارشناسان و تحلیلگران رژیم صهیونیستی درباره تحولات مربوط به درگیری میان مقاومت فلسطین و صهیونیست‌ها منتشر شده، نشان می دهد که مقامات رژیم اسرائیل در ارزیابی تحرکات حماس و توانایی‌های آن و نیز مدیریت جنگ در برابر افکار عمومی شکست خوردند. در حالی که مسئولان صهیونیست ادعا می‌کردند، جنبش حماس دچار آسیب زیادی شده به گونه‌ای که تمایل دارد این جنگ هر چه سریعتر به پایان برسد اما واقعیت روی زمین چیز دیگری است.

غافلگیری‌های مقاومت برای صهیونیست‌ها

« یعقوب عمیدرور» رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هیچ راهی برای نابودی حماس بدون اشغال غزه وجود ندارد؛ بنابراین تا زمانی که در خارج از غزه هستیم باید از خود بپرسیم چگونه با حماس مقابله کنیم و چگونه آن را از بین ببریم.

در همین زمینه «لیراز مرگلیت» پژوهشگر موسسه استراتژیک در مرکز «هرتسیلیا» با انتشار مقاله‌ای در روزنامه صهیونیستی معاریو اعلام کرد، احساسی که اسرائیلی‌ها طی روزهای اخیر داشتند را تنها با یک کلمه می توان توصیف کرد : «غافلگیری»؛ چرا که این روزها جنگ ما را کاملاً غافلگیر کرده است و ما اصلا آمادگی برای آن نداشتیم. ما درحالی که برای بازگشت به یک زندگی عادی پس از کرونا آماده می‌شدیم دچار یک شوک و غافلگیری دیگر شدیم.

وی افزود، از دوشنبه شب تا کنون حماس از هیچ کاری برای غافلگیری اسرائیل دریغ نکرده است و سوالاتی که در اینجا مطرح می‌شود این است که حماس چگونه ما را غافلگیر کرد و ارتش اسرائیل چگونه از توانایی‌های حماس طی سال‌های اخیر اطلاع نداشت. اما آنچه که باید اسرائیلی‌ها را نگران کند، داده‌های خشک اطلاعاتی نیست ؛ بلکه مهمترین مشکلی که اکنون اسرائیلی‌ها دارند و موجب نگرانی شده عدم توانایی در نتیجه گیری از داده‌ها و برآورد اهداف حماس است.

این پژوهشگر صهیونیست در این زمینه افزود، ممکن است در ارتش اسرائیل کسی ادعا کند که از گسترش توانایی‌های نظامی حماس در سال‌های گذشته اطلاع داشته است و ممکن است این ادعاها درست باشند؛ اما نکته‌ای که وجود دارد آن است که اسرائیل در پیش‌بینی و ارزیابی رفتار حماس اشتباه کرد.

وی تاکید کرد، به نظر می‌رسد مشکل ما این است که پیش از این مسئولان اسرائیل ارزیابی کرده بودند که با وجود توانایی تسلیحاتی جنبش حماس در غزه بازدارندگی اسرائیل همچنان در سطح بالایی بر قرار است؛ در حالیکه این یک محاسبه غلط بود. حماس نه تنها متزلزل نشده بلکه اعتبار خود را نیز تثبیت کرده است.

مرگلیت همچنین به یک شکست دیگر اسرائیل در این جنگ اشاره و اعلام کرد، می دانیم که در هر جنگی یک بازی دوگانه وجود دارد: یکی واقعیتی که روی زمین اتفاق می‌افتد و دومی آنچه که برای افکار عمومی و مردم تعریف می‌شود که اسرائیل در این زمینه موفق نبود.

از سوی دیگر «دانا فایس» خبرنگار شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در این زمینه اظهار داشت، در حال حاضر منافع نظامی اسرائیل تحت شعاع منافع سیاسی تصمیم گیرندگان آن قرار گرفته است.

«عاموس هرئیل» کارشناس و نویسنده روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز امروز با انتقاد از برخی اظهارات مقامات صهیونیست و گزارش‌هایی که در تلویزیون این رژیم در پوشش اخبار مربوط به درگیری ها مبنی بر پیروزی اسرائیل در این جنگ منتشر می‌شود هشدار داد که جنگ هنوز تمام نشده و هر کسی که در زمان جنگ جولای 2006 علیه لبنان سخنان رئیس ستاد ارتش درباره دستاوردهایی که ارتش اسرائیل کسب کرده بود (درحالی که بعدا اتفاقات دیگری افتاد) را به یاد بیاورد متوجه این مسئله می‌شود.

رسوایی ارتش رژیم صهیونیستی در فریب افکار عمومی

این نویسنده صهیونیستی در ادامه به مانورهای فریبکارانه ارتش رژیم صهیونیستی اشاره کرد که مربوط به دروغگویی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی است که اعلام کرده بود ارتش اسرائیل در شرف انجام یک عملیات زمینی است . اما ارتش این بار واقعاً زیاده روی کرد و این یک اشتباه فاحش و زیان‌آور برای اسرائیل در رابطه با مطبوعات بین المللی خواهد بود. بدتر از آن ممکن است که این موضوع زندگی روزنامه‌نگاران خارجی در نوار غزه را به خطر بیندازد.

روزنامه اسرائیلی معاریو نیز در این زمینه فاش کرد که ارتش اسرائیل از سالهای دور برای مانور فریب برنامه ریزی کرده بود؛ اما همه این مانورهای ارتش مبنی بر آغاز جنگ زمینی در غزه در این مرحله نتوانست عناصر حماس را فریب دهد و آنها به این مانور اعتماد نکردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات