صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸  ، 
شناسه خبر : ۳۳۱۸۹۲
پایگاه بصیرت / فرهاد کوچک‌زاده

در 8 سال گذشته ناکارآمدی دولت برآمده از تفکر اصلاحات در فکر و عمل، فشار زیادی بر مردم وارد کرد و این موضوع باعث شد تا در دو انتخابات گذشته شکست سنگینی از رقیب سنتی خود بخورند. متأسفانه با این ناکارآمدی 8 ساله در فکر و عمل؛ برخی از سیاسیون اصلاح‌طلب هنوز به فهم درست هدایت نشده‌اند!

گزاره خبری: 1- عبدالرضا فرجی‌راد‌، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید: «اگر ما نتوانیم مسئله برجام را حل کنیم، گرفتاری‌ها بیشتر هم خواهد شد؛ درنتیجه هرروز که بگذرد با مشکلات کارگری، کارمندی، معیشتی و... بیشتری روبه‌رو خواهیم شد. می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که در قدم اول باید کاری کنیم تا دیپلماسی‌ای که در وین به کار می‌بریم، جواب بدهد». 2- ناصر قوامی نیز اظهار می‌دارد: «الآن مطالبه ما اصلاح‌طلبان باید اصلاح قانون اساسی و پیش از آن، اصلاح نحوه اصلاح قانون اساسی باشد. ما اصلاح‌طلب هستیم و مطالبه داریم؛ اما فرمان انجام اصلاح‌ را کسانی می‌توانند صادر کنند که قدرت دارند. مثلاً اگر قذافی 10 سال زودتر اصلاحات می‌کرد، شاید الآن بود یا حسنی مبارک در مصر اگر اصلاحات کرده بود، شاید الآن پسرش حکومت می‌کرد!»

نکات تحلیلی: 1 – قرار گرفتن در جایگاه مطالبه گر به‌جای پاسخگوی عملکرد بودن، همواره سیاست فرار به جلوی اصلاح‌طلبان در دوران تصدی قدرت بوده است! 2- برخی از سیاسیون اصلاح‌طلب صرفاً یک ایده را در سر می‌پرورانند و فکر می‌کنند تنها راه پیشرفت کشور هم‌صدا شدن با غرب است. برای مثال در این روزها که جوانان کشورمان در حال تولید واکسن‌های ایرانی برای بیماری کووید 19 هستند و برخی از این واکسن‌ها به مرحله تزریق انسانی رسیده است، دکتر صادق زیباکلام به‌جای آنکه در تماس با متخصصان امر، از روند ساخت واکسن ایرانی علم پیدا کند، می‌گوید: «کشوری که نتوانسته یک دوچرخه بچگانه تولید و صادر کنه، چطوری واکسن کرونا تولید کنه و صادر هم بکنه؟». البته این ادبیات بیشتر نشان از خودباختگی برخی از روشنفکرنمایان دارد که توانمندی‌های داخلی را نمی‌بینند و چشم امید به دست بیگانه دارند. 3- اما سؤال مهمی که باید از حامیان این تفکر پرسید این است که آن‌ها چهار سال صبر کردند، جوبایدن در آمریکا به قدرت برسد، تا با او مذاکره کنند. هنوز که دولت بایدن نیز نه شروط ایران را برای بازگشت به برجام پذیرفته و نه تعهدی برای عدم خروج مجدد از آن داده است. بااین‌حال، اگر بایدن به برجام برگشت، اگر چهار سال آینده ترامپ قمارباز در آمریکا به قدرت رسید، ایده غرب‌گرایان داخلی برای کشورداری چه خواهد بود؟ این بار تورم چند صددرصدی بر کشور تحمیل خواهد شد؟! و چه کسی دوباره مقصر خروج احتمالی ترامپ از برجام معرفی خواهد شد؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات